Jak pozbyć się porzuconego wraku zajmującego miejsce parkingowe?

Aktualizacja:
Jak-pozbyć-się-porzuconego-wraku-zajmującego-miejsce-parkingowe

Znalezienie miejsca parkingowego w centrum miasta, szczególnie w godzinach szczytu, może być prawdziwym wyzwaniem. Irytacja kierowców może być tym większa, im więcej miejsc postojowych jest zajętych przez porzucone wraki. Mimo że w przepisach przewidziano możliwość usunięcia takiego pojazdu, to w praktyce wcale nie jest to takie proste.

Porzucone samochody na parkingach czy ulicach są liczone w tysiącach – to problem wszystkich większych miast w Polsce. Poza samym blokowaniem przez wrak miejsca parkingowego pozostaje jednak jeszcze kwestia bezpieczeństwa. Opuszczone samochody często stwarzają zagrożenie dla innych użytkowników dróg, szczególnie gdy wystają z nich ostre elementy lub wyciekają z nich płyny eksploatacyjne. Właśnie dlatego wiedza, jak usunąć z parkingu czy drogi porzucony wrak samochodu, może być przydatna.

Jak zgłosić zalegający na parkingu wrak?

„Czyszczenie” parkingu czy ulic z porzuconych wraków to w dużej mierze zasługa czujnych mieszkańców, którzy dbają o najbliższą okolicę swojego miejsca zamieszkania. Aby zgłosić porzucony samochód, wystarczy skontaktować się ze strażą miejską. Niektóre miasta udostępniają swoim mieszkańcom aplikacje internetowe i mobilne (np. Gdańska Mapa Porządku), za pomocą których można poinformować strażników o porzuconym na parkingu lub ulicy aucie.

Zgłoszenie opuszczonego samochodu nie rozwiązuje jednak jeszcze problemu – najczęściej jest dopiero pierwszym krokiem. Prawdopodobieństwo, że pojazd zniknie z parkingu lub ulicy w ciągu kilku dni, jest niewielkie.

Pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub pojazd, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany, może zostać usunięty z drogi przez straż gminną lub Policję na koszt właściciela lub posiadacza. (Art. 50a ust. 1 Prawo o ruchu drogowym)

Porzucony samochód – miejsce porzucenia ma znaczenie

Przyjęcie przez straż miejską zgłoszenia o porzuconym samochodzie wcale nie oznacza jeszcze sukcesu. To, czy służba mundurowa będzie mogła pomóc, zależy przede wszystkim od tego, gdzie wrak samochodu się znajduje. Możliwości są dwie:

1. Wrak samochodu znajduje się na drodze publicznej, więc straż miejska ma obowiązek zareagować.

W tej sytuacji straż miejska ustala dane właściciela lub posiadacza pojazdu, a następnie wzywa go do usunięcia samochodu. Z reguły właściciel lub posiadacz auta ma na to od 7 do 14 dni. Zgodnie z przywołanym wyżej art. 50a kodeksu drogowego, jeżeli porzucony samochód nie zostanie usunięty w ciągu 6 miesięcy, to uznaje się, że został on porzucony z zamiarem wyzbycia się. Finalnie wrak samochodu przechodzi na własność gminy.

Procedura wygląda analogicznie, gdy służbom nie uda się ustalić danych właściciela lub posiadacza pojazdu.

2. Samochód został porzucony na terenie prywatnym (np. drodze wewnętrznej), więc straż miejska nie ma kompetencji, aby zareagować.

Porzucony samochód na terenie prywatnym to duży kłopot – straż miejska nie będzie mogła pomóc, jeżeli samochód nie stwarza zagrożenia. Wówczas problem przechodzi na zarządcę terenu. Co może zrobić, aby pozbyć się wraku samochodu? Okazuje się, że ma on ograniczone pole manewru – często usunięcie pojazdu jest praktycznie niemożliwe.

Jeżeli samochód znajduje się na drodze wewnętrznej należącej do wspólnoty czy spółdzielni mieszkaniowej, to może ona postarać się o zmianę statusu drogi na strefę ruchu lub zamieszkania. To najpopularniejsze rozwiązanie, gdyż wówczas straż miejska może już zareagować.

Porzucone auto stwarza zagrożenie – jak postępować?

Jeżeli wrak samochodu nie ma tablic rejestracyjnych lub jego stan wskazuje na to, że nie jest on używany, zastosowanie ma wyżej opisany art. 50a ustawy Prawo o ruchu drogowym. Może się jednak zdarzyć, że auto porzucone na drodze czy parkingu stanowi zagrożenie dla innych użytkowników ruchu. Wówczas ma zastosowanie art. 130a przywołanej ustawy.

Pojazd może zostać usunięty z drogi na koszt właściciela, jeżeli nie ma możliwości zabezpieczenia go w inny sposób, w przypadku gdy jego stan techniczny zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego, powoduje uszkodzenie drogi albo narusza wymagania ochrony środowiska. (Art. 130a ust. 2 Prawo o ruchu drogowym)

Porzucone samochody, które stwarzają zagrożenie, są usuwane niezwłocznie – straż miejska nie wysyła wezwań do ich właścicieli. Co się dzieje z takim autem? Jest ono umieszczane na wyznaczonym przez starostę parkingu strzeżonym do czasu uiszczenia opłaty za jego usunięcie i parkowanie. Procedura ta ma zastosowanie również wówczas, gdy kierowca zlekceważy znaki zakazu.

Wrak samochodu – jaką karę finansową zapłaci właściciel?

Stawki za usunięcie wraku pojazdu i jego przechowywanie ustala co roku rada powiatu, przy czym nie mogą one być wyższe niż stawki maksymalne. W 2020 r. maksymalne stawki za usunięcie auta z drogi i jego parkowanie na parkingu strzeżonym wynoszą:

  • rower lub motorower – 118 zł za usunięcie i 22 zł za każdą dobę przechowywania,
  • motocykl – 232 zł za usunięcie i 29 zł za każdą dobę przechowywania,
  • pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t – 503 zł za usunięcie i 42 zł za każdą dobę przechowywania.

Jak uniknąć kary finansowej? Właściciel wraku pojazdu powinien oddać go na złom. Jeżeli samochód jest kompletny, to bardzo możliwe, że jeszcze na tym zarobi. Otrzyma także zaświadczenie, które jest niezbędne do wyrejestrowania pojazdu. Właściciel po dokonaniu tej czynności nie będzie musiał się obawiać, że otrzyma karę za brak aktualnego OC.

Zobacz także: Szkoda całkowita pojazdu

Masz pytania o ubezpieczenie?
Nasi eksperci chętnie
Ci pomogą!

Zamów rozmowę
+48 22 490 9000

Kalkulator OC i AC

1
Porównaj w 5 minut
2
Kup ubezpieczenie
3
Zaoszczędź nawet 50%
Oblicz składkę

Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.19  •  Samochód
Co oznaczają czerwone tablice rejestracyjne i kiedy o nie wnioskować?

Poruszając się po polskich drogach, mogłeś zwrócić uwagę na pojazdy z czerwonymi tablicami rejestracyjnymi, które różnią się od standardowych tablic. Czy wiesz, co oznaczają czerwone tablice rejestracyjne i kto może z nich korzystać? Przygotowaliśmy krótki przewodnik dla tych, którzy jeszcze nie zdążyli się zapoznać z tym zagadnieniem.

Czytaj więcej
2024.07.19  •  Samochód
Parkowanie równoległe krok po kroku

Parkowanie to jedna z podstawowych czynności, które każdy kierowca musi opanować. Wśród różnych technik parkowania, parkowanie równoległe, często nazywane kopertą, uchodzi za jeden z najtrudniejszych manewrów do wykonania. Wymaga precyzyjnego cofania bardzo blisko innych zaparkowanych pojazdów. Jednak dzięki regularnej praktyce i opanowaniu odpowiedniej techniki, parkowanie równoległe będzie znaczenie łatwiejsze.

Czytaj więcej
2024.07.17  •  Motocykl
Czy można kupić dobry motocykl turystyczny do 10 tys. zł?

Marzysz o długich, emocjonujących podróżach motocyklowych, ale niepokoi Cię ograniczony budżet? Nie martw się, na rynku jest wiele wartych polecenia jednośladów, które możesz nabyć za mniej niż 10 tys. zł. W tym artykule znajdziesz sześć wybranych przez nas propozycji, które zapewnią Ci niezapomniane wrażenia z jazdy przy zachowaniu rozsądnych kosztów zakupu i ubezpieczenia.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej