Wypowiedzenie OC w sytuacji pandemii koronawirusa

Aktualizacja:
Wypowiedzenie-OC-a-koronawirus

Każdy z nas powinien podejmować działania, dzięki którym koronawirus SARS-Cov-2 nie będzie się rozprzestrzeniał. Część z nich nie wymaga specjalnych wyrzeczeń – sprawy urzędowe, zakupy spożywcze czy przedłużenie ubezpieczenia OC możesz załatwić bez wychodzenia z domu, czyli zdalnie.

Co jednak, gdy zamiast kupić, chcesz wypowiedzieć umowę ubezpieczenia OC? Wraz ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego towarzystwa ubezpieczeniowe zachęcają do złożenia wypowiedzenia na odległość.

Koronawirus – jak wypowiedzieć umowę OC, nie wychodząc z domu?

Ministerstwo Zdrowia apeluje, by z domu wychodzić jedynie wówczas, gdy jest to konieczne. Koronawirus SARS-Cov-2, który wywołuje chorobę COVID-19, przenosi się drogą kropelkową. Dlatego właśnie, jeżeli to możliwe, należy unikać kontaktów z innymi ludźmi. O ile zawieranie umów przez internet jest powszechnie praktykowane, to przepisy wymagają, by wypowiedzenie zostało przygotowane w formie pisemnej z odręcznym podpisem. Na szczęście taki dokument można przesłać za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, np. w formie skanu. Rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-Cov-2 spowodowało, że również firmy ubezpieczeniowe zmieniają dotychczasowy model prowadzenia działalności na zdalny i do korzystanie z niego zachęcają klientów.

Czytaj także: Wypowiedzenie OC: kiedy i jak wypowiedzieć umowę OC?

Jak można przeczytać na stronie internetowej Polskiej Izby Ubezpieczeń „Priorytetem ubezpieczycieli jest obsługa klientów i poszkodowanych w taki sposób, by nie musieli wychodzić z domu. Dlatego wszędzie tam, gdzie to możliwe, działa obsługa zdalna”. Trzeba pamiętać, że ubezpieczyciele od dość dawna praktykują kontakt z klientami na odległość. Wystarczy wspomnieć choćby o zgłaszaniu szkód czy chęci skorzystania z pomocy assistance – w tym celu ubezpieczyciele utrzymują specjalne infolinie. Jeżeli zastanawiasz się, jak wypowiedzieć umowę OC przez internet, to musisz wiedzieć, że co do zasady jest to możliwe bez osobistego kontaktu z pracownikami danej firmy ubezpieczeniowej.

Czytaj także: Wypowiedzenie AC – kiedy i jak można rozwiązać umowę autocasco?

Wypowiedzenie OC online – jak to wygląda w wybranych firmach ubezpieczeniowych?

Interesuje Cię odstąpienie od umowy OC przez internet? A może chcesz wypowiedzieć umowę obowiązkowego ubezpieczenia OC? Dziś, gdy istnieje ryzyko zachorowania na COVID-19, warto wykazać się odpowiedzialnością i zrobić to zdalnie. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe umożliwia wypowiedzenie umowy poprzez przesłanie oświadczenia na podany adres mailowy – wystarczy, że przygotujesz treść wypowiedzenia, złożysz odręczny podpis, zeskanujesz dokument i prześlesz go na adres mailowy ubezpieczyciela. Dodatkowe opcje to:

 • telefonicznie w rozmowie z konsultantem. Firmy ubezpieczeniowe nagrywają wszystkie rozmowy z klientami. Dzwoniąc np. do Aviva (obecnie Allianz), możesz wypowiedzieć umowę OC, rozmawiając z konsultantem. Potwierdzenie przyjęcia wypowiedzenia otrzymasz na wskazany adres mailowy.
 • wypełniając formularz zamieszczony na stronie internetowej. Przykładowo na stronie internetowej Allianz znajdziesz zakładkę „Napisz do nas”. Korzystając z niej, możesz określić, czego dotyczy Twoja sprawa, np. „Wypowiedzenie polisy OC po nabyciu pojazdu” i wypełnić formularz. Twoja sprawa zostanie przekazana do odpowiedniego działu.
 • logując się do swojego konta na portalu firmy ubezpieczeniowej. Na przykład klienci AXA mogą zalogować się do swojego konta w Centrum Klienta i następnie tam wypowiedzieć umowę OC. Cała procedura zostanie przeprowadzona zdalnie, a o jej zakończeniu klient zostanie poinformowany specjalnym komunikatem.

Czytaj także: Wypowiedzenie umowy OC. Kiedy i jak wypowiedzieć ubezpieczenie OC? [WZÓR]

Mimo że towarzystwa ubezpieczeniowe również podejmują działania profilaktyczne, których celem jest ochrona zarówno klientów, jak i pracowników przed chorobą COVID-19, to nie każde ma taką samą procedurę postępowania. Przed przygotowaniem dokumentów, możesz skontaktować telefonicznie z doradcami firmy ubezpieczeniowej, by dowiedzieć się, jakim kanałem będziesz mógł złożyć oświadczenie. Szczegółów możesz też poszukać na stronie internetowej ubezpieczyciela.

Czytaj także: Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC. Jak rozwiązać polisę?

Wypowiedzenie czy odstąpienie umowy OC przez internet?

Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (UFG i PBUK) wypowiedzenie OC możesz złożyć w kilku sytuacjach. Możesz to zrobić, gdy:

 • zbliża się koniec okresu, na jaki zawarłeś umowę OC. Wypowiedzenie powinieneś złożyć nie później niż na jeden dzień przed końcem ochrony ubezpieczeniowej. W przygotowanym piśmie powołaj się na art. 28 ustawy o UFG i PBUK.
 • korzystasz jednocześnie z polis OC od dwóch lub więcej ubezpieczycieli. Wcześniejszą z nich musisz wypowiedzieć, w przeciwnym razie opłacisz dwie składki ubezpieczeniowe. Podstawą prawną również jest art. 28 ustawy o UFG i PBUK.
 • polisę OC otrzymałeś wraz z zakupionym samochodem. Nie musisz z niej korzystać – masz prawo wypowiedzieć umowę OC przez internet, by zawrzeć umowę z innym towarzystwem ubezpieczeniowym. Podstawą prawną jest art. 31 ustawy o UFG i PBUK.

Umowę OC zawarłeś na odległość? Na podstawie ustawy o prawach konsumentów przysługuje Ci prawo do odstąpienia od umowy OC przez internet. Przygotowując odstąpienie, powinieneś powołać się na art. 40 ustawy o prawach konsumenta.

Jak prawidłowo przygotować wypowiedzenie lub odstąpienie od umowy OC?

Chcesz złożyć wypowiedzenie OC online, by nie narażać siebie i innych na chorobę COVID-19 wywoływaną koronawirusem SARS-Cov-2? Jeżeli firma ubezpieczeniowa, z której oferty korzystałeś, wymaga lub dopuszcza przesłanie skanu oświadczenia, pozostaje Ci tylko je sporządzić. Przygotowane pismo powinno zawierać pewną pulę informacji, na podstawie których ubezpieczyciel będzie w stanie Cię zidentyfikować. Podaj:

 • nazwę i adres firmy ubezpieczeniowej,
 • swoje dane osobowe (imię, nazwisko, adres zamieszkania),
 • dane pojazdu, którego polisa dotyczy,
 • numer polisy,
 • podstawę prawną wypowiedzenia umowy OC.

Nie zapomnij podpisać przygotowanego pisma odręcznie. Następnie zeskanuj dokument i wyślij go na wskazany przez ubezpieczyciela adres mailowy.

Pamiętaj – ubezpieczenie OC możesz zarówno kupić, jak i wypowiedzieć przez internet. Korzystając z tej formy kontaktu, zachowujesz się odpowiedzialnie i zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia – ograniczasz ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-Cov-2.

Czytaj także: Zagrożenie koronawirusem a zdalne możliwości zawarcia ubezpieczeń

Aviva i Allianz razem od 2 lipca!
Ubezpieczalnie łączą się w Polsce pod jedną marką!
Masz ubezpieczenie w Aviva? Od 2 lipca 2022 r. Aviva i Allianz łączą się pod wspólną nazwą – Allianz. Grupa Allianz to jeden z wiodących ubezpieczycieli na świecie, obsługujący 126 mln klientów w ponad 70 krajach. Co to oznacza dla klientów? Twoje ubezpieczenie jest nadal ważne, a wszystkie podpisane umowy obowiązują jak dotychczas!

Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej