Kradzież samochodu – jak walczyć o odszkodowanie?

Aktualizacja:
kradzież samochodu odszkodowanie

Kradzież samochodu to, co prawda, rzadka sytuacja, ale nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć, kiedy ona nastąpi. W zeszłym roku w Polsce skradziono ponad 10 tysięcy samochodów. Złodzieje mają jednak coraz bardziej wymyślne metody kradzieży i nawet właściciele najnowszych aut nie mogą czuć się w stu procentach bezpiecznie. Jak w takiej sytuacji walczyć o odszkodowanie?

Najwięcej stwierdzonych kradzieży w 2017 roku odnotowano w województwie mazowieckim (2 828) i śląskim (1 426). Choć w praktyce wprawiony złodziej jest w stanie ukraść niemal każde auto, to zawsze trzeba pamiętać o pilnowaniu swoich kluczyków i dokumentów. W obecnych czasach metod ochrony przed takimi zdarzeniami jest jednak więcej. Można zamontować w aucie blokadę skrzyni biegów, kierownicy, czy zapłony. Warto też zainstalować dodatkowy, niefabryczny autoalarm lub skorzystać z nowinek technologicznych, takich jak monitoring radiowy, pozwalający zlokalizować ukradziony samochód.

Statystyki kradzieży aut w Polsce

Kradzieże aut do domena głównie dużych miast. Najwięcej samochodów ginie w mazowieckim i samej Warszawie, dużo w Katowicach i całej aglomeracji śląskiej, we Wrocławiu, Łodzi i Poznaniu.

Z roku na rok spada ilość kradzionych samochodów ale wzrasta wartość kradzionych pojazdów. Oznacza to, że złodzieje przerzucają się na droższe modele –  dziś już nie są „chodliwe” auta za kilkanaście tysięcy złotych, a więc kilkuletnie bestsellery sprzedaży. Prawdopodobnie kradzież tych pojazdów przestała być dla złodziei tak opłacalna i wolą nie podejmować ryzyka jeśli wartość sprzedaży części na które rozbiera się samochody nie przekracza kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Czytaj także: Odszkodowanie po kradzieży samochodu

Kradzież aut – statystyki Policji: 

Komenda Wojewódzka Policji Skradzione auta 2016 r. Skradzione auta 2017 r. Zmiana rok do roku
KWP Białystok 110 117 +7
KWP Gdańsk 939 881 -58
KWP Gorzów Wielkopolski 479 380 -99
KWP Katowice 1639 1245 -394
KWP Kielce 106 90 -16
KWP Kraków 505 342 -163
KWP Lublin 151 117 -34
KWP Łódź 817 832 +15
KWP Olsztyn 252 234 -16
KWP Opole 83 107 +24
KWP Poznań 1315 1170 -145
KWP Radom 375 338 -37
KWP Rzeszów 89 71 -18
KWP Szczecin 303 260 -43
KSP Warszawa 2720 2506 -214
KWP Wrocław 1265 1073 -192
KWP Bydgoszcz 360 273 -87
CBŚP 137 202 +65
RAZEM 11 645 10 240 -1405

Kradzież auta – co robić?

Nie da się jednak ukryć, że często nawet najlepiej zabezpieczony pojazd może paść łupem złodzieja. Gdy już upewnimy się, że nasze auto zostało skradzione, powinniśmy od razu powiadomić policję i towarzystwo ubezpieczeniowe.

Większość ubezpieczycieli na zgłoszenie takiego zdarzenia daje tylko jeden dzień roboczy, więc należy się pospieszyć.

Oczywiście w takim wypadku wystarczy zgłoszenie telefoniczne. Warto pamiętać, że gdy pojedziemy na komisariat w celu spisania zeznań, należy poprosić o wydanie zaświadczenia o zgłoszeniu kradzieży. Będzie ono pomocne w kontakcie z ubezpieczycielem, do którego takie zaświadczenie należy dostarczyć możliwie jak najszybciej.

Co ważne, w przypadku zakupu samochodu na kredyt, lub w przypadku leasingu o zaistniałej sytuacji należy powiadomić również bank/ leasingodawcę.

Czytaj także: Trendy kradzieży samochodów

Kradzież auta – jak postępuje towarzystwo ubezpieczeniowe?

Gdy towarzystwo ubezpieczeniowe zacznie zajmować się sprawą, po siedmiu dniach pojawi się rzeczoznawca-likwidator, który spisze szczegółowy raport. Zabierze on nam też wszystkie komplety kluczyków (liczba musi być zgodna z oświadczoną we wniosku o ubezpieczenie AC). Odebrane nam też zostaną inne dokumenty związane z zakupem auta i te, które były na jego wyposażeniu, ale nie zostały skradzione.

Czytaj także: Kradzież samochodu z dokumentami

Kradzież samochodu – kiedy otrzymasz odszkodowanie?

Kodeks cywilny nakazuje, by odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia AC zostało wypłacone do 30 dni od chwili otrzymania zawiadomienia z policji o zakończeniu postępowania w sprawie kradzieży auta. O ile oczywiście potwierdzi ono, że do kradzieży doszło.

Dodatkowo nie należy zapomnieć o wyrejestrowaniu auta we właściwym wydziale komunikacji. Jest to niezbędne m.in. po to, by nie opłacać w dalszym ciągu składki OC. Aby to zrobić, wystarczy nam zaświadczenie o zgłoszeniu kradzieży przez policję, dowód rejestracyjny pojazdu, wniosek oraz nasze oświadczenie, że pojazd faktycznie został skradziony. Takie wyrejestrowanie powinno nastąpić w ciągu 7 dni.

Warto pamiętać o tych wszystkich aspektach, gdyż bardzo często auto jeszcze w dniu kradzieży jest po prostu rozbierane na części, więc jego odzyskanie jest właściwie niemożliwe. Pozostaje oczywiście wierzyć, że te procedury nie będą dotyczyć akurat nas, ale taka wiedza zawsze pozwoli reagować szybko w sytuacji, gdy jest to niezbędne.

Kradzież samochodu –  brak AC –  co robić?

Niestety świadomość ubezpieczeniowa w naszym kraju pozostawia wiele do życzenia i nie wszyscy wiedzą, że wykupując ubezpieczenie OC nie mamy żadnego zabezpieczenia przed kradzieżą auta. 

Co więc stanie się jeśli auto zostanie nam skradzione? Prawdopodobnie będzie to oznaczało stratę w wysokości wartości pojazdu: jeśli auto było warte 50 tys. tyle stracimy –  ubezpieczyciel nic nam nie zapłaci.

Czytaj także: Ubezpieczenie od kradzieży

Wykrywalność przestępstw związanych z kradzieżą pojazdów rośnie, ale nie oznacza to, że nawet jeśli Policja odzyska skradziony samochód to my odzyskamy swoje pieniądze.

Policja podkreśla, że auta kradzione są głównie na części i w ciągu kilku, kilkunastu godzin od kradzieży rozbierane na małe elementy –  które są dystrybuowane w różne miejsca, nierzadko wywożone za granicę. Szanse na odzyskanie samochodu „w całości”, odzyskanie pieniędzy, są niewielkie.

Dlatego przy droższych pojazdach warto zawsze wykupić ubezpieczenie AC. Nawet jeśli nie chcemy decydować się na pełny i kompleksowy pakiet, warto wykupić przynajmniej okrojoną wersję AC –  która chroni od kradzieży właśnie.

Ile kosztuje taki pakiet OC/AC? To oczywiście zależy. Pełną ofertę uzyskasz wypełniając formularz w naszym kalkulatorze OC/AC. 

Podsumowanie

  1. W sytuacji kradzieży auta należy niezwłocznie udać się na komisariat policji oraz zgłosić sprawę towarzystwu ubezpieczeniowemu.
  2. Większość ubezpieczycieli na zgłoszenie takiego zdarzenia daje tylko jeden dzień roboczy.
  3. Osoba, której skradziono samochód, powinna również wyrejestrować pojazd w wydziale komunikacji.
  4. Odszkodowanie powinno zostać wypłacone do 30 dni od chwili otrzymania zawiadomienia z policji o zakończeniu postępowania.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Podobne artykuły

2014.02.05  •  Samochód
Kiedy mogę nie dostać odszkodowania za skradzione auto?

Wbrew pozorom kradzież auta nie należy do podstawowych ryzyk, przed którymi chroni Cię ubezpieczenie OC. Żeby zabezpieczyć się na taki scenariusz, niezbędna jest dodatkowa polisa. Sprawdź, co musisz zrobić, żeby otrzymać odszkodowanie za skradzione auto.

Czytaj więcej
Pomoc Po Kradzieży od LINK4
2019.01.21
Ubezpieczenie „Pomoc po kradzieży”: prześwietlamy nowość w ofercie LINK4

Z początkiem 2019 roku LINK4 wprowadziło nowy dodatek do polis komunikacyjnych. Produkt „Pomoc po kradzieży” zagwarantuje wsparcie pieniężne i informacyjne w przypadku kradzieży auta. Oferta skierowana jest do klientów ubezpieczyciela posiadających ubezpieczenie OC lub pakiet OC/AC. Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu „Pomoc po kradzieży”? Prześwietlamy nowość w ofercie LINK4.

Czytaj więcej
2022.09.13
Ranking kradzionych elementów. Nie uwierzysz, co mogą ukraść!

Kreatywność złodziei nie zna granic, o czym rok do roku przekonuje się tysiące mieszkańców Polski. Kradzież elementów samochodów to istna plaga, która towarzyszy nam od lat. Co ciekawe nie są to już jak dawniej radia, a znacznie bardziej zaskakujące części. Sprawdź nasz ranking!

Czytaj więcej
Kredyt balonowy
2018.10.29  •  Samochód
Kredyt balonowy czy klasyczny kredyt na samochód?

Choć samochody używane cieszą się niesłabnącą popularnością, wśród Polaków nie brakuje także właścicieli nowych aut. Tylko we wrześniu 2018 roku zarejestrowano 27 312 nowych samochodów osobowych. Część z nich została kupiona na kredyt. I tutaj pojawia się pytanie: jaki kredyt samochodowy wybrać? Czy lepszy będzie klasyczny kredyt na samochód czy może kredyt balonowy?

Czytaj więcej
Kradzież samochodu
2018.09.28  •  Podróże
Kradzież samochodu z parkingu a odszkodowanie

Kradzież samochodu to ogromny stres. Jeśli zostawiasz auto pod blokiem, musisz liczyć się z takim ryzykiem. Zostawiając samochód na parkingu płatnym, powołujesz się na odpowiedzialność właściciela parkingu i liczysz na wypłatę odszkodowania. To jednak nie jest takie oczywiste! Twoje prawo do odszkodowania za kradzież samochodu z parkingu zależeć będzie od tego, czy był to parking strzeżony czy parking niestrzeżony.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC sierpień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej