Kto i kiedy może ubiegać się o odszkodowanie za opóźniony lot?

Aktualizacja:
opozniony-lot-odszkodowanie

Zastanawiasz się, czy za każdy opóźniony lub odwołany lot pasażer może starać się o odszkodowanie? Niestety, zaburzenia planu lotów to częsty problem w czasie podróży lotniczych, dlatego warto znać obowiązujące przepisy. Dowiedz się, jak domagać się swoich praw i kiedy przysługuje Ci odszkodowanie za opóźniony lot.

baner w treści – stały - 1

Opóźniony lot – odszkodowanie. Podstawy prawne

Kiedy i w jakich warunkach przysługuje odszkodowanie za opóźniony lot? Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto znać podstawy prawne, a dokładniej rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady z 11 lutego 2004 roku. 

Wskazany akt prawny rozstrzyga, że za opóźnienie oraz odwołanie lotu, niewpuszczenie na pokład czy zagubienie bagażu każdemu pasażerowi należy się ochrona i odszkodowanie

O jakich kwotach mowa? Całkiem wysokich, bo rzędu nawet 600 euro. Dokładna wysokość odszkodowania zależy od długości trasy. Co ciekawe, regulacje obowiązują na terenie całej Unii Europejskiej, nawet gdy przewoźnikiem jest podmiot z innego kontynentu czy kraju nienależącego do UE. Wystarczy, że rejs zaczynał się na terytorium wspólnoty.

Czytaj także: Ubezpieczenie lotu: czy warto kupić ubezpieczenie na podróż samolotem?

Odszkodowanie za opóźniony lot – jakie są haczyki?

Samolot wystartował z godzinnym opóźnieniem – czy to upoważnia pasażerów do odszkodowania? Niestety nie, bo w takich warunkach wiele linii lotniczych ogłosiłoby swoje bankructwo. Nie oznacza to jednak, że linie są bezkarne, gdy opóźnienie samolotu wydłuża się w nieskończoność. Granicznym czasem są co najmniej 3 godziny opóźnienia w zakresie przylotu do miejsca docelowego, a nie odlotu. Warto pamiętać, że pilot ma zawsze szansę nadrobić stracony czas przy sprzyjających warunkach atmosferycznych.

Czytaj także: Odszkodowanie za opóźnienie samolotu, autobusu, pociągu – ABC pasażera

Wysokość kwoty odszkodowania za opóźnione loty nie zależy wyłącznie od opóźnienia. Są również inne czynniki, które mają bezpośredni wpływ na jego wysokość. Kluczowa przy ustalaniu kwoty odszkodowania za opóźniony lot jest odległość:

  • dla lotów do 1500 km odszkodowanie za opóźniony lot wynosi 250 euro,
  • dla lotów powyżej 1500 km oraz poza UE od 1500 do 3500 km odszkodowanie wynosi 400 euro,
  • dla lotów powyżej 3500 km odszkodowanie za opóźniony lot to 600 euro.

Planujesz podróż? Nie zapomnij wykupić ubezpieczenia turystycznego, które ochroni Cię przed nieplanowanymi zdarzeniami.

Kalkulator ubezpieczeń turystycznych

Inne roszczenia, które przysługują za opóźnienie samolotu

W ostatnim czasie w mediach często mówiło się o opóźnieniach samolotu wynoszących kilkanaście godzin i koczujących na różnych lotniskach turystach. Wielu z nich zarzucało, że linie lotnicze nie zadbały odpowiednio o ich komfort, bezpieczeństwo i podstawową opiekę. Czy mieli prawo do innych dodatków poza odszkodowaniem za opóźniony lot? 

Czytaj także: Ubezpieczenie w liniach lotniczych – które warto rozważyć?

Jak najbardziej – pod warunkiem że opóźnienie samolotu przekroczyło 5 godzin oczekiwania na lotnisku. Linia lotnicza powinna zadbać o posiłki i napoje. Wielu przewoźników za pomocą aplikacji mobilnych przesyła specjalne kupony. Jeżeli nie są one dostarczone, turysta może sam dokonać najpotrzebniejszych zakupów i w późniejszym czasie złożyć wniosek o zwrot za opóźniony lot z dodatkowymi roszczeniami.

Bywają też sytuacje, gdy lot został opóźniony o wiele godzin lub odwołany. Turyści stoją wówczas przed koniecznością spędzenia kolejnej nocy poza miejscem docelowym swoich wojaży. Co wtedy? Przewoźnik powinien zapewnić zakwaterowanie w hotelu, a także transport. W takiej sytuacji pasażer ma również prawo do bezpłatnych dwóch połączeń telefonicznych, wysłania faksu lub e-maila.

Przeczytaj także: Zagubiony bagaż? Czy należy Ci się odszkodowanie od linii lotniczych?

Opóźnienie samolotu – odszkodowanie w tanich liniach 

W idealnym świecie linie lotnicze szybko rozpatrują wnioski o odszkodowanie za opóźniony lot i sprawa ma pozytywny finał. Jak to jednak działa w tanich liniach lotniczych? Czy odszkodowanie za opóźniony lot w Ryanair i Wizzair będzie miało taką samą procedurę?

Tak – każdego przewoźnika obowiązują takie same zasady, w dodatku zarówno Ryanair, jak i Wizzair są przedsiębiorstwami europejskimi. Co prawda pasażerowie przyznają, że proces odszkodowawczy bywa czasochłonny, jednak nie zwalnia to przewoźników z odpowiedzialności.

Przeczytaj także: Ubezpieczenie podróżne – czy jest wymagane? Sprawdź, kiedy musisz je mieć! 

Reklamacja za opóźniony lot

Procedura dochodzenia odszkodowania za opóźniony lub odwołany lot wydaje się jasna i jednoznaczna. Niestety, w praktyce linie lotnicze często robią wszystko, aby należnych klientom odszkodowań nie wypłacać. Wymagają rozbudowanej dokumentacji, w nieskończoność przeciągają postępowanie, a do tego często twierdzą, że przyczyny opóźnienia były od nich niezależne. 

Z tego powodu coraz popularniejsze stają się usługi typu aircashback. Jest to pośrednictwo wyspecjalizowanych firm, które pomagają w odzyskaniu odszkodowania za odwołany lot. Po wpisaniu w wyszukiwarkę wyrażeń „odszkodowanie za opóźniony lot” czy „odszkodowania lotnicze” znajdziesz wiele firm specjalizujących się w tego typu sprawach. Za pomoc takie podmioty życzą sobie od 25 do nawet 50% odszkodowania. Pamiętaj więc, że o odszkodowanie możesz walczyć na własną rękę. 

Dowiedz się również, na czym polega ubezpieczenie lotów

Wniosek o odszkodowanie za opóźnienie samolotu – o czym warto pamiętać?

Największą bolączką opóźnionych lotów jest bardzo długa procedura ubiegania się o odszkodowanie. Brak jednego dokumentu może znacznie opóźnić wypłatę. Z tego powodu przed złożeniem wniosku warto zweryfikować jego poprawność. 

Zamiast uczyć się na błędach, można też dodatkowo zadbać o swoje bezpieczeństwo z odpowiednim ubezpieczeniem turystycznym, które czasami obejmuje również opóźnienie lotu. 

Sprawdź za darmo, ile kosztowałoby ubezpieczenie turystyczne.

Porównaj ceny ubezpieczeń turystycznych

Pytania i odpowiedzi

Kiedy przysługuje odszkodowanie za opóźniony lot?
Do jakiego momentu liczy się opóźniony lot?
Jak udokumentować opóźnienie lotu?
Co zrobić, jeśli lot jest opóźniony?

Podsumowanie

  1. Odszkodowanie za opóźniony lot na terenie Unii Europejskiej może wynosić nawet 600 euro.
  2. Przepisy regulowane są ogólnoeuropejskim prawem unijnym i dotyczą także przewoźników spoza UE, świadczących usługi na terenie Wspólnoty Europejskiej.
  3. Za opóźniony lot można uznać taki, którego lądowanie opóźniło się o co najmniej 3 godziny.
  4. Odszkodowanie za opóźniony lot w Wizzair i Ryainair, czyli w tanich liniach  procesuje się w ten sam sposób.
  5. Dodatkowe ubezpieczenie turystyczne może obejmować także opóźnienia w locie. W takiej sytuacji możesz liczyć także na odszkodowanie od firmy ubezpieczeniowej.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
1 Komentarz
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.19  •  Samochód
Co oznaczają czerwone tablice rejestracyjne i kiedy o nie wnioskować?

Poruszając się po polskich drogach, mogłeś zwrócić uwagę na pojazdy z czerwonymi tablicami rejestracyjnymi, które różnią się od standardowych tablic. Czy wiesz, co oznaczają czerwone tablice rejestracyjne i kto może z nich korzystać? Przygotowaliśmy krótki przewodnik dla tych, którzy jeszcze nie zdążyli się zapoznać z tym zagadnieniem.

Czytaj więcej
2024.07.19  •  Samochód
Parkowanie równoległe krok po kroku

Parkowanie to jedna z podstawowych czynności, które każdy kierowca musi opanować. Wśród różnych technik parkowania, parkowanie równoległe, często nazywane kopertą, uchodzi za jeden z najtrudniejszych manewrów do wykonania. Wymaga precyzyjnego cofania bardzo blisko innych zaparkowanych pojazdów. Jednak dzięki regularnej praktyce i opanowaniu odpowiedniej techniki, parkowanie równoległe będzie znaczenie łatwiejsze.

Czytaj więcej
2024.07.17  •  Motocykl
Czy można kupić dobry motocykl turystyczny do 10 tys. zł?

Marzysz o długich, emocjonujących podróżach motocyklowych, ale niepokoi Cię ograniczony budżet? Nie martw się, na rynku jest wiele wartych polecenia jednośladów, które możesz nabyć za mniej niż 10 tys. zł. W tym artykule znajdziesz sześć wybranych przez nas propozycji, które zapewnią Ci niezapomniane wrażenia z jazdy przy zachowaniu rozsądnych kosztów zakupu i ubezpieczenia.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej