Czy towarzystwo ubezpieczeniowe ma znaczenie przy wyborze OC?

Aktualizacja:
ubezpieczenie oc a towarzystwo ubezpieczeniowe

Ubezpieczenie OC to obowiązkowa polisa dla właścicieli pojazdów mechanicznych. Dzięki obowiązkowemu ubezpieczeniu poszkodowani w wypadku mogą liczyć na sprawne pokrycie wyrządzonych szkód, a sprawcy nie muszą płacić wysokich odszkodowań z własnej kieszeni. Klienci mają różne opinie na temat poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych, ale czy faktycznie towarzystwo powinno mieć znaczenie przy wyborze OC?

OC chroni interesy zarówno poszkodowanego jak i sprawcy.

Na co zwrócić uwagę, kupując polisę OC? Czy towarzystwo ubezpieczeniowe, które wybierzemy wpływa na zakres ubezpieczenia? Wyjaśniamy w artykule.

Co wchodzi w zakres ubezpieczenia OC?

OC jest ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej, co ważne jest przypisane do pojazdu, a nie do jego właściciela. W ten sposób chroniona jest każda osoba, która w czasie jazdy wyrządziła szkodę osobie trzeciej. Szkoda jest tutaj rozumiana nie tylko jako uszkodzenie innego auta, ale również uszczerbek na zdrowiu a nawet spowodowanie śmierci innego człowieka. OC obowiązuje podczas jazdy, postoju, załadowywania lub rozładowywania pojazdu czy wsiadania lub wysiadania z niego.

Czytaj także: OC samochodu – czy warto jeździć bez ubezpieczenia?

Wyłączenia w polisie OC

Istnieje kilka sytuacji, w których towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić wypłaty odszkodowania. Najważniejsze z nich to umyślne spowodowanie szkody oraz jazda pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających, jak narkotyki.

W takich wypadkach kierowca zostanie najprawdopodobniej obciążony kosztami odszkodowania. Warto przy tym zauważyć, że kwoty odszkodowań w przypadku uszczerbku na czyimś zdrowiu mogą wynosić nawet kilka milionów złotych.

Czytaj także: Najtańsze towarzystwo ubezpieczeniowe – które to? 7 czynników, które wpływają na ceny ubezpieczeń

Zakres OC jest określony ustawowo

To bardzo ważna wiadomość. Zakres ochrony, którą zapewnia OC jest ustalony odgórnie, towarzystwa ubezpieczeniowe niczego tutaj samodzielnie nie ustalają. Nie ma więc możliwości, że towarzystwo X oferuje lepsze OC niż Y.

Oznacza to także, że nie musisz porównywać ofert towarzystw ubezpieczeniowych pod kątem zakresu ochrony – wszędzie jest taki sam.

Czytaj także: Zniżki na OC dla dużych samochodów (szczególnie w dużych firmach)

Czy towarzystwo ubezpieczeniowe ma znaczenie przy wyborze OC? 

Czy towarzystwo ubezpieczeniowe ma znaczenie przy wyborze OC, skoro jego zakres jest określony ustawowo? Czym ubezpieczyciele mogą się różnić między sobą?

Odpowiedź jest prosta – ceną i ofertami dodatkowymi. Skoro towarzystwa ubezpieczeniowe nie mogą między sobą rywalizować zakresem ochrony, robią to za pomocą ceny i atrakcyjnych bonusów lub zestawów pakietowych.

Kierowcy o różnej historii, wieku, miejscu zamieszkania oraz marce samochodu mogą znaleźć tańsze i droższe oferty polis w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego, które wybiorą.

Wielu ubezpieczycieli proponuje OC w pakiecie z AC w korzystnej cenie i tym próbuje zachęcić potencjalnych klientów.

Jeżeli szukasz właśnie ubezpieczenia, skorzystaj najlepiej z porównywarki cenowej, która na podstawie kilku danych wyświetli Ci najlepsze dla Ciebie cenowo oferty. Za OC nie ma sensu przepłacać. 

Czytaj także: Ubezpieczenie na życie – ile kosztuje polisa? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Podsumowanie

  1. Ubezpieczenie OC to obowiązkowa polisa dla właścicieli pojazdów mechanicznych. Dzięki obowiązkowemu ubezpieczeniu poszkodowani w wypadku mogą liczyć na sprawne pokrycie wyrządzonych szkód, a sprawcy nie muszą płacić wysokich odszkodowań z własnej kieszeni.
  2. Zakres OC jest określony ustawowo, nie ma tutaj znaczenia, jakie towarzystwo ubezpieczeniowe wybierzesz.
  3. Towarzystwa ubezpieczeniowe rywalizują ze sobą za pomocą ceny i atrakcyjnych bonusów lub zestawów pakietowych.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej