Nadchodzą listopadowe dni, w czasie których z zadumą pochylamy się nad grobami bliskich. Troska o mogiły, sprzątanie i dekorowanie nagrobków to wyraz naszej pamięci i miłości do tych, którzy odeszli. Szkody powstałe w wyniku gwałtownych działań przyrody czy dewastacji ludzką ręką są zwykle bardzo kosztowne, dlatego warto pomyśleć o ubezpieczeniu nagrobka.
PZU od kilkunastu lat oferuje ubezpieczenie nagrobka dostępne w pakiecie z ubezpieczeniem domu PZU DOM lub osobno. Polisa obejmuje grobowiec lub nagrobek, tablicę z napisami, a także rzeźby i inne elementy ozdobne przymocowane na stałe, można także podpiąć pod ochronę ławeczkę przy grobie i nawierzchnię wokół mogiły.
Co obejmuje ubezpieczenie nagrobka w PZU?
Dzięki ubezpieczeniu w PZU otrzymamy odszkodowanie w przypadku, gdy grób zostanie uszkodzony:
- pod wpływem gwałtownej ulewy
- pod naporem śniegu
- na skutek huraganu
- w trakcie trzęsienia ziemi
- z powodu upadku drzewa
Pieniądze z polisy zostaną wypłacone, gdy dojdzie do dewastacji nagrobka lub kradzieży przymocowanych do niego elementów.
Czytaj także: Ubezpieczenie NNW dla zombie?
Co oferują inni ubezpieczyciele?
Większość towarzystw ubezpieczeniowych ma w swojej ofercie ubezpieczenie pomnika na cmentarzu i to w podobnym zakresie. Poniżej dwie przykładowe propozycje.
HDI – W ramach polisy HDI Twój Dom otrzymamy rekompensatę, gdy nagrobek zostanie zniszczony w razie:
- powodzi,
- trzęsienia ziemi,
- upadku drzewa lub masztu,
- uderzenia pojazdu mechanicznego,
- kradzieży,
- dewastacji.
Warta – w polisie Warta Dom zakres ubezpieczenia obejmuje:
- dewastację,
- powódź,
- pożar,
- silny wiatr,
- trzęsienie ziemi,
- uderzenie pojazdu mechanicznego,
- upadek drzew lub masztów,
- upadek pojazdu powietrznego,
- kradzież z włamaniem.
Ile kosztuje ubezpieczenie nagrobka?
Wysokość składki zależy od wartości i lokalizacji nagrobka. Średnio zapłacimy ok. 100-200 zł rocznie. Maksymalna suma ubezpieczenia to zwykle 20 tys. zł
Czytaj także: Powódź zabrała jej wszystko. Cztery lata walczyła z ubezpieczycielem o odszkodowanie
Czego nie obejmuje ubezpieczenie nagrobka?
Ochroną nie są objęte elementy dekoracyjne, które nie są trwale związane z nagrobkiem, czyli wieńce, bukiety, znicze, wazony i rośliny. Innymi słowy, jeśli położymy na grobie wyjątkowo piękny i drogi wieniec, który padnie łupem hien cmentarnych, nie otrzymamy rekompensaty za tę stratę.
Czytaj także: Sherlock Holmes a oszustwa ubezpieczeniowe
Ubezpieczenie nagrobka zazwyczaj nie obejmuje szkód powstałych na skutek starzenia się grobu, osuwania się lub zapadania się ziemi, zabrudzenia, dymu, sadzy czy wylania wosku.
UWAGA!
W przypadku szkód wyrządzonych przez zarządy cmentarzy, kamieniarzy czy firmy pogrzebowe należy żądać odszkodowania bezpośrednio od winowajcy, ponieważ akurat tego polisa nie obejmuje.
Dobrym pomysłem jest załączenie do umowy ubezpieczenia zdjęcia nagrobka, obrazującego jego stan w chwili podpisywania umowy, aby później nie było żadnych wątpliwości co do powstałej szkody.
Czytaj także: Drony – co warto o nich wiedzieć?
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły
Polscy rolnicy niechętnie decydują się na wykupienie obowiązkowych ubezpieczeń. Jeszcze rzadziej statystyczny rolnik sięga po dodatkowe ubezpieczenie dobrowolne, które jednak w nieprzewidzianych sytuacjach może stanowić idealne zabezpieczenie posiadanego majątku. Przeczytaj drugą część naszego informatora i dowiedź się więcej o dobrowolnych ubezpieczeniach dla rolników.
Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?
Panele fotowoltaiczne znajdują się w coraz większej ilości gospodarstw domowych. Jako, że taka instalacja kosztuje kilkadziesiąt tysięcy złotych, a może również wyrządzić szkody w budynku na którym jest zamontowana, warto ją ubezpieczyć. Jakie są jego opcje ubezpieczenia i ile to kosztuje?
Szukasz ubezpieczenia mieszkania lub domu? Dowiedz się, jak działa ta polisa i o czym musisz pamiętać przy zakupie, aby Twój majątek był w 100% bezpieczny. Jeśli już zdecydowałeś się na zakup, pomożemy Ci wybrać najkorzystniejszą polisę.
Kwota 400-500 zł za rok za opłacenie składki na ubezpieczenie domku letniskowego to naprawdę niewiele, biorąc pod uwagę, że w zamian otrzymujesz zabezpieczenie na wypadek pożaru czy powodzi. Po urlopie na działce możesz wrócić do domu nie martwiąc się o skutki zdewastowania Twojego „letniaka” przez wandali lub zniszczenia go przez wichurę.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.