Umowa połówkowa - podpisywać czy nie? Z jakim ryzykiem się wiąże?

Aktualizacja:
umowa-polowkowa

Kupując samochód nie szczędź czasu na dopełnienie formalności i zweryfikowanie danych sprzedającego. Jeśli podpiszesz wadliwą umowę, konsekwencje mogą skutecznie zepsuć radość z nabycia nowego auta. Umowa połówkowa z pozoru wygodna jest obarczona sporym ryzykiem. Co warto o nim wiedzieć?

Zakup pojazdu to kosztowna inwestycja, nawet jeśli maszyna pochodzi z drugiej ręki. Obawa przed nabyciem trefnego auta jest zrozumiała, w końcu to od parametrów samochodu i jego stanu uzależniona jest cena. Jednakże poza sprawdzeniem stanu technicznego np. rodzaju silnika i przebiegu, czy walorów użytkowych, takich jak pojemność bagażnika, warto skrupulatnie przeanalizować umowę sprzedaży, w szczególności jeśli sprzedający przygotował ją z wyprzedzeniem, a auto zostało sprowadzone z zagranicy. W tym kontekście warto powiedzieć o umowie połówkowej, z którą możesz się spotkać w przypadku zakupu auta. Co to jest „umowa połówkowa” i czy warto ją podpisać? Z jakim ryzykiem może się wiązać?

Co to jest umowa połówkowa?

W żadnym z przepisów polskiego prawa nie istnieje takie pojęcie jak „umowa połówkowa”. Sformułowanie to funkcjonuje w mowie potocznej i oznacza umowę sprzedaży samochodu, która jest już wypełniona w połowie, dotyczącej podmiotu sprzedającego. Jest to popularne rozwiązanie w przypadku zakupów dokonywanych na giełdach czy targowiskach. Osoba przedstawiająca dokument, zazwyczaj nie jest właścicielem pojazdu, a jedynie pośredniczy w transakcji. 

SPRAWDŹ: Umowa kupna-sprzedaży samochodu. Pobierz wzór! 

Czy podpisać umowę połówkową?

Kupującemu, który otrzyma do podpisania gotowca, powinna zapalić się w głowie czerwona lampka. Jeżeli dodatkowo pośrednik zapewnia o niebywałej okazji, bardzo prawdopodobne, że sytuacja prawna pojazdu nie jest jednoznaczna lub pochodzi on z działalności przestępczej. Oszuści często taką narracją próbują uśpić czujność klienta i szybko zainkasować pieniądze za wadliwy towar. 

Jeżeli zachowanie dealera budzi twoje wątpliwości, ale mimo to chcesz dokonać zakupu, koniecznie przeczytaj dokładnie wszystkie postanowienia umowy oraz porównaj dane sprzedającego z informacjami na jego temat, umieszczonymi w innych dokumentach np. dowodzie rejestracyjnym czy polisie ubezpieczeniowej. Jeżeli widniejące tam personalia są takie same jest duża szansa, że kontrahent nie ma złych intencji. 

Czym ryzykujesz podpisując umowę połówkową?

Prawdą jest, że przygotowanie dokumentu z wyprzedzeniem jest wygodne. W szczególności, gdy pośrednik ma w ofercie więcej niż jeden samochód. Twierdzenie, że proponowanie umowy połówkowej to przejaw oszustwa jest krzywdzące. Z pewnością jednak fakt ten powinien wzbudzić czujność u osoby, która nabywa pojazd, gdyż ewentualne negatywne skutki transakcji odczuje właśnie ona. 

Czytaj także: Umowa darowizny pojazdu. Pobierz formularz

Największym niebezpieczeństwem, związanym z zawarciem umowy połówkowej jest wpisanie nieprawdziwych danych sprzedającego. Gdy okaże się, że osoba, której personalia widnieją w dokumencie nie istnieje, kupujący nie ma możliwości dochodzenia swoich praw. Co do zasady, sprzedający odpowiada za wady ukryte przedmiotu sprzedaży. Jeżeli jednak osoba ta jest fikcyjna, wszelkie koszty kupujący musi pokryć z własnej kieszeni, bez posiłkowania się odpowiedzialnością z tytułu rękojmi. 

Czytaj także: Umowa zamiany samochodu. Pobierz formularz

Z kolei gdyby okazało się, że samochód pochodzi z kradzieży, kupujący straci i pojazd i wpłacone za niego pieniądze. Organy ścigania zarekwirują auto, a zwrotu pieniędzy nie będzie od kogo otrzymać.  Nieprawdziwe dane komplikują także zagadnienia związane z obowiązkowym ubezpieczeniem OC. Bardzo prawdopodobne, że wbrew zapewnieniom auto nie będzie posiadało ważnej polisy. Co wiązać się będzie z dodatkowymi kosztami, także tymi zaległymi. 

Czytaj także: Mandat po sprzedaży samochodu: co robić, kiedy jest mandat, a nie ma auta?

Masz pytania o ubezpieczenie?
Nasi eksperci chętnie
Ci pomogą!

Zamów rozmowę
+48 22 490 9000

Kalkulator OC i AC

1
Porównaj w 5 minut
2
Kup ubezpieczenie
3
Zaoszczędź nawet 50%
Oblicz składkę
Łukasz Łada
Ekspert ds. ubezpieczeń

Główny Specjalista ds. Ubezpieczeń. Kilka lat temu opuścił szeregi PZU, żeby zasilić grupę Punkta i ten transfer był dla nas strzałem w dziesiątkę! Łukasz to wytrawny praktyk rynku ubezpieczeń, ale to sporty motorowe sprawiają, że jego serce zaczyna bić mocniej.

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Podobne artykuły

Pobierz wzór umowy sprzedaży samochodu i dowiedz się, jak go wypełnić
2014.09.26
Wzór umowy sprzedaży samochodu

Pobierz wzór umowy sprzedaży samochodu i sprawdź, jak go wypełnić. Dobrze napisana umowa kupna sprzedaży auta będzie chronić interesy kupującego i sprzedającego.

Czytaj więcej
Zgubienie umowy kupna sprzedaży przed rejestracją samochodu może oznaczać duże kłopoty
2024.09.10
Zgubienie umowy kupna sprzedaży samochodu? To może być początek kłopotów

Umowa sprzedaży to jeden z najważniejszych dokumentów związanych z Twoim samochodem. Nie możesz kupić auta, nawet od brata, szwagra, czy przyjaciela, nie podpisując jej. Nie chodzi tylko o to, że jest ona dowodem poważnego zakupu, ale też o formalności urzędowe, przy których bez umowy się nie obejdzie. Co więc zrobić jeśli przed wizytą w urzędzie papier gdzieś zaginie?

Czytaj więcej
2020.05.25  •  Samochód
Umowa kupna sprzedaży motocykla [WZÓR]

Jeśli planujesz kupić lub sprzedać motocykl (lub skuter, czy motorower), będziesz potrzebować umowy. Transakcja tego rodzaju wymaga sformalizowanego dokumentu, który będzie potwierdzał jej rzeczywiste zawarcie. Zanim więc spotkasz się z potencjalnym kupującym / sprzedającym motocykl - pobierz i wydrukuj umowę w dwóch egzemplarzach (po jednym egzemplarzu dla Ciebie i drugiej strony transakcji).

Czytaj więcej
2023.10.08
Co to jest rękojmia na samochód i kiedy można z niej skorzystać?

Zakup samochodu nie zawsze przebiega zgodnie z planem. W praktyce rynku zdarzają się sytuacje, w których mimo sfinalizowania transakcji na atrakcyjnych warunkach z czasem okazuje się, że pojazd ma wady. Jeśli były ukryte, kupujący może dochodzić roszczeń z tytułu rękojmi. Sprawdź, czym jest rękojmia na samochód i kiedy można z niej skorzystać.

Czytaj więcej
Wynajem auta za granicą
2023.10.17  •  Samochód
Sprzedaż samochodu ze współwłaścicielem – o czym warto pamiętać?

Pojazd jest dobrem ruchomym, który może mieć kilku właścicieli. Może zdarzyć się tak, że wciąż użytkujesz samochód, ale nie masz już kontaktu z byłym współmałżonkiem lub kolegą, z którym podpisywałeś umowę kupna-sprzedaży auta. Zastanawiasz się, czy taka osoba może sprzedać pojazd bez twojej wiedzy? Dowiedz się, jak to wygląda w praktyce, i nie przeocz żadnej formalności!

Czytaj więcej
Zawiadomienie o zbyciu pojazdu - wzór - Jak napisać
2024.09.02  •  Samochód
Zawiadomienie o zbyciu pojazdu. Czym różni się od wyrejestrowania? Pobierz wzór PDF

Sprzedałem auto, co dalej? Wiele osób z nas staje przed trudnym dylematem, jakim jest wypełnienie wszystkich formalności już po dokonaniu transakcji. Kupujący już cieszy się z nowego nabytku, a my zastanawiamy się, do jakiego urzędu udać się w pierwszej kolejności. Punkta spieszy z pomocą i odpowiedzią, na to, co zrobić po sprzedaży auta!

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.10.04  •  Samochód
Najtańsze OC październik 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2023.12.27  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej