Zaliczka i zadatek. Czym różnią się od siebie?

Aktualizacja:
zaliczka czy zadatek

Sformułowania zaliczka i zadatek stosowane są często zamiennie, jako wyrazy o takim samym znaczeniu. Niesłusznie – są to dwa zupełnie różne pojęcia. Ich wspólną cechą jest to, że wpłacasz je w tym samym celu – dokonując przedpłaty Czym różnią się od siebie? Sprawdziliśmy to.

Zaliczkę i zadatek łączy jedno – z obu tych rozwiązań korzystamy dokonując przedpłaty za przedmiot czy usługę. Na tym jednak podobieństwa się kończą.

Czym jest zaliczka?

Zaliczka to część zapłaty za zamówiony towar lub mającą być wykonaną usługę. Zaliczka wpłacana jest na poczet wynagrodzenia należnego sprzedawcy lub wykonawcy usługi. Zaliczka potwierdza więc, że chcesz coś kupić lub zamówić jakąś usługę. Co ważne, zaliczka nie chroni sprzedającego lub usługodawcy. Dlaczego? Pokażemy to na przykładzie – załóżmy, że zamówiłeś w sklepie internetowym obiektyw do aparatu fotograficznego, który musi zostać sprowadzony z USA. Na poczet jego ceny zapłaciłeś sprzedawcy zaliczkę w wysokości 20 proc. jego ceny. W tzw. międzyczasie znalazłeś interesujący cię obiektyw w innym sklepie, dostępny od ręki. Dlatego też skontaktowałeś się ze sklepem i poprosiłeś o zwrot zaliczki, która została przesłana na twoje konto bankowe.

Czytaj także: Odszkodowanie w centach od obrażonego ubezpieczyciela

Także i sprzedający może wycofać się z zawartej umowy i zwrócić ci wpłaconą mu zaliczkę. Może się tak stać jeżeli np. okaże się, że zamówiony przez ciebie obiektyw nie jest już dostępny i – w związku z tym – nie może zrealizować umowy.

Czytaj także: Ubezpieczenie mleka dla niemowląt – jedyne takie na świecie

Ważne – jeżeli sprzedawca poniósł już koszty związane z realizacją umowy (np. związane ze sprowadzeniem obiektywu z USA) może obniżyć kwotę zwracanych ci pieniędzy. Może tak zrobić, jeśli w zawartej z tobą umowie znalazł się mówiący o tym zapis.

Zaliczka nie chroni więc interesów sprzedającego lub wykonawcy usługi.

Czytaj także: Korek na autostradzie? Opłata za przejazd do zwrotu!

Czym jest zadatek?

Zadatek to – tak jak wspomnieliśmy powyżej – także część zapłaty za np. zamówiony towar czy usługę. W przeciwieństwie jednak do zaliczki jest on bezzwrotny. Przez to zabezpiecza interesy sprzedającego lub wykonawcy usługi. Dla ciebie – jako kupującego – oznacza to, że jeżeli wycofasz się z transakcji przed jej zrealizowaniem (np. z kupna używanego samochodu), sprzedający nie musi oddać ci wpłaconych pieniędzy.

Czytaj także: Ubezpieczenie od nalotu policji dla sprzedawców trawki

Jak to działa? Pokażemy to na przykładzie – chcesz kupić używany samochód. Model, którym się interesujesz jest na tyle mało popularny na rynku, że sprzedający może mieć problem z jego sprzedaniem. Wpłaciłeś mu 20 proc. zaliczki i umówiliście się, że usunie ogłoszenia o sprzedaży z internetu. Jeżeli wycofasz się z transakcji, pieniądze które wpłaciłeś sprzedającemu przepadają. W odwrotnej sytuacji – jeśli to sprzedający, któremu wpłaciłeś zadatek, wycofa się z transakcji – jest on zobowiązany do oddania ci dwukrotności zadatku.

Czytaj także: Internetowy rynek ubezpieczeń, czyli jak pierze się pieniądze w Chinach

Co wybrać? Zaliczkę czy zadatek?

Jeżeli rezerwujesz np. pokój w nadmorskim pensjonacie będziesz wolał zapłacić jego właścicielowi zaliczkę. Jeżeli okaże się, że w terminie, w którym chciałeś jechać na urlop, o pogodzie nad morzem będzie można powiedzieć dużo, tylko nie to że jest plażowa, będziesz mógł wycofać rezerwację i odzyskać wpłacone pieniądze.

Właściciel pensjonatu wolałby żebyś wpłacił mu zadatek – jako bardziej zabezpieczające jego interesy. Trzeba tylko pamiętać, że gdyby – np. z powodów losowych – nie mógł wynająć ci pokoju, będzie zobowiązany do oddania ci dwukrotności wpłaconej przez ciebie kwoty. Z drugiej strony – groźba zwrotu dwukrotności wpłaconego zadatku sprawi, że zamówiona usługa zostanie wykonana w terminie i solidnie.

Które rozwiązanie jest lepsze? Zaliczka czy zadatek? To, które z nich wybierzesz zależy tylko od ciebie. Jeżeli chcesz zabezpieczyć swój interes i mieć pewność, że zawarta umowa dojdzie do skutku a zlecona przez ciebie praca zostanie wykonana – wybierz zadatek. Zaliczka jest tylko przedpłatą na poczet wykonania zlecenia, przed niczym nie chroni i niczego nie gwarantuje.

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.10.08  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
2024.11.07  •  Samochód
Najtańsze OC w listopadzie 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2024.08.13  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – Ile zapłacisz po lipcowych podwyżkach?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.11.12  •  Samochód
Zakaz zatrzymywania i postoju – kiedy grozi mandat? Najnowsze przepisy

Ponieważ liczba pojazdów na polskich drogach stale rośnie, problem nieprawidłowego parkowania staje się coraz bardziej palący. W związku z tym, władze wprowadzają nowe przepisy oraz zmieniają istniejące regulacje dotyczące zatrzymywania i postoju. W artykule tym omówimy, co oznacza zakaz zatrzymywania i postoju, jakie są najnowsze przepisy oraz jakie kary grożą kierowcom łamiącym te zasady.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie stomatologiczne
2024.11.12  •  Zdrowie
Czy warto wykupić ubezpieczenie stomatologiczne?

Ubezpieczenie stomatologiczne to temat, który zyskuje na znaczeniu w obliczu rosnących kosztów leczenia zębów oraz długich kolejek do dentystów w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Coraz więcej osób zastanawia się nad wykupieniem prywatnej polisy stomatologicznej. W artykule tym omówimy, na czym polega ubezpieczenie stomatologiczne, jakie korzyści niesie, a także jakie są potencjalne ograniczenia.

Czytaj więcej
2024.10.21  •  Samochód
Jak uzyskać indywidualne tablice rejestracyjne?

Indywidualne tablice rejestracyjne to coraz popularniejszy sposób wyróżnienie swojego auta. Właściciele samochodów i motocykli decydują się na tę formę personalizacji, aby zaistnieć na drodze, a także podkreślić swoją osobowość lub markę. W tym artykule omówimy istotne aspekty związane z uzyskaniem indywidualnych tablic rejestracyjnych, ich koszt oraz przepisy, z którymi trzeba się liczyć.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.11.07  •  Samochód
Najtańsze OC w listopadzie 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2023.12.27  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej