Rozpoczyna się najgorętszy okres na polskich drogach. Wyjazd na Święta każdego roku oznacza ogromne nerwy i godziny spędzone w korku. W tym roku, eksperci Yanosika przygotowali jednak dla kierowców spore ułatwienie. Sprawdzili ruch w największych miastach w Polsce i wytypowali najbardziej zatłoczone trasy. Jakich dróg lepiej unikać w okresie przedświątecznym?
Planujesz wyjazd na Święta? Rozpoczęcie podróży zostawiasz na ostatni piątek przed Bożym Narodzeniem? Nawet bez pogłębionej analizy sytuacji na drodze możesz być pewien, że na niektórych trasach przyjdzie Ci spędzić nieco więcej czasu. Przecież nie tylko Ty planujesz spędzić te Święta z rodziną w innym mieście! Eksperci Yanosika przeanalizowali dane dotyczące ruchu z największych miast uniwersyteckich i na ich podstawie wyznaczyli trasy, które będą cieszyć się największą popularnością. Zatem, jakie drogi są najczęściej wybierane przez kierowców? Których tras lepiej unikać?
Wyjazd na Święta: kiedy Polacy ruszają w drogę?
Niektórzy z nas mogą pozwolić sobie na taki luksus i świąteczną podróż rozpocząć nieco wcześniej niż reszta Polaków. Wówczas nie muszą przejmować się godzinami spędzonymi z korku i nie dzielą nerwowych nastrojów innych kierowców. Kiedy jednak nie mamy możliwości ruszyć na Święta wcześniej, podróż zostawiamy na ostatnią chwilę. Jak szacują eksperci z aplikacji Yanosik, wyjazdy na Święta Bożego Narodzenia 2018 rozpoczną się już w piątek, 21. grudnia. To właśnie tego dnia najpopularniejsze trasy w Polsce mogą być najbardziej zatłoczone. Z kolei zwiększoną aktywność podczas powrotów ze Świąt zauważymy prawdopodobnie 27. grudnia. A jeśli już mowa o najpopularniejszych drogach w Polsce w okresie przedświątecznym, to jakich tras powinniśmy unikać, by nie stanąć w kilkukilometrowym korku?
W analizie pod uwagę wzięto Warszawę, Kraków, Poznań i Wrocław. To właśnie z tych miast każdego roku odnotowujemy największą migrację mieszkańców na Święta. Okres, jaki wzięto pod uwagę to 3 dni przed Świętami Bożego Narodzenia poprzedniego roku: 22, 23 i 24 grudnia 2017.
Kierowcy z Warszawy: gdzie jadą na Święta?
Stolica pustoszeje na Święta Bożego Narodzenia. Jej mieszkańcy przemieszczają się we wszystkich kierunkach Polski, jednak analiza danych z Yanosika donosi, że najwięcej warszawiaków ruszy na północ, południe i wschód Polski. Spotkamy ich na drogach prowadzących m.in. do Gdańska, Bydgoszczy, Poznania, Wrocławia, Krakowa czy Rzeszowa. Jednak co ciekawe, największa częstotliwość przejazdów odnotowana została do miejsc oddalonych zaledwie około 150 km od Warszawy. Mieszkańcy stolicy stosunkowo często podróżują też do pobliskiego Radomia czy Siedlec. Zauważono też ciekawą zależność – w okresie przedświątecznym wzrasta także intensywność wyjazdów za granicę – na Białoruś i Ukrainę.
Kierowcy z Poznania: ruch przedświąteczny 2018
W kwestii kierunków podróży przedświątecznych, poznaniacy są nieco bardziej jednomyślni. Większość z nich wybiera się albo do centrum Polski, albo na jej zachód. Największą częstotliwość przejazdów zanotowano jednak w promieniu około 150 km od Poznania. Poznaniaków spotkamy na trasie do Gniezna, Leszna, Piły czy Konina. Mieszkańców stolicy wielkopolski, którzy udają się w nieco dalsze podróże znajdziemy między innymi na drogach prowadzących do Szczecina, Łodzi, czy Warszawy. Nie zabraknie ich także na drogach w kierunku Zielonej Góry czy Wrocławia.
Kierowcy z Wrocławia: wyjazd na Święta 2018
Mieszkańcy z Wrocławia za cel przedświątecznych podróży najczęściej obierają południowo-zachodnią część Polski. Zazwyczaj nie oddalają się jednak więcej niż 100 km od miejsca zamieszkania. W nawigację najczęściej wpisują miasta takie jak Legnica, Lublin, Opole czy Jelenia Góra – i to na tych drogach możemy utknąć w przedświątecznym korku jadąc właśnie z Wrocławia. Wrocławianie często też wybierają się do pobliskich województw i kierują się w stronę Zielonej Góry, Gorzowa Wielkopolskiego, Poznania czy Częstochowy. Nie oznacza to jednak, że nie zapuszczają się oni na drogi w kierunku stolicy Polski.
Kierowcy z Krakowa: gdzie jadą na Boże Narodzenie 2018?
Mieszkańcy Krakowa, trochę na wzór wrocławian, w okresie świątecznym najczęściej odwiedzają rodziny w miastach oddalonych nie więcej niż 100 km od stolicy Małopolski. Wyjazd na Święta prawdopodobnie rozpoczną już w piątek i wyruszą wówczas do Tarnowa, Dąbrowy Górniczej i Nowego Sącza. Część mieszkańców Krakowa wyjedzie także na drogi w kierunki Wrocławia, Gliwic, Opola, czy Bielska-Białej. Nie zabraknie jednak osób, które tegoroczną przedświąteczną podróż rozpoczną w Krakowie, a zakończą ją w Łodzi czy Warszawie. Z analizy aplikacji Yanosik wynika także, że wzmożonego ruchu z Krakowa możemy spodziewać się także na przejściach granicznych ze Słowacją, Czechami i Ukrainą.
Podsumowanie
- Mieszkańcy Wrocławia oraz Krakowa najczęściej Święta Bożego Narodzenia spędzają w miejscowościach oddalonych nie więcej niż 100 km od swojego miejsca zamieszkania.
- Przeważająca część mieszkańców Poznania kieruje się głównie do centrum i na zachód Polski.
- Najbardziej mobilni w okresie przedświątecznym są mieszkańcy Warszawy, którzy w równym stopniu rozprzestrzeniają się zarówno na północ, jak i południe Polski. Najczęściej jednak nie wyjeżdżają oni dalej niż 150 km od stolicy.
- Szacuje się, że najwięcej Polaków świąteczne podróże rozpocznie już w piątek, 21. grudnia, a poświąteczne powroty zaplanowali na 27. grudnia.
Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły
Święta Bożego Narodzenia tuż tuż. Za dnia na dzień będziemy coraz bardziej zabiegani, a wtedy nietrudno o wypadek czy kolizję. Warto więc pomyśleć o tym, czy mamy ważne OC, a także dodatkowym ubezpieczeniu samochodu.
Coraz bliżej święta… Gdzie nie spojrzeć, wszędzie świąteczne dekoracje, w radiu „Last Christmas”, a my jak co roku rzucamy się w wir przygotowań. Oczywiście czekają nas większe niż zazwyczaj zakupy, bo przecież niczego w święta nie może zabraknąć. Warto przyjrzeć się, jak wyglądają świąteczne zakupy Polaków w 2018 r.. Gdzie i jak kupujemy? Na co wydamy najwięcej? I czy w ogóle stać nas na zakupowe szaleństwo?
Święta już tuż tuż. Dokupujesz właśnie w pośpiechu ostatnie prezenty? Robisz duże świąteczne zakupy? Myślisz nad potrawami na wigilijny stół, albo planujesz wyjazd? A pomyślałeś o ubezpieczeniu mieszkania? Zastanawiasz się, czemu miałbyś zaprzątać sobie tym głowę akurat teraz? Święta to czas wielu zagrożeń dla Twojego domu. Najważniejsze z nich znajdziesz w naszym artykule.
Święta już za pasem. Postanowiłeś spędzić je w górach lub jak co roku wybierasz się do rodziny. W podróży może przydać Ci się CB Radio albo mobilna aplikacja, dzięki którym unikniesz błysku z fotoradaru lub korka tworzącego się na drodze wylotowej z miasta. Akademia mfind przedstawia “przyjaciół”, którzy mogą pomóc Ci w trasie.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.