Rejestracja anglika w Polsce 2022

Aktualizacja:
mfind2-1910

Pojazdy sprowadzane z zagranicy cieszą się dużą popularnością wśród kierowców z Polski. Jak przebiega rejestracja anglika w Polsce, czyli pojazdu wcześniej użytkowanego na terenie Wielkiej Brytanii? Okazuje się, że brexit niewiele w tej kwestii zmienił. Zamierzasz sprowadzić i zarejestrować anglika? Poznaj formalności, jakie na Ciebie czekają.

Rejestracja anglika a brexit – co się zmieniło w 2022r.?

Od sierpnia 2015 r. kierowcy, którzy sprowadzą samochód z Wielkiej Brytanii, nie muszą robić tzw. przekładki, czyli instalować nowej deski rozdzielczej czy przekładać pedałów. W Polsce możliwa jest rejestracja pojazdu z kierownicą zamontowaną po prawej stronie, chociaż rejestracja samochodu po przekładce także jest dopuszczalna. W tej kwestii po opuszczeniu Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię nic się nie zmieniło. Oznacza to, że w Polsce w dalszym ciągu możliwa jest rejestracja anglika bez przekładki, choć jednocześnie właściciele anglików muszą pamiętać o drobnych modyfikacjach.

Co trzeba zmienić w samochodzie, który dotychczas jeździł po drogach w Wielkiej Brytanii, Irlandii przed jego rejestracją w Polsce? Na liście znajdują się:

 • zmiana prędkościomierza – musi on zostać przeskalowany, chyba że prędkościomierz jest wyskalowany zarówno w milach, jak i w kilometrach na godzinę,
 • modyfikacja przednich reflektorów – światło musi intensywniej oświetlać prawą stronę drogi,
 • przeniesienie na lewą stronę tylnego światła przeciwmgłowego – jeżeli nie jest ono elementem tylnej lampy zespolonej,
 • zmiana wkładów w lusterkach – powinny one zapewnić zwiększone pole widzenia po lewej stronie.

Koszt tych przeróbek wyceniany jest zwykle w granicach 5-10 tys. złotych. Ponieważ rejestracja samochodu z UK wiąże się z koniecznością przeprowadzenia badania technicznego, to właśnie w Stacji Kontroli Pojazdów sprawdzane jest to, czy właściciel dostosował się do obowiązujących przepisów.

Rejestracja samochodu z Anglii 2022 – lista niezbędnych dokumentów

Rejestracja samochodu z Anglii wiąże się z koniecznością wizyty właściciela w urzędzie (np. starostwie powiatowym). Jeżeli pojazd stanowi współwłasność, obowiązek ten dotyczy wszystkich współwłaścicieli. Aby urzędnicy mogli zarejestrować pojazd z Wielkiej Brytanii, złożyć należy komplet dokumentów, czyli:

 • wniosek o rejestrację pojazdu – wzór można pobrać z rządowej strony gov.pl lub w urzędzie,
 • dokument potwierdzający własność pojazdu – może to być np. umowa kupna-sprzedaży auta,
 • dotychczasowe tablice rejestracyjne – rejestracja anglika może odbyć się też bez tablic, ale wówczas konieczne jest złożenie stosownego oświadczenia,
 • zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego,
 • dowód rejestracyjny,
 • dowód odprawy celnej,
 • potwierdzenie zakupu ubezpieczenia OC,
 • potwierdzenie wniesienia opłat.

Oblicz OC/AC dla auta sprowadzonego z Anglii

Czy można zarejestrować anglika w Polsce bez karty pojazdu? Tak, ale tylko wówczas, jeżeli pojazd wcześniej nie był zarejestrowany przez polski urząd.

Rejestracja anglika w Polsce powinna odbyć się w ciągu 30 dni od sprowadzenia pojazdu do Polski. Jeżeli samochód nie zostanie zarejestrowany w tym terminie, to poruszanie się nim po drogach będzie zabronione.

Jak zarejestrować anglika, jeżeli część dokumentów została sporządzona w języku angielskim? W tej sytuacji niezbędne jest dołączenie tłumaczenia.

Jak zarejestrować auto z Anglii – procedura krok po kroku

Rejestrowanie auta z Anglii odbywa się etapami. Pierwszym etapem jest rejestracja czasowa – auto zostanie zarejestrowane na 30 dni. Ten czas jest potrzebny urzędnikom na sprawdzenie informacji o pojeździe.

Rejestracja anglika może odbyć się w jednym z trzech urzędów: starostwie powiatowym, urzędzie miasta (w przypadku miast na prawach powiatu) i urzędzie dzielnicy (w przypadku Warszawy).

Drugim etapem jest rejestracja właściwa, która odbywa się w ciągu wspomnianych już 30 dni kalendarzowych. Właściciel pojazdu zostaje poinformowany o zarejestrowaniu auta – najczęściej za pośrednictwem wiadomości SMS, którą urzędnicy wysyłają na numer telefonu wskazany przez osobę rejestrującą pojazd ze Zjednoczonego Królestwa.

Może się zdarzyć, że rejestrowanie auta z Anglii będzie wymagało więcej niż 30 dni. Wówczas po upływie tego terminu należy uzyskać od urzędników wydłużenie czasowej rejestracji na kolejne 14 dni. W przeciwnym razie pojazd nie będzie mógł być użytkowany na polskich drogach.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Koszt rejestracji anglika 2022 – ile kosztuje zarejestrowanie anglika?

Ile kosztuje rejestracja anglika? To pytanie jest często zadawane przez osoby sprowadzające samochody z UK. Właściciel anglika, który chce użytkować zakupiony pojazd na polskich drogach, będzie musiał zapłacić:

 • 85 zł za wydanie dowodu rejestracyjnego, kompletu znaków legalizacyjnych i nalepki kontrolnej na szybę pojazdu,
 • 13,50 zł za pozwolenie czasowe,
 • 80 zł za tablice rejestracyjne (lub 1000 zł w przypadku tablic indywidualnych),
 • 75 zł za kartę pojazdu,
 • 50 gr tytułem opłaty ewidencyjnej – opłata jest naliczana osobno za wydanie dowodu rejestracyjnego, pozwolenia czasowego, tablic rejestracyjnych, karty pojazdu i nalepki kontrolnej.

Koszt rejestracji auta z Anglii wynosi zatem 256 zł lub 1176 zł – w przypadku wyboru indywidualnych tablic rejestracyjnych.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
6 Comments
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Greg
Greg
1 rok temu

Co za bzdury

Konsultant Mfind
Konsultant Mfind
1 rok temu
Reply to  Greg

Dzień dobry, artykuł dotyczy rejestracji w poprzednim roku. Jeśli występują w nim nieprawidłowości, proszę o wskazanie, zweryfikujemy i postaramy się zaktualizować.

Kacper
Kacper
2 miesięcy temu

Naprawdę, ani słowa o podatku akcyzowym? A co z VAT – trzeba czy nie trzeba płacić?

Konsultant Punkta
Editor
Konsultant Punkta
2 miesięcy temu
Reply to  Kacper

Dzień dobry. W tej kwestii najlepiej udać się do urzędu skarbowego lub wydziału komunikacji.

Kacper
Kacper
20 dni temu

Sprowadziłem swoje auto z Australii. Dostałem czerwone rejestracje i próbuje dokonać przeglądu technicznego, lampy etc wszystko zmienione jak trzeba. Stacje odmawiają przeglądu technicznego bo „kierownica po prawej stronie”. Czy maja prawo odmawiać i co zrobić. Dziękuje

Konsultant Punkta
Editor
Konsultant Punkta
22 godzin temu
Reply to  Kacper

Dzień dobry. Wygląda, że sprawa o której Państwo piszą wymaga dłuższej analizy i niestety nie uda nam się jej rozwiązać w komentarzu.
Polecamy bezpośredni kontakt z radcą prawnym.