Ochrona przed codziennymi szkodami – ubezpieczenie OC w życiu prywatnym

Aktualizacja:
ubezpieczenie-oc-w-zyciu-prywatnym

OC kojarzy się głównie z ubezpieczeniem komunikacyjnym, które chroni kierowców przed szkodami wyrządzonymi osobom trzecim. Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym jest jego odpowiednikiem w pozostałych aspektach codzienności, niekoniecznie związanych z jazdą autem. Dowiedz się, dlaczego warto kupić taką polisę i jak wybrać najlepszą.

W praktyce OC może przybierać różne formy. Jedną z nich jest tzw. ubezpieczenie OC w życiu prywatnym. Warto się nim zainteresować, bowiem w niektórych przypadkach taka polisa może uratować nam skórę (a w zasadzie zasobność naszego portfela).

Czym jest ubezpieczenie OC życiu prywatnym?

Ubezpieczenia OC to ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Co obejmuje OC w życiu prywatnym? Jak wskazuje sama nazwa, będziemy mieli z nim do czynienia w sytuacjach, gdy staliśmy się sprawcą zdarzenia wywołującego szkodę innej osobie. Szkoda taka może przy tym obejmować mienie, ale i zdrowie konkretnego człowieka. W praktyce głównie dotyczy to zalanego mieszkania sąsiada, uszkodzenia jego ogrodzenia, zniszczenia towarów w sklepie, wybicia szyby przez dziecko (w takiej sytuacji odpowiadają oczywiście rodzice malucha) czy nawet nieumyślne spowodowanego uszczerbku na zdrowiu wskutek potrącenia pieszego podczas jazdy na rowerze – to wszystko mieści się w pojęciu odpowiedzialność cywilna w życiu prywatnym. Przykłady same się mnożą, jednak w każdej tego typu sytuacji poszkodowany może żądać od nas zadośćuczynienia albo odszkodowania – w zależności czy szkoda dotyczyła jego osoby, czy mienia. Z zadośćuczynieniem będziemy mieli do czynienia wtedy, gdy ktoś zażąda od nas zapłaty za wyrządzoną mu krzywdę. Z odszkodowaniem zaś, gdy zniszczymy takiej osobie mienie.

Czytaj także: Zadośćuczynienie z OC sprawcy. Jak walczyć o duże pieniądze po wypadku?

Zgodnie z art. 363 § 1 kodeksu cywilnego naprawienie szkody powinno nastąpić, według wyboru poszkodowanego, bądź przez przywrócenie stanu poprzedniego, bądź przez zapłatę odpowiedniej sumy pieniężnej. Najczęściej poszkodowani żądają od sprawców pieniędzy. Ubezpieczenie OC jest wtedy deską ratunkową, dzięki której uda uniknąć się nam nie tyle odpowiedzialności za czyn wywołujący szkodę, ile wysokich wydatków. 

O co pytać przy zakupie ubezpieczenia na życie?

Ubezpieczenie OC na życie jest produktem nieobowiązkowym, co daje towarzystwom pełną swobodę w kształtowaniu ofert. Z punktu widzenia klienta oznacza to konieczność dopasowania warunków umowy do indywidualnych potrzeb. W tym kontekście warto zwrócić uwagę przede wszystkim na poniższe aspekty.

  • Suma ubezpieczenia – jest to maksymalna kwota odszkodowania, jaką można otrzymać w przypadku zaistnienia zdarzenia objętego ochroną ubezpieczeniową. Konkretna kwota zależy dodatkowo od jego rodzaju.
  • Sytuacje, w których obowiązuje polisa – spokojną głowę zapewnia tylko ubezpieczenie OC na życie z szerokim wachlarzem szkód uwzględnionych w umowie.
  • Czas rozpoczęcia ochrony – jest to szczególnie istotne, jeśli zależy Ci na szybkim działaniu zakupionego ubezpieczenia na życie. Od kiedy obowiązuje taka polisa? Jeśli w umowie jest zawarta informacja o karencji, to ochrona rozpoczyna się po jej zakończeniu. Brak takiej informacji oznacza, że OC działa od razu.
  • Wyłączenia odpowiedzialności – precyzują sytuacje, w których towarzystwo nie odpowiada za powstałą szkodę i może odmówić wypłaty odszkodowania. Najczęściej dotyczy to zdarzeń, do których doszło przez rażące niedbalstwo klienta lub pod wpływem alkoholu.
  • Cena – im wyższa, tym szersza ochrona ubezpieczeniowa. Nawet za niewielką kwotę można znaleźć polisę OC chroniącą w zadowalającym zakresie. W tym celu warto skorzystać z porównywarki ubezpieczeń, aby zestawić ze sobą konkurencyjne oferty i wybrać najlepszą z nich.

Gdzie mogę wykupić OC w życiu prywatnym?

W zasadzie każda firma ubezpieczeniowa w Polsce oferuje ubezpieczenia OC w życiu prywatnym. To od Ciebie w dużej mierze będzie zależało, jaką formę przybierze zawierana umowa. Pamiętaj, aby dokładnie przeanalizować warunki podpisywanej umowy oraz jej zakres. Zadbaj zatem o to, aby ubezpieczenie OC osoby fizycznej uwzględniało jak najwięcej sytuacji, które mogą przydarzyć się w Twoim domu i jego okolicy, za które wolałbyś nie płacić. Niech to zrobi ubezpieczyciel.

Ważną kwestią jest także ustalenie wszelkich okoliczności wyłączających jego odpowiedzialność – może się okazać, że firma nie zechce wypłacić odszkodowania. Na przykład wtedy, gdy ustali, że zalanie mieszkania sąsiadowi nie wynika z Twojej winy. Gdyby zalanie było przez ciebie zawinione, poszkodowany dostałby odszkodowanie z Twojej polisy. Jeśli to zdarzenie było dziełem przypadku, może on nic nie dostać.

Czytaj także: Zalanie mieszkania? Nie zawsze dostaniesz odszkodowanie od sąsiada

Obecnie część firm ubezpieczeniowych przyjmuje odpowiedzialność za szkody związane z zalaniem w ramach OC w życiu prywatnym na zasadzie ryzyka, a zatem wypłaca odszkodowania także wtedy, gdy do szkody dochodzi bez winy właściciela ubezpieczonego mieszkania. Nie jest to jednak standardem. Warto zatem, abyś już na wstępie, przy podpisywaniu umowy o ubezpieczenie OC osobiste, zadbał o swój własny interes i wyjaśnił z agentem wszelkie wątpliwości prawne.

Czy ubezpieczenie OC w życiu prywatnym może być zawarte w pakiecie z innym rodzajem ubezpieczenia?

Ubezpieczenie OC w codziennym życiu jest porządnym zabezpieczeniem finansowym na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń losowych. Czy polisa musi być zawierana jako odrębna umowa? Otóż nie, firmy ubezpieczeniowe oferują w tej chwili specjalne pakiety, dzięki którym ubezpieczając nieruchomość lub kupując polisę turystyczną, możesz również dobrać sobie OC w życiu prywatnym. Taka polisa OC będzie dopasowana do podstawowej ochrony ubezpieczeniowej. Przykład: jeśli ubezpieczasz mieszkanie, OC obejmie wspomniane wyżej szkody związane z zalaniem i sytuacje, w których np. Twoje dziecko rozbije szybę w czyimś oknie. W przypadku polisy turystycznej będziesz chroniony np. gdy dojdzie do kolizji na stoku, wskutek której drugi narciarz dozna obrażeń. Oczywiście wiąże się to zazwyczaj z podniesieniem ceny OC osoby fizycznej. Jednak składki w takich przypadkach są z reguły dużo korzystniejsze, niż gdy chcesz zawierać polisę oddzielnie.

Porównaj ceny ubezpieczeń nieruchomości

Co obejmują najpopularniejsze oferty?

Oferta rynkowa ubezpieczeń OC na życie jest niemal tak bogata, jak ich komunikacyjnego odpowiednika. Poniżej przedstawiamy Ci kilka pakietów, których zakup może okazać się wyjątkowo korzystny. Sprawdź, czy znajdziesz wśród nich polisę dla siebie.

Towarzystwo ubezpieczenioweZalety ubezpieczenia OCSuma OC w życiu prywatnymCena*
PZUubezpieczenie od wszystkich zdarzeń (formuła all-risk), murów i stałych elementów, ruchomości (10 000 zł), szyb i elementów stałych, mienia w garażu i piwnicy, przedmiotów wartościowych, mienia na posesji20 000 zł61 zł
UNIQAubezpieczenie murów i stałych elementów, od zdarzeń losowych, ruchomości (10 000 zł), przedmiotów wartościowych20 000 zł94 zł
Link4ubezpieczenie murów i stałych elementów, od zdarzeń losowych, ruchomości (10 000 zł), szyb i elementów stałych, mienia w garażu i piwnicy15 000 zł208 zł
Proamaubezpieczenie murów i stałych elementów, od zdarzeń losowych, ruchomości (10 000 zł), szyb i elementów stałych30 000 zł208 zł
Generaliubezpieczenie murów i stałych elementów, od zdarzeń losowych, ruchomości (10 000 zł), przedmiotów wartościowych, mienia w garażu i piwnicy50 000 zł264 zł
*Opracowanie własne przygotowane w porównywarce Punkta.pl. Kalkulacja została opracowana dla mieszkania o wartości do 500 000 złotych, które znajduje się we Wrocławiu.

Skąd wynikają różnice w cenie?

Stawki ubezpieczeń mogą się znacznie różnić. Wpływ na cenę ubezpieczenia ma wiele czynników. Opłaty mogą bardzo różnić się w zależności od towarzystwa. Kolejną kwestią jest to, że każda umowa jest sporządzana pod klienta, czyli de facto pod Ciebie. Zgodnie z zasadą swobody umów, strony same mogą kształtować warunki powstającego zobowiązania – sam zatem powinieneś zadecydować, w jakim zakresie chcesz być ubezpieczony, a co ważniejsze na jaką kwotę.

Pamiętaj, że niska składka nie oznacza, że wybrałeś najkorzystniejszą ofertę – w praktyce suma gwarancyjna wypłacona przez ubezpieczyciela w przypadku powstania szkody może być niewystarczająca dla pokrycia roszczeń poszkodowanego. Ubezpieczenie OC na życie w takiej sytuacji nie uratuje Twojego portfela. Jakie jest na to rozwiązanie? Zdrowa kalkulacja i umiejętność przewidywania – w każdym przypadku odpowiedź będzie zatem inna.

Sprawdź wycenę dla swojego domu!

Parę słów o procedurze odszkodowawczej

A jak wygląda procedura odszkodowawcza? Podobnie jak w przypadku OC kierowców. Będąc sprawcą szkody, udostępniamy swoje dane i numer polisy poszkodowanemu, który zgłosi całe zdarzenie naszemu ubezpieczycielowi. Ten z reguły zajmie się sprawą od początku do końca, tak abyś nie musiał martwić się formalnościami. Jest to niewątpliwe kolejny plus omawianego ubezpieczenia wygoda i brak nerwów w załatwianiu tego typu spraw.

Ubezpiecz się zatem od następstw swojego działania i śpij spokojnie, jeśli przypadkiem zdarzy Ci się spowodować nawet niewielką szkodę.

Jaka jest cena OC w życiu prywatnym?

No właśnie, ile kosztuje oc w życiu prywatnym? Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Na końcową cenę składa się bowiem wiele elementów składowych. Możemy jednak przyjąć, że ubezpieczenie OC osoby to w zależności od ubezpieczyciela, koszt około 100-150 zł rocznie. Zależy to jednak od szeregu czynników np. wysokość sumy ubezpieczenia. W wariancie podstawowym wynosi ona z reguły około 100 tys. zł. Przed zakupem polisy dokładnie upewnij się, jakie są Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU OC w życiu prywatnym).

Czy opłaca się kupić ubezpieczenie OC na życie?

Życie pisze różne scenariusze i choć możesz próbować przygotować się na każdą ewentualność, to i tak pewnie czymś Cię zaskoczy. Posiadanie polisy OC w życiu prywatnym pozwoli uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji finansowych takich zdarzeń. Konieczne jest jednak poświęcenie czasu na znalezienie ubezpieczenia, które najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Pamiętaj o tym, że na OC nie warto oszczędzać, bo źle dobrany pakiet nie spełni swojej funkcji i nie zapewni odszkodowania o oczekiwanej wysokości.

Pytania i odpowiedzi

Ile kosztuje ubezpieczenie na życie w PZU?
Jakie ubezpieczenie na życie wybrać?
Co to jest suma ubezpieczenia na życie?
Czy można mieć dwa ubezpieczenia na życie?

Podsumowanie

  1. Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym jest polisą gwarantującą wypłatę odszkodowania w sytuacji, gdy wyrządzimy szkodę innej osobie.
  2. Jest ono oferowane przez większość polskich firm ubezpieczeniowych, może być zawierane także w ramach specjalnych pakietów: ubezpieczenia domu czy polisy turystycznej.
  3. Polisa umożliwia bez zbędnych formalności załatwić kwestie odszkodowawcze za zniszczenie cudzego mienia.
  4. To Ty decydujesz, w jakim zakresie będziesz chroniony polisą OC i jak wysokie składki z tego tytułu opłacasz.
  5. Cena ubezpieczenia OC osoby fizycznej kosztuje ok. 100 - 150 zł za rok.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
24 Comments
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Tomasz
Tomasz
6 lat temu

Dzięki za wyjaśnienie czym jest takie ubezpieczenie. 🙂

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Tomasz

Cieszymy się, że mogliśmy pomóc 🙂 Zachęcamy do częstych odwiedzin, znajdziesz tu odpowiedź na każde pytanie z materii ubezpieczeniowej i nie tylko.

Pozdrawiam

Zosia
Zosia
5 lat temu

Witam czy jak stuklam telefon siostry to oc obejmuje taki przylądek

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Zosia

Proszę zerknąć do warunków ubezpieczenia.

Sebastian
Sebastian
5 lat temu

Sprawca wyrządził mi szkodę materialna gdzie wartość przedmiotu w sklepie wynosi 4700 na dzień dzisiejszy. Jednakże sprzęt miał 8 lat to Ubezpieczyciel wypłacił mi kwotę 936 zł z polisy sprawcy. Czy ta kwota jest kwotą zasadną ?

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Sebastian

Ubezpieczyciel ma prawo obniżyć wartość przedmiotu, jednak nie jestem w stanie powiedzieć, czy wyliczona kwota jest zasadna i odpowiada wartości rynkowej. W tym celu proszę zerknąć na portal, na którym można kupić sprzęt elektroniczny, ewentualnie może Pan poprosić o wycenę sprzętu w serwisie elektronicznym.

Marouan
Marouan
5 lat temu

Dzień dobry, posiadam Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, przed świętami obudowa od śmietnika drewniana która się znajdują na moim podjezdzi w skutku mocnego wiatru wywróciło się obudowę na samochód sąsiada uszkadzając lampę oraz wgniecenie w błotniku. Chciałbym się dowiedziec czy Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym obejmuję szkodę?

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Marouan

Proszę zerknąć do ogólnych warunków ubezpieczenia, tam są opisane sytuacje, w których ,,działa” ubezpieczenie.

Barbara
Barbara
5 lat temu

Witam. Czy to ubezpieczenie obejmuje śmierć dziecka poprzez poronienie w 20 tc? Będę wdzięczna za informacje.

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Barbara

Wszystkie zdarzenia objęte ochroną ubezpieczeniową znajdzie Pani w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Proszę zerknąć do dokumentu. Nie jestem w stanie odpowiedzieć na zapytanie, gdyż nie znam szczegółowo zapisów warunków ubezpieczenia.

iza
iza
5 lat temu

A co w przypadku gdy pies zerwał mi bransoletke i ja zgubił czy też należy mi się odszkodowanie ?

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  iza

To zależy w jakich okolicznościach doszło do zdarzenia. Co do zasady, za szkody wyrządzone przez psa odpowiada jego właściciel, ewentualnie ubezpieczyciel właściciela psa, jeżeli właściciel ma OC w życiu prywatnym i jeżeli jego polisa OC obejmuje takie szkody (można sprawdzić w ogólnych warunkach ubezpieczenia, ale zazwyczaj obejmuje).

Beata
Beata
5 lat temu

Witam! Córka ma 17 lat podjęła pracę na umowę zlecenie i w sklepie spożywczym zrobiła szkodę na około 200 zł. Pracodawca kazał za szkodę zapłacić. Czy moja polisa oc w życiu prywatnym to pokrywa jeżeli tak to jakie dokumenty trzeba przedstawić do ubezpieczyciela

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Beata

Wszystko zależy od warunków ubezpieczenia. W celu zasięgnięcia informacji w tej kwestii proszę skontaktować się z ubezpieczycielem, ewentualnie zgłosić szkodę i czekać na zajęcie stanowiska przez ubezpieczyciela.

Maciej
Maciej
5 lat temu

Witam, mam pilne pytanie. Dzisiaj pod moją nieobecność pękł wężyk doprowadzający wodę do umywalki w mieszkaniu które wynajmuję. Sąsiedzi kompletnie zalani. Całe mieszkanie do odmalowania i nie wiadomo jak z panelami na podłodze ale nie wróże im szczęścia.
Obecnie posiadam ubezpieczenie mieszkania, które wcześniej wynajmowałem oraz OC w życiu prywatnym.
Czy szkoda zostanie pokryta z mojego OC w życiu prywatnym?
Dzwoniłem dzisiaj do PZU i powiedziano mi że ta polisa działa na terenie całego kraju.
Czy zadziała również w tym mieszkaniu które wynajmuję i na które nie mam ubezpieczenia mieszkania?

Adrian Glinka (punkta)
Adrian Glinka (punkta)
5 lat temu
Reply to  Maciej

Dzień dobry,
W wyniku orzeczenia w dniu 19 lutego 2013 r. przez Sąd Najwyższy (sygn. III CZP 63/12) kwestii odpowiedzialności za zalania mieszkań niższych kondygnacji – Zalanie mieszkania poniżej obecnie jest rozpatrywane na zasadzie winy a nie ryzyka, co za tym idzie jeżeli pęknięcie wężyka nie nastąpiło w wyniku zawinionego działania lub zaniechania, to właściciel lokalu jest wolny od odpowiedzialności za szkodę powstałą w lokalu niższej kondygnacji. Aczkolwiek, wiele Towarzystw celem utrzymania istotności ubezpieczenia OC w życiu prywatnym dopisuje do warunków ubezpieczenia dodatkowy zapis rozszerzający odpowiedzialność Towarzystwa o szkody zalaniowe niezawinione przez właściciela lokalu. PZU natomiast jest właśnie jednym z tych Towarzystw, które dokonały rozszerzenia zakresu swojej odpowiedzialności. Oczywiście polecam sprawdzenie warunków ubezpieczenia w celu upewnienia się czy takie zdarzenie obejmuje zakres ubezpieczenia, a także czy nie widnieją wyłączenia na szkody powstałe w lokalu wynajmowanym, jeżeli osiada jednak ubezpieczenie OC które jest mi znane to w zapisach nie występuje ograniczenie na lokal wynajmowany, a zakres jest rozszerzony o zalanie lokalu piętro niżej.

Nina
Nina
5 lat temu

Witam . Mam pytanie , czy jeśli ubezpieczam kilka mieszkań to za każdym razem muszę wykupywać przy polisie mieszkaniowej Oc w życiu prywatnym ? Czu Oc w życiu prywatnym z polisy z jednego mieszkania będzie obowiązywała w przypadku zalania drugiego mieszkania którego jestem właścicielką ?

Grzegorz Bujański (punkta)
Grzegorz Bujański (punkta)
5 lat temu
Reply to  Nina

Witam. Co do zasady, każdy ubezpieczyciel zastrzega sobie, że ubezpieczenie od zalania działa jedynie w przypadku tej konkretnej nieruchomości. Podobnie jak ubezpieczenie obowiązkowe OC. Ile by samochodów Pani nie miała, to na każdy osobno należy wykupić ubezpieczenie OC.

Andrzej
Andrzej
4 lat temu

Witam.Porównanie OC komunikacyjnego do OC w życiu prywatnym jest błędem. OC komunikacyjne jest w Polsce ubezpieczeniem obowiązkowym, a to oznacza, że jego zakres jest określony ustawowo i jest taki sam w każdym towarzystwie i dotyczy odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną wskazanym w polisie pojazdem. OC w życiu prywatnym jest dobrowolne i jego zakres określany jest przez towarzystwo ubezpieczeniowe dlatego proponuję dopytać się o szczegóły, bo nie każde towarzystwo wyklucza wypłatę odszkodowania w naszym :drugim” nieubezpieczonym mieszkaniu. OC w życiu prywatnym jest generalnie osobnym ubezpieczeniem i nie powinno być wiązane z ubezpieczeniem danego mieszkania, ale towarzystwa ubezpieczeniowe mają tutaj wolną rękę.

Urszula
Urszula
4 lat temu

Moj trzyletni syn bawil sie na podworku i kamieniem porysowal samochód znajomego…i nie wiem ci teraz czy moge zglosic taka szkode do ubezpieczenia oc prywatnego czy musze zapłacić z wlasnej kieszeni…

Robotrix
Robotrix
4 lat temu

Witam. Na mojej posesji doszlo do urazu dziecka (zlamanie nosa, szyta rana cieto-szarpana). Czy poszkodowany moze sie domagac zadoscuczynienia w ramach mojego oc z samej racji przebywania na mojej posesji?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Robotrix

Dzień dobry, to czy poszkodowany może skorzystać z Pana OC zależy od okoliczności zdarzenia, samo przebywanie na posesji nie jest podstawą do skorzystania z OC właściciela. Jeśli do zdarzenia przyczyniło się np: niedbalstwo właściciela, to w takim przypadku poszkodowany może zgłosić szkodę do ubezpieczyciela.

Dorota
Dorota
1 rok temu

Witam .Posiadam dwa mieszkania. Mam wykupiona dodatkowa polisę Oc w zyciu prywatnym w Pzu,która jest dołaczona do polisy przy jednym mieszkaniu. W drugim mieszkaniu zalałam sasiadów. CZy Oc w życiu prywatnym obejmuje tez drugie mieszkanie?

Konsultant Punkta
Konsultant Punkta
1 rok temu
Reply to  Dorota

Dzień dobry,

W tej kwest najlepiej skontaktować się z towarzystwem, w którym posiadają Państwo te ubezpieczenie lub zerknąć do ogólnych warunków ubezpieczenia, powinien widnieć tam zapis.