Umowa połówkowa - podpisywać czy nie? Z jakim ryzykiem się wiąże?

Aktualizacja:
umowa-polowkowa

Kupując samochód nie szczędź czasu na dopełnienie formalności i zweryfikowanie danych sprzedającego. Jeśli podpiszesz wadliwą umowę, konsekwencje mogą skutecznie zepsuć radość z nabycia nowego auta. Umowa połówkowa z pozoru wygodna jest obarczona sporym ryzykiem. Co warto o nim wiedzieć?

Zakup pojazdu to kosztowna inwestycja, nawet jeśli maszyna pochodzi z drugiej ręki. Obawa przed nabyciem trefnego auta jest zrozumiała, w końcu to od parametrów samochodu i jego stanu uzależniona jest cena. Jednakże poza sprawdzeniem stanu technicznego np. rodzaju silnika i przebiegu, czy walorów użytkowych, takich jak pojemność bagażnika, warto skrupulatnie przeanalizować umowę sprzedaży, w szczególności jeśli sprzedający przygotował ją z wyprzedzeniem, a auto zostało sprowadzone z zagranicy. W tym kontekście warto powiedzieć o umowie połówkowej, z którą możesz się spotkać w przypadku zakupu auta. Co to jest „umowa połówkowa” i czy warto ją podpisać? Z jakim ryzykiem może się wiązać?

Co to jest umowa połówkowa?

W żadnym z przepisów polskiego prawa nie istnieje takie pojęcie jak „umowa połówkowa”. Sformułowanie to funkcjonuje w mowie potocznej i oznacza umowę sprzedaży samochodu, która jest już wypełniona w połowie, dotyczącej podmiotu sprzedającego. Jest to popularne rozwiązanie w przypadku zakupów dokonywanych na giełdach czy targowiskach. Osoba przedstawiająca dokument, zazwyczaj nie jest właścicielem pojazdu, a jedynie pośredniczy w transakcji. 

SPRAWDŹ: Umowa kupna-sprzedaży samochodu. Pobierz wzór! 

Czy podpisać umowę połówkową?

Kupującemu, który otrzyma do podpisania gotowca, powinna zapalić się w głowie czerwona lampka. Jeżeli dodatkowo pośrednik zapewnia o niebywałej okazji, bardzo prawdopodobne, że sytuacja prawna pojazdu nie jest jednoznaczna lub pochodzi on z działalności przestępczej. Oszuści często taką narracją próbują uśpić czujność klienta i szybko zainkasować pieniądze za wadliwy towar. 

Jeżeli zachowanie dealera budzi twoje wątpliwości, ale mimo to chcesz dokonać zakupu, koniecznie przeczytaj dokładnie wszystkie postanowienia umowy oraz porównaj dane sprzedającego z informacjami na jego temat, umieszczonymi w innych dokumentach np. dowodzie rejestracyjnym czy polisie ubezpieczeniowej. Jeżeli widniejące tam personalia są takie same jest duża szansa, że kontrahent nie ma złych intencji. 

Czym ryzykujesz podpisując umowę połówkową?

Prawdą jest, że przygotowanie dokumentu z wyprzedzeniem jest wygodne. W szczególności, gdy pośrednik ma w ofercie więcej niż jeden samochód. Twierdzenie, że proponowanie umowy połówkowej to przejaw oszustwa jest krzywdzące. Z pewnością jednak fakt ten powinien wzbudzić czujność u osoby, która nabywa pojazd, gdyż ewentualne negatywne skutki transakcji odczuje właśnie ona. 

Czytaj także: Umowa darowizny pojazdu. Pobierz formularz

Największym niebezpieczeństwem, związanym z zawarciem umowy połówkowej jest wpisanie nieprawdziwych danych sprzedającego. Gdy okaże się, że osoba, której personalia widnieją w dokumencie nie istnieje, kupujący nie ma możliwości dochodzenia swoich praw. Co do zasady, sprzedający odpowiada za wady ukryte przedmiotu sprzedaży. Jeżeli jednak osoba ta jest fikcyjna, wszelkie koszty kupujący musi pokryć z własnej kieszeni, bez posiłkowania się odpowiedzialnością z tytułu rękojmi. 

Czytaj także: Umowa zamiany samochodu. Pobierz formularz

Z kolei gdyby okazało się, że samochód pochodzi z kradzieży, kupujący straci i pojazd i wpłacone za niego pieniądze. Organy ścigania zarekwirują auto, a zwrotu pieniędzy nie będzie od kogo otrzymać.  Nieprawdziwe dane komplikują także zagadnienia związane z obowiązkowym ubezpieczeniem OC. Bardzo prawdopodobne, że wbrew zapewnieniom auto nie będzie posiadało ważnej polisy. Co wiązać się będzie z dodatkowymi kosztami, także tymi zaległymi. 

Czytaj także: Mandat po sprzedaży samochodu: co robić, kiedy jest mandat, a nie ma auta?

Łukasz Łada
Ekspert ds. ubezpieczeń

Główny Specjalista ds. Ubezpieczeń. Kilka lat temu opuścił szeregi PZU, żeby zasilić grupę Punkta i ten transfer był dla nas strzałem w dziesiątkę! Łukasz to wytrawny praktyk rynku ubezpieczeń, ale to sporty motorowe sprawiają, że jego serce zaczyna bić mocniej.

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej