Zastanawiasz się, czy za każdy opóźniony lub odwołany lot pasażer może starać się o odszkodowanie? Niestety, zaburzenia planu lotów to częsty problem w czasie podróży lotniczych, dlatego warto znać obowiązujące przepisy. Dowiedz się, jak domagać się swoich praw i kiedy przysługuje Ci odszkodowanie za opóźniony lot.
Opóźniony lot – odszkodowanie. Podstawy prawne
Kiedy i w jakich warunkach przysługuje odszkodowanie za opóźniony lot? Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto znać podstawy prawne, a dokładniej rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady z 11 lutego 2004 roku.
Wskazany akt prawny rozstrzyga, że za opóźnienie oraz odwołanie lotu, niewpuszczenie na pokład czy zagubienie bagażu każdemu pasażerowi należy się ochrona i odszkodowanie.
O jakich kwotach mowa? Całkiem wysokich, bo rzędu nawet 600 euro. Dokładna wysokość odszkodowania zależy od długości trasy. Co ciekawe, regulacje obowiązują na terenie całej Unii Europejskiej, nawet gdy przewoźnikiem jest podmiot z innego kontynentu czy kraju nienależącego do UE. Wystarczy, że rejs zaczynał się na terytorium wspólnoty.
Czytaj także: Ubezpieczenie lotu: czy warto kupić ubezpieczenie na podróż samolotem?
Odszkodowanie za opóźniony lot – jakie są haczyki?
Samolot wystartował z godzinnym opóźnieniem – czy to upoważnia pasażerów do odszkodowania? Niestety nie, bo w takich warunkach wiele linii lotniczych ogłosiłoby swoje bankructwo. Nie oznacza to jednak, że linie są bezkarne, gdy opóźnienie samolotu wydłuża się w nieskończoność. Granicznym czasem są co najmniej 3 godziny opóźnienia w zakresie przylotu do miejsca docelowego, a nie odlotu. Warto pamiętać, że pilot ma zawsze szansę nadrobić stracony czas przy sprzyjających warunkach atmosferycznych.
Czytaj także: Odszkodowanie za opóźnienie samolotu, autobusu, pociągu – ABC pasażera
Wysokość kwoty odszkodowania za opóźnione loty nie zależy wyłącznie od opóźnienia. Są również inne czynniki, które mają bezpośredni wpływ na jego wysokość. Kluczowa przy ustalaniu kwoty odszkodowania za opóźniony lot jest odległość:
- dla lotów do 1500 km odszkodowanie za opóźniony lot wynosi 250 euro,
- dla lotów powyżej 1500 km oraz poza UE od 1500 do 3500 km odszkodowanie wynosi 400 euro,
- dla lotów powyżej 3500 km odszkodowanie za opóźniony lot to 600 euro.
Planujesz podróż? Nie zapomnij wykupić ubezpieczenia turystycznego, które ochroni Cię przed nieplanowanymi zdarzeniami.
Kalkulator ubezpieczeń turystycznych
Inne roszczenia, które przysługują za opóźnienie samolotu
W ostatnim czasie w mediach często mówiło się o opóźnieniach samolotu wynoszących kilkanaście godzin i koczujących na różnych lotniskach turystach. Wielu z nich zarzucało, że linie lotnicze nie zadbały odpowiednio o ich komfort, bezpieczeństwo i podstawową opiekę. Czy mieli prawo do innych dodatków poza odszkodowaniem za opóźniony lot?
Czytaj także: Ubezpieczenie w liniach lotniczych – które warto rozważyć?
Jak najbardziej – pod warunkiem że opóźnienie samolotu przekroczyło 5 godzin oczekiwania na lotnisku. Linia lotnicza powinna zadbać o posiłki i napoje. Wielu przewoźników za pomocą aplikacji mobilnych przesyła specjalne kupony. Jeżeli nie są one dostarczone, turysta może sam dokonać najpotrzebniejszych zakupów i w późniejszym czasie złożyć wniosek o zwrot za opóźniony lot z dodatkowymi roszczeniami.
Bywają też sytuacje, gdy lot został opóźniony o wiele godzin lub odwołany. Turyści stoją wówczas przed koniecznością spędzenia kolejnej nocy poza miejscem docelowym swoich wojaży. Co wtedy? Przewoźnik powinien zapewnić zakwaterowanie w hotelu, a także transport. W takiej sytuacji pasażer ma również prawo do bezpłatnych dwóch połączeń telefonicznych, wysłania faksu lub e-maila.
Przeczytaj także: Zagubiony bagaż? Czy należy Ci się odszkodowanie od linii lotniczych?
Opóźnienie samolotu – odszkodowanie w tanich liniach
W idealnym świecie linie lotnicze szybko rozpatrują wnioski o odszkodowanie za opóźniony lot i sprawa ma pozytywny finał. Jak to jednak działa w tanich liniach lotniczych? Czy odszkodowanie za opóźniony lot w Ryanair i Wizzair będzie miało taką samą procedurę?
Tak – każdego przewoźnika obowiązują takie same zasady, w dodatku zarówno Ryanair, jak i Wizzair są przedsiębiorstwami europejskimi. Co prawda pasażerowie przyznają, że proces odszkodowawczy bywa czasochłonny, jednak nie zwalnia to przewoźników z odpowiedzialności.
Przeczytaj także: Ubezpieczenie podróżne – czy jest wymagane? Sprawdź, kiedy musisz je mieć!
Reklamacja za opóźniony lot
Procedura dochodzenia odszkodowania za opóźniony lub odwołany lot wydaje się jasna i jednoznaczna. Niestety, w praktyce linie lotnicze często robią wszystko, aby należnych klientom odszkodowań nie wypłacać. Wymagają rozbudowanej dokumentacji, w nieskończoność przeciągają postępowanie, a do tego często twierdzą, że przyczyny opóźnienia były od nich niezależne.
Z tego powodu coraz popularniejsze stają się usługi typu aircashback. Jest to pośrednictwo wyspecjalizowanych firm, które pomagają w odzyskaniu odszkodowania za odwołany lot. Po wpisaniu w wyszukiwarkę wyrażeń „odszkodowanie za opóźniony lot” czy „odszkodowania lotnicze” znajdziesz wiele firm specjalizujących się w tego typu sprawach. Za pomoc takie podmioty życzą sobie od 25 do nawet 50% odszkodowania. Pamiętaj więc, że o odszkodowanie możesz walczyć na własną rękę.
Dowiedz się również, na czym polega ubezpieczenie lotów.
Wniosek o odszkodowanie za opóźnienie samolotu – o czym warto pamiętać?
Największą bolączką opóźnionych lotów jest bardzo długa procedura ubiegania się o odszkodowanie. Brak jednego dokumentu może znacznie opóźnić wypłatę. Z tego powodu przed złożeniem wniosku warto zweryfikować jego poprawność.
Zamiast uczyć się na błędach, można też dodatkowo zadbać o swoje bezpieczeństwo z odpowiednim ubezpieczeniem turystycznym, które czasami obejmuje również opóźnienie lotu.
Sprawdź za darmo, ile kosztowałoby ubezpieczenie turystyczne.
Pytania i odpowiedzi
Odszkodowanie za opóźniony lot przysługuje konsumentom w sytuacji, gdy przylot do miejsca docelowego był opóźniony o ponad 3 godziny w porównaniu z planowanym. Aby uzyskać odszkodowanie, trzeba złożyć reklamację do przewoźnika.
Opóźnienie lotu liczy się w odniesieniu do chwili przybycia do miejsca docelowego podróży. Aby uzyskać odszkodowanie za opóźniony lot, różnica między czasem planowanym a rzeczywistym musi wynieść ponad 3 godziny.
Opóźnienie lotu można udokumentować np. poprzez wykonanie zdjęcia tablicy odlotów, zachowanie zapisu z internetowego systemu lotów oraz zatrzymanie karty pokładowej.
Jeśli lot jest opóźniony o minimum 2 godziny, przewoźnik musi poinformować pasażerów o przysługujących im prawach, a także zapewnić napoje. Jeśli przez sytuację zawinioną przez przewoźnika dotarłeś do miejsca docelowego 3 godziny później, niż planowano, masz prawo ubiegać się o odszkodowanie. W tym celu skieruj do linii lotniczej odpowiednie pismo.
Podsumowanie
- Odszkodowanie za opóźniony lot na terenie Unii Europejskiej może wynosić nawet 600 euro.
- Przepisy regulowane są ogólnoeuropejskim prawem unijnym i dotyczą także przewoźników spoza UE, świadczących usługi na terenie Wspólnoty Europejskiej.
- Za opóźniony lot można uznać taki, którego lądowanie opóźniło się o co najmniej 3 godziny.
- Odszkodowanie za opóźniony lot w Wizzair i Ryainair, czyli w tanich liniach procesuje się w ten sam sposób.
- Dodatkowe ubezpieczenie turystyczne może obejmować także opóźnienia w locie. W takiej sytuacji możesz liczyć także na odszkodowanie od firmy ubezpieczeniowej.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły
Podczas podróży samolotem mogą pojawić się niespodziewane komplikacje, m.in. opóźnienia, odwołane loty czy zagubiony bagaż. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na wykupienie ubezpieczenia podróżnego, które może pokryć wiele nieprzewidzianych sytuacji, od zagubienia bagażu po koszty leczenia za granicą. Sprawdź, dlaczego warto rozważyć ubezpieczenie od podróży samolotem, co ono obejmuje i na co zwrócić uwagę.
Bilet lotniczy dzierżysz w dłoni. Do odprawy paszportowej stawiasz się na czas, a i tak okazuje się, że w samolocie nie ma dla Ciebie miejsca. Jak to możliwe? Prawdopodobnie „padłeś ofiarą” overbookingu, czyli popularnej praktyki stosowanej przez linie lotnicze. Są też i tacy, którzy na overbooking tylko czekają. Dlaczego? Ponieważ to otwiera im drogę do sporych odszkodowań od linii lotniczych.
W związku z ogłoszoną przez WHO pandemią koronawirusa, Główny Inspektorat Sanitarny zaleca m.in. zrezygnowanie z podróżowania. Wybrani przewoźnicy już zaprzestali obsługi lotów w konkretnych kierunkach, a wszystko wskazuje na to, że odwołanych lotów będzie więcej. Dodatkowo realnym wydaje się scenariusz dotyczący zamknięcia portów lotniczych.
Ładna pogoda to podstawa wakacji. Ale nawet gdy mamy słońca bez końca, gwarancji idealnego wypoczynku nikt nie daje. Wystarczy awaria samochodu, nagła choroba, albo kradzież bagażu i dokumentów, by czarne chmury popsuły klimat laby. Niestety, nie zawsze możesz zabezpieczyć się przed takimi sytuacjami, ale za to w wielu przypadkach możesz się od nich ubezpieczyć. Po to jest ubezpieczenie assistance w podróży.
Z badań GUS wynika, że co drugi Polak posiada własne cztery kółka. A ilu z nas stać byłoby na własne skrzydła? Właścicielami samolotów w Polsce są między innymi Janusz Palikot, Jan Kulczyk i Beata Kozidrak. Czy “Kowalski” ma szanse na spełnienie swoich snów o lataniu nie będąc gwiazdą sceny politycznej lub muzycznej? Ile kosztuje kupno i utrzymanie własnej awionetki? No i ile kosztuje ubezpieczenie małego samolotu?
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.