Gwarancja ubezpieczeniowa należytego wykonania umowy i usunięcia wad to tzw. gwarancja ubezpieczeniowa łączona. Jest ona zabezpieczeniem przed skutkami niewykonania lub niewłaściwego wykonania przez wykonawcę zobowiązań, które wynikają z zawartej umowy. Gwarancja ta składa się z dwóch części: zabezpieczenia należytego wykonania umowy oraz zobowiązania polegającego na usunięciu wad. Co warto o niej wiedzieć?
Zlecasz budowę domu. Jedną z największych obaw, jakie Ci towarzyszą są potencjalne problemy z wykonawcą. Nie wywiązanie się na czas z kolejnych etapów budowy, wszelkiego rodzaju usterki i wady, które ujrzą światło dzienne już po odbiorze technicznym domu. Gwarancja ubezpieczeniowa należytego wykonania umowy i usunięcia wad zabezpiecza zarówno interesy Twoje, jako zleceniodawcy oraz interesy wykonawcy robót. Wyjaśniamy na czym ona polega!
Gwarancja ubezpieczeniowa należytego wykonania: co to jest?
Gwarancja należytego wykonania umowy, nazywana także gwarancją dobrego wykonania umowy, to zabezpieczenie zarówno interesów inwestora jak i wykonawcy. Obejmuje ona wykonanie kontraktu w terminie oraz zachowanie przez wykonawcę ustalonych parametrów jakościowych. Gwarancja ta jest zobowiązaniem tzw. gwaranta, czyli w tym przypadku ubezpieczyciela, do zapłacenia określonej kwoty w przypadku niewykonania lub niewłaściwego wywiązania się wykonawcy z umowy. Gwarancje tego typu stosowane są najczęściej w przypadku realizacji inwestycji budowlanych.
Stronami gwarancji są:
- zleceniodawca wykonania robót.
- wykonawca robót,
- ubezpieczyciel, jako podmiot zobowiązany do uregulowania roszczenia.
Wysokość tego zabezpieczenia ustala się w stosunku procentowym do całkowitej ceny inwestycji. Gwarancja dobrego wykonania umowy ustalana jest zazwyczaj w wysokości od 2 do 10%. Okres obowiązywania gwarancji jest ustalany indywidualnie i określony w umowie.
Czytaj także: Co to jest ubezpieczenie budowlane
Gwarancja ubezpieczeniowa usunięcia wad i usterek: co obejmuje?
Gwarancja usunięcia wad jest drugą formą zabezpieczenia, która będzie wymagana od wykonawcy już po zrealizowaniu przez niego zobowiązań wskazanych w umowie. Jest to zabezpieczenie dla inwestora, który już po zakończeniu umowy dopatrzył się pewnych wad i usterek, a nie zostały one usunięte przez wykonawcę. Tutaj warto jednak wspomnieć, że gwarancja ubezpieczeniowa usunięcia wad jest także przydatna w momencie, gdy wykonawca przestanie istnieć. Może zdarzyć się, że firma, która realizowała nasze zlecenie, nie funkcjonuje już na rynku. W takiej sytuacji to właśnie ubezpieczyciel jest zobowiązany do pokrycia kosztów usunięcia wad.
W kwestii okresu obowiązywania gwarancji, tutaj podobnie jak w poprzednim przypadku, czas ten określony zostaje w umowie. Najczęściej jednak okres gwarancji nie przekracza 5 lat. Z kolei, co do sumy gwarancyjnej, ta nie powinna przekraczać 30% wysokości zabezpieczenia z tytuły dobrego wykonania umowy.
Czytaj także: Co to jest wadium ?
Gwarancja łączona: czy to jest opłacalne?
W praktyce bardzo często możemy spotkać się z gwarancją łączoną, której zakres łączy zabezpieczenia wynikające zarówno z gwarancji usunięcia wad i usterek, jak i gwarancji należytego wykonania umowy. W ramach gwarancji łączonej możemy zatem oczekiwać zarówno terminowego wykonania kontraktu i dobrego jakościowo, a także pokrycia kosztów usunięcia wad w ramach udzielonej przez wykonawcę rękojmi. W przypadku tej umowy suma gwarancyjna siłą rzeczy podzielona będzie na dwie części: w zakresie dobrego wykonania kontraktu ( od 2 do 10% wartości inwestycji) oraz w zakresie usunięcia wad (wspomniane wcześniej 30% zabezpieczenia dobrego wykonania umowy).
Podsumowanie
- Gwarancja ubezpieczeniowa należytego wykonania kontraktu i usunięcia wad to tzw. gwarancja ubezpieczeniowa łączona.
- Gwarancja ubezpieczeniowa należytego wykonania umowy obejmuje wykonanie kontraktu w terminie oraz zachowanie przez wykonawcę ustalonych w umowie parametrów jakościowych.
- Poprzez gwarancję należytego wykonania ubezpieczyciel deklaruje zapłatę określonej kwoty na rzecz inwestora, w przypadku, gdy wykonawca nie wywiąże się z umowy.
- Gwarancja ta udzielana jest na zlecenie wykonawcy lub podwykonawcy. Podmiotem uprawnionym do otrzymania kwoty z gwarancji jest osoba zlecająca wykonanie robót.
- Gwarancja ubezpieczeniowa usunięcia wad i usterek wymaga od wykonawcy wniesienia zabezpieczenia na wypadek, gdyby odmówił on lub nie był wstanie usunąć wad w okresie gwarancyjnym.

Redaktor Punkta
Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.
Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.
Najnowsze artykuły

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Jeśli używasz prywatnego samochodu do celów służbowych, prawdopodobnie przysługuje ci kilometrówka. Rozwiązanie pozwala zwrócić pracownikowi wydatki związane z użyciem w pracy swojego auta. Kilometrówkę oblicza się na podstawie stawki za kilometr. Od 17 stycznia 2023 roku doszło do jej podwyższenia. Dowiedz się, jak przebiega rozliczenie kilometrówki samochodu prywatnego w 2023 roku.

Zakup samochodu to powód do radości. Po sfinalizowaniu transakcji nie można jednak zapomnieć o formalnościach, które czekają na nowego właściciela. Niedopełnienie obowiązków może się wiązać z przykrymi konsekwencjami. Sprawdź, jakie formalności przy kupnie samochodu są niezbędne.

Strefa zamieszkania to miejsce, które z założenia ma być obszarem bezpiecznym, gdzie panuje ogólny ład i porządek umożliwiające komfortowe życie mieszkańców okolicznych budynków. Z tych względów obowiązują tam określone przepisy. Sprawdź, czy parkowanie w strefie zamieszkania jest dozwolone.
Najchętniej czytane

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.