Szkoda parkingowa: wszystko, co musisz o niej wiedzieć!

Aktualizacja:
szkoda parkingowa

Szkoda parkingowa może przytrafić się nawet najbardziej wytrawnym kierowcom. Czasem to Ty możesz zostać poszkodowanym, a niekiedy Ciebie może pokonać manewrowanie po ciasnym parkingu. Jak zachować się w sytuacji, kiedy uszkodzony został Twój samochód, a brak jest winnego? Co powinieneś zrobić, jeśli to Ty zarysowałeś sąsiednie auto?

Chwila nieuwagi, ciasny parking, niedoskonałe manewrowanie pomiędzy zaparkowanymi pojazdami. Wystarczą sekundy, by pojawiła się szkoda na parkingu. O zarysowanie auta na parkingu nie jest wcale trudno. Jeśli to Ty źle oceniłeś odległość od sąsiedniego auta, masz kilka wyjść.

  1. zaczekać na właściciela samochodu;
  2. zostawić za wycieraczką kartkę z kontaktem do siebie. 

Ucieczki z miejsca kolizji nie radzimy. Dlaczego? O tym powiemy za chwilę. Może się też zdarzyć tak, że to Ty wracasz do swojego auta i widzisz wgnieciony zderzak. Po winowajcy nie ma śladu. Po liściku z namiarem także. Co robić w takiej sytuacji?

Szkoda parkingowa: jak postępować gdy uszkodzimy auto?

Szkoda parkingowa może przytrafić się każdemu. Najczęściej można ją zlikwidować z OC sprawcy zdarzenia. Niezależnie od tego, w jakich okolicznościach do niej doszło, kultura i prawo nakazują, aby osoba, która szkodę spowodowała, zaczekała na właściciela poszkodowanego auta. Wówczas należy spisać oświadczenie o szkodzie parkingowej (tzw. oświadczenie o kolizji), w którym podamy najważniejsze informacje, takie jak: datę i miejsce zdarzenia, dane sprawcy i osoby poszkodowanej, numery rejestracyjne samochodów, numer polisy ubezpieczeniowej sprawcy zdarzenia.

Czasem w takiej sytuacji pomocne mogą okazać się także fotografie dokumentujące rozmiar szkody. Niekiedy jednak kierowcy nie chcąc tracić zniżek za bezszkodową jazdę, próbują „dogadać się” z poszkodowanym. Nie ma w tym nic złego. Jeśli to Ty jesteś w takiej sytuacji, przekalkuluj jednak czy taki ruch Ci się opłaca. Sfinansowanie naprawy jednego elementu uszkodzonego auta może kosztować nawet kilkaset złotych. Zwyżka w składce OC zwykle nie wynosi więcej niż 100-200 zł, a jeśli dobrze sprawdzisz oferty ubezpieczenia, np. w kalkulatorze Punkta, może się okazać, że wcale nie zapłacisz więcej niż przed rokiem.

Jednak sytuacja, kiedy winny czeka na poszkodowanego nie zdarza się często. Drugą opcją jest zostawienie osobie poszkodowanej kartki za wycieraczką z danymi kontaktowymi. W takiej sytuacji albo kierowcy ustalają między sobą kwotę zadośćuczynienia, albo ubiegają się o odszkodowanie za szkodę parkingową z OC sprawcy. Może zdarzyć się jeszcze inaczej – jest szkoda, ale nie ma winnego. Co robić?

Uszkodzenie samochodu na parkingu: co robić, kiedy jesteś poszkodowany?

Wychodzisz z zakupów albo wracasz do zaparkowanego pod blokiem samochodu. Czeka na Ciebie niemiła niespodzianka – masz zarysowany bok auta. Miłego zaskoczenia brak – sprawca nie zostawił żadnych namiarów. Co możesz zrobić? W takiej sytuacji powinieneś przede wszystkim zawiadomić policję. Notatka policyjna okaże się przydatna wówczas, gdy będziesz zmuszony zlikwidować szkodę parkingową z ubezpieczenia AC. Zorientuj się też czy miejsce, w którym zaparkowane było Twoje auto obejmują kamery monitoringu. Być może uda Ci się znaleźć świadków zdarzenia? Bez tego Twoje szanse na znalezienie winnego są bardzo małe, a niestety ciągle zdarza się, że sprawca ucieka z miejsca wypadku.

W takiej sytuacji naprawę szkód będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni, albo z ubezpieczenia AC – jeśli takie posiadasz i obejmuje ono szkody wyrządzone przez nieznanego sprawcę, który zbiegł z miejsca zdarzenia. Tutaj jednak warto pamiętać, że niektórzy ubezpieczyciele stosują tzw. franszyzę integralną, czyli kwotę, do wysokości której ubezpieczyciel nie odpowiada za powstałą szkodę.

Jeśli  w polisie ubezpieczeniowej widnieje zapis, że „Ubezpieczyciel nie odpowiada za szkody, których wartość nie przekroczy 500 złotych”, a naprawa szkody będzie kosztowała 450 zł, na zwrot kosztów nie masz co liczyć.

O tym jak wybrać dobre AC przeczytasz w naszym tekście. 

Stłuczka parkingowa : co robić, kiedy jesteś winny?

Analogicznie do punktu poprzedniego – możesz zaczekać na poszkodowanego, bądź zostawić mu swoje dane kontaktowe. Jeśli jednak pomyślisz, że najlepiej uciekać z miejsca zdarzenia – uważaj, może Cię to sporo kosztować. Jeśli zostaniesz zdemaskowany, poszkodowany i tak otrzyma odszkodowanie z Twojej polisy OC. Twoje położenie może jednak okazać się nieco gorsze – jeśli ubezpieczyciel uzna, że celowo oddaliłeś się z miejsca zdarzenia, zażąda od Ciebie regresu ubezpieczeniowego, czyli zwrotu całości wypłaconego odszkodowania.

Jeśli do szkody doszło poza prywatnym parkingiem, np. parkowałeś przy drodze, spowodowanie stłuczki i ucieczka są traktowane tak, jak ucieczka z miejsca kolizji grozi za to mandat karny i punkty z taryfikatora i skierowanie wniosku do Sądu Rejonowego.

Stłuczka parkingowa: co robić, jeśli winny jest pasażer?

Niekiedy zdarza się, że winnym szkody jest pasażer, który nieostrożnie wysiadał z auta i zarysował bok sąsiedniego samochodu. Co w takiej sytuacji? Czy poszkodowany może liczyć na wypłatę świadczenia z polisy sprawcy? Niestety nie. W świetle ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, odszkodowanie z polisy OC przysługuje jedynie w przypadku, gdy sprawcą szkody jest właściciel lub kierowca samochodu. Jeśli winny pasażer nie jest chociażby współwłaścicielem pojazdu, ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania. Całość kosztów naprawy musi wówczas pokryć ów pasażer z własnej kieszeni. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Szkoda wyrządzona przez pasażera pojazdu – odszkodowanie z OC?

Uszkodzenie auta na parkingu: co robić, jeśli nie jest winny człowiek?

Nie zawsze jednak winnym szkody parkingowej musi być człowiek. Równie dobrze może do niej dojść w wyniku działania czynnika pozaludzkiego. Przykład? Zwisające z dachu sople lodu, wichura łamiąca drzewa, czy chociażby odpadające kawałki tynku rysujące lakier wypielęgnowanej karoserii. Kto odpowiada za szkodę w takim przypadku? W takiej sytuacji odszkodowania powinniśmy domagać się od zarządcy budynku i osoby, która ewidentnie zaniedbała swoje obowiązki.

Warto wiedzieć, że każdy zarządca nieruchomości ma obowiązek posiadania polisy OC, z której to poszkodowany może otrzymać odszkodowanie. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy właściciel nieruchomości nie korzysta z usług żadnego zarządcy i nie posiada ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. W tym przypadku zostaje nam jedynie dojść do porozumienia z osobą odpowiedzialną, a w ostateczności skierować sprawę na drogę sądową.

[Widget_reklama_porownywarki]

Podsumowanie

  1. Szkoda parkingowa likwidowana jest z OC sprawcy zdarzenia.
  2. Niezależnie od okoliczności, w jakich doszło do szkody parkingowej, kultura i prawo nakazują, aby osoba, która ją spowodowała zaczekała na właściciela poszkodowanego auta lub zostawiła mu dane kontaktowe do siebie.
  3. W przypadku, kiedy znany jest sprawca uszkodzenia samochodu na parkingu i osoba poszkodowana, należy spisać oświadczenie sprawcy szkody parkingowej.
  4. W sytuacji, kiedy sprawca szkody uciekł z miejsca zdarzenia, pierwszym krokiem powinno być zawiadomienie policji. Notatka policyjna będzie podstawą do ubiegania się o odszkodowanie z polisy AC.
  5. Jeśli jesteś winnym szkody, nie warto uciekać! Jeśli zostaniesz „namierzony”, a ubezpieczyciel uzna, że celowo oddaliłeś się z miejsca zdarzenia, zażąda od Ciebie regresu ubezpieczeniowego, czyli zwrotu całości wypłaconego odszkodowania.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
8 Comments
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Olo
Olo
3 lat temu

Co zrobić, gdy sam zae=rysowałem swoje auto na parkingu? Mam OC i AC

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
3 lat temu
Reply to  Olo

Dzień dobry, jeśli chce Pan naprawić auto z ubezpieczenia, to proszę zgłosić szkodę do swojego Ubezpieczyciela, u którego wykupił Pan AC.

Tom
Tom
3 lat temu

Witam, ktoś uszkodził mi auto na parkingu (tylne nadkole) sprawca uciekł ale mam nr rej. I świadków. Mam OC/AC . Czy stracę zniżki jak zgłoszę to do ubezpieczyciela?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
3 lat temu
Reply to  Tom

Dzień dobry, jeśli zgłosi Pan szkodę ze swojego ubezpieczenia AC, to straci Pan część zniżki. Jeśli szkoda zostanie naprawiona z OC sprawcy, to nie dojdzie do utraty zniżek.

Ter
Ter
3 lat temu

Stracę zniżkę jeśli jestem sprawcą stłuczki na parkingu?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
3 lat temu
Reply to  Ter

Jeśli poszkodowany zgłosi szkodę z Pana ubezpieczenia, to tak, straci Pan część zniżek – szkoda będzie widniała w systemie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Fox105
Fox105
2 lat temu

Witam mam taką sytuację. Wleciał we mnie motocykl i uszkodził mi samochód na prawie 20 tyś zł. Auto zostało naprawione z mojego AC regres. Motocykliście prawdopodobnnie ktoś skręcił przed nosem i ten aby nie wlecieć w ten samochód, odbił na mój pas i wrócił z powrotem na swój pas i wtedy wpadł w poślizg i ślizgiem uszkodził mi przód samochodu. Nie było możliwości ucieczki tylko zdążyłem bezwzględnie się zatrzymać. Najlepsze jest to że motocyklista miał nie ważne badania techniczne i nawet nie dostał mandatu i zeznał że jechał 40km/h a samochód który skręcił przed nosem niby zbiegł. A Policja uważa że główny sprawcą jest ten który skręcił przed nosem. Tylko jak by motocyklista jechał 40 km/h a jest to mocny motocyk Kawasaki Z750 to by wyhamował i by nie były takie szkody . Według mnie dla mnie jest sprawcą motocyklista ponieważ on wleciał mój samochód. Jeżeli się mylę to proszę mi wytłumaczyć.

Konsultant Punkta
Editor
Konsultant Punkta
4 miesięcy temu
Reply to  Fox105

Dzień dobry,
Wygląda, że sprawa o której Państwo piszą wymaga dłuższej analizy i niestety nie uda nam się jej rozwiązać w komentarzu.
Polecamy bezpośredni kontakt z radcą prawnym lub z firmą pomagającą w wywalczaniu odszkodowań.