Jeszcze kilka lat temu można było spotkać się z twierdzeniem, że zakup OC przez internet sprawia, że polisa jest nieważna i może ściągnąć na kierowcę problemy podczas kontroli drogowej. Dziś nie ma wątpliwości, że to wygodny sposób na tanie zawarcie umowy ubezpieczenia. Jak kupić ubezpieczenie OC przez internet? To proste!
Zawarcie umowy OC przez internet – czy warto?
Zakup OC przez internet pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. Jeszcze kilka lat temu dokładne porównanie dostępnych produktów było problematyczne i często w praktyce niewykonalne. Z tego powodu trudno było sprawdzić, która oferta ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych jest najlepsza.
Dziś nie ma potrzeby, żebyś odwiedzał kilku różnych agentów, aby otrzymać dopasowane do swoich potrzeb oferty. Nie musisz również weryfikować stron internetowych i wewnętrznych kalkulatorów poszczególnych towarzystw. Dzięki porównywarce w kilka chwil sprawdzisz propozycje u wszystkich głównych ubezpieczycieli. Wystarczy, że podasz podstawowe dane dotyczące Ciebie i Twojego pojazdu. W ten sposób otrzymasz kalkulacje ubezpieczenia w różnych opcjach wraz z wysokością składki.
Jak kupić OC przez internet?
OC przez internet najlepiej kupić za pośrednictwem porównywarki ubezpieczeń. Dzięki narzędziu masz możliwość wyszukania ofert ubezpieczenia OC, które są najbardziej atrakcyjne. W porównywarce sprawdzisz zakres ubezpieczenia i wybierzesz ofertę, która w pełni wpasuje się w Twoje potrzeby. Aby otrzymać kalkulację składki, wystarczy otworzyć kalkulator OC i podać wymagane informacje.
Zobacz, jakie dane są potrzebne do przeprowadzenia kalkulacji:
- marka;
- model pojazdu;
- rok produkcji;
- liczba drzwi;
- nadwozie;
- rodzaj paliwa;
- pojemność silnika;
- przybliżony aktualny przebieg;
- liczba kilometrów, które przejeżdżasz rocznie;
- informacja o miejscu, w którym parkujesz auto;
- sposób montażu i rodzaj zabezpieczeń;
- informacja, czy pojazd został sprowadzony i ewentualnie kiedy;
- rok zakupu pojazdu;
- data pierwszej rejestracji;
- numer rejestracyjny;
- początek obowiązywania ubezpieczenia;
- wykorzystanie pojazdu;
- informacja co do wykorzystywania auta za granicą;
- informacja co do uszkodzenia;
- informacja co do leasingu bądź konieczności cesji umowy.
Po otrzymaniu kalkulacji w prosty sposób porównasz oferty i wybierzesz tę, która jest dla Ciebie najlepsza. Wszystkie formalności związane z zawarciem umowy sfinalizujesz online.
Jak zapłacić OC przez internet?
Zasady płatności za OC są ustalane przez poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe. Najczęściej za swoje ubezpieczenie zapłacisz przelewem. Kierowcy często zadają takie pytania, jak np.: „Jak zapłacić drugą ratę OC przez internet?”, „Jak zapłacić OC przez internet HDI?” albo „Czy możliwe jest opłacenie ubezpieczenia OC przez internet?”. Aby uzyskać na nie odpowiedź, najlepiej zapoznać się z treścią konkretnej polisy.
Większość ubezpieczycieli – oprócz tradycyjnego przelewu – wprowadza również opcje płatności przelewem internetowym czy BLIK-iem. Dzięki temu możesz wybrać sposób, który jest dla Ciebie najdogodniejszy i w kilka chwil opłacić swoją polisę.
Po przejściu przez proces zawierania umowy ubezpieczenia komunikacyjnego wszystkie dokumenty – w tym polisę – otrzymasz za pośrednictwem wiadomości e-mail. Nie musisz ręcznie podpisywać dokumentów ani udawać się do placówki ubezpieczyciela. Cały proces zawarcia umowy ubezpieczenia przebiega szybko i sprawnie. W razie wątpliwości na każdym etapie możesz skorzystać z pomocy asystenta.
Porównaj ceny ubezpieczenia OC
Czy można mieć OC w telefonie?
Informacje o ubezpieczeniu OC możesz mieć w telefonie dzięki nowej zakładce w aplikacji mObywatel. Dzięki niej masz zdalny dostęp do danych o dowodzie rejestracyjnym i polisie. W aplikacji odczytasz informacje m.in. o serii i numerze polisy, towarzystwie ubezpieczeniowym, okresie ubezpieczenia czy zakresie ochrony.
To bardzo wygodne rozwiązanie, które sprawia, że nie musisz martwić się o drukowanie dokumentu polisy. W razie zdarzenia drogowego z poziomu smartfona uzyskasz informacje do najważniejszych danych o swoim ubezpieczeniu.
Czy polisa ubezpieczeniowa musi być podpisana?
Polisa ubezpieczeniowa nie musi być podpisana, aby była ważna. Wystarczający jest podpis elektroniczny. W przypadku niektórych towarzystw ubezpieczeniowych do skutecznego zawarcia umowy ubezpieczenia konieczne może być wydrukowanie dokumentów, podpisanie ich i odesłanie skanu.
Przepisy obowiązujące od 11 lutego 2012 roku jasno określają, że polisy OC kupione przez internet/telefon zawierające podpis elektroniczny są tak samo ważne, jak te zakupione u tradycyjnego pośrednika.
Art. 43 ust. 1 i 2 ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej rozstrzyga, że dokumenty związane z zawieraniem i wykonywaniem umów ubezpieczenia mogą być sporządzane w postaci elektronicznej, jeżeli będą w sposób należyty utworzone, utrwalone, przechowywane i zabezpieczone. Usługi związane z zabezpieczeniem tych dokumentów mogą być wykonywane przez zakład ubezpieczeń lub spółkę utworzoną przez zakład ubezpieczeń, lub przez inne podmioty. Podpis osoby reprezentującej zakład ubezpieczeń na dokumencie potwierdzającym zawarcie umowy ubezpieczenia może być odtworzony mechanicznie.
Nieważne, czy to polisa zdrowotna, ubezpieczenie OC pojazdu mechanicznego czy OC przewoźnika – dziś różne produkty ubezpieczeniowe możesz kupić przez internet.
Policja nie robi problemów osobom, które kupiły OC przez internet
Obecnie nie ma już obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego pojazdu ani potwierdzenia zawarcia umowy ubezpieczenia OC. Zmiany, które weszły w życie od 1 października 2018 roku, sprawiły, że kierowcy w ogóle nie muszą się martwić o formę dokumentu polisy. Ważne jest jedynie, aby ubezpieczenie OC było ważne.
Jeśli chodzi z kolei o kwestie domniemanego zatrzymywania dowodu rejestracyjnego i odholowywania pojazdu w związku z brakiem „ważnej” polisy OC, KGP odpowiada:
„Dowód rejestracyjny jest zatrzymywany w przypadku, gdy kierowca nie okaże policjantowi potwierdzenia zawarcia umowy OC na pojazd, który jest zarejestrowany w kraju niebędącym państwem członkowskim UE. Oznacza to, że nie ma podstaw do zatrzymania dowodu rejestracyjnego pojazdu zarejestrowanego w Polsce lub innym państwie członkowskim”.
Jeśli spotkasz się z ostrzeżeniami w stylu „OC z internetu jest nieważne”, a dodatkowo są one formułowane przez agenta, jak najszybciej poszukaj innego pośrednika, który nie będzie próbował wykorzystać Twojej niewiedzy do sprzedaży własnej oferty.
Jeśli natomiast do tej pory wahałeś się z zakupem OC przez internet, możesz to zrobić bez obaw, kiedy tylko chcesz – np. przy pomocy porównywarki ubezpieczeń Punkta. Oczywiście przez internet możesz zakupić nie tylko obowiązkowe OC, lecz także pakiet OC+AC, polisę mieszkaniową, OC w życiu prywatnym czy ubezpieczenie turystyczne.
Jak zapłacić OC przez internet?
Zasady płatności za OC są ustalane przez poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe. Najczęściej za swoje ubezpieczenie zapłacisz przelewem. Kierowcy często zadają takie pytania, jak np.: „Jak zapłacić drugą ratę OC przez internet?”, „Jak zapłacić OC przez internet HDI?” albo „Czy możliwe jest opłacenie ubezpieczenia OC przez internet?”. Aby uzyskać na nie odpowiedź, najlepiej zapoznać się z treścią konkretnej polisy.
Większość ubezpieczycieli – oprócz tradycyjnego przelewu – wprowadza również opcje płatności przelewem internetowym czy BLIK-iem. Dzięki temu możesz wybrać sposób, który jest dla Ciebie najdogodniejszy i w kilka chwil opłacić swoją polisę.
Kalkulator ubezpieczeń OC i AC jest dostępny 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Dzięki temu oferty polis w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych możesz sprawdzić wtedy, kiedy Ci wygodnie. Jeśli zdecydujesz się na zakup, formalności związane z podpisaniem umowy załatwisz w kilka chwil.
Za pośrednictwem internetu można kupić nie tylko ubezpieczenia komunikacyjne. Masz również możliwość porównania cen i zakupu innych polis, np. ubezpieczenia turystycznego.
Mimo że zakup ubezpieczenia przez internet będzie prawdopodobnie wygodniejszy, nie musisz obawiać się, że za swoją polisę zapłacisz więcej. W niektórych przypadkach dzięki nabyciu produktu online możesz również liczyć na atrakcyjne rabaty. Niższe ceny są też dostępne dla osób, które decydują się na zakup pakietu OC i AC.
Podsumowanie
- Polisa OC przez internet jest tak samo ważna, jak ta zakupiona u agenta.
- Od 1 października 2018 roku kierowcy nie mają obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego ani potwierdzenia zawarcia umowy ubezpieczenia OC.
- Podczas kontroli drogowej aktualnie nie zostaniesz poproszony już o okazanie ważnego dokumentu ubezpieczenia.
- Możesz zakupić OC przez internet na stronie www niektórych ubezpieczycieli lub za pomocą porównywarki ubezpieczeń. Ubezpieczenie auta przez internet jest dziecinnie proste!
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły
Załatwianie spraw przez internet to w dzisiejszych czasach standard. Skoro w sieci robimy zakupy spożywcze czy odzieżowe, zamawiamy różnego rodzaju usługi, komunikujemy się ze znajomymi, to dlaczego nie skusimy się na zakup polisy online? Ta opcja jest naprawdę atrakcyjna! Przedstawiamy Ci pięć powodów, dlaczego warto kupić OC przez internet.
Prognozy mówią, że w 2022 roku już co drugą złotówkę będziemy wydawać w internecie. Co Polacy kupują online i ile wydają na zakupy online? Czy są jeszcze branże, które nie rozwinęły sprzedaży w internecie?
Porównałeś oferty różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Wybrałeś najlepsze ubezpieczenie OC i AC. Do pełni sukcesu - i rozpoczęcia ochrony ubezpieczeniowej - brakuje jednego: płatności za polisę. W jaki sposób możesz opłacić ubezpieczenie OC i AC? Co zyskujesz płacąc za polisę online, a na co narażasz się wybierając tradycyjny przekaz pocztowy?
Wnioskowanie o ubezpieczenie jest dziecinnie proste – wszystkie kroki możesz wykonać online, bez wychodzenia z domu. Czy na pewno taka forma zakupu OC lub AC jest zgodna z prawem? Czy polisa przesłana e-mailem jest ważna? Sprawdź szczegóły!
Każdy z nas powinien podejmować działania, dzięki którym koronawirus SARS-Cov-2 nie będzie się rozprzestrzeniał. Część z nich nie wymaga specjalnych wyrzeczeń – sprawy urzędowe, zakupy spożywcze czy przedłużenie ubezpieczenia OC możesz załatwić bez wychodzenia z domu, czyli zdalnie.
Chcesz zgłosić szkodę parkingową, uzyskać odszkodowanie za zniszczony w wyniku kolizji samochód lub skradzione z mieszkania rzeczy? Wiele firm ubezpieczeniowych wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów, umożliwiając im zgłoszenie szkody przez internet. Sprawdź, jak zgłosić szkodę przez internet u wiodących na polskim rynku ubezpieczycieli.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.