Przyjazna likwidacja szkód - czyli jak ubezpieczyciele ułatwiają nam życie

Aktualizacja:
likwidacja szkód

Gdy przytrafi Ci się szkoda, chcesz, żeby pieniądze trafiły jak najszybciej na Twoje konto. Ubezpieczyciele coraz częściej oferują uproszczoną likwidację szkód i inne rozwiązania, które mają uczynić dochodzenie odszkodowania lekkim i niemal przyjemnym. Sprawdź, czy Twoje towarzystwo daje taką możliwość.

Kiedy kupujesz ubezpieczenie samochodu, zwracasz uwagę na cenę, zakres i na sumę ubezpieczenia. Inne kwestie zaczynają być ważne kiedy występujesz w roli świadczeniobiorcy. W tej sytuacji będziesz chciał, żeby należne Ci odszkodowanie wpłacono jak najszybciej na konto Twoje lub warsztatu, z którym ubezpieczyciel rozlicza się bezpośrednio. Dobrze byłoby też, abyś nie musiał przed tym wypełniać tysiąca druków. A może da się większość formalności załatwić przez telefon w domowym zaciszu? Wiele towarzystw ubezpieczeniowych wychodzi naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów w zakresie likwidacji szkody.

Czytaj także: Warta Mobile, czyli likwidacja szkody w Twoim smartfonie

Compensa – nowa jakość przy wypłacie odszkodowania z OC?

Towarzystwo ubezpieczeń Compensa oferuje nową jakość w likwidacji szkody. Po pierwsze oszczędzasz czas korzystając podczas zgłaszania szkody z dedykowanej infolinii lub formularza internetowego. W obecnych czasach wydaje się to być raczej normą, ale dobrze wiedzieć że Compensa nie pozostaje w tyle.

Jako pierwszy symbol nowej jakości prezentowany jest rzeczoznawca, który pojawi się u Ciebie wtedy, kiedy będziesz chciał i tam, gdzie będziesz chciał. Przyjedzie i od razu oszacuje szkody powstałe w Twoim samochodzie. Nowość polega właśnie na tej natychmiastowej wycenie – bowiem zazwyczaj kalkulację szkody otrzymuje się kilka dni po oględzinach. A fachowiec Compensy wyceni to na miejscu.

Jeżeli zaakceptujesz kwotę zaproponowaną przez rzeczoznawcę, to pozostanie Ci już tylko oczekiwanie na wypłatę odszkodowania w ciągu obiecanych przez Compensę kilku dni. Ilu konkretnie dni – tego ubezpieczyciel nie precyzuje. Jednak ogólne warunki ubezpieczenia pojazdów (OWU) Compensa Komunikacja nie pozostawiają wątpliwości – czas oczekiwania na pieniądze to nie więcej, niż 30 dni od daty powiadomienia o zdarzeniu. Compensa wprowadziła także model uproszczonej likwidacji szkód dla drobnych szkód niewymagających oględzin rzeczoznawcy.

Czytaj także: Bezpośrednia likwidacja szkód – 5 rzeczy, które pomogą Ci zrozumieć, o co chodzi

Uproszczona likwidacja szkód w Ergo Hestii i innych towarzystwach

Ergo Hestia nie promuje intensywnie swojego rozwiązania, jakim jest uproszczona likwidacja szkód, a jest to propozycja, której warto się przyjrzeć.

Do uproszczonej likwidacji w Hestii mogą zostać zakwalifikowane szkody, których szacunkowa wartość nie przekracza 5000 zł. Dotyczy to nie tylko szkód komunikacyjnych, ale także majątkowych – np. niewielkiego zalania mieszkania.

W takim przypadku rzeczoznawca nie przyjedzie wcale – do wypłaty odszkodowania wystarczą zdjęcia zrobione przez Ciebie, a nawet, w bardzo prostych przypadkach, faktura za naprawę. Zdecydowanie skróci to czas oczekiwania na pieniądze. Odszkodowanie powinno wpłynąć na konto Twoje lub upoważnionego warsztatu w ciągu kilku dni od zgłoszenia.

Możesz zgłosić szkodę do Hestii na dwa sposoby: tradycyjnie, czyli przez telefon lub przez internet za pomocą eKonta. W tym drugim przypadku cała korespondencja związana z likwidacją będzie się odbywała w formie elektronicznej. Po zgłoszeniu szkody powinieneś się powstrzymać od naprawy do momentu, kiedy skontaktuje się z Tobą likwidator. To on określi, czy drobne uszkodzenie może być likwidowane w trybie uproszczonym.

Czytaj także: Bezpośrednia likwidacja szkód stała się faktem. Jakie towarzystwa oferują BLS?

Oczywiście jeśli okaże się, że uszkodzenia są poważniejsze niż szacowano na początku lub jeśli nie ma pewności co do okoliczności zdarzenia, szkoda przeznaczona do likwidacji uproszczonej zostanie zlikwidowana w normalnym trybie, z oględzinami.

Oprócz Ergo Hestii uproszczoną likwidację szkód oferują również m. in. PZU, Warta, Generali, Axa Direct, Link4, Allianz.

Czytaj także: Zalanie mieszkania? Nie zawsze dostaniesz odszkodowanie od sąsiada

Warta: zgłosisz szkodę z aplikacją Warta Mobile

Jeśli jesteś klientem TUiR Warta, to nie zawiedziesz się jeśli chodzi o zachowane standardów. Co wyróżnia Wartę w dziedzinie likwidacji szkód spośród reszty towarzystw? Rozwiązanie bardzo popularne, choć dopiero wkraczające do ubezpieczeń – aplikacja na urządzenia mobilne Warta Mobile.

warta mobile

Apka ma kilka funkcjonalności – umożliwia szybkie wezwanie pomocy drogowej, zakup polisy turystycznej i to, co nas najbardziej interesuje, czyli zgłoszenie szkody komunikacyjnej. Możesz wybrać, w jaki sposób chcesz to zrobić – czy wypełniając formularz w aplikacji, czy rozmawiając z konsultantem. Za pomocą apki będziesz mógł łatwo wysłać do Warty zdjęcia dokumentujące szkodę – wystarczy że wpiszesz numer szkody, który otrzymasz po jej zgłoszeniu.

O aplikacji Warty przeczytasz więcej w tym artykule: Akademia Punkta testuje aplikacje ubezpieczeniowe na telefony [ANALIZA]

Standard Kornackiego w Avivie

Jeśli zastanawiasz się nad ubezpieczeniem auta w Avivie (obecnie Allianz), to jest szansa, że zostaniesz zapoznany z sylwetką Adama Kornackiego, dziennikarza motoryzacyjnego. Prowadzący program “Zakup kontrolowany” firmuje swoim nazwiskiem nową formułę ubezpieczeń komunikacyjnych Avivy (obecnie Allianz). W ramach Standardu Kornackiego wraz z ubezpieczeniem OC lub OC+AC dostaniesz ciekawe gratisy:

  • Dzień na torze w szkole bezpiecznej jazdy, pod okiem profesjonalistów. Będziesz mógł z niego skorzystać raz w roku, ale tylko wtedy gdy przytrafi Ci się stłuczka.
  • Bezpłatne assistance na Europę (bez Rosji), które przy samym OC zadziała w przypadku kolizji, a przy pakiecie OC+AC zapewni Ci pomoc również w razie awarii, i to nawet pod domem.

Jednak tym, co najbardziej wyróżnia ofertę Avivy (obecnie Allianz) spośród innych jest bezpośredni kontakt z dedykowanym likwidatorem przy zgłaszaniu szkód zarówno z OC, jak i AC. To oznacza, że otrzymasz swojego własnego, “prywatnego likwidatora”. Nie zaparzy Ci zapewne kawy i nie zrobi zakupów, ale zgodnie z zapewnieniami ubezpieczyciela poprowadzi sprawę Twojej szkody od początku do końca. Od samego początku – a zatem gdy będziesz zgłaszał szkodę, nie połączysz się z jednym z wielu konsultantów infolinii, ale właśnie z likwidatorem, który zgłoszenie zarejestruje, a potem będzie się nim zajmował.

Czytaj także: Odszkodowania komunikacyjne. Jak uzyskać odszkodowanie z OC, AC, NNW

Aviva Bohdan Białorucki

Które towarzystwo w razie stłuczki najsprawniej zlikwiduje szkodę? Możesz to ocenić jedynie po zdarzeniu i skutecznej wypłacie odszkodowania. Jednak najlepiej byłoby, gdybyś nigdy nie musiał testować tego typu świadczeń ze strony Twojego ubezpieczyciela.

Aviva i Allianz razem od 2 lipca!
Ubezpieczalnie łączą się w Polsce pod jedną marką!
Masz ubezpieczenie w Aviva? Od 2 lipca 2022 r. Aviva i Allianz łączą się pod wspólną nazwą – Allianz. Grupa Allianz to jeden z wiodących ubezpieczycieli na świecie, obsługujący 126 mln klientów w ponad 70 krajach. Co to oznacza dla klientów? Twoje ubezpieczenie jest nadal ważne, a wszystkie podpisane umowy obowiązują jak dotychczas!

Podsumowanie

  • Firmy ubezpieczeniowe starają się przyciągnąć klientów jakością obsługi szkodowej - w tym celu podwyższają standardy rejestracji i obsługi szkód.
  • Compensa oferuje oględziny połączone z wyceną szkody - likwidator dokona jej na miejscu.
  • Ubezpieczyciele stosują uproszczoną likwidację szkód w przypadkach gdy uszkodzenia są niewielkie - tak postępują m. in.Ergo Hestia, PZU, Warta, Generali, Axa Direct, Link 4.
  • Uproszczona likwidacja szkód oznacza, że rzeczoznawca nie przyjeżdża na oględziny. Na ogół do wypłaty odszkodowania wystarczą zdjęcia przysłane przez klienta.
  • Warta stworzyła aplikację Warta Mobile, za pomocą której wygodnie możesz zgłosić szkodę komunikacyjną i dodać zdjęcia.
  • Aviva oferuje Standard Kornackiego. Gdy zadzwonisz ze zgłoszeniem szkody, telefon odbierze nie pracownik infolinii, ale likwidator, który będzie się zajmował Twoim zgłoszeniem.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej