Nieprawidłowości w funkcjonowaniu sprzedaży produktów ubezpieczeniowych przez banki (bancassurance), konieczność lepszej ochrony interesów klientów kredytobiorców oraz przygotowanie do wejścia w życie dyrektywy „Solvency II” zaowocowało projektem Rekomendacji U, przygotowanej przez KNF.
Czytaj aktualny tekst o sprzedaży ubezpieczeń w bankach: Uwaga na ubezpieczenia w bankach: pracownicy nie wiedzą, co sprzedają
Banki nie skubną kredytobiorców-ubezpieczonych tak łatwo, jak robią to teraz
Zmiany mają dotyczyć kwestii udostępniania klientom do wglądu umowy zawieranej między bankiem a firmą ubezpieczeniową, zwłaszcza tej części, która dotyczy jego praw i obowiązków. Ponieważ bank występuje w roli pośrednika, KNF dostrzega także problem związany z potencjalnym konfliktem interesów i rozważa możliwość udostępnienia części lub całości informacji dotyczących wynagrodzeń, jakie wiążą się z umową.
Rekomendacja U ma ustalić kanon dobrych praktyk związanych z bezpośrednią likwidacją szkód
Chcemy jako dobrą praktykę omówić z sektorem ubezpieczeniowym kwestie związane z rekomendacją Komisji, dotyczące właśnie bezpośredniej likwidacji szkód z ubezpieczenia OC. Zwłaszcza w kontekście transparentności kontaktu z klientem w procesie likwidacji, rozliczania VAT-u w wypłaconym odszkodowaniu, części zamiennych, dostarczenia samochodu zamiennego, bo te kwestie budzą najwięcej wątpliwości, najwięcej emocjonalnej dyskusji, jeśli chodzi o publiczność – mówi Andrzej Jakubiak, przewodniczący KNF.
Komisja Nadzoru Finansowego chce, żeby Rekomendacja U regulowała nie tylko bancassurance, ale także sprzedaż polis przez inne podmioty, np. brokerów. Te same kanały dystrybucji tych samych produktów – te same standardy
Rekomendacja U ma zostać przyjęta pod koniec czerwca, a obowiązywać będzie od listopada.
Źródło: http://www.biznes.newseria.pl/