Polisa zdrowotna - jakie ubezpieczenie zdrowotne wybrać i na co zwrócić uwagę?

Aktualizacja:

Polacy coraz chętniej decydują się na dodatkowe ubezpieczenia medyczne. Polisa zdrowotna nie jest już ekskluzywnym dobrym dla wybranych. Ceny takich świadczeń są coraz bardziej konkurencyjne i coraz więcej osób może sobie na nie pozwolić. Na co warto zwrócić uwagę? Przeczytaj koniecznie!

Wielu z nas po trudnych doświadczeniach w państwowej służbie zdrowia chce zabezpieczyć się dodatkowo placówkach w prywatnych. Najbardziej popularnym wyborem jest wykupienie abonamentu w towarzystwie ubezpieczeniowym lub bezpośrednio w placówce medycznej. Zazwyczaj ogólne warunki ubezpieczenia takiej polisy nie są zrozumiałe i jasne. Warto jednak poświęcić trochę czasu na weryfikację i wnikliwe przeanalizowanie wszystkich  oferowanych nam czynności tak, aby wiedzieć na co można liczyć ze strony ubezpieczyciela.

W ubezpieczeniu zdrowotnym Twój wiek się liczy!

Przede wszystkim zakłady ubezpieczeniowe niechętnie ubezpieczają osoby starsze. Leczenie osoby w podeszłym wieku wiąże się ze znacznymi wydatkami i jest dużo bardziej obciążające finansowo dla ubezpieczyciela. Z tego tytułu należy sprawdzić, do jakiego wieku można się ubezpieczyć w danej firmie. Najczęściej w zapisach umownych można znaleźć informacje dotyczące maksymalnego wieku osób ubezpieczonych zazwyczaj jest to 60 lub 65 lat.

Ponieważ coraz więcej osób w wieku senioralnym dysponuje niemałym budżetem, placówki medyczne, a także wystawcy polis zdrowotnych przygotowali wiele ofert specjalnie dla nich. Obecnie na polskim rynku jest już spora grupa firm, które przygotowały dedykowane pakiety dla osób po 60. roku życia, a także dla tych po 80. roku życia. Warto mieć na uwadze, że wysokość kwoty polisy uzależniona jest od jej zakresu, oferowanych czynności oraz wieku samego ubezpieczonego. Możemy być  więc pewni, że osoby starsze zapłacą wyższą składkę niż osoby młodsze.

Co oferuje polisa zdrowotna?

Większość towarzystw ubezpieczeniowych oferuje polisy na okres 12 miesięcy. Składki najczęściej można wpłacać w trybie rocznym, półrocznym, kwartalnym lub miesięcznym. Wysokość opłat zależy od rodzaju ochrony, który jest nam potrzebny. 

SPRAWDŹ: Ubezpieczenie zdrowotne w UE – co obejmuje karta EKUZ?

Możemy wykupić ubezpieczenie przewidujące kontakt tylko z lekarzami pierwszego kontaktu  lub nawet takie, które pozwala nam na weryfikację diagnozy lekarskiej przez innego specjalistę.  W zapisach umownych takich polis są dostępne również różnego rodzaju świadczenia dodatkowe na przykład: zwrot kosztów leków, dzienny zasiłek szpitalny czy szczepienia przeciw grypie. Bardzo często w takim podstawowym wariancie świadczeń oferowanych w ramach polisy medycznej, możemy znaleźć konsultacje lekarskie, usługi pielęgniarskie, informacje medyczną, transport medyczny, wizyty domowe, a obecnie już nierzadko wsparcie przy dzieciach lub prowadzeniu domu. 

Nie ma tu najlepszego rozwiązania dla wszystkich. Każdy decydujący się na ubezpieczenie medyczne musi samodzielnie zweryfikować, jaki rodzaj świadczeń będzie dla niego najkorzystniejszy i jakiego rodzaju zdarzenia mają szansę mu się przytrafić. Pomoc w opiece nad dziećmi może być bardzo istotna, ale tylko dla tych, którzy dzieci posiadają, w związku z tym osoby bezdzietne mogą zrezygnować z tego rodzaju świadczenia bez żadnej straty dla siebie.

Ubezpieczenie zdrowotne: kiedy ubezpieczyciel nam nie pomoże?

Jak w każdej umowie ubezpieczeniowej w ogólnych warunkach ubezpieczeniowych znajdziemy informacje o tak zwanych wyłączeniach. Są to takie momenty, w których towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić wykonania świadczeń. Do takich sytuacji najczęściej zaliczane jest: leczenie choroby alkoholowej, leczenie odwykowe, zakażenia wirusem HIV lub AIDS, leczenie niepłodności.

Karencja, czyli czas bez świadczeń

Osoby, które po raz pierwszy będą podpisywały polisa zdrowotną, powinny zwrócić również uwagę na zapisy dotyczące tak zwanego okresu karencji. Często bowiem bywa tak, że ubezpieczyciel podpisując z nami umowę przez 1, 2 lub czasem nawet 3 miesiące pobiera składkę ubezpieczeniową, ale nie świadczy przez ten okres żadnych czynności na rzecz osoby objętej polisą. 

SPRAWDŹ: Karencja – co to jest i dlaczego jest stosowana?

Praktyka ta stosowana jest najczęściej w stosunku do osób, które podpisują umowę po raz pierwszy z danym ubezpieczycielem, czyli nie przedłużają poprzedniej lub w stosunku do prowadzenia ciąży osoby ubezpieczonej. W przypadku kobiet w umowie najczęściej znajduje się zapis o tym, że zakład ubezpieczeniowy obejmuje swoimi czynnościami osoby ciężarne dopiero po 9 miesiącach od rozpoczęcia umowy. 

Oczywiście to tylko niektóre, choć ważne elementy, którym warto się przyjrzeć decydując się na polisę zdrowotna. Rozwiązaniem wydaje się być podsumowanie ostatnich 2-3 lat i sprawdzenie, do jakich specjalistów udawaliśmy się w tym czasie i z jakiego rodzaju świadczeń korzystaliśmy. Na tej podstawie możemy założyć, czego powinniśmy szukać wśród ofert dostępnych na polskim rynku. 

Podsumowanie

Polacy coraz chętniej decydują się na dodatkowe ubezpieczenia medyczne. Polisa zdrowotna nie jest już ekskluzywnym dobrym dla wybranych. Ceny takich świadczeń są coraz bardziej konkurencyjne i coraz więcej osób może sobie na nie pozwolić. Na co warto zwrócić uwagę? Przeczytaj koniecznie!

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...