Ubezpieczenie nagrobka - czy możemy wykupić polisę dla pomnika na cmentarzu?

Aktualizacja:
ile kosztuje ubezpieczenie nagrobka

Nadchodzą listopadowe dni, w czasie których z zadumą pochylamy się nad grobami bliskich. Troska o mogiły, sprzątanie i dekorowanie nagrobków to wyraz naszej pamięci i miłości do tych, którzy odeszli. Szkody powstałe w wyniku gwałtownych działań przyrody czy dewastacji ludzką ręką są zwykle bardzo kosztowne, dlatego warto pomyśleć o ubezpieczeniu nagrobka.

PZU od kilkunastu lat oferuje ubezpieczenie nagrobka dostępne w pakiecie z ubezpieczeniem domu PZU DOM  lub osobno. Polisa obejmuje grobowiec lub nagrobek, tablicę z napisami, a także rzeźby i inne elementy ozdobne przymocowane na stałe, można także podpiąć pod ochronę ławeczkę przy grobie i nawierzchnię wokół mogiły.

Co obejmuje ubezpieczenie nagrobka w PZU?

Dzięki ubezpieczeniu w PZU otrzymamy odszkodowanie w przypadku, gdy grób zostanie uszkodzony:

 • pod wpływem gwałtownej ulewy
 • pod naporem śniegu
 • na skutek huraganu
 • w trakcie trzęsienia ziemi
 • z powodu upadku drzewa

Pieniądze z polisy zostaną wypłacone, gdy dojdzie do dewastacji nagrobka lub kradzieży przymocowanych do niego elementów.

Czytaj także: Ubezpieczenie NNW dla zombie?

Co oferują inni ubezpieczyciele?

Większość towarzystw ubezpieczeniowych ma w swojej ofercie ubezpieczenie pomnika na cmentarzu i to w podobnym zakresie. Poniżej dwie przykładowe propozycje.

HDI – W ramach polisy HDI Twój Dom otrzymamy rekompensatę, gdy nagrobek zostanie zniszczony w razie:

 • powodzi,
 • trzęsienia ziemi,
 • upadku drzewa lub masztu,
 • uderzenia pojazdu mechanicznego,
 • kradzieży,
 • dewastacji.

Warta – w polisie Warta Dom zakres ubezpieczenia obejmuje:

 • dewastację,
 • powódź,
 • pożar,
 • silny wiatr,
 • trzęsienie ziemi,
 • uderzenie pojazdu mechanicznego,
 • upadek drzew lub masztów,
 • upadek pojazdu powietrznego,
 • kradzież z włamaniem.

Ile kosztuje ubezpieczenie nagrobka?

Wysokość składki zależy od wartości i lokalizacji nagrobka. Średnio zapłacimy ok. 100-200 zł rocznie. Maksymalna suma ubezpieczenia to  zwykle 20 tys. zł

Czytaj także: Powódź zabrała jej wszystko. Cztery lata walczyła z ubezpieczycielem o odszkodowanie

Czego nie obejmuje ubezpieczenie nagrobka?

Ochroną nie są objęte elementy dekoracyjne, które nie są trwale związane z nagrobkiem, czyli wieńce, bukiety, znicze, wazony i rośliny. Innymi słowy, jeśli położymy na grobie wyjątkowo piękny i drogi wieniec, który padnie łupem hien cmentarnych, nie otrzymamy rekompensaty za tę stratę.

Czytaj także: Sherlock Holmes a oszustwa ubezpieczeniowe

Ubezpieczenie nagrobka zazwyczaj nie obejmuje szkód powstałych na skutek starzenia się grobu, osuwania się lub zapadania się ziemi, zabrudzenia, dymu, sadzy czy wylania wosku.

UWAGA!

W przypadku szkód wyrządzonych przez zarządy cmentarzy, kamieniarzy czy firmy pogrzebowe należy żądać odszkodowania bezpośrednio od winowajcy, ponieważ akurat tego polisa  nie obejmuje.

Dobrym pomysłem jest załączenie do umowy ubezpieczenia zdjęcia nagrobka, obrazującego jego stan w chwili podpisywania umowy, aby później nie było żadnych wątpliwości co do powstałej szkody.

Czytaj także: Drony – co warto o nich wiedzieć?


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej