Kradzież samochodu z dokumentami. Czy dostaniesz odszkodowanie z AC?

Aktualizacja:
kradziez-samochodu-z-dokumentami

Prawo jazdy, dowód rejestracyjny i polisę OC każdy kierowca powinien mieć przy sobie na wypadek kontroli drogowej. Aby nie zapomnieć dokumentów, wiele osób po prostu trzyma je na stałe w schowku samochodowym. Błąd! Kradzież samochodu z dokumentami pozostawionymi w środku może oznaczać odmowę odszkodowania.

Dokumenty są potrzebne do zgłoszenia szkody

Zgłaszając do swojego towarzystwa ubezpieczeniowego kradzież auta, jesteś zobowiązany do przekazania wszystkich urządzeń służących do otwierania pojazdu (kluczyków i sterowników) oraz jego dokumentów – czyli dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu. Taki warunek jest zamieszczany w ogólnych warunkach ubezpieczenia AC. W PZU wygląda to tak:

owu-pzu-kradziez

Czy to oznacza, że w przypadku utraty samochodu razem z dokumentami w ogóle nie można zgłosić szkody?

Jeżeli nie jesteś w stanie przekazać wymaganych dokumentów, wciąż możesz zgłosić szkodę. Jak każde inne zgłoszenie, będzie przyjęte. Jednak ze względu na jasno określone wymogi, brak dowodu rejestracyjnego jest poważnym argumentem dla ubezpieczyciela, aby odmówić wypłaty odszkodowania.

Czytaj także: Jak uzyskać odszkodowanie po kradzieży samochodu? Działaj szybko!

Nie zabezpieczysz dokumentów – odszkodowania nie będzie

Dokumenty muszą być odpowiednio zabezpieczone, czyli przechowywane w bezpiecznym miejscu. Schowek w aucie jest takim miejscem do czasu kiedy kierowca albo pasażer przebywają w środku – a więc dokumenty są pilnowane. Okazja czyni złodzieja, więc gdy zostawisz samochód z dokumentami w środku, jest to Twoje zaniedbanie, za które ubezpieczyciel nie poniesie odpowiedzialności.

Czytaj także: Kradzież samochodu – jak walczyć o odszkodowanie ?

Sprawdź koniecznie w ogólnych warunkach swojego ubezpieczenia AC (OWU) katalog wyłączeń odpowiedzialności, czyli sytuacji, w których ubezpieczyciel może odmówić odszkodowania. Na przykład Ergo Hestia nie odpowiada za szkody wskutek kradzieży pojazdu jeśli:

owu-ac-hestia-dokumenty

Rozbój – wyjątkowa sytuacja, w której odszkodowanie będzie przysługiwało

Jeśli złodziej zmusi Cię do oddania auta przemocą lub groźbą, że jej użyje, nie musisz obawiać się, że nie dostaniesz odszkodowania, chociaż dokumenty pozostały w zrabowanym samochodzie. Rozbój jest wyjątkiem, przy którym ubezpieczyciel nie bierze pod uwagę odpowiedniego zabezpieczenia dokumentów. Przecież mając na uwadze nasze zdrowie lub nawet życie, nie możemy ryzykować tylko po to, aby zdążyć zabrać ze sobą cokolwiek.

Oczywiście jeśli dojdzie do rozboju, musisz czym prędzej powiadomić o nim Policję, bo tylko na podstawie protokołu policyjnego będziesz mógł wykazać przed ubezpieczycielem, że zostałeś napadnięty i dlatego nie dotyczą Cię standardowe wyłączenia odpowiedzialności z AC.

Sąd Apelacyjny w Warszawie w swoim orzeczeniu (sygn. akt N IACa 347/97) uznał że „z istoty kradzieży samochodu w sposób szczególnie zuchwały wynika, iż pozostawienie przez powoda w pojeździe dowodu rejestracyjnego nie stanowi naruszenia podstawowych obowiązków ubezpieczającego i nie może być podstawą do odmowy wypłaty odszkodowania lub jego zmniejszenia”. Zuchwałą kradzież należy rozumieć właśnie jako nakłonienie groźbami albo przemocą do oddania samochodu.

Ubezpieczenie samochodu od kradzieży: czy autocasco tylko od kradzieży jest możliwe?

Wątpliwości

Sytuacją, w której ubezpieczyciel może mieć wątpliwości,  jest np. kradzież metodą „na butelkę”. Złodziej umieszcza pustą plastikową butelkę lub inny przedmiot pomiędzy kołem a błotnikiem na tylnej osi, od strony pasażera. Ruszając z parkingu słyszysz niepokojący odgłos, zatrzymujesz samochód i biegniesz do źródła dźwięku sprawdzić, co się stało. Jeżeli zaniepokojony hałasem wybiegniesz zostawiając auto otwarte, wtedy przyczajony złodziej podbiega, wsiada i rusza z piskiem opon.

Co wtedy? Spójrzmy jeszcze raz na przytoczone przykłady zapisów z ogólnych warunków ubezpieczenia. Kierowca wysiadł z pojazdu pozostawiając wewnątrz kluczyk – nie zadbał więc o jego należyte zabezpieczenie. Złodziej mógł przejąć kontrolę nad samochodem i nie musiał do tego używać siły czy nawet grozić, że jej użyje. Dokumenty zostały w środku, bo nie myślałeś o tym, żeby zakończyć w danym momencie korzystanie z samochodu. Teoretycznie ubezpieczyciel ma więc podstawy do odmowy odszkodowania.

Czytaj także: Kiedy mogę nie dostać odszkodowania za skradzione auto ? 

Taka kradzież samochodu z dokumentami może jednak zostać uznana za szczególnie zuchwałą, a więc zgodnie z przytoczonym powyżej wyrokiem sądu odszkodowanie będzie się należało.

Należy pamiętać, że ubezpieczasz się od kradzieży auta odpowiednio zabezpieczonego. Ułatwianie kradzieży przez niezabezpieczenie auta, kluczyków czy dokumentów to zbyt wysokie ryzyko, aby jakikolwiek ubezpieczyciel chciał je podjąć.

Czytaj także: Ubezpieczenie samochodu od kradzieży. Co zrobić, aby uzyskać pełne odszkodowanie? 
Kradzież dokumentów za granicą – co zrobić, o czym pamiętać?

Podsumowanie

  • Zgłaszając kradzież pojazdu z ubezpieczenia AC musisz przekazać ubezpieczycielowi dokumenty i kluczyki.
  • Ubezpieczyciele wymagają, aby dokumenty były zabezpieczone poza pojazdem przed dostępem osób niepowołanych.
  • Jeśli dokumenty były w schowku, możesz nie dostać odszkodowania za skradzione auto.
  • Rozbój jest jedynym wyjątkiem, kiedy ubezpieczyciel nie bierze pod uwagę należytego zabezpieczenia dokumentów.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
4 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej