Polisa zdrowotna - jakie ubezpieczenie zdrowotne wybrać i na co zwrócić uwagę?

Aktualizacja:
Doctor Protecting Family Cut Out With Heart Shape
baner w treści – stały - 1

Polacy coraz chętniej decydują się na dodatkowe ubezpieczenia medyczne. Polisa zdrowotna nie jest już ekskluzywnym dobrym dla wybranych. Ceny takich świadczeń są coraz bardziej konkurencyjne i coraz więcej osób może sobie na nie pozwolić. Na co warto zwrócić uwagę? Przeczytaj koniecznie!

Wielu z nas po trudnych doświadczeniach w państwowej służbie zdrowia chce zabezpieczyć się dodatkowo placówkach w prywatnych. Najbardziej popularnym wyborem jest wykupienie abonamentu w towarzystwie ubezpieczeniowym lub bezpośrednio w placówce medycznej. Zazwyczaj ogólne warunki ubezpieczenia takiej polisy nie są zrozumiałe i jasne. Warto jednak poświęcić trochę czasu na weryfikację i wnikliwe przeanalizowanie wszystkich  oferowanych nam czynności tak, aby wiedzieć na co można liczyć ze strony ubezpieczyciela.

W ubezpieczeniu zdrowotnym Twój wiek się liczy!

Przede wszystkim zakłady ubezpieczeniowe niechętnie ubezpieczają osoby starsze. Leczenie osoby w podeszłym wieku wiąże się ze znacznymi wydatkami i jest dużo bardziej obciążające finansowo dla ubezpieczyciela. Z tego tytułu należy sprawdzić, do jakiego wieku można się ubezpieczyć w danej firmie. Najczęściej w zapisach umownych można znaleźć informacje dotyczące maksymalnego wieku osób ubezpieczonych zazwyczaj jest to 60 lub 65 lat.

Ponieważ coraz więcej osób w wieku senioralnym dysponuje niemałym budżetem, placówki medyczne, a także wystawcy polis zdrowotnych przygotowali wiele ofert specjalnie dla nich. Obecnie na polskim rynku jest już spora grupa firm, które przygotowały dedykowane pakiety dla osób po 60. roku życia, a także dla tych po 80. roku życia. Warto mieć na uwadze, że wysokość kwoty polisy uzależniona jest od jej zakresu, oferowanych czynności oraz wieku samego ubezpieczonego. Możemy być  więc pewni, że osoby starsze zapłacą wyższą składkę niż osoby młodsze.

Co oferuje polisa zdrowotna?

Większość towarzystw ubezpieczeniowych oferuje polisy na okres 12 miesięcy. Składki najczęściej można wpłacać w trybie rocznym, półrocznym, kwartalnym lub miesięcznym. Wysokość opłat zależy od rodzaju ochrony, który jest nam potrzebny. 

SPRAWDŹ: Ubezpieczenie zdrowotne w UE – co obejmuje karta EKUZ?

Możemy wykupić ubezpieczenie przewidujące kontakt tylko z lekarzami pierwszego kontaktu  lub nawet takie, które pozwala nam na weryfikację diagnozy lekarskiej przez innego specjalistę.  W zapisach umownych takich polis są dostępne również różnego rodzaju świadczenia dodatkowe na przykład: zwrot kosztów leków, dzienny zasiłek szpitalny czy szczepienia przeciw grypie. Bardzo często w takim podstawowym wariancie świadczeń oferowanych w ramach polisy medycznej, możemy znaleźć konsultacje lekarskie, usługi pielęgniarskie, informacje medyczną, transport medyczny, wizyty domowe, a obecnie już nierzadko wsparcie przy dzieciach lub prowadzeniu domu. 

Nie ma tu najlepszego rozwiązania dla wszystkich. Każdy decydujący się na ubezpieczenie medyczne musi samodzielnie zweryfikować, jaki rodzaj świadczeń będzie dla niego najkorzystniejszy i jakiego rodzaju zdarzenia mają szansę mu się przytrafić. Pomoc w opiece nad dziećmi może być bardzo istotna, ale tylko dla tych, którzy dzieci posiadają, w związku z tym osoby bezdzietne mogą zrezygnować z tego rodzaju świadczenia bez żadnej straty dla siebie.

Ubezpieczenie zdrowotne: kiedy ubezpieczyciel nam nie pomoże?

Jak w każdej umowie ubezpieczeniowej w ogólnych warunkach ubezpieczeniowych znajdziemy informacje o tak zwanych wyłączeniach. Są to takie momenty, w których towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić wykonania świadczeń. Do takich sytuacji najczęściej zaliczane jest: leczenie choroby alkoholowej, leczenie odwykowe, zakażenia wirusem HIV lub AIDS, leczenie niepłodności.

Karencja, czyli czas bez świadczeń

Osoby, które po raz pierwszy będą podpisywały polisa zdrowotną, powinny zwrócić również uwagę na zapisy dotyczące tak zwanego okresu karencji. Często bowiem bywa tak, że ubezpieczyciel podpisując z nami umowę przez 1, 2 lub czasem nawet 3 miesiące pobiera składkę ubezpieczeniową, ale nie świadczy przez ten okres żadnych czynności na rzecz osoby objętej polisą. 

SPRAWDŹ: Karencja – co to jest i dlaczego jest stosowana?

Praktyka ta stosowana jest najczęściej w stosunku do osób, które podpisują umowę po raz pierwszy z danym ubezpieczycielem, czyli nie przedłużają poprzedniej lub w stosunku do prowadzenia ciąży osoby ubezpieczonej. W przypadku kobiet w umowie najczęściej znajduje się zapis o tym, że zakład ubezpieczeniowy obejmuje swoimi czynnościami osoby ciężarne dopiero po 9 miesiącach od rozpoczęcia umowy. 

Oczywiście to tylko niektóre, choć ważne elementy, którym warto się przyjrzeć decydując się na polisę zdrowotna. Rozwiązaniem wydaje się być podsumowanie ostatnich 2-3 lat i sprawdzenie, do jakich specjalistów udawaliśmy się w tym czasie i z jakiego rodzaju świadczeń korzystaliśmy. Na tej podstawie możemy założyć, czego powinniśmy szukać wśród ofert dostępnych na polskim rynku. 

Podsumowanie

Polacy coraz chętniej decydują się na dodatkowe ubezpieczenia medyczne. Polisa zdrowotna nie jest już ekskluzywnym dobrym dla wybranych. Ceny takich świadczeń są coraz bardziej konkurencyjne i coraz więcej osób może sobie na nie pozwolić. Na co warto zwrócić uwagę? Przeczytaj koniecznie!


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej