Gwarancja ubezpieczeniowa należytego wykonania umowy i usunięcia wad

Aktualizacja:
Gwarancja ubezpieczeniowa należytego wykonania umowy i usunięcia wad

Gwarancja ubezpieczeniowa należytego wykonania umowy i usunięcia wad to tzw. gwarancja ubezpieczeniowa łączona. Jest ona zabezpieczeniem przed skutkami niewykonania lub niewłaściwego wykonania przez wykonawcę zobowiązań, które wynikają z zawartej umowy. Gwarancja ta składa się z dwóch części: zabezpieczenia należytego wykonania umowy oraz zobowiązania polegającego na usunięciu wad. Co warto o niej wiedzieć?

Zlecasz budowę domu. Jedną z największych obaw, jakie Ci towarzyszą są potencjalne problemy z wykonawcą. Nie wywiązanie się na czas z kolejnych etapów budowy, wszelkiego rodzaju usterki i wady, które ujrzą światło dzienne już po odbiorze technicznym domu. Gwarancja ubezpieczeniowa należytego wykonania umowy i usunięcia wad zabezpiecza zarówno interesy Twoje, jako zleceniodawcy oraz interesy wykonawcy robót. Wyjaśniamy na czym ona polega!

Gwarancja ubezpieczeniowa należytego wykonania: co to jest?

Gwarancja należytego wykonania umowy, nazywana także gwarancją dobrego wykonania umowy, to zabezpieczenie zarówno interesów inwestora jak i wykonawcy. Obejmuje ona wykonanie kontraktu w terminie oraz zachowanie przez wykonawcę ustalonych parametrów jakościowych. Gwarancja ta jest zobowiązaniem tzw. gwaranta, czyli w tym przypadku ubezpieczyciela, do zapłacenia określonej kwoty w przypadku niewykonania lub niewłaściwego wywiązania się wykonawcy z umowy. Gwarancje tego typu stosowane są najczęściej w przypadku realizacji inwestycji budowlanych.

Stronami gwarancji są:

  • zleceniodawca wykonania robót.
  • wykonawca robót,
  • ubezpieczyciel, jako podmiot zobowiązany do uregulowania roszczenia.

Wysokość tego zabezpieczenia ustala się w stosunku procentowym do całkowitej ceny inwestycji. Gwarancja dobrego wykonania umowy ustalana jest zazwyczaj w wysokości od 2 do 10%. Okres obowiązywania gwarancji jest ustalany indywidualnie i określony w umowie.

Czytaj także: Co to jest ubezpieczenie budowlane

Gwarancja ubezpieczeniowa usunięcia wad i usterek: co obejmuje?

Gwarancja usunięcia wad jest drugą formą zabezpieczenia, która będzie wymagana od wykonawcy już po zrealizowaniu przez niego zobowiązań wskazanych w umowie. Jest to zabezpieczenie dla inwestora, który już po zakończeniu umowy dopatrzył się pewnych wad i usterek, a nie zostały one usunięte przez wykonawcę. Tutaj warto jednak wspomnieć, że gwarancja ubezpieczeniowa usunięcia wad jest także przydatna w momencie, gdy wykonawca przestanie istnieć. Może zdarzyć się, że firma, która realizowała nasze zlecenie, nie funkcjonuje już na rynku. W takiej sytuacji to właśnie ubezpieczyciel jest zobowiązany do pokrycia kosztów usunięcia wad.

W kwestii okresu obowiązywania gwarancji, tutaj podobnie jak w poprzednim przypadku, czas ten określony zostaje w umowie. Najczęściej jednak okres gwarancji nie przekracza 5 lat. Z kolei, co do sumy gwarancyjnej, ta nie powinna przekraczać 30% wysokości zabezpieczenia z tytuły dobrego wykonania umowy.

Czytaj także: Co to jest wadium ?

Gwarancja łączona: czy to jest opłacalne?

W praktyce bardzo często możemy spotkać się z gwarancją łączoną, której zakres łączy zabezpieczenia wynikające zarówno z gwarancji usunięcia wad i usterek, jak i gwarancji należytego wykonania umowy. W ramach gwarancji łączonej możemy zatem oczekiwać zarówno terminowego wykonania kontraktu i dobrego jakościowo, a także pokrycia kosztów usunięcia wad w ramach udzielonej przez wykonawcę rękojmi. W przypadku tej umowy suma gwarancyjna siłą rzeczy podzielona będzie na dwie części: w zakresie dobrego wykonania kontraktu ( od 2 do 10% wartości inwestycji) oraz w zakresie usunięcia wad (wspomniane wcześniej 30% zabezpieczenia dobrego wykonania umowy).

Podsumowanie

  1. Gwarancja ubezpieczeniowa należytego wykonania kontraktu i usunięcia wad to tzw. gwarancja ubezpieczeniowa łączona.
  2. Gwarancja ubezpieczeniowa należytego wykonania umowy obejmuje wykonanie kontraktu w terminie oraz zachowanie przez wykonawcę ustalonych w umowie parametrów jakościowych.
  3. Poprzez gwarancję należytego wykonania ubezpieczyciel deklaruje zapłatę określonej kwoty na rzecz inwestora, w przypadku, gdy wykonawca nie wywiąże się z umowy.
  4. Gwarancja ta udzielana jest na zlecenie wykonawcy lub podwykonawcy. Podmiotem uprawnionym do otrzymania kwoty z gwarancji jest osoba zlecająca wykonanie robót.
  5. Gwarancja ubezpieczeniowa usunięcia wad i usterek wymaga od wykonawcy wniesienia zabezpieczenia na wypadek, gdyby odmówił on lub nie był wstanie usunąć wad w okresie gwarancyjnym.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.19  •  Samochód
Co oznaczają czerwone tablice rejestracyjne i kiedy o nie wnioskować?

Poruszając się po polskich drogach, mogłeś zwrócić uwagę na pojazdy z czerwonymi tablicami rejestracyjnymi, które różnią się od standardowych tablic. Czy wiesz, co oznaczają czerwone tablice rejestracyjne i kto może z nich korzystać? Przygotowaliśmy krótki przewodnik dla tych, którzy jeszcze nie zdążyli się zapoznać z tym zagadnieniem.

Czytaj więcej
2024.07.19  •  Samochód
Parkowanie równoległe krok po kroku

Parkowanie to jedna z podstawowych czynności, które każdy kierowca musi opanować. Wśród różnych technik parkowania, parkowanie równoległe, często nazywane kopertą, uchodzi za jeden z najtrudniejszych manewrów do wykonania. Wymaga precyzyjnego cofania bardzo blisko innych zaparkowanych pojazdów. Jednak dzięki regularnej praktyce i opanowaniu odpowiedniej techniki, parkowanie równoległe będzie znaczenie łatwiejsze.

Czytaj więcej
2024.07.17  •  Motocykl
Czy można kupić dobry motocykl turystyczny do 10 tys. zł?

Marzysz o długich, emocjonujących podróżach motocyklowych, ale niepokoi Cię ograniczony budżet? Nie martw się, na rynku jest wiele wartych polecenia jednośladów, które możesz nabyć za mniej niż 10 tys. zł. W tym artykule znajdziesz sześć wybranych przez nas propozycji, które zapewnią Ci niezapomniane wrażenia z jazdy przy zachowaniu rozsądnych kosztów zakupu i ubezpieczenia.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej