Dlaczego warto się ubezpieczać i jak to robić?

Aktualizacja:
Dlaczego warto się ubezpieczać?

Wiesz, że ubezpieczenia są ważne, ale czy wiesz, czym się różnią, kiedy są obowiązkowe i od czego zależy ich cena? Przyswojenie podstawowej wiedzy nie jest takie trudne, a pozwoli Ci uniknąć sytuacji, w których musisz za szkody zapłacić we własnym własnym zakresie. Czy wiesz, dlaczego warto się ubezpieczać?

Jeśli zdarza Ci się zawierać umowę ubezpieczenia w ciemno, przedłużać polisę z przyzwyczajenia albo kupować pakiet produktów, bo po prostu wierzysz doradcom, to znaczy, że prawdopodobnie jesteś jednym z tysięcy klientów, którzy tracą pieniądze i o tym nie wiedzą, albo plują sobie w brodę, gdy muszą pokryć straty z własnej kieszeni.

Dlaczego warto się ubezpieczać?

Dlatego, że przemyślany zakup polisy pomoże zapewnić Ci finansową swobodę działania w razie zdarzenia, które pozbawi Cię auta, dachu nad głową czy gotówki. Ciężar konsekwencji takiego zdarzenia przenosisz na ubezpieczyciela. 

Czytaj także: Ubezpieczenie dla małych i średnich przedsiębiorstw

Czy wiesz, że…

  • Ubezpieczenie nie jest inwestycją. Bywa sprzedawane jako produkt inwestycyjny, co nie oznacza bynajmniej, że przynosi korzyści finansowe. Ubezpieczenie ma pełnić funkcję ochronną a nie oszczędnościową. 
  • Niektóre ubezpieczenia są obowiązkowe, np. OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Większość ubezpieczeń jest jednak dobrowolna i może być dostosowana do Twoich oczekiwań. To m.in. ubezpieczenia autocasco, NNW. Jeśli jednak nie chcesz dodatkowego ubezpieczenia poza OC, nie musisz go kupować. 
  • Zasada ograniczonego zaufania jest dobrą metodą weryfikacji ofert. Można opierać się na tym, co oferuje doradca, natomiast samodzielne sprawdzenie warunków u innych ubezpieczycieli nauczy Cię wyłapywania niuansów w umowie.
  • Korzystanie z porównywarek ofert zaoszczędza Twój czas, bo daje Ci możliwość zestawienia ofert różnych ubezpieczycieli. Możesz wybrać taką, która będzie dla Ciebie najbardziej odpowiednia.
  • Wszystkie ubezpieczenia dobrowolne mają określony zakres ochrony, to znaczy że pewnych sytuacji mogą nie obejmować. Może się okazać, że polisa na mieszkanie, którą przedłużasz od kilku lat, nie obejmuje wartości zabytkowej kolekcji znaczków po dziadku. To ważne, aby podczas poszukiwania ubezpieczenia jasno określić, na czym najbardziej Ci zależy.

Czytaj także: Rekomendacja U zostanie przyjęta już w czerwcu – KNF ogłasza bliski koniec prac nad projektem

  • Czytaj OWU i dopytuj, za co właściwie płacisz. To długi dokument, zwykle napisany drobnym drukiem, dlatego jego lektura wymaga włożenia sporego wysiłku. Ten czas zainwestowany w uważne zapoznanie się w Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia może się bardzo opłacić.
  • Szukanie oszczędności przez zatajenie lub ubarwienie danych, aby uzyskać niższą składkę, może okazać się zgubne. Jak dojdzie do szkody i wyjdzie, że podałeś nieprawdziwe informacje, ubezpieczyciel przeliczy Ci składkę i będziesz musiał dopłacić. Nie warto podawać nieprawdziwych danych!
  • Masz prawo mieć wątpliwości co do przedstawianej oferty. Pytaj, wyjaśniaj, doprecyzowuj pojęcia, co do których nie jesteś pewny. Umowa, którą zawierasz z ubezpieczycielem, musi być dla Ciebie jasna!

Czytaj także: Mikroubezpieczenia w pakiecie z minutami rozmów dla Afryki

Zobacz, co jeszcze na temat podstawowej wiedzy o ubezpieczeniach pisze Doradca.tv Tomasz Jaroszek. A jeśli wolisz oglądać, Tomek przygotował też film:

Zapraszamy!

Czytaj także: Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Katarzyna Łada
Ekspert ds. ubezpieczeń

Główny Specjalista ds. Ubezpieczeń. Wytrawna znawczyni rynku ubezpieczeniowego, ponad 10 lat doświadczeń w branży, większość tego czasu na pokładzie grupy Punkta. Lubi podróże, raczej woli psy niż koty i nie trudno nam się z nią w tej kwestii nie zgodzić.

guest
1 Komentarz
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej