Bezpośrednia likwidacja szkód - 5 rzeczy, które pomogą Ci zrozumieć, o co chodzi

Aktualizacja:

Choć o bezpośredniej likwidacji szkód na polskim rynku ubezpieczeń komunikacyjnych szeptało się już od jakiegoś czasu, naprawdę głośno zrobiło się o niej z początkiem kwietnia 2014 roku za sprawą PZU. Czym jest bezpośrednia likwidacja szkód? Na czym polega? Kto na niej skorzysta a kto straci?

1. Czym jest bezpośrednia likwidacja szkód komunikacyjnych w OC?

W wielu krajach Unii Europejskiej takich jak Belgia, Francja, Hiszpania czy Portugalia, bezpośrednia likwidacja szkód komunikacyjnych stosowana jest już od dawna. Na czym polega? Jej istota jest prosta. Wyobraź sobie, że jadąc do pracy zatrzymujesz się na skrzyżowaniu a nieostrożny kierowca jadący za Tobą źle ocenia sytuację na drodze i wjeżdża w tył Twojego samochodu. Sprawa jest jasna zawinił kierowca jadący za Tobą. Jesteś poszkodowanym. Co robisz?

W klasycznym wariancie likwidacji szkód zgłaszasz szkodę do firmy, w której sprawca ma wykupione OC. Wycena szkody następuje przez rzeczoznawcę współpracującego z firmą ubezpieczeniową sprawcy a likwidacja szkody polega na wypłacie odszkodowania na podstawie wyceny lub bezgotówkowym rozliczeniu naprawy z warsztatem.

 

BLS1

2. Co zmienia bezpośrednia likwidacja szkód?

W odróżnieniu od modelu klasycznego w bezpośrednim szkodę zgłaszasz do firmy, w której Ty masz wykupioną polisę OC. Wycena szkody wykonywana jest przez rzeczoznawcę Twojego ubezpieczyciela, a jej likwidacja też może być gotówkowa lub bezgotówkowa – w zależności od tego, jaki wariant wybierzesz. W dalszym procesie, który Ciebie już nie dotyczy Twój ubezpieczyciel występuje z regresem (roszczeniem zwrotnym) do ubezpieczyciela sprawcy o zwrot wypłaconego odszkodowania.

 BlS2

Która z opcji likwidacji szkód jest korzystniejsza dla konsumenta? Na to pytanie musisz odpowiedzieć sobie sam.

3. Które z towarzystw ubezpieczeniowych w Polsce proponują bezpośrednią likwidację szkód?

Na polskim rynku ubezpieczeń komunikacyjnych bezpośrednia likwidacja szkody na zasadach określonych przez Polska Izbę Ubezpieczeń dostępna jest u dziewięciu ubezpieczycieli:

 • Concordia
 • Ergo Hestia
 • PZU
 • Uniqa
 • Warta
 • Liberty Ubezpieczenia
 • Aviva (obecnie Allianz)
 • Gothaer
 • AXA Direct

Podobne systemy stosują także takie towarzystwa jak Allianz, Compensa czy InterRisk, ale nie należą one do porozumienia PIU i zasady na jakich funkcjonują odbiegają nieco od klasycznego modelu BLS.

Czytaj także: Bezpośrednia likwidacja szkód stała się faktem. Ośmiu ubezpieczycieli oferuje BLS

4. Czy zawsze będziesz mógł skorzystać z bezpośredniej likwidacji szkód?

Z bezpośredniej likwidacji szkód nie będziesz mógł skorzystać jeśli w wypadku ucierpieli ludzie, jeśli do zdarzenia doszło poza Polską lub gdy brały w nim udział więcej niż 2 pojazdy. Również szkody o wartości powyżej 30 tys. zł nie będą likwidowane bezpośrednio.

Wszyscy ubezpieczyciele zastrzegają również, iż aby skorzystać z bezpośredniej likwidacji szkód pojazd sprawcy w dniu zdarzenia musi być objęty obowiązkowym ubezpieczeniem. W przeciwnym razie szkodę musisz likwidować swoją szkodę z pomocą Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Czytaj także: UFG – w czym może Ci pomóc, a za co ukarać?

5. Czy korzystając z bezpośredniej likwidacji szkód tracisz zniżki na OC?

Wypłata odszkodowania z Twojego OC w przypadku szkody z czyjejś winy nie ma wpływu na utratę zniżek zarówno na twoim ubezpieczeniu OC jak i AC.

Ewolucja czy rewolucja? Plusy i minusy wprowadzenia bezpośredniej likwidacji szkód.

Nad projektem bezpośredniej likwidacji szkód Polska Izba Ubezpieczeń pracowała już od ponad pięciu lat. Czy wprowadzenie tego dobrowolnego projektu do ofert polskich firm ubezpieczeniowych będzie ewolucją czy rewolucją na rynku? Co zyskają a co stracą klienci? Bezpośrednia likwidacja szkód jest wydarzeniem rewolucyjnym – mówi Jan Gosiewski, prezes Ubezpieczenia Multiagencja –  Czy jak w każdej rewolucji poleje się krew? Czas zweryfikuje. Co zyskają a co stracą na tych zmianach kierowcy? Zyskają na pewno sprawniejszą i bardziej efektywną obsługę w zakresie likwidacji szkód komunikacyjnych. Co stracą? Tanie ubezpieczenia, które nie będą miały racji bytu ma tle zachodzących zmian. Bezpośrednia likwidacja szkód bez wątpienia będzie kładła nacisk na poprawę, jakości likwidowanych szkód przez ubezpieczycieli.

W krajach, w których już obowiązuje BLS, średni czas likwidacji szkody zmniejszył się z miesiąca do tygodnia. Niewątpliwie krótszy czas naprawy auta bądź wypłaty odszkodowania ucieszy kierowców. Czy radość podzielać będą również ubezpieczyciele? Na razie nie wszyscy cieszą się ze zmian. Walcząc o klienta głównie ceną, będą musieli w dużym stopniu przekształcić swoje procesy obsługowe, co bez wątpienia wiązać się będzie z poniesieniem większych kosztów.

Aviva i Allianz razem od 2 lipca!
Ubezpieczalnie łączą się w Polsce pod jedną marką!
Masz ubezpieczenie w Aviva? Od 2 lipca 2022 roku Aviva i Allianz łączą się
pod wspólną nazwą – Allianz. Grupa Allianz to jeden z wiodących ubezpieczycieli na świecie, obsługujący 126 mln klientów w ponad 70 krajach. Co to oznacza dla klientów? Twoje ubezpieczenie jest nadal ważne, a wszystkie podpisane umowy obowiązują jak dotychczas!

Podsumowanie

 • Jeśli masz OC z bezpośrednią likwidacją szkód, zgłaszasz szkodę z OC sprawcy do własnego ubezpieczyciela, a nie do firmy, w której ubezpieczony jest sprawca.
 • Dziewięciu ubezpieczycieli oferuje bezpośrednią likwidację szkód na zasadach określonych przez PIU.
 • Z bezpośredniej likwidacji szkód nie będziesz mógł skorzystać, jeśli w wypadku ucierpieli ludzie lub zdarzenie miało miejsce za granicą.
 • Aby skorzystać z bezpośredniej likwidacji szkód, pojazd sprawcy w dniu wypadku musi być objęty obowiązkowym ubezpieczeniem (najlepiej w firmie, która też jest w porozumieniu BLS).
 • Wypłata odszkodowania z twojego OC w przypadku szkody z cudzej winy nie ma wpływu na utratę zniżek zarówno na Twoim ubezpieczeniu OC jak i AC.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments