Szkoda parkingowa: wszystko, co musisz o niej wiedzieć!

Aktualizacja:
szkoda parkingowa

Szkoda parkingowa może przytrafić się nawet najbardziej wytrawnym kierowcom. Czasem to Ty możesz zostać poszkodowanym, a niekiedy Ciebie może pokonać manewrowanie po ciasnym parkingu. Jak zachować się w sytuacji, kiedy uszkodzony został Twój samochód, a brak jest winnego? Co powinieneś zrobić, jeśli to Ty zarysowałeś sąsiednie auto?

Chwila nieuwagi, ciasny parking, niedoskonałe manewrowanie pomiędzy zaparkowanymi pojazdami. Wystarczą sekundy, by pojawiła się szkoda na parkingu. O zarysowanie auta na parkingu nie jest wcale trudno. Jeśli to Ty źle oceniłeś odległość od sąsiedniego auta, masz kilka wyjść.

  1. zaczekać na właściciela samochodu;
  2. zostawić za wycieraczką kartkę z kontaktem do siebie. 

Ucieczki z miejsca kolizji nie radzimy. Dlaczego? O tym powiemy za chwilę. Może się też zdarzyć tak, że to Ty wracasz do swojego auta i widzisz wgnieciony zderzak. Po winowajcy nie ma śladu. Po liściku z namiarem także. Co robić w takiej sytuacji?

Szkoda parkingowa: jak postępować gdy uszkodzimy auto?

Szkoda parkingowa może przytrafić się każdemu. Najczęściej można ją zlikwidować z OC sprawcy zdarzenia. Niezależnie od tego, w jakich okolicznościach do niej doszło, kultura i prawo nakazują, aby osoba, która szkodę spowodowała, zaczekała na właściciela poszkodowanego auta. Wówczas należy spisać oświadczenie o szkodzie parkingowej (tzw. oświadczenie o kolizji), w którym podamy najważniejsze informacje, takie jak: datę i miejsce zdarzenia, dane sprawcy i osoby poszkodowanej, numery rejestracyjne samochodów, numer polisy ubezpieczeniowej sprawcy zdarzenia.

Czasem w takiej sytuacji pomocne mogą okazać się także fotografie dokumentujące rozmiar szkody. Niekiedy jednak kierowcy nie chcąc tracić zniżek za bezszkodową jazdę, próbują „dogadać się” z poszkodowanym. Nie ma w tym nic złego. Jeśli to Ty jesteś w takiej sytuacji, przekalkuluj jednak czy taki ruch Ci się opłaca. Sfinansowanie naprawy jednego elementu uszkodzonego auta może kosztować nawet kilkaset złotych. Zwyżka w składce OC zwykle nie wynosi więcej niż 100-200 zł, a jeśli dobrze sprawdzisz oferty ubezpieczenia, np. w kalkulatorze Punkta, może się okazać, że wcale nie zapłacisz więcej niż przed rokiem.

Jednak sytuacja, kiedy winny czeka na poszkodowanego nie zdarza się często. Drugą opcją jest zostawienie osobie poszkodowanej kartki za wycieraczką z danymi kontaktowymi. W takiej sytuacji albo kierowcy ustalają między sobą kwotę zadośćuczynienia, albo ubiegają się o odszkodowanie za szkodę parkingową z OC sprawcy. Może zdarzyć się jeszcze inaczej – jest szkoda, ale nie ma winnego. Co robić?

Uszkodzenie samochodu na parkingu: co robić, kiedy jesteś poszkodowany?

Wychodzisz z zakupów albo wracasz do zaparkowanego pod blokiem samochodu. Czeka na Ciebie niemiła niespodzianka – masz zarysowany bok auta. Miłego zaskoczenia brak – sprawca nie zostawił żadnych namiarów. Co możesz zrobić? W takiej sytuacji powinieneś przede wszystkim zawiadomić policję. Notatka policyjna okaże się przydatna wówczas, gdy będziesz zmuszony zlikwidować szkodę parkingową z ubezpieczenia AC. Zorientuj się też czy miejsce, w którym zaparkowane było Twoje auto obejmują kamery monitoringu. Być może uda Ci się znaleźć świadków zdarzenia? Bez tego Twoje szanse na znalezienie winnego są bardzo małe, a niestety ciągle zdarza się, że sprawca ucieka z miejsca wypadku.

W takiej sytuacji naprawę szkód będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni, albo z ubezpieczenia AC – jeśli takie posiadasz i obejmuje ono szkody wyrządzone przez nieznanego sprawcę, który zbiegł z miejsca zdarzenia. Tutaj jednak warto pamiętać, że niektórzy ubezpieczyciele stosują tzw. franszyzę integralną, czyli kwotę, do wysokości której ubezpieczyciel nie odpowiada za powstałą szkodę.

Jeśli  w polisie ubezpieczeniowej widnieje zapis, że „Ubezpieczyciel nie odpowiada za szkody, których wartość nie przekroczy 500 złotych”, a naprawa szkody będzie kosztowała 450 zł, na zwrot kosztów nie masz co liczyć.

O tym jak wybrać dobre AC przeczytasz w naszym tekście. 

Stłuczka parkingowa : co robić, kiedy jesteś winny?

Analogicznie do punktu poprzedniego – możesz zaczekać na poszkodowanego, bądź zostawić mu swoje dane kontaktowe. Jeśli jednak pomyślisz, że najlepiej uciekać z miejsca zdarzenia – uważaj, może Cię to sporo kosztować. Jeśli zostaniesz zdemaskowany, poszkodowany i tak otrzyma odszkodowanie z Twojej polisy OC. Twoje położenie może jednak okazać się nieco gorsze – jeśli ubezpieczyciel uzna, że celowo oddaliłeś się z miejsca zdarzenia, zażąda od Ciebie regresu ubezpieczeniowego, czyli zwrotu całości wypłaconego odszkodowania.

Jeśli do szkody doszło poza prywatnym parkingiem, np. parkowałeś przy drodze, spowodowanie stłuczki i ucieczka są traktowane tak, jak ucieczka z miejsca kolizji grozi za to mandat karny i punkty z taryfikatora i skierowanie wniosku do Sądu Rejonowego.

Stłuczka parkingowa: co robić, jeśli winny jest pasażer?

Niekiedy zdarza się, że winnym szkody jest pasażer, który nieostrożnie wysiadał z auta i zarysował bok sąsiedniego samochodu. Co w takiej sytuacji? Czy poszkodowany może liczyć na wypłatę świadczenia z polisy sprawcy? Niestety nie. W świetle ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, odszkodowanie z polisy OC przysługuje jedynie w przypadku, gdy sprawcą szkody jest właściciel lub kierowca samochodu. Jeśli winny pasażer nie jest chociażby współwłaścicielem pojazdu, ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania. Całość kosztów naprawy musi wówczas pokryć ów pasażer z własnej kieszeni. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Szkoda wyrządzona przez pasażera pojazdu – odszkodowanie z OC?

Uszkodzenie auta na parkingu: co robić, jeśli nie jest winny człowiek?

Nie zawsze jednak winnym szkody parkingowej musi być człowiek. Równie dobrze może do niej dojść w wyniku działania czynnika pozaludzkiego. Przykład? Zwisające z dachu sople lodu, wichura łamiąca drzewa, czy chociażby odpadające kawałki tynku rysujące lakier wypielęgnowanej karoserii. Kto odpowiada za szkodę w takim przypadku? W takiej sytuacji odszkodowania powinniśmy domagać się od zarządcy budynku i osoby, która ewidentnie zaniedbała swoje obowiązki.

Warto wiedzieć, że każdy zarządca nieruchomości ma obowiązek posiadania polisy OC, z której to poszkodowany może otrzymać odszkodowanie. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy właściciel nieruchomości nie korzysta z usług żadnego zarządcy i nie posiada ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. W tym przypadku zostaje nam jedynie dojść do porozumienia z osobą odpowiedzialną, a w ostateczności skierować sprawę na drogę sądową.

[Widget_reklama_porownywarki]

Podsumowanie

  1. Szkoda parkingowa likwidowana jest z OC sprawcy zdarzenia.
  2. Niezależnie od okoliczności, w jakich doszło do szkody parkingowej, kultura i prawo nakazują, aby osoba, która ją spowodowała zaczekała na właściciela poszkodowanego auta lub zostawiła mu dane kontaktowe do siebie.
  3. W przypadku, kiedy znany jest sprawca uszkodzenia samochodu na parkingu i osoba poszkodowana, należy spisać oświadczenie sprawcy szkody parkingowej.
  4. W sytuacji, kiedy sprawca szkody uciekł z miejsca zdarzenia, pierwszym krokiem powinno być zawiadomienie policji. Notatka policyjna będzie podstawą do ubiegania się o odszkodowanie z polisy AC.
  5. Jeśli jesteś winnym szkody, nie warto uciekać! Jeśli zostaniesz „namierzony”, a ubezpieczyciel uzna, że celowo oddaliłeś się z miejsca zdarzenia, zażąda od Ciebie regresu ubezpieczeniowego, czyli zwrotu całości wypłaconego odszkodowania.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
8 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej