Rejestracja anglika w Polsce w 2022 roku

Aktualizacja:
rejestracja-anglika-w-polsce

Pojazdy sprowadzane z zagranicy cieszą się dużą popularnością wśród kierowców z Polski. Jak przebiega rejestracja anglika w Polsce, czyli pojazdu wcześniej użytkowanego na terenie Wielkiej Brytanii? Okazuje się, że brexit zmienił kilka ważnych punktów w formalnościach związanych z rejestracją pojazdu. Zamierzasz sprowadzić i zarejestrować anglika? Dowiedz się wcześniej, co należy zrobić, aby legalnie nim jeździć.

Pojazdy sprowadzane z zagranicy cieszą się dużą popularnością wśród kierowców z Polski. Wynika to z niższych cen i lepszego stanu technicznego modeli z innych rynków. Brexit wprowadził wiele niejasności, w tym także tych związanych z zakupem samochodów z Wielkiej Brytanii. Czy nadal możemy je sprowadzać legalnie do Polski? Jak przebiega rejestracja anglika w Polsce w 2022 roku? Poznaj formalności, jakie na Ciebie czekają.

Pierwsze większe zmiany – możliwość rejestracji samochodu z kierownicą po prawej stronie

Sierpień 2015 r. stał się dla fanów brytyjskiej motoryzacji momentem przełomowym. Po wielu latach w Polsce dopuszczono do ruchu oraz umożliwiono rejestrację samochodów z kierownicą po prawej stronie bez tzw. przekładki, czyli instalowania nowej deski rozdzielczej i przekładania pedałów. Możesz teraz uzyskać dokumenty z wydziału komunikacji zarówno dla samochodów przystosowanych do ruchu lewostronnego, jak i prawostronnego.

Rejestracja anglika po brexicie w 2022 roku

Sytuacja zmieniła się po 2020 roku. Zakończenie okresu przejściowego związane z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej niejako zmusiło do zmiany przepisów. Sprowadzenie samochodu z Anglii jest obecnie jak sprowadzenie pojazdu spoza UE. Wymaga to spełnienia większej ilości procedur, ale jest to wciąż dla wielu osób bardziej opłacalne.

Najważniejsza powinna być dla polskich kierowców data pierwszej rejestracji samochodu w Anglii. Dlaczego? Pojazd, który został zarejestrowany do 31 grudnia 2020, będzie traktowany jak ten z Niemiec czy Francji. Obowiązują je przepisy dla pojazdów z krajów UE, czyli posiadają np. Europejski Certyfikat Zgodności (CoC).

porównywarka ubezpieczeń punkta - oc od 230 zł

Auto zarejestrowane pierwszy raz przed 1 stycznia 2021

Rejestracja anglika zarejestrowanego przed oficjalnym brexitem jest zdecydowanie prostsza. Nie musisz robić tzw. przekładki, a mimo to samochód z kierownicą po prawej stronie będzie dopuszczony do ruchu w Polsce. Dotyczy to pojazdów sprowadzonych z terytoriów Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii lub Irlandii Północnej. Pamiętaj jednak, że ta zasada obowiązuje tylko pojazdy z kategorii M1 lub posiadające homologację typu WE pojazdu.

Samochód z kierownicą po prawej stronie musi jednak zostać odpowiednio przystosowany do warunków jazdy na ulicach z ruchem prawostronnym. Bez wprowadzenia kilku zmian, nie przejdzie on badania technicznego. O szczegółach możesz przeczytać w dalszej części artykułu.

Auto zarejestrowane pierwszy raz po 1 stycznia 2021

Angielskie samochody, które zostały zarejestrowane po brexicie pierwszy raz traktowane są jako samochody sprowadzane spoza Unii Europejskiej. Niestety, w tym przypadku nie możesz dokonać rejestracji samochodu z kierownicą po prawej stronie. W tym przypadku przekładka będzie niezbędna.

Uwaga: Auta zabytkowe zarejestrowane po raz pierwszy przed 1 stycznia 1985 podlegają takim samym zasadom jak nowe auta (zarejestrowane po 1 stycznia 2021).

Cło, czyli niezbędny wydatek po brexicie

Do niedawna mogliśmy robić zakupy w Wielkiej Brytanii bez obawy o wyższe koszty. Niestety, brexit wiąże się również ze zmianami w tym zakresie. Podobnie jak inne transakcje związane z wyrobami akcyzowymi zakup samochody jest obłożony cłem. Opłaty należy dokonać na konto Izby Celnej w Nowym Targu – potwierdzenie będzie niezbędne, aby zarejestrować anglika w Polsce. Ile kosztuje sprowadzenie samochodu z Anglii?

Wysokość cła uzależniona jest od pojemności silnika:

 • do 2000 cm3 – cło wynosi 3,1% wartości pojazdu,
 •  powyżej 2000 cm3 – cło wynosi 18,6% wartości pojazdu.

Zanim wyjdziesz z Wielkiej Brytanii

Aby legalnie wyjechać nowym autem z Zjednoczonego Królestwa, musisz zadbać o dopełnienie formalności w ichniejszym Wydziale Komunikacji – DVLA. W certyfikacie rejestracyjnym należy wypełnić sekcję 4, w której zamieścisz informację o dacie opuszczenia UK. Wypełniony druk należy przesłać do DVLA.

Zobacz, ile zapłacisz za ubezpieczenie anglika

Rejestracja anglika a niezbędne modyfikacje

Prawo unijne dopuszcza rejestrację pojazdów z krajów UE z kierownicą po prawej stronie. Musisz jednak zadbać o przystosowanie takiego pojazdu do ruchu prawostronnego. Niezbędne są do tego pewne modyfikacje, które na szczęście nie stanowią dużego wydatku.

Co trzeba zmienić w samochodzie, który dotychczas jeździł po drogach w Wielkiej Brytanii, Irlandii przed jego rejestracją w Polsce? Na liście znajdują się:

 • Zmiana prędkościomierza – musi on zostać przeskalowany, chyba że prędkościomierz jest wyskalowany zarówno w milach, jak i w kilometrach na godzinę.
 • Modyfikacja przednich reflektorów – światło musi intensywniej oświetlać prawą stronę drogi.
 • Przeniesienie na lewą stronę tylnego światła przeciwmgłowego – jeżeli nie jest ono elementem tylnej lampy zespolonej.
 • Zmiana wkładów w lusterkach – powinny one zapewnić zwiększone pole widzenia po lewej stronie.

Rejestracja samochodu z UK wiąże się z koniecznością przeprowadzenia badania technicznego. To właśnie w stacji kontroli pojazdów sprawdzane jest to, czy właściciel dostosował się do obowiązujących przepisów. Koszt przeglądu w 2022 roku wynosi 99 zł.

Jak zarejestrować auto z Anglii – procedura krok po kroku

Rejestrowanie auta z Anglii odbywa się etapami. Pierwszym jest to rejestracja czasowaauto zostanie zarejestrowane na 30 dni. Ten okres potrzebny jest urzędnikom na sprawdzenie informacji o pojeździe.

Drugim etapem jest rejestracja właściwa, która odbywa się w ciągu wspomnianych już 30 dni kalendarzowych. Jako właściciel pojazdu zostaniesz poinformowany o zarejestrowaniu auta – najczęściej za pośrednictwem wiadomości SMS, którą urzędnicy wysyłają na numer telefonu wskazany przez osobę rejestrującą pojazd ze Zjednoczonego Królestwa.

Rejestracja anglika w Polsce powinna odbyć się w ciągu 30 dni od sprowadzenia pojazdu do Polski. Jeżeli samochód nie zostanie zarejestrowany w tym terminie, to poruszanie się nim po drogach będzie zabronione.

Może się zdarzyć, że rejestrowanie auta z Anglii będzie wymagało więcej niż 30 dni. Wówczas po upływie tego terminu należy uzyskać od urzędników wydłużenie czasowej rejestracji na kolejne 14 dni. W przeciwnym razie pojazd nie będzie mógł być użytkowany na polskich drogach.

Rejestracja samochodu z Anglii 2022 – lista niezbędnych dokumentów

Rejestracja samochodu z Anglii wiąże się z koniecznością wizyty właściciela w urzędzie (np. starostwie powiatowym), podobnie jak w przypadku samochodu kupionego w Polsce. Jeżeli pojazd stanowi współwłasność, obowiązek ten dotyczy wszystkich współwłaścicieli. Aby urzędnicy mogli zarejestrować pojazd z Wielkiej Brytanii, należy złożyć komplet dokumentów. Pamiętaj, że dokumenty muszą zostać przełożone na język polski przez tłumacza przysięgłego.

Lista dokumentów potrzebnych do rejestracji samochodu z Anglii 2022:

 • wniosek o rejestrację pojazdu – wzór można pobrać z rządowej strony gov.pl lub w urzędzie,
 • dokument potwierdzający własność pojazdu – może to być np. umowa kupna-sprzedaży auta, faktura lub dokument potwierdzający darowiznę,
 • dotychczasowe tablice rejestracyjne – rejestracja anglika może odbyć się też bez tablic, ale wówczas konieczne jest złożenie stosownego oświadczenia,
 • zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego,
 • dowód rejestracyjny V5C,
 • dowód dokonania opłaty celnej,
 • potwierdzenie zakupu ubezpieczenia OC,
 • potwierdzenie wniesienia opłat skarbowych.

Ubezpieczenie OC anglika

Jeżeli decydujesz się na zakup pojazdu z UK, musisz liczyć się ze zwiększonymi stawkami OC. Samochody te nie są przystosowane do ruchu prawostronnego, przez co stwarzają większe zagrożenie na drodze. Towarzystwa Ubezpieczeniowe podnoszą stawki za cenę obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Jak wynika z najnowszego raportu Punkty, średnia cena składki w III kwartale 2022 roku różni się aż o 192 zł! Więcej najnowszych szczegółów na temat ubezpieczenia OC anglika przeczytasz w artykule: Najtańsze OC.

Rejestracja pojazdów z kierownicą po prawej stronie nie odbywa się w Polsce na masową skalę. Dokonywana jest raczej sporadycznie przez osoby, które wracają z zagranicy, a auto zakupili w kraju, gdzie obowiązywał ruch prawostronny, lub osoby, które chcą taniej kupić auto. Jednak w kwestii OC sprawa wygląda odwrotnie i ubezpieczenie jest zazwyczaj droższe od około 20% do nawet 70%, a wzrosty regulowane są indywidualnie przez TU – zauważa ekspert Punkty Paweł Frąckowski.

Zdecydowany na zakup samochodu z kierownicą po prawej stronie? Nie przepłacaj za obowiązkowe ubezpieczenie OC – sprawdź z naszym kalkulatorem, które TU oferuje najatrakcyjniejszą ofertę dla Ciebie.

Oblicz OC/AC dla auta sprowadzonego z Anglii

Koszt rejestracji anglika 2022

Ile kosztuje rejestracja anglika? To pytanie często zadają osoby sprowadzające samochody z UK. Właściciel, który chce użytkować zakupiony pojazd na polskich drogach, będzie musiał zapłacić:

 • 85 zł za wydanie dowodu rejestracyjnego, kompletu znaków legalizacyjnych i nalepki kontrolnej na szybę pojazdu,
 • 13,50 zł za pozwolenie czasowe,
 • 80 zł za tablice rejestracyjne,
 • 75 zł za kartę pojazdu,
 • 50 gr tytułem opłaty ewidencyjnej – opłata jest naliczana osobno za wydanie dowodu rejestracyjnego, pozwolenia czasowego, tablic rejestracyjnych, karty pojazdu i nalepki kontrolnej.

Koszt rejestracji auta z Anglii wynosi zatem 256 zł. Kwota może wzrosnąć o 1000 zł, jeżeli zdecydujesz się na indywidualne tablice rejestracyjne.

Ile kosztuje rejestracja anglika?
Jak zarejestrować anglika, jeżeli część dokumentów została sporządzona w języku angielskim?
Czy można zarejestrować anglika w Polsce bez karty pojazdu?
Gdzie można zarejestrować samochód sprowadzony z Anglii?

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
9 Comments
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Greg
Greg
1 rok temu

Co za bzdury

Konsultant Punkta
Konsultant Punkta
1 rok temu
Reply to  Greg

Dzień dobry, artykuł dotyczy rejestracji w poprzednim roku. Jeśli występują w nim nieprawidłowości, proszę o wskazanie, zweryfikujemy i postaramy się zaktualizować.

Kacper
Kacper
7 miesięcy temu

Naprawdę, ani słowa o podatku akcyzowym? A co z VAT – trzeba czy nie trzeba płacić?

Konsultant Punkta
Editor
Konsultant Punkta
7 miesięcy temu
Reply to  Kacper

Dzień dobry. W tej kwestii najlepiej udać się do urzędu skarbowego lub wydziału komunikacji.

Kacper
Kacper
5 miesięcy temu

Sprowadziłem swoje auto z Australii. Dostałem czerwone rejestracje i próbuje dokonać przeglądu technicznego, lampy etc wszystko zmienione jak trzeba. Stacje odmawiają przeglądu technicznego bo „kierownica po prawej stronie”. Czy maja prawo odmawiać i co zrobić. Dziękuje

Konsultant Punkta
Editor
Konsultant Punkta
5 miesięcy temu
Reply to  Kacper

Dzień dobry. Wygląda, że sprawa o której Państwo piszą wymaga dłuższej analizy i niestety nie uda nam się jej rozwiązać w komentarzu.
Polecamy bezpośredni kontakt z radcą prawnym.

mmmmmm
mmmmmm
3 miesięcy temu
Reply to  Kacper

warto uda sie na inna stacje diagnostyczna.. tamte w ktore pan sie udal sa leniwe.. kazda stacja ma obowiazek dokonca takiej rejestracji

Radek
Radek
2 miesięcy temu
Reply to  Kacper

Oczywiście że nie mogą odmówić, proszę pojechać do jakiejś normalnej stacji, kierownica nie ma tu nc do rzeczy

Monika
Monika
1 miesiąc temu

Witam. Jeśli sprowadzę auto dopiero po kilku latach od zakupu (mniej więcej 3lata) ? Planuje wrócić wtedy do PL z moim autem to czy nadal będę musiała zapłacić cło ?