Wiesz, że ubezpieczenia są ważne, ale czy wiesz, czym się różnią, kiedy są obowiązkowe i od czego zależy ich cena? Przyswojenie podstawowej wiedzy nie jest takie trudne, a pozwoli Ci uniknąć sytuacji, w których musisz za szkody zapłacić we własnym własnym zakresie. Czy wiesz, dlaczego warto się ubezpieczać?
Jeśli zdarza Ci się zawierać umowę ubezpieczenia w ciemno, przedłużać polisę z przyzwyczajenia albo kupować pakiet produktów, bo po prostu wierzysz doradcom, to znaczy, że prawdopodobnie jesteś jednym z tysięcy klientów, którzy tracą pieniądze i o tym nie wiedzą, albo plują sobie w brodę, gdy muszą pokryć straty z własnej kieszeni.
Dlaczego warto się ubezpieczać?
Dlatego, że przemyślany zakup polisy pomoże zapewnić Ci finansową swobodę działania w razie zdarzenia, które pozbawi Cię auta, dachu nad głową czy gotówki. Ciężar konsekwencji takiego zdarzenia przenosisz na ubezpieczyciela.
Czytaj także: Ubezpieczenie dla małych i średnich przedsiębiorstw
Czy wiesz, że…
- Ubezpieczenie nie jest inwestycją. Bywa sprzedawane jako produkt inwestycyjny, co nie oznacza bynajmniej, że przynosi korzyści finansowe. Ubezpieczenie ma pełnić funkcję ochronną a nie oszczędnościową.
- Niektóre ubezpieczenia są obowiązkowe, np. OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Większość ubezpieczeń jest jednak dobrowolna i może być dostosowana do Twoich oczekiwań. To m.in. ubezpieczenia autocasco, NNW. Jeśli jednak nie chcesz dodatkowego ubezpieczenia poza OC, nie musisz go kupować.
- Zasada ograniczonego zaufania jest dobrą metodą weryfikacji ofert. Można opierać się na tym, co oferuje doradca, natomiast samodzielne sprawdzenie warunków u innych ubezpieczycieli nauczy Cię wyłapywania niuansów w umowie.
- Korzystanie z porównywarek ofert zaoszczędza Twój czas, bo daje Ci możliwość zestawienia ofert różnych ubezpieczycieli. Możesz wybrać taką, która będzie dla Ciebie najbardziej odpowiednia.
- Wszystkie ubezpieczenia dobrowolne mają określony zakres ochrony, to znaczy że pewnych sytuacji mogą nie obejmować. Może się okazać, że polisa na mieszkanie, którą przedłużasz od kilku lat, nie obejmuje wartości zabytkowej kolekcji znaczków po dziadku. To ważne, aby podczas poszukiwania ubezpieczenia jasno określić, na czym najbardziej Ci zależy.
Czytaj także: Rekomendacja U zostanie przyjęta już w czerwcu – KNF ogłasza bliski koniec prac nad projektem
- Czytaj OWU i dopytuj, za co właściwie płacisz. To długi dokument, zwykle napisany drobnym drukiem, dlatego jego lektura wymaga włożenia sporego wysiłku. Ten czas zainwestowany w uważne zapoznanie się w Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia może się bardzo opłacić.
- Szukanie oszczędności przez zatajenie lub ubarwienie danych, aby uzyskać niższą składkę, może okazać się zgubne. Jak dojdzie do szkody i wyjdzie, że podałeś nieprawdziwe informacje, ubezpieczyciel przeliczy Ci składkę i będziesz musiał dopłacić. Nie warto podawać nieprawdziwych danych!
- Masz prawo mieć wątpliwości co do przedstawianej oferty. Pytaj, wyjaśniaj, doprecyzowuj pojęcia, co do których nie jesteś pewny. Umowa, którą zawierasz z ubezpieczycielem, musi być dla Ciebie jasna!
Czytaj także: Mikroubezpieczenia w pakiecie z minutami rozmów dla Afryki
Zobacz, co jeszcze na temat podstawowej wiedzy o ubezpieczeniach pisze Doradca.tv Tomasz Jaroszek. A jeśli wolisz oglądać, Tomek przygotował też film:
Zapraszamy!
Czytaj także: Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Najnowsze artykuły
Drugi kwartał 2024 roku to konsekwentny wzrost stawek za obowiązkowe OC. Sprawdź, w jakich lokalizacjach kierowcy mogli skorzystać z atrakcyjnych cen polis oraz jakie czynniki wpłynęły na kształtowanie się tych stawek. Przygotowana analiza zmian, które zachodzą na rynku, pozwoli lepiej zrozumieć aktualną sytuację i podjąć racjonalne decyzje dotyczące ubezpieczenia.
Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.
Czy wiesz, że w Polsce 17-latkowie mogli legalnie prowadzić samochód? Było to możliwe aż do 2003 roku, kiedy to wiek uprawniający do uzyskania prawa jazdy kategorii B został podniesiony do 18 lat. Teraz jednak, po niemal dwóch dekadach, Ministerstwo Infrastruktury rozważa ponowne obniżenie tej granicy.
Październik to pora, gdy w Polsce coraz bardziej daje się odczuć nadejście jesieni. Spadające liście, krótsze dni i chłodniejsze temperatury skłaniają do poszukiwania cieplejszych miejsc na odpoczynek. Jeśli planujesz jesienne wakacje, koniecznie sprawdź, gdzie warto się wybrać.
Internet jest nieodłączną częścią naszego codziennego życia. Jednak zarówno dzieci, jak i dorośli coraz częściej doświadczają negatywnych zjawisk, takich jak hejt online. Niestety problem ten narasta, a jego konsekwencje mogą być poważne – od uszczerbku na zdrowiu psychicznym po straty finansowe. Firmy ubezpieczeniowe dostrzegają tę potrzebę i odpowiadają na nią, wprowadzając ubezpieczenie od hejtu.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.