Gwarancja ubezpieczeniowa należytego wykonania umowy i usunięcia wad

Aktualizacja:
Gwarancja ubezpieczeniowa należytego wykonania umowy i usunięcia wad

Gwarancja ubezpieczeniowa należytego wykonania umowy i usunięcia wad to tzw. gwarancja ubezpieczeniowa łączona. Jest ona zabezpieczeniem przed skutkami niewykonania lub niewłaściwego wykonania przez wykonawcę zobowiązań, które wynikają z zawartej umowy. Gwarancja ta składa się z dwóch części: zabezpieczenia należytego wykonania umowy oraz zobowiązania polegającego na usunięciu wad. Co warto o niej wiedzieć?

Zlecasz budowę domu. Jedną z największych obaw, jakie Ci towarzyszą są potencjalne problemy z wykonawcą. Nie wywiązanie się na czas z kolejnych etapów budowy, wszelkiego rodzaju usterki i wady, które ujrzą światło dzienne już po odbiorze technicznym domu. Gwarancja ubezpieczeniowa należytego wykonania umowy i usunięcia wad zabezpiecza zarówno interesy Twoje, jako zleceniodawcy oraz interesy wykonawcy robót. Wyjaśniamy na czym ona polega!

Gwarancja ubezpieczeniowa należytego wykonania: co to jest?

Gwarancja należytego wykonania umowy, nazywana także gwarancją dobrego wykonania umowy, to zabezpieczenie zarówno interesów inwestora jak i wykonawcy. Obejmuje ona wykonanie kontraktu w terminie oraz zachowanie przez wykonawcę ustalonych parametrów jakościowych. Gwarancja ta jest zobowiązaniem tzw. gwaranta, czyli w tym przypadku ubezpieczyciela, do zapłacenia określonej kwoty w przypadku niewykonania lub niewłaściwego wywiązania się wykonawcy z umowy. Gwarancje tego typu stosowane są najczęściej w przypadku realizacji inwestycji budowlanych.

Stronami gwarancji są:

  • zleceniodawca wykonania robót.
  • wykonawca robót,
  • ubezpieczyciel, jako podmiot zobowiązany do uregulowania roszczenia.

Wysokość tego zabezpieczenia ustala się w stosunku procentowym do całkowitej ceny inwestycji. Gwarancja dobrego wykonania umowy ustalana jest zazwyczaj w wysokości od 2 do 10%. Okres obowiązywania gwarancji jest ustalany indywidualnie i określony w umowie.

Czytaj także: Co to jest ubezpieczenie budowlane

Gwarancja ubezpieczeniowa usunięcia wad i usterek: co obejmuje?

Gwarancja usunięcia wad jest drugą formą zabezpieczenia, która będzie wymagana od wykonawcy już po zrealizowaniu przez niego zobowiązań wskazanych w umowie. Jest to zabezpieczenie dla inwestora, który już po zakończeniu umowy dopatrzył się pewnych wad i usterek, a nie zostały one usunięte przez wykonawcę. Tutaj warto jednak wspomnieć, że gwarancja ubezpieczeniowa usunięcia wad jest także przydatna w momencie, gdy wykonawca przestanie istnieć. Może zdarzyć się, że firma, która realizowała nasze zlecenie, nie funkcjonuje już na rynku. W takiej sytuacji to właśnie ubezpieczyciel jest zobowiązany do pokrycia kosztów usunięcia wad.

W kwestii okresu obowiązywania gwarancji, tutaj podobnie jak w poprzednim przypadku, czas ten określony zostaje w umowie. Najczęściej jednak okres gwarancji nie przekracza 5 lat. Z kolei, co do sumy gwarancyjnej, ta nie powinna przekraczać 30% wysokości zabezpieczenia z tytuły dobrego wykonania umowy.

Czytaj także: Co to jest wadium ?

Gwarancja łączona: czy to jest opłacalne?

W praktyce bardzo często możemy spotkać się z gwarancją łączoną, której zakres łączy zabezpieczenia wynikające zarówno z gwarancji usunięcia wad i usterek, jak i gwarancji należytego wykonania umowy. W ramach gwarancji łączonej możemy zatem oczekiwać zarówno terminowego wykonania kontraktu i dobrego jakościowo, a także pokrycia kosztów usunięcia wad w ramach udzielonej przez wykonawcę rękojmi. W przypadku tej umowy suma gwarancyjna siłą rzeczy podzielona będzie na dwie części: w zakresie dobrego wykonania kontraktu ( od 2 do 10% wartości inwestycji) oraz w zakresie usunięcia wad (wspomniane wcześniej 30% zabezpieczenia dobrego wykonania umowy).

Podsumowanie

  1. Gwarancja ubezpieczeniowa należytego wykonania kontraktu i usunięcia wad to tzw. gwarancja ubezpieczeniowa łączona.
  2. Gwarancja ubezpieczeniowa należytego wykonania umowy obejmuje wykonanie kontraktu w terminie oraz zachowanie przez wykonawcę ustalonych w umowie parametrów jakościowych.
  3. Poprzez gwarancję należytego wykonania ubezpieczyciel deklaruje zapłatę określonej kwoty na rzecz inwestora, w przypadku, gdy wykonawca nie wywiąże się z umowy.
  4. Gwarancja ta udzielana jest na zlecenie wykonawcy lub podwykonawcy. Podmiotem uprawnionym do otrzymania kwoty z gwarancji jest osoba zlecająca wykonanie robót.
  5. Gwarancja ubezpieczeniowa usunięcia wad i usterek wymaga od wykonawcy wniesienia zabezpieczenia na wypadek, gdyby odmówił on lub nie był wstanie usunąć wad w okresie gwarancyjnym.

Weryfikacja merytoryczna: Justyna Ciach
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.10.08  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
2025.01.07  •  Samochód
Najtańsze OC w styczniu 2025 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2024.08.13  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – Ile zapłacisz po lipcowych podwyżkach?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2025.01.07
Kto zapłaci niższy podatek od garażu?

1 stycznia weszły w życie zmiany dotyczące opodatkowania garaży, które mogą wpłynąć na wysokość podatków płaconych przez tysiące właścicieli nieruchomości w Polsce. Nowe przepisy różnicują sposób naliczania podatku w zależności od rodzaju garażu i jego przeznaczenia. Kto zapłaci mniej, a kto powinien przygotować się na wyższe opłaty? Poznaj najważniejsze zmiany i dowiedz się, jak mogą wpłyną na Twój portfel,

Czytaj więcej
2024.11.25  •  Zdrowie
Jak uzyskać odszkodowanie za nowotwór złośliwy?

W obliczu diagnozy nowotworu złośliwego, pacjenci często stają przed trudnymi wyborami. Oprócz walki z chorobą mają również prawo do uzyskania odszkodowania oraz korzystania z usług zdrowotnych. Jak uzyskać odszkodowanie w przypadku nowotworu złośliwego? Jakie prawa przysługują pacjentom oraz jakie są obowiązujące procedury?

Czytaj więcej
2024.11.25  •  Zdrowie
Jak uzyskać odszkodowanie za pobyt w szpitalu?

W sytuacji, gdy hospitalizacja jest konieczna, warto wiedzieć, z jakich możliwości rekompensaty za ten czas można skorzystać, jeśli mamy odpowiednią polisę. Odszkodowanie za pobyt w szpitalu pomoże zmniejszyć straty finansowe związane z utratą dochodów i kosztami leczenia. W tym artykule omówimy, jak uzyskać takie odszkodowanie, jakie są wymagania oraz na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej polisy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2025.01.07  •  Samochód
Najtańsze OC w styczniu 2025 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Śmierć właściciela pojazdu
2024.09.02  •  Samochód
Śmierć właściciela pojazdu – niezbędne formalności

Otrzymanie spadku po najbliższej rodzinie wymaga wielu formalności. Czy można przepisać auto na innego członka rodziny? Jak wygląda wyrejestrowanie samochodu po śmierci właściciela? Czy samochód traci ubezpieczenie? Zebraliśmy w jednym miejscu wszystkie zagadnienia i procedury, o których powinieneś wiedzieć.

Czytaj więcej
Kobieta sprawdzająca na komputerze czy dowód rejestracyjny jest do odbioru trzyma telefon
2024.09.02  •  Samochód
Jak sprawdzić, czy dowód rejestracyjny jest do odbioru?

Złożyłeś wniosek o wydanie dowodu rejestracyjnego i zastanawiasz się, czy dokument jest już gotowy do odbioru? Podpowiadamy, w jaki sposób najwygodniej i najszybciej zweryfikować, czy możemy już udać się do wydziału komunikacji po gotowy dowód rejestracyjny. Sprawdzamy też, ile standardowo czeka się na wydanie dokumentu.

Czytaj więcej