Kto i kiedy może ubiegać się o odszkodowanie za opóźniony lot?

Aktualizacja:
opozniony-lot-odszkodowanie

Zastanawiasz się, czy za każdy opóźniony lub odwołany lot pasażer może starać się o odszkodowanie? Niestety, zaburzenia planu lotów to częsty problem w czasie podróży lotniczych, dlatego warto znać obowiązujące przepisy. Dowiedz się, jak domagać się swoich praw i kiedy przysługuje Ci odszkodowanie za opóźniony lot.

Opóźniony lot – odszkodowanie. Podstawy prawne

Kiedy i w jakich warunkach przysługuje odszkodowanie za opóźniony lot? Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto znać podstawy prawne, a dokładniej rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady z 11 lutego 2004 roku. 

Wskazany akt prawny rozstrzyga, że za opóźnienie oraz odwołanie lotu, niewpuszczenie na pokład czy zagubienie bagażu każdemu pasażerowi należy się ochrona i odszkodowanie

O jakich kwotach mowa? Całkiem wysokich, bo rzędu nawet 600 euro. Dokładna wysokość odszkodowania zależy od długości trasy. Co ciekawe, regulacje obowiązują na terenie całej Unii Europejskiej, nawet gdy przewoźnikiem jest podmiot z innego kontynentu czy kraju nienależącego do UE. Wystarczy, że rejs zaczynał się na terytorium wspólnoty.

Czytaj także: Ubezpieczenie lotu: czy warto kupić ubezpieczenie na podróż samolotem?

Odszkodowanie za opóźniony lot – jakie są haczyki?

Samolot wystartował z godzinnym opóźnieniem – czy to upoważnia pasażerów do odszkodowania? Niestety nie, bo w takich warunkach wiele linii lotniczych ogłosiłoby swoje bankructwo. Nie oznacza to jednak, że linie są bezkarne, gdy opóźnienie samolotu wydłuża się w nieskończoność. Granicznym czasem są co najmniej 3 godziny opóźnienia w zakresie przylotu do miejsca docelowego, a nie odlotu. Warto pamiętać, że pilot ma zawsze szansę nadrobić stracony czas przy sprzyjających warunkach atmosferycznych.

Czytaj także: Odszkodowanie za opóźnienie samolotu, autobusu, pociągu – ABC pasażera

Wysokość kwoty odszkodowania za opóźnione loty nie zależy wyłącznie od opóźnienia. Są również inne czynniki, które mają bezpośredni wpływ na jego wysokość. Kluczowa przy ustalaniu kwoty odszkodowania za opóźniony lot jest odległość:

  • dla lotów do 1500 km odszkodowanie za opóźniony lot wynosi 250 euro,
  • dla lotów powyżej 1500 km oraz poza UE od 1500 do 3500 km odszkodowanie wynosi 400 euro,
  • dla lotów powyżej 3500 km odszkodowanie za opóźniony lot to 600 euro.

Planujesz podróż? Nie zapomnij wykupić ubezpieczenia turystycznego, które ochroni Cię przed nieplanowanymi zdarzeniami.

Kalkulator ubezpieczeń turystycznych

Inne roszczenia, które przysługują za opóźnienie samolotu

W ostatnim czasie w mediach często mówiło się o opóźnieniach samolotu wynoszących kilkanaście godzin i koczujących na różnych lotniskach turystach. Wielu z nich zarzucało, że linie lotnicze nie zadbały odpowiednio o ich komfort, bezpieczeństwo i podstawową opiekę. Czy mieli prawo do innych dodatków poza odszkodowaniem za opóźniony lot? 

Czytaj także: Ubezpieczenie w liniach lotniczych – które warto rozważyć?

Jak najbardziej – pod warunkiem że opóźnienie samolotu przekroczyło 5 godzin oczekiwania na lotnisku. Linia lotnicza powinna zadbać o posiłki i napoje. Wielu przewoźników za pomocą aplikacji mobilnych przesyła specjalne kupony. Jeżeli nie są one dostarczone, turysta może sam dokonać najpotrzebniejszych zakupów i w późniejszym czasie złożyć wniosek o zwrot za opóźniony lot z dodatkowymi roszczeniami.

Bywają też sytuacje, gdy lot został opóźniony o wiele godzin lub odwołany. Turyści stoją wówczas przed koniecznością spędzenia kolejnej nocy poza miejscem docelowym swoich wojaży. Co wtedy? Przewoźnik powinien zapewnić zakwaterowanie w hotelu, a także transport. W takiej sytuacji pasażer ma również prawo do bezpłatnych dwóch połączeń telefonicznych, wysłania faksu lub e-maila.

Przeczytaj także: Zagubiony bagaż? Czy należy Ci się odszkodowanie od linii lotniczych?

Opóźnienie samolotu – odszkodowanie w tanich liniach 

W idealnym świecie linie lotnicze szybko rozpatrują wnioski o odszkodowanie za opóźniony lot i sprawa ma pozytywny finał. Jak to jednak działa w tanich liniach lotniczych? Czy odszkodowanie za opóźniony lot w Ryanair i Wizzair będzie miało taką samą procedurę?

Tak – każdego przewoźnika obowiązują takie same zasady, w dodatku zarówno Ryanair, jak i Wizzair są przedsiębiorstwami europejskimi. Co prawda pasażerowie przyznają, że proces odszkodowawczy bywa czasochłonny, jednak nie zwalnia to przewoźników z odpowiedzialności.

Przeczytaj także: Ubezpieczenie podróżne – czy jest wymagane? Sprawdź, kiedy musisz je mieć! 

Reklamacja za opóźniony lot

Procedura dochodzenia odszkodowania za opóźniony lub odwołany lot wydaje się jasna i jednoznaczna. Niestety, w praktyce linie lotnicze często robią wszystko, aby należnych klientom odszkodowań nie wypłacać. Wymagają rozbudowanej dokumentacji, w nieskończoność przeciągają postępowanie, a do tego często twierdzą, że przyczyny opóźnienia były od nich niezależne. 

Z tego powodu coraz popularniejsze stają się usługi typu aircashback. Jest to pośrednictwo wyspecjalizowanych firm, które pomagają w odzyskaniu odszkodowania za odwołany lot. Po wpisaniu w wyszukiwarkę wyrażeń „odszkodowanie za opóźniony lot” czy „odszkodowania lotnicze” znajdziesz wiele firm specjalizujących się w tego typu sprawach. Za pomoc takie podmioty życzą sobie od 25 do nawet 50% odszkodowania. Pamiętaj więc, że o odszkodowanie możesz walczyć na własną rękę. 

Dowiedz się również, na czym polega ubezpieczenie lotów

Wniosek o odszkodowanie za opóźnienie samolotu – o czym warto pamiętać?

Największą bolączką opóźnionych lotów jest bardzo długa procedura ubiegania się o odszkodowanie. Brak jednego dokumentu może znacznie opóźnić wypłatę. Z tego powodu przed złożeniem wniosku warto zweryfikować jego poprawność. 

Zamiast uczyć się na błędach, można też dodatkowo zadbać o swoje bezpieczeństwo z odpowiednim ubezpieczeniem turystycznym, które czasami obejmuje również opóźnienie lotu. 

Sprawdź za darmo, ile kosztowałoby ubezpieczenie turystyczne.

Porównaj ceny ubezpieczeń turystycznych

Pytania i odpowiedzi

Kiedy przysługuje odszkodowanie za opóźniony lot?
Do jakiego momentu liczy się opóźniony lot?
Jak udokumentować opóźnienie lotu?
Co zrobić, jeśli lot jest opóźniony?

Podsumowanie

  1. Odszkodowanie za opóźniony lot na terenie Unii Europejskiej może wynosić nawet 600 euro.
  2. Przepisy regulowane są ogólnoeuropejskim prawem unijnym i dotyczą także przewoźników spoza UE, świadczących usługi na terenie Wspólnoty Europejskiej.
  3. Za opóźniony lot można uznać taki, którego lądowanie opóźniło się o co najmniej 3 godziny.
  4. Odszkodowanie za opóźniony lot w Wizzair i Ryainair, czyli w tanich liniach  procesuje się w ten sam sposób.
  5. Dodatkowe ubezpieczenie turystyczne może obejmować także opóźnienia w locie. W takiej sytuacji możesz liczyć także na odszkodowanie od firmy ubezpieczeniowej.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
1 Komentarz
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Jak oblicza się amortyzację samochodu?

Samochód to dla wielu przedsiębiorców podstawa prowadzenia działalności gospodarczej. Z tytułu posiadania auta można dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Dowiedz się, na czym polega amortyzacja samochodu osobowego i jak się ją oblicza.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Kategorie pojazdów – rodzaje i przepisy 

Samochód na stałe wpisał się w codzienność większości Polaków. Po drogach poruszają się jednak nie tylko auta kategorii B. W kraju wprowadzono również inne rodzaje pojazdów. Dowiedz się, jakie są kategorie homologacyjne pojazdów.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Dom
Ile kosztuje ubezpieczenie lokalu użytkowego i czy trzeba je wykupić?

Lokal użytkowy to w wielu przypadkach podstawa prowadzenia biznesu. Może go stanowić magazyn czy biuro. Jeśli na prowadzenie działalności gospodarczej przeznaczasz co najmniej 50 procent powierzchni nieruchomości, możesz wykupić dedykowane ubezpieczenie lokalu użytkowego. Sprawdź, jak działa taka polisa.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej
Polisa OC młodego kierowcy.
2019.01.16
Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy. Sprawdź, jak oszczędzić i uniknąć zwyżek za wiek

Obowiązkowe ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy może być nawet kilka razy droższe niż polisa bardziej doświadczonego 35-latka. Sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy, z jakimi utrudnieniami spotka się 18-latek ubezpieczający samochód i co zrobić, żeby zaoszczędzić na polisie OC.

Czytaj więcej