Kradzież samochodu to ogromny stres. Jeśli zostawiasz auto pod blokiem, musisz liczyć się z takim ryzykiem. Zostawiając samochód na parkingu płatnym, powołujesz się na odpowiedzialność właściciela parkingu i liczysz na wypłatę odszkodowania. To jednak nie jest takie oczywiste! Twoje prawo do odszkodowania za kradzież samochodu z parkingu zależeć będzie od tego, czy był to parking strzeżony czy parking niestrzeżony.
Parking strzeżony czy parking niestrzeżony? Parking płatny czy może parking bezpłatny? Wybór należy do Ciebie. Od Twojego wyboru zależeć będzie natomiast Twoje prawo do ewentualnego odszkodowania w momencie, kiedy kradzież samochodu stanie się faktem. Decydujesz się więc na parking płatny. Choć przed wjazdem nie było tabliczki informującej o charakterze parkingu, myślisz sobie: „płacę, więc wymagam”. Wymagasz ochrony i bezpieczeństwa swojego auta. Ale czy słusznie? Na początek musimy zdać sobie sprawę z jednej bardzo ważnej rzeczy. Sam fakt, że za parking płacimy nie oznacza, że jest to parking strzeżony.
Czytaj także: Szkoda parkingowa – co zrobić?
Kradzież samochodu z parkingu niestrzeżonego
Zostawiasz swoje auto na parkingu płatnym niestrzeżonym. Wjazd odbywa się poprzez zapłatę i odbiór kwitu od parkingowego. W tym momencie zawarłeś właśnie tzw. umowę dorozumianą. Jest to rodzaj umowy, do której dochodzi przez zachowanie się stron. Krótko mówiąc – w ten sposób wynajmujesz miejsce parkingowe, ale nie masz żadnej gwarancji ochrony. Co w sytuacji, gdy kradzież samochodu stanie się faktem? Jeśli na takim parkingu dojdzie do kradzieży auta, nie masz żadnych podstaw, aby pociągnąć zarządcę parkingu do jakiejkolwiek odpowiedzialności. Płatność nastąpiła za wynajem powierzchni, co nie obliguje prowadzącego parking do pilnowania samochodu. W takiej sytuacji pozostaje Ci zgłosić kradzież na policję i czekać z nadzieją, że złodziej zostanie złapany. A co jeśli auta nie odzyskasz? Być może ubezpieczając swoje auto zdecydowałeś się na pakiet OC i AC? W takiej sytuacji możesz odetchnąć spokojnie. Autocasco czy nawet minicasco zapewniające ochronę na wypadek kradzieży umożliwi Ci otrzymanie odszkodowania.
Czytaj także: Trendy kradzieży samochodów
Kradzież auta z parkingu strzeżonego
Kradzież samochodu i Twoje prawo do odszkodowania wygląda zupełnie inaczej w przypadku parkingu strzeżonego. Korzystając z niego zawierasz tzw. umowę o przechowanie pojazdu, a ta uregulowana została w kodeksie cywilnym. Co ona oznacza dla kierowcy zostawiającego tam swoje auto? W świetle prawa, właściciel parkingu zawierając umowę przechowania obliguje się do przechowywania rzeczy i wydania jej w stanie niepogorszonym. Oznacza to, że w przypadku kradzieży właściciel parkingu będzie ponosił odpowiedzialność za nienależyte wykonanie zadania. Jeśli parking był ubezpieczony, swoje roszczenia możesz kierować bezpośrednio do ubezpieczyciela.
Warto też wiedzieć, że nawet jeśli w regulaminie parkingu strzeżonego znajdzie się zapis, że prowadzący nie odpowiada za szkody takie jak urwanie lusterek, otarcia, czy wgniecenie błotnika, nie mają one mocy prawnej. Oznacza to, że jeśli do takiej szkody dojdzie na parkingu strzeżonym, możesz liczyć na odszkodowanie.
Czytaj także: Kradzież samochodu z dokumentami
Parking płatny strzeżony czy niestrzeżony?
Pamiętajmy, że to w gestii kierowcy leży rozróżnienie obu tych powierzchni. Jeśli płacąc oczekujesz, że Twoje auto będzie pod ochroną, musisz zostawić go na parkingu strzeżonym. A co w sytuacji, kiedy parking nie ma żadnego oznaczenia? Skąd wiedzieć, jaki jest jego charakter? Pierwszym sygnałem, który każe nam sądzić, że parking jest strzeżony, będzie umieszczenie na jego terenie urządzeń takich jak brama ze szlabanem, budka ze strażnikiem czy inne zabezpieczenia elektroniczne. Najprostszym rozwiązaniem byłoby jednak zapoznanie się z regulaminem parkingu, ale wątpliwe, aby każdy kierowca przed zostawieniem tam swojego auta, zapoznawał się z jego treścią.
Podsumowanie
- Prawo do odszkodowania za kradzież auta z parkingu będzie zależało od charakteru parkingu.
- Parking płatny nie musi być parkingiem strzeżonym. Jeśli brak jest wyraźnego oznaczenia, dowiedz się czy Twój samochód jest tam chroniony.
- Odszkodowanie za kradzież auta z parkingu należy się tylko w przypadku parkingu strzeżonego.
- Podczas wjazdu na płatny parking niestrzeżony zawierasz umowę najmu, która nie obliguje właściciela parkingu do sprawowania ochrony nad autem.
- W przypadku parkingu strzeżonego, zawierasz tzw. umowę o przechowanie pojazdu, co powinno być gwarancją wydania go w niepogorszonym stanie.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły
Wbrew pozorom kradzież auta nie należy do podstawowych ryzyk, przed którymi chroni Cię ubezpieczenie OC. Żeby zabezpieczyć się na taki scenariusz, niezbędna jest dodatkowa polisa. Sprawdź, co musisz zrobić, żeby otrzymać odszkodowanie za skradzione auto.
Szkoda parkingowa może przytrafić się nawet najbardziej wytrawnym kierowcom. Czasem to Ty możesz zostać poszkodowanym, a niekiedy Ciebie może pokonać manewrowanie po ciasnym parkingu. Jak zachować się w sytuacji, kiedy uszkodzony został Twój samochód, a brak jest winnego? Co powinieneś zrobić, jeśli to Ty zarysowałeś sąsiednie auto?
Pierwszą reakcją na kradzież samochodu jest szok. Druga powinna być już racjonalna i szybka, jeżeli chcesz zwiększyć szansę na odzyskanie auta, albo na wypłatę odszkodowania z autocasco. Sprawdź, jak najszybciej uzyskać odszkodowanie po kradzieży samochodu.
Znalezienie miejsca parkingowego w centrum miasta, szczególnie w godzinach szczytu, może być prawdziwym wyzwaniem. Irytacja kierowców może być tym większa, im więcej miejsc postojowych jest zajętych przez porzucone wraki. Mimo że w przepisach przewidziano możliwość usunięcia takiego pojazdu, to w praktyce wcale nie jest to takie proste.
Z początkiem 2019 roku LINK4 wprowadziło nowy dodatek do polis komunikacyjnych. Produkt „Pomoc po kradzieży” zagwarantuje wsparcie pieniężne i informacyjne w przypadku kradzieży auta. Oferta skierowana jest do klientów ubezpieczyciela posiadających ubezpieczenie OC lub pakiet OC/AC. Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu „Pomoc po kradzieży”? Prześwietlamy nowość w ofercie LINK4.
Do tej pory uszkodzenie pojazdu przez pasażera bardzo często wiązało się z odmową wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela OC. Tymczasem okazuje się, że nawet szkody wyrządzone przez pasażera powinny zostać pokryte z OC kierowcy samochodu, który był „sprawcą” zdarzenia - właśnie taki wyrok wydał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który rozstrzygnął kwestię szkody przy otwieraniu drzwi auta.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.