Dlaczego warto się ubezpieczać i jak to robić?

Aktualizacja:
Dlaczego warto się ubezpieczać?

Wiesz, że ubezpieczenia są ważne, ale czy wiesz, czym się różnią, kiedy są obowiązkowe i od czego zależy ich cena? Przyswojenie podstawowej wiedzy nie jest takie trudne, a pozwoli Ci uniknąć sytuacji, w których musisz za szkody zapłacić we własnym własnym zakresie. Czy wiesz, dlaczego warto się ubezpieczać?

Jeśli zdarza Ci się zawierać umowę ubezpieczenia w ciemno, przedłużać polisę z przyzwyczajenia albo kupować pakiet produktów, bo po prostu wierzysz doradcom, to znaczy, że prawdopodobnie jesteś jednym z tysięcy klientów, którzy tracą pieniądze i o tym nie wiedzą, albo plują sobie w brodę, gdy muszą pokryć straty z własnej kieszeni.

Dlaczego warto się ubezpieczać?

Dlatego, że przemyślany zakup polisy pomoże zapewnić Ci finansową swobodę działania w razie zdarzenia, które pozbawi Cię auta, dachu nad głową czy gotówki. Ciężar konsekwencji takiego zdarzenia przenosisz na ubezpieczyciela. 

Czytaj także: Ubezpieczenie dla małych i średnich przedsiębiorstw

Czy wiesz, że…

  • Ubezpieczenie nie jest inwestycją. Bywa sprzedawane jako produkt inwestycyjny, co nie oznacza bynajmniej, że przynosi korzyści finansowe. Ubezpieczenie ma pełnić funkcję ochronną a nie oszczędnościową. 
  • Niektóre ubezpieczenia są obowiązkowe, np. OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Większość ubezpieczeń jest jednak dobrowolna i może być dostosowana do Twoich oczekiwań. To m.in. ubezpieczenia autocasco, NNW. Jeśli jednak nie chcesz dodatkowego ubezpieczenia poza OC, nie musisz go kupować. 
  • Zasada ograniczonego zaufania jest dobrą metodą weryfikacji ofert. Można opierać się na tym, co oferuje doradca, natomiast samodzielne sprawdzenie warunków u innych ubezpieczycieli nauczy Cię wyłapywania niuansów w umowie.
  • Korzystanie z porównywarek ofert zaoszczędza Twój czas, bo daje Ci możliwość zestawienia ofert różnych ubezpieczycieli. Możesz wybrać taką, która będzie dla Ciebie najbardziej odpowiednia.
  • Wszystkie ubezpieczenia dobrowolne mają określony zakres ochrony, to znaczy że pewnych sytuacji mogą nie obejmować. Może się okazać, że polisa na mieszkanie, którą przedłużasz od kilku lat, nie obejmuje wartości zabytkowej kolekcji znaczków po dziadku. To ważne, aby podczas poszukiwania ubezpieczenia jasno określić, na czym najbardziej Ci zależy.

Czytaj także: Rekomendacja U zostanie przyjęta już w czerwcu – KNF ogłasza bliski koniec prac nad projektem

  • Czytaj OWU i dopytuj, za co właściwie płacisz. To długi dokument, zwykle napisany drobnym drukiem, dlatego jego lektura wymaga włożenia sporego wysiłku. Ten czas zainwestowany w uważne zapoznanie się w Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia może się bardzo opłacić.
  • Szukanie oszczędności przez zatajenie lub ubarwienie danych, aby uzyskać niższą składkę, może okazać się zgubne. Jak dojdzie do szkody i wyjdzie, że podałeś nieprawdziwe informacje, ubezpieczyciel przeliczy Ci składkę i będziesz musiał dopłacić. Nie warto podawać nieprawdziwych danych!
  • Masz prawo mieć wątpliwości co do przedstawianej oferty. Pytaj, wyjaśniaj, doprecyzowuj pojęcia, co do których nie jesteś pewny. Umowa, którą zawierasz z ubezpieczycielem, musi być dla Ciebie jasna!

Czytaj także: Mikroubezpieczenia w pakiecie z minutami rozmów dla Afryki

Zobacz, co jeszcze na temat podstawowej wiedzy o ubezpieczeniach pisze Doradca.tv Tomasz Jaroszek. A jeśli wolisz oglądać, Tomek przygotował też film:

Zapraszamy!

Czytaj także: Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Katarzyna Łada
Ekspert ds. ubezpieczeń

Główny Specjalista ds. Ubezpieczeń. Wytrawna znawczyni rynku ubezpieczeniowego, ponad 10 lat doświadczeń w branży, większość tego czasu na pokładzie grupy Punkta. Lubi podróże, raczej woli psy niż koty i nie trudno nam się z nią w tej kwestii nie zgodzić.

guest
1 Komentarz
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Podobne artykuły

rejestracja anglika w polsce 2022
2023.10.27  •  Samochód
Rejestracja anglika w Polsce w 2023 roku

Pojazdy sprowadzane z zagranicy cieszą się dużą popularnością wśród kierowców z Polski. Jak przebiega rejestracja anglika w Polsce, czyli pojazdu wcześniej użytkowanego na terenie Wielkiej Brytanii? Okazuje się, że brexit zmienił kilka ważnych punktów w formalnościach związanych z rejestracją pojazdu. Zamierzasz sprowadzić i zarejestrować anglika? Dowiedz się wcześniej, co należy zrobić, aby legalnie nim jeździć.

Czytaj więcej
50plus - moto doradca pomoże Ci zaoszczędzić na ubezpieczeniu OC/AC
2023.12.27  •  Samochód
Oglądaj Moto Doradcę i zyskaj 50 zł za zakup polisy!

Znasz Moto Doradcę? Wspólnie z mfind podpowie, co musisz wiedzieć o OC / AC. Oglądaj i szukaj niespodzianek!

Czytaj więcej
Jak działają ogólne warunki ubezpieczenia?
2024.11.22
Ogólne warunki ubezpieczenia (OWU) od A do Z

Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU) to bardzo ważny załącznik każdej umowy ubezpieczenia. Przed podpisaniem dokumentów należy zapoznać się z zapisami OWU, ponieważ regulują one obowiązki stron, czyli ubezpieczającego, ubezpieczonego i ubezpieczyciela. OWU precyzują między innymi, co jest przedmiotem ubezpieczenia, jaka jest jego suma i zakres, jakie są wyłączenia odpowiedzialności.

Czytaj więcej
Błędy przy ubezpieczeniu mieszkania
2018.12.06  •  Dom
Błędy przy ubezpieczeniu mieszkania: jak ich nie popełniać?

Twój dom, Twoja ostoja. Chcesz go chronić, więc decydujesz się na ubezpieczenie mieszkania. Jesteś spokojny nawet wtedy, gdy dochodzi do sytuacji, w której konieczna będzie likwidacja szkody. Wówczas okazuje się jednak, że Twoja polisa mieszkaniowa staje się bezużyteczna. Dlaczego? Prawdopodobnie dlatego, że przy ubezpieczeniu mieszkania popełniłeś kilka błędów. Jakich?

Czytaj więcej
ubezpieczenie dobrowolne dla każdego
2018.06.16
Ubezpieczenie dobrowolne

Ubezpieczenie dobrowolne, to jak wskazuje jego nazwa, rodzaj ubezpieczenia (majątkowego, komunikacyjnego, zdrowotnego lub podróżnego), który zawierany jest z własnej woli klienta. Występuje tu więc zasada swobody umowy.

Czytaj więcej
polisy inwestycyjne czyli polisolokaty to nie zawsze dobra inwestycja
2014.07.07
Polisy inwestycyjne – sprawdź, co musisz o nich wiedzieć

„To jest taka lokata, tylko opakowana w formę ubezpieczenia, a zatem korzystniejsza, bo nie płaci się podatku Belki." - ta popularna opinia, powtarzana jak mantra przez doradców finansowych, skłoniła już wiele osób do kupna produktu finansowego, którego działania nie rozumieją i z którego trudno jest się bezkosztowo wycofać.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2024.09.02  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej
2025.04.03  •  Samochód
Najtańsze OC w kwietniu 2025 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2024.11.08  •  Samochód
Jakie są konsekwencje badania technicznego po terminie

Przegląd techniczny to obowiązkowy punkt w kalendarzu każdego kierowcy. Większość samochodów powinna przechodzić badania co roku. Wyjątek stanowią pojazdy nowe – tu przegląd odbywa się po trzech latach od pierwszej rejestracji, a następnie po dwóch latach. Po tym czasie samochód musi przechodzić przegląd techniczny każdego roku. Co jednak w przypadku, gdy zapomnimy o badaniu? Jakie konsekwencje grożą kierowcom za prz

Czytaj więcej