Jak ubiegać się o odszkodowanie za opóźniony lot?

Aktualizacja:
opozniony-lot-odszkodowanie

Czy za każdy opóźniony lub odwołany lot pasażer może starać się o odszkodowanie? Czy każda linia dyktuje swoje warunki, a może istnieją rozporządzenia, które dotyczą każdego powietrznego rejsu? Jak domagać się swoich praw i kiedy będą obowiązywać roszczenia odszkodowawcze? Sprawdźmy to!

Opóźniony lot: odszkodowanie a rozporządzenie

Kiedy i w jakich warunkach przysługuje odszkodowanie za opóźniony lot? Zanim przejdziemy do informacji, warto poznać podstawy prawne, a dokładniej rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady z 11.02.2004, które rozwiewa wszelkie wątpliwości.

Według przepisu, który obowiązuje już ponad 15 lat – za opóźnienie, odwołanie lotu, niewpuszczenie na pokład czy zagubienie bagażu, każdemu pasażerowi należy się ochrona i odszkodowanie. O jakich kwotach mowa? Niemałych, bo rzędu nawet 600 EUR. Naturalnie wiele zależy od czasu opóźnienia. Co ciekawe – przepis ma swoją moc na terenie całej Unii Europejskiej, nawet gdy przewoźnikiem jest podmiot z innego kontynentu czy kraju nienależącego do UE. Wystarczy, że rejs zaczynał się na terytorium wspólnoty.

Zwrot za opóźniony lot – jakie są haczyki?

Samolot wystartował z godzinnym opóźnieniem, czy to upoważnia pasażerów do odszkodowania? Niestety nie, w takich warunkach wiele linii lotniczych ogłosiłyby swoje bankructwo. Nie oznacza to też, że linie są bezkarne, gdy opóźnienie wydłuża się w nieskończoność. Granicznym czasem są co najmniej 3 godziny. Jest jednak pewien haczyk – opóźnienie musi dotyczyć przylotu do miejsca docelowego. Tym samym pilot ma zawsze szansę nadrobić stracony czas przy sprzyjających warunkach atmosferycznych.

Wysokość kwoty odszkodowania nie zależy wyłącznie od opóźnienia. Są również inne czynniki, które mają bezpośredni wpływ na wysokość. Istotna jest również długość trasy!

  • UNIA EUROPEJSKA – dla lotów do 1500 km odszkodowanie za opóźniony lot wynosi 250 EUR,
  • UNIA EUROPEJSKA – dla lotów powyżej 1500 oraz poza UE od 1500 do 3500 km odszkodowanie wynosi 400 EUR,
  • POZA UE – dla lotów powyżej 3500 km odszkodowanie za opóźniony lot to 600 EUR.

Planujesz podróż? Nie zapomnij wykupić ubezpieczenia turystycznego, które ochroni Cię przed nieplanowanymi zdarzeniami.

Kalkulator ubezpieczeń turystycznych

Inne roszczenia, które przysługują

W ostatnich miesiącach wiele się mówiło o opóźnieniach wynoszących kilkanaście godzin i koczujących turystach na różnych lotniskach. Wielu z nich zarzucało, że linie lotnicze nie zadbały odpowiednio o ich komfort, bezpieczeństwo i podstawową opiekę. Czy mieli prawo do innych dodatków poza odszkodowaniem? Jak najbardziej – pod warunkiem że opóźnienie przekroczyło 5 godzin na lotnisku. W takiej sytuacji pierwszym roszczeniem jest zwrot kosztów biletów, ale to nie wszystko!

Linia lotnicza powinna zadbać o posiłki i napoje. Wielu przewoźników za pomocą aplikacji mobilnych przesyła specjalne kupony, jeżeli nie są one dostarczone – turysta może w późniejszym czasie złożyć wniosek o odszkodowanie za opóźniony lot z dodatkowymi roszczeniami.

Bywają też sytuacje, gdy lot został opóźniony o wiele godzin lub odwołany. Turyści stoją wówczas przed koniecznością spędzenia kolejnej nocy poza miejscem docelowym swoich wojaży. Co wtedy? Przewoźnik powinien zapewnić zakwaterowanie w hotelu, a także transport. Jednak zdarzają się sytuacje, gdy pasażerowie są pozostawieni sami sobie, bo obsługa klienta linii lotniczej nie reaguje na czas lub czeka z nadzieją, że lot się odbędzie.

Ciekawostką jest, że w takiej sytuacji pasażer ma również prawo do bezpłatnych dwóch połączeń telefonicznych, wysłania faxu lub maila.

Czytaj także: 

Tanie linie lotnicze a odszkodowanie

W idealnym świecie linie lotnicze szybko rozpatrują wnioski o odszkodowanie i sprawa ma pozytywny finał. Jak to jednak działa w tanich liniach lotniczych? Czy odszkodowanie za opóźniony lot w Ryanair i  Wizzair będzie miało taką samą procedurę?

Tak – każdego przewoźnika obowiązują takie same zasady, w dodatku zarówno Ryanair, jak i Wizzair są europejskimi firmami. Co prawda pasażerowie przyznają, że proces odszkodowawczy jest bardzo czasochłonny, a wnioski na stronach są ukrywane, to jednak nie zwalnia przewoźników od odpowiedzialności.

Więcej o ubezpieczeniach lotów w tanich liniach lotniczych przeczytasz w naszym artykule.

Aircashback – czy warto?

Procedura dochodzenia odszkodowania za opóźniony lub odwołany lot wydaje się jasna i jednoznaczna. Jednak linie lotnicze nierzadko robią, co w ich mocy, aby należnych klientom odszkodowań nie wypłacać. Wymagają rozbudowanej dokumentacji, w nieskończoność przeciągają postępowanie, kierują sprawę na drogę sądową.

Dlatego coraz popularniejsze stają się usługi typu aircashback. Jest to pośrednictwo wyspecjalizowanych firm, które pomagają w odzyskaniu odszkodowania za odwołany lot. Po wpisaniu w wyszukiwarkę pojęć „odszkodowanie za opóźniony lot” czy „odszkodowania lotnicze” znajdziesz szereg firm specjalizujących się w tego typu sprawach.

Każda z nich dokładnie zna meandry takich sporów, każda dysponuje też sztabem prawników, co zwiększa szanse na wygraną z linią lotniczą. Jest tylko jeden minus. Za pomoc każda z firm życzy sobie od 25 nawet do 50% odszkodowania.

Wniosek o odszkodowanie za opóźniony lot – o czym warto pamiętać?

Największą bolączką opóźnionych lotów jest bardzo długa reakcja linii lotniczych, a później długa walka o odszkodowanie. Brak jednego dokumentu może przekreślić szansę na pieniądze. Każdy przewoźnik będzie wymagać innych danych – oświadczenie, bilety, dowody na opóźnienie. Niekiedy cała procedura przekracza możliwości przeciętnego Kowalskiego.

Zamiast uczyć się na błędach, można też zawczasu zadbać o swoje bezpieczeństwo z odpowiednim ubezpieczeniem turystycznym, które również obejmuje taki proceder jak opóźniony lot, przyznając  odszkodowanie. Ponadto często Towarzystwa Ubezpieczeniowe – szczególnie gdy klient jest za granicą, szybciej podejmują odpowiednie kroki w celu zapewnienia bezpieczeństwa, noclegu czy znalezienia alternatywnej drogi do domu.

Sprawdź, ile kosztowałoby ubezpieczenie Twojej podróży za darmo.

Porównaj ceny ubezpieczeń turystycznych

Pytania i odpowiedzi

Jak sprawdzić opóźnienia lotu?
Jak uzyskać odszkodowanie za opóźniony lot?
Jak dostać odszkodowanie za opóźniony lot Ryainair?

Podsumowanie

  1. Odszkodowanie za opóźniony lot na terenie Unii Europejskiej może wynosić nawet 600 euro.
  2. Przepisy regulowane są ogólnoeuropejskim prawem unijnym i dotyczą także przewoźników spoza UE, świadczących usługi na terenie Wspólnoty Europejskiej.
  3. Za opóźniony lot można uznać taki, którego lądowanie opóźniło się o co najmniej 3 godziny.
  4. Odszkodowanie za opóźniony lot w Wizzair i Ryainair, czyli w tanich liniach  procesuje się w ten sam sposób.
  5. Dodatkowe ubezpieczenie turystyczne może obejmować także opóźnienia w locie. W takiej sytuacji możesz liczyć także na odszkodowanie od firmy ubezpieczeniowej.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 
Ekspert ds. ubezpieczeń 
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
1 Comment
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments