Odszkodowanie za ukradzione auto. Kiedy mogę go nie dostać?

Aktualizacja:
Odszkodowanie za ukradzione auto. Kiedy mogę go nie dostać?

Co należy zrobić, aby mieć pewność, że otrzymamy odszkodowanie za ukradzione auto? Przede wszystkim należy zapoznać się z warunkami ubezpieczenia AC - to tam są opisane sytuacje, w których ubezpieczyciel odmówi wypłaty.

Co to jest autocasco?

Autocasco to dobrowolne ubezpieczenie samochodu od skutków drobnych awarii, uszkodzenia, zniszczenia, czy kradzieży. Jednak to, że dobrowolnie decydujesz się na stosunkowo wysoką składkę AC, nie oznacza, że gdy dojdzie do wypłaty odszkodowania, ubezpieczyciel przymknie oko na Twoje zaniedbania. Wręcz przeciwnie, tak jak w przypadku likwidacji szkody z polisy OC, tak i przy autocasco Twoja dbałość o wywiązanie się z umowy, musi być  stuprocentowa.

Umowy autocasco w poszczególnych zakładach ubezpieczeniowych mocno różnią się od siebie. Jednak każdy wzór dokumentów zawiera niezmienne zapisy, które mogą pozbawić Cię odszkodowania, szczególnie w przypadku kradzieży samochodu. Niektóre z nich nazwałbym haczykami. Trzeba mieć ich świadomość, żeby uniknąć problemów przy likwidacji szkody.

Pilnuj kluczyków

Po pierwsze i najważniejsze – musisz mieć przy sobie kluczyki i dokumenty. Jeżeli z parkingu zniknęło Twoje auto, a dowód rejestracyjny został w jego schowku, z odszkodowaniem możesz się pożegnać. Podobnie w przypadku, gdy nie jesteś w stanie pokazać kompletu kluczyków. Warto mieć je zawsze przy sobie i to jak najbardziej dosłownie. Zdarzały się przypadki, gdy właściciele samochodów zostawiali kluczyki w płaszczu oddanym do szatni, a po odbiorze okrycia, stwierdzali ich brak. Co gorsza z parkingu jednocześnie znikał też samochód. Znacznie częściej zdarza się okradanie otwartych mieszkań. Złodzieje zabierają wartościowe rzeczy, znajdujące się przy wejściu – w przedpokoju, czy kuchni. W ten sposób giną też kluczyki do auta. Zakłady ubezpieczeń nie mają tu wątpliwości i odmawiają wypłaty odszkodowania, powołując się na zapis o „nienależytym zabezpieczeniu” kluczyków. Czy słusznie? Dla mnie to trochę kuriozalne, bo dlaczego należytym zabezpieczeniem jest noszenie kluczyków w kieszeni spodni a zostawienie w mieszkaniu już nie? Niestety taka jest praktyka ubezpieczycieli i musisz mieć tego świadomość.

Z kluczykami i autocasco wiąże się sporo wątpliwości. Nieprawdą jest, że bez ich kompletu (czyli dwóch oryginalnych sztuk) nie da się ubezpieczyć samochodu na wypadek kradzieży. Można, ale trzeba o tym poinformować w odpowiednim czasie. Ubezpieczyciele zostawiają sobie jednak otwartą furtkę. Oryginalnego kompletu najczęściej żądają od właścicieli nowych aut. W przypadku starszych modeli, kupionych na rynku wtórnym często dysponujemy jednym kluczykiem, czasem drugim, dorobionym na własną rękę. Trzeba ten fakt wyraźnie zaznaczyć w  umowie autocasco.

Czytaj także: Kradzież samochodu z dokumentami. Czy dostaniesz odszkodowanie z AC?

W przypadku kradzieży

Po kradzieży auta, ubezpieczyciel zażąda dokładnie takiego samego kompletu. Co więcej, jeżeli stwierdzi, że kluczyki są nieużywane, może nabrać podejrzenia, że masz jeszcze dodatkową sztukę, do której się nie przyznałeś. Ubezpieczyciele mogą też poddać je specjalistycznym badaniom, które wykażą czy kluczyki nie były kopiowane. Wiele osób skarżyło się do Rzecznika Ubezpieczonych (obecnie jest to Rzecznik Finansowy), że nie znało historii kluczyków, kupując używany samochód, ale i tak nie uniknęło problemów z zakładem ubezpieczeń. To trochę absurdalne, bo wygląda na to, że nie powinieneś korzystać tylko z jednego kluczyka, a drugi schować jako zapasowy. Żeby naprawdę uniknąć wszelkich problemów powinno się – na wszelki wypadek – od czasu do czasu użyć drugiego kluczyka.

Podobnie rzecz się ma z zabezpieczeniem samochodu. Pilot do autoalarmu będzie traktowany podobnie jak kluczyki. Jeżeli po kradzieży auta nie będziesz go mógł przedstawić ubezpieczycielowi, mogą czekać Cię kłopoty z uzyskaniem odszkodowania.

Co ze zgubionym kompletem?

O każdym fakcie zgubienia, czy dorobienia kluczyków podczas trwania umowy, musisz natychmiast poinformować na specjalnym druku. Zakład ubezpieczeń być może będzie wymagał od Ciebie wymiany zamków lub zabezpieczeń. A do tego czasu powinieneś trzymać samochód na parkingu strzeżonym.

Kiedy jeszcze nie dostaniesz odszkodowania?

Umowy autocasco posiadają wiele oryginalnych zapisów. Warto dokładnie je przestudiować, żeby potem uniknąć zaskoczenia. Oto przykłady wyłączenia odpowiedzialności zakładu ubezpieczeniowego za skradzione auto. W przypadku kradzieży, odszkodowania może nie dostać:

  • właściciel drogiego samochodu, który zostawił go na niestrzeżonym parkingu,

  • kierowca, który pożyczył samochód obcej osobie i stracił go w przypadku przywłaszczenia,

  • właściciel auta, które znalazło się w Polsce nielegalnie (nawet jeśli ubezpieczony o tym nie wiedział),

  • kierowca, który wyszedł z samochodu, zostawiając kluczyki w stacyjce (dlatego trzeba uważać na sławną złodziejską metodę na stłuczkę – zostajesz lekko potrącony w tył samochodu, wysiadasz nie wyłączając silnika, a wtedy ktoś wskakuje do auta i odjeżdża),

  • właściciel auta, które nie posiada aktualnych badań technicznych.

Każda z opisanych sytuacji powinna jednak znaleźć się w OWU, czyli ogólnych warunkach ubezpieczenia, w katalogu wyłączeń odpowiedzialności.

Czytaj także: Ubezpieczenie samochodu od kradzieży. Co zrobić, aby uzyskać pełne odszkodowanie?

Podsumowanie

  • Pilnuj kluczyków i dokumentów, pod żadnym pozorem nie zostawiaj ich w samochodzie.
  • Nie ukrywaj przed ubezpieczycielem informacji o liczbie kluczyków.
  • Czytaj dokładnie ogólne warunki ubezpieczenia (OWU). Tam znajdziesz informacje o wyłączeniach odpowiedzialności, a także terminie, w jakim powinieneś zgłosić kradzież.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
6 Comments
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Filip Przestarz
Filip Przestarz
8 lat temu

istnieje jakaś z góry ustalona kwota „drogiego samochodu”? To też może być dość dowolnie interpretowane przez ubezpieczyciela.. Niestety towarzystwa ubezpieczeniowe wykorzystają każdą lukę…

Akademia mfind
Akademia mfind
8 lat temu

Jest to oczywiście kwestia uznaniowa, zależna od towarzystwa ubezpieczeniowego. Dlatego wykupując polisę, należy dokładnie omówić z ubezpieczycielem wszystkie najważniejsze kwestie i kupować świadomie :).

Tomasz
Tomasz
7 lat temu

„Zakłady ubezpieczeń nie mają tu wątpliwości i odmawiają wypłaty odszkodowania, powołując się na zapis o „nienależytym zabezpieczeniu” kluczyków. Czy słusznie? Dla mnie to trochę kuriozalne, bo dlaczego należytym zabezpieczeniem jest noszenie kluczyków w kieszeni spodni a zostawienie w mieszkaniu już nie? No, ale taka jest praktyka ubezpieczalni i musisz mieć tego świadomość.”

Zakłady ubezpieczeń mogą wątpliwości nie mieć, ale na szczescie śędziowe w przypadku rozptrywania tego typu spraw już je mają. Wystarczy przejrzeć orzecznictwo. Mnie osobisie dziwi tylko to, że tego typu ogólne zapisy nie zostały właczone do zbioru klazul niedozwolnonych, bo ile można zapychać i tak już przeciązone sądownictwo takimi farmazonami.

Dominika Grabek
Dominika Grabek
7 lat temu
Reply to  Tomasz

Jednak kieszeń kierowcy jest dla kluczyków miejscem bezpieczniejszym niż mieszkanie 🙂 Zwłaszcza że czasami nie jesteśmy w stanie kontrolować gości, których zapraszamy my albo inni domownicy.

Ale oczywiście ma Pan rację, że sądy nakazują ubezpieczycielom wypłatę odszkodowań, np. gdy kluczyki zginą z kieszeni kurtki zawieszonej w gabinecie lekarza.

W przypadku kradzieży pojazdu więcej osób decyduje się na drogę sądową niż w przypadku zwykłej stłuczki – dlatego już setki ludzi przetarły szlaki i są wyroki, którymi można się podeprzeć „w razie czego”. Pozdrawiam 🙂

Greg
Greg
5 lat temu

Mam Ogromny problem ukradli mi sprintera ,mialem kluczyki w domu ale puzniej wziolm je ze soba do plecaka I jezdzilem drugim samochodem przyjechalem do domu I ukradli mi nastepne auto z zawartoscia plecaka nie wiem co mam robic

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Greg

Na początek proponuję zgłosić szkodę i czekać na stanowisko ubezpieczyciela.