Rejestracja anglika w Polsce w 2023 roku

Aktualizacja:
rejestracja-anglika-w-polsce

Pojazdy sprowadzane z zagranicy cieszą się dużą popularnością wśród kierowców z Polski. Jak przebiega rejestracja anglika w Polsce, czyli pojazdu wcześniej użytkowanego na terenie Wielkiej Brytanii? Okazuje się, że brexit zmienił kilka ważnych punktów w formalnościach związanych z rejestracją pojazdu. Zamierzasz sprowadzić i zarejestrować anglika? Dowiedz się wcześniej, co należy zrobić, aby legalnie nim jeździć.

Pojazdy sprowadzane z zagranicy cieszą się dużą popularnością wśród kierowców z Polski. Wynika to z niższych cen i lepszego stanu technicznego modeli z innych rynków. Brexit wprowadził wiele niejasności, w tym także tych związanych z zakupem samochodów z Wielkiej Brytanii. Czy nadal możemy je sprowadzać legalnie do Polski? Jak przebiega rejestracja anglika w Polsce w 2023 roku? Od kiedy rejestrujemy angliki? Poznaj formalności, jakie na Ciebie czekają.

Pierwsze większe zmiany – możliwość rejestracji samochodu z kierownicą po prawej stronie

Czy jazda anglikiem w Polsce bez przełożenia kierownicy na lewą stronę jest możliwa? Sierpień 2015 r. stał się dla fanów brytyjskiej motoryzacji momentem przełomowym. Po wielu latach w Polsce dopuszczono do ruchu oraz umożliwiono rejestrację samochodów z kierownicą po prawej stronie bez tzw. przekładki, czyli instalowania nowej deski rozdzielczej i przekładania pedałów. Możesz teraz uzyskać dokumenty z wydziału komunikacji zarówno dla samochodów przystosowanych do ruchu lewostronnego, jak i prawostronnego.

Sprawdź też: Rejestracja i ubezpieczenie samochodu zarejestrowanego za granicą

Rejestracja anglika po brexicie w 2023 roku

Sytuacja zmieniła się po 2020 roku. Zakończenie okresu przejściowego związane z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej niejako zmusiło do zmiany przepisów. Sprowadzenie samochodu z Anglii jest obecnie jak sprowadzenie pojazdu spoza UE. Wymaga to spełnienia większej ilości procedur, ale jest to wciąż dla wielu osób bardziej opłacalne.

Najważniejsza powinna być dla polskich kierowców data pierwszej rejestracji samochodu w Anglii. Dlaczego? Pojazd, który został zarejestrowany do 31 grudnia 2020, będzie traktowany jak ten z Niemiec czy Francji. Obowiązują je przepisy dla pojazdów z krajów UE, czyli posiadają np. Europejski Certyfikat Zgodności (CoC).

porównywarka ubezpieczeń punkta - oc od 230 zł

Auto zarejestrowane pierwszy raz przed 1 stycznia 2021

Rejestracja anglika zarejestrowanego przed oficjalnym brexitem jest zdecydowanie prostsza. Nie musisz robić tzw. przekładki, a mimo to samochód z kierownicą po prawej stronie będzie dopuszczony do ruchu w Polsce. Dotyczy to pojazdów sprowadzonych z terytoriów Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii lub Irlandii Północnej. Pamiętaj jednak, że ta zasada obowiązuje tylko pojazdy z kategorii M1 lub posiadające homologację typu WE pojazdu.

Samochód z kierownicą po prawej stronie musi jednak zostać odpowiednio przystosowany do warunków jazdy na ulicach z ruchem prawostronnym. Bez wprowadzenia kilku zmian, nie przejdzie on badania technicznego. O szczegółach możesz przeczytać w dalszej części artykułu.

Oblicz OC/AC dla auta sprowadzonego z Anglii

Auto zarejestrowane pierwszy raz po 1 stycznia 2021

Angielskie samochody, które zostały zarejestrowane po brexicie pierwszy raz traktowane są jako samochody sprowadzane spoza Unii Europejskiej. Niestety, w tym przypadku nie możesz dokonać rejestracji samochodu z kierownicą po prawej stronie. W tym przypadku przekładka będzie niezbędna.

Uwaga: Auta zabytkowe zarejestrowane po raz pierwszy przed 1 stycznia 1985 podlegają takim samym zasadom jak nowe auta (zarejestrowane po 1 stycznia 2021).

Cło, czyli niezbędny wydatek po brexicie

Do niedawna mogliśmy robić zakupy w Wielkiej Brytanii bez obawy o wyższe koszty. Niestety, brexit wiąże się również ze zmianami w tym zakresie. Podobnie jak inne transakcje związane z wyrobami akcyzowymi zakup samochody jest obłożony cłem. Opłaty należy dokonać na konto Izby Celnej w Nowym Targu – potwierdzenie będzie niezbędne, aby zarejestrować anglika w Polsce. Ile kosztuje sprowadzenie samochodu z Anglii?

Wysokość cła uzależniona jest od pojemności silnika:

 • do 2000 cm3 – cło wynosi 3,1% wartości pojazdu,
 •  powyżej 2000 cm3 – cło wynosi 18,6% wartości pojazdu.

Czytaj także: Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2022 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Zanim wyjedziesz z Wielkiej Brytanii

Aby legalnie wyjechać nowym autem z Zjednoczonego Królestwa, musisz zadbać o dopełnienie formalności w ichniejszym Wydziale Komunikacji – DVLA. W certyfikacie rejestracyjnym należy wypełnić sekcję 4, w której zamieścisz informację o dacie opuszczenia UK. Wypełniony druk należy przesłać do DVLA.

Rejestracja anglika a niezbędne modyfikacje

Prawo unijne dopuszcza rejestrację pojazdów z krajów UE z kierownicą po prawej stronie. Musisz jednak zadbać o przystosowanie takiego pojazdu do ruchu prawostronnego. Niezbędne są do tego pewne modyfikacje, które na szczęście nie stanowią dużego wydatku.

Co trzeba zmienić w samochodzie, który dotychczas jeździł po drogach w Wielkiej Brytanii, Irlandii przed jego rejestracją w Polsce? Na liście znajdują się:

 • Zmiana prędkościomierza – musi on zostać przeskalowany, chyba że prędkościomierz jest wyskalowany zarówno w milach, jak i w kilometrach na godzinę.
 • Modyfikacja przednich reflektorów – światło musi intensywniej oświetlać prawą stronę drogi.
 • Przeniesienie na lewą stronę tylnego światła przeciwmgłowego – jeżeli nie jest ono elementem tylnej lampy zespolonej.
 • Zmiana wkładów w lusterkach – powinny one zapewnić zwiększone pole widzenia po lewej stronie.

Rejestracja samochodu z UK wiąże się z koniecznością przeprowadzenia badania technicznego. To właśnie w stacji kontroli pojazdów sprawdzane jest to, czy właściciel dostosował się do obowiązujących przepisów. Koszt przeglądu w 2023 roku wynosi 99 zł.

Jak zarejestrować auto z Anglii – procedura krok po kroku

Rejestrowanie auta z Anglii odbywa się etapami. Pierwszym jest rejestracja czasowaauto zostanie zarejestrowane na 30 dni. Ten okres potrzebny jest urzędnikom na sprawdzenie informacji o pojeździe.

Drugim etapem jest rejestracja właściwa, która odbywa się w ciągu wspomnianych już 30 dni kalendarzowych. Jako właściciel pojazdu zostaniesz poinformowany o zarejestrowaniu auta – najczęściej za pośrednictwem wiadomości SMS, którą urzędnicy wysyłają na numer telefonu wskazany przez osobę rejestrującą pojazd ze Zjednoczonego Królestwa.

Rejestracja anglika w Polsce powinna odbyć się w ciągu 30 dni od sprowadzenia pojazdu do Polski. Jeżeli samochód nie zostanie zarejestrowany w tym terminie, to poruszanie się nim po drogach będzie zabronione.

Może się zdarzyć, że rejestrowanie auta z Anglii będzie wymagało więcej niż 30 dni. Wówczas po upływie tego terminu należy uzyskać od urzędników wydłużenie czasowej rejestracji na kolejne 14 dni. W przeciwnym razie pojazd nie będzie mógł być użytkowany na polskich drogach.

Rejestracja samochodu z Anglii 2023 – lista niezbędnych dokumentów

Rejestracja samochodu z Anglii wiąże się z koniecznością wizyty właściciela w urzędzie (np. starostwie powiatowym), podobnie jak w przypadku samochodu kupionego w Polsce. Jeżeli pojazd stanowi współwłasność, obowiązek ten dotyczy wszystkich współwłaścicieli. Aby urzędnicy mogli zarejestrować pojazd z Wielkiej Brytanii, należy złożyć komplet dokumentów. Pamiętaj, że dokumenty muszą zostać przełożone na język polski przez tłumacza przysięgłego.

Lista dokumentów potrzebnych do rejestracji samochodu z Anglii 2023:

 • wniosek o rejestrację pojazdu – wzór można pobrać z rządowej strony gov.pl lub w urzędzie,
 • dokument potwierdzający własność pojazdu – może to być np. umowa kupna-sprzedaży auta, faktura lub dokument potwierdzający darowiznę,
 • dotychczasowe tablice rejestracyjne – rejestracja anglika może odbyć się też bez tablic, ale wówczas konieczne jest złożenie stosownego oświadczenia,
 • zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego,
 • dowód V5C,
 • dowód dokonania opłaty celnej,
 • potwierdzenie zakupu ubezpieczenia OC,
 • potwierdzenie wniesienia opłat skarbowych.

Ubezpieczenie OC anglika

Jeżeli decydujesz się na zakup pojazdu z UK, musisz liczyć się ze zwiększonymi stawkami ubezpieczenia samochodu. Auta te nie są przystosowane do ruchu prawostronnego, przez co stwarzają większe zagrożenie na drodze. Towarzystwa Ubezpieczeniowe podnoszą stawki za cenę obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Jak wynika z najnowszego raportu Punkty, średnia cena składki w III kwartale 2022 roku różni się aż o 192 zł!

Rejestracja pojazdów z kierownicą po prawej stronie nie odbywa się w Polsce na masową skalę. Dokonywana jest raczej sporadycznie przez osoby, które wracają z zagranicy, a auto zakupili w kraju, gdzie obowiązywał ruch lewostronny, lub osoby, które chcą taniej kupić auto. Jednak w kwestii OC sprawa wygląda odwrotnie i ubezpieczenie jest zazwyczaj droższe od około 20% do nawet 70%, a wzrosty regulowane są indywidualnie przez TU – zauważa ekspert Punkty Paweł Frąckowski.

Zdecydowany na zakup samochodu z kierownicą po prawej stronie? Nie przepłacaj za obowiązkowe ubezpieczenie OC – sprawdź z naszym kalkulatorem, które TU oferuje najatrakcyjniejszą ofertę dla Ciebie.

Zobacz także: Zwyżki na OC dla ,,anglików”

Koszt rejestracji anglika 2023

Ile kosztuje rejestracja anglika? To pytanie często zadają osoby sprowadzające samochody z UK. Właściciel, który chce użytkować zakupiony pojazd na polskich drogach, będzie musiał zapłacić:

 • 85 zł za wydanie dowodu rejestracyjnego, kompletu znaków legalizacyjnych i nalepki kontrolnej na szybę pojazdu,
 • 13,50 zł za pozwolenie czasowe,
 • 80 zł za tablice rejestracyjne,
 • 75 zł za kartę pojazdu,
 • 50 gr tytułem opłaty ewidencyjnej – opłata jest naliczana osobno za wydanie dowodu rejestracyjnego, pozwolenia czasowego, tablic rejestracyjnych, karty pojazdu i nalepki kontrolnej.

Koszt rejestracji auta z Anglii wynosi zatem 256 zł. Kwota może wzrosnąć o 1000 zł, jeżeli zdecydujesz się na indywidualne tablice rejestracyjne.

Zobacz także: Koszt rejestracji samochodu

Przekładka anglika – cena

Angielskie auto to marzenie wielu osób. Jednak nie każdy chce lub może przyzwyczaić się do kierownicy po prawej stronie. Szczególnie problematyczne może to być w przypadku dużych aut – dostawcze angliki z kierownicą znajdującą się po prawej stronie mogą być niezwykle trudne podczas poruszania się po naszych drogach. Co ważne – angielskie auta zarejestrowane po raz pierwszy po 1 stycznia 2021 nie mogą zostać u nas zarejestrowane z kierownicą po prawej stronie. W tym wypadku przekładka będzie niezbędna. Dlatego warto przyjrzeć się jej cenom.

Przekładka anglika to nic innego jak przełożenie pedałów oraz kierownicy na lewą stronę. Jeśli chodzi o ceny, to są one dość zróżnicowane. Niestety – jeśli usługa ma być wykonana porządnie i na bardzo dobrych częściach, musisz liczyć się z wydatkiem około 5000-10000 złotych. W przypadku części używanych prawdopodobnie uda się obniżyć kwotę do około 3000 złotych. Ceny różnią się w zależności od konkretnego modelu auta lub regionu Polski.

Jak widzisz – angielskie auta mogą być problematyczne i wymagają więcej formalności niż te sprowadzane na przykład z Unii Europejskiej. Co także istotne– w przypadku przekładki do ceny zakupu anglika musisz doliczyć kilka tysięcy złotych. Mamy jednak nadzieję, że rejestrowanie aut z Wielkiej Brytanii będzie dużo łatwiejsze dzięki naszemu kompleksowemu poradnikowi.

Pytania i odpowiedzi

Ile kosztuje rejestracja anglika?
Jak zarejestrować anglika, jeżeli część dokumentów została sporządzona w języku angielskim?
Czy można zarejestrować anglika w Polsce bez karty pojazdu?
Gdzie można zarejestrować samochód sprowadzony z Anglii?
Przekładka anglika – cena

Podsumowanie

 1. Sprowadzając auto z Wielkiej Brytanii, musisz liczyć się z dodatkowymi formalnościami związanymi z brexitem.
 2. Sprowadzenie samochodu z Anglii jest obecnie jak sprowadzenie pojazdu spoza UE
 3. Jeżeli kupujesz auto zarejestrowane w Anglii po raz pierwszy po 1 stycznia 2021 – wykonanie tzw. przekładki, czyli zmiany strony kierownicy jest obligatoryjne.
 4. Konieczne jest także zapłacenie cła
 5. Musisz liczyć się z tym, że jeśli nie zdecydujesz się na tzw. przekładkę kierownicy (nie jest ono konieczne w przypadku aut z Anglii zarejestrowanych przed 1 stycznia 2021), to zapłacisz zdecydowanie wyższe OC.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
13 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Jak przeprowadzić rozliczenie kilometrówki w 2023 roku?

Jeśli używasz prywatnego samochodu do celów służbowych, prawdopodobnie przysługuje ci kilometrówka. Rozwiązanie pozwala zwrócić pracownikowi wydatki związane z użyciem w pracy swojego auta. Kilometrówkę oblicza się na podstawie stawki za kilometr. Od 17 stycznia 2023 roku doszło do jej podwyższenia. Dowiedz się, jak przebiega rozliczenie kilometrówki samochodu prywatnego w 2023 roku.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Formalności po zakupie samochodu – o czym nie możesz zapomnieć?

Zakup samochodu to powód do radości. Po sfinalizowaniu transakcji nie można jednak zapomnieć o formalnościach, które czekają na nowego właściciela. Niedopełnienie obowiązków może się wiązać z przykrymi konsekwencjami. Sprawdź, jakie formalności przy kupnie samochodu są niezbędne.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Parkowanie w strefie zamieszkania – co mówią na ten temat przepisy?

Strefa zamieszkania to miejsce, które z założenia ma być obszarem bezpiecznym, gdzie panuje ogólny ład i porządek umożliwiające komfortowe życie mieszkańców okolicznych budynków. Z tych względów obowiązują tam określone przepisy. Sprawdź, czy parkowanie w strefie zamieszkania jest dozwolone.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Kolizja na drodze - jak napisać oświadczenie wzór
2018.03.28  •  Podróże
Stłuczka? Pobierz oświadczenie sprawcy kolizji drogowej i nie martw się więcej! [WZÓR PDF]

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej