Bezpośrednia likwidacja szkód - 5 rzeczy, które pomogą Ci zrozumieć, o co chodzi

Aktualizacja:
bezposrednia-likwidacja-szkod

Choć o bezpośredniej likwidacji szkód na polskim rynku ubezpieczeń komunikacyjnych szeptało się już od jakiegoś czasu, naprawdę głośno zrobiło się o niej z początkiem kwietnia 2014 roku za sprawą PZU. Czym jest bezpośrednia likwidacja szkód? Na czym polega? Kto na niej skorzysta a kto straci?

1. Czym jest bezpośrednia likwidacja szkód komunikacyjnych w OC?

W wielu krajach Unii Europejskiej takich jak Belgia, Francja, Hiszpania czy Portugalia, bezpośrednia likwidacja szkód komunikacyjnych stosowana jest już od dawna. Na czym polega? Jej istota jest prosta. Wyobraź sobie, że jadąc do pracy zatrzymujesz się na skrzyżowaniu a nieostrożny kierowca jadący za Tobą źle ocenia sytuację na drodze i wjeżdża w tył Twojego samochodu. Sprawa jest jasna zawinił kierowca jadący za Tobą. Jesteś poszkodowanym. Co robisz?

W klasycznym wariancie likwidacji szkód zgłaszasz szkodę do firmy, w której sprawca ma wykupione OC. Wycena szkody następuje przez rzeczoznawcę współpracującego z firmą ubezpieczeniową sprawcy a likwidacja szkody polega na wypłacie odszkodowania na podstawie wyceny lub bezgotówkowym rozliczeniu naprawy z warsztatem.

 

BLS1

2. Co zmienia bezpośrednia likwidacja szkód?

W odróżnieniu od modelu klasycznego w bezpośrednim szkodę zgłaszasz do firmy, w której Ty masz wykupioną polisę OC. Wycena szkody wykonywana jest przez rzeczoznawcę Twojego ubezpieczyciela, a jej likwidacja też może być gotówkowa lub bezgotówkowa – w zależności od tego, jaki wariant wybierzesz. W dalszym procesie, który Ciebie już nie dotyczy Twój ubezpieczyciel występuje z regresem (roszczeniem zwrotnym) do ubezpieczyciela sprawcy o zwrot wypłaconego odszkodowania.

 BlS2

Która z opcji likwidacji szkód jest korzystniejsza dla konsumenta? Na to pytanie musisz odpowiedzieć sobie sam.

3. Które z towarzystw ubezpieczeniowych w Polsce proponują bezpośrednią likwidację szkód?

Na polskim rynku ubezpieczeń komunikacyjnych bezpośrednia likwidacja szkody na zasadach określonych przez Polska Izbę Ubezpieczeń dostępna jest u dziewięciu ubezpieczycieli:

 • Concordia
 • Ergo Hestia
 • PZU
 • Uniqa
 • Warta
 • Liberty Ubezpieczenia
 • Aviva (obecnie Allianz)
 • Gothaer
 • AXA Direct

Podobne systemy stosują także takie towarzystwa jak Allianz, Compensa czy InterRisk, ale nie należą one do porozumienia PIU i zasady na jakich funkcjonują odbiegają nieco od klasycznego modelu BLS.

Czytaj także: Bezpośrednia likwidacja szkód stała się faktem. Ośmiu ubezpieczycieli oferuje BLS

4. Czy zawsze będziesz mógł skorzystać z bezpośredniej likwidacji szkód?

Z bezpośredniej likwidacji szkód nie będziesz mógł skorzystać jeśli w wypadku ucierpieli ludzie, jeśli do zdarzenia doszło poza Polską lub gdy brały w nim udział więcej niż 2 pojazdy. Również szkody o wartości powyżej 30 tys. zł nie będą likwidowane bezpośrednio.

Wszyscy ubezpieczyciele zastrzegają również, iż aby skorzystać z bezpośredniej likwidacji szkód pojazd sprawcy w dniu zdarzenia musi być objęty obowiązkowym ubezpieczeniem. W przeciwnym razie szkodę musisz likwidować swoją szkodę z pomocą Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Czytaj także: UFG – w czym może Ci pomóc, a za co ukarać?

5. Czy korzystając z bezpośredniej likwidacji szkód tracisz zniżki na OC?

Wypłata odszkodowania z Twojego OC w przypadku szkody z czyjejś winy nie ma wpływu na utratę zniżek zarówno na twoim ubezpieczeniu OC jak i AC.

Ewolucja czy rewolucja? Plusy i minusy wprowadzenia bezpośredniej likwidacji szkód.

Nad projektem bezpośredniej likwidacji szkód Polska Izba Ubezpieczeń pracowała już od ponad pięciu lat. Czy wprowadzenie tego dobrowolnego projektu do ofert polskich firm ubezpieczeniowych będzie ewolucją czy rewolucją na rynku? Co zyskają a co stracą klienci? Bezpośrednia likwidacja szkód jest wydarzeniem rewolucyjnym – mówi Jan Gosiewski, prezes Ubezpieczenia Multiagencja –  Czy jak w każdej rewolucji poleje się krew? Czas zweryfikuje. Co zyskają a co stracą na tych zmianach kierowcy? Zyskają na pewno sprawniejszą i bardziej efektywną obsługę w zakresie likwidacji szkód komunikacyjnych. Co stracą? Tanie ubezpieczenia, które nie będą miały racji bytu ma tle zachodzących zmian. Bezpośrednia likwidacja szkód bez wątpienia będzie kładła nacisk na poprawę, jakości likwidowanych szkód przez ubezpieczycieli.

W krajach, w których już obowiązuje BLS, średni czas likwidacji szkody zmniejszył się z miesiąca do tygodnia. Niewątpliwie krótszy czas naprawy auta bądź wypłaty odszkodowania ucieszy kierowców. Czy radość podzielać będą również ubezpieczyciele? Na razie nie wszyscy cieszą się ze zmian. Walcząc o klienta głównie ceną, będą musieli w dużym stopniu przekształcić swoje procesy obsługowe, co bez wątpienia wiązać się będzie z poniesieniem większych kosztów.

Aviva i Allianz razem od 2 lipca!
Ubezpieczalnie łączą się w Polsce pod jedną marką!
Masz ubezpieczenie w Aviva? Od 2 lipca 2022 roku Aviva i Allianz łączą się
pod wspólną nazwą – Allianz. Grupa Allianz to jeden z wiodących ubezpieczycieli na świecie, obsługujący 126 mln klientów w ponad 70 krajach. Co to oznacza dla klientów? Twoje ubezpieczenie jest nadal ważne, a wszystkie podpisane umowy obowiązują jak dotychczas!

Podsumowanie

 • Jeśli masz OC z bezpośrednią likwidacją szkód, zgłaszasz szkodę z OC sprawcy do własnego ubezpieczyciela, a nie do firmy, w której ubezpieczony jest sprawca.
 • Dziewięciu ubezpieczycieli oferuje bezpośrednią likwidację szkód na zasadach określonych przez PIU.
 • Z bezpośredniej likwidacji szkód nie będziesz mógł skorzystać, jeśli w wypadku ucierpieli ludzie lub zdarzenie miało miejsce za granicą.
 • Aby skorzystać z bezpośredniej likwidacji szkód, pojazd sprawcy w dniu wypadku musi być objęty obowiązkowym ubezpieczeniem (najlepiej w firmie, która też jest w porozumieniu BLS).
 • Wypłata odszkodowania z twojego OC w przypadku szkody z cudzej winy nie ma wpływu na utratę zniżek zarówno na Twoim ubezpieczeniu OC jak i AC.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej