Ubezpieczenie na życie - ile kosztuje polisa? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Aktualizacja:
ile-kosztuje-ubezpieczenie-na-zycie

Spokojny sen kosztuje, bo wiadomo, w życiu nie ma nic za darmo. Ale z drugiej strony nie jest tak, że musisz być krezusem, by pozwolić sobie na luksus w postaci polisy na życie. Kwota przeznaczona na nią może być relatywnie niewielka w stosunku do poczucia bezpieczeństwa, jakie zyskujesz.

Niełatwo jest odpowiedzieć wprost na pytanie – ile kosztuje ubezpieczenie na życie. Wysokość składki będzie bowiem różnić się w zależności od zakresu ochrony, a przede wszystkim sumy ubezpieczenia. Sprawdź, od czego zależy cena polisy, a także jak znaleźć dla siebie optymalną ofertę.

Ubezpieczenie na życie – co obejmuje?

Podstawowy zakres ochrony ubezpieczenia, który wynika z jego nazwy to oczywiście suma ubezpieczenia, jaka przewidziana jest w przypadku śmierci ubezpieczonego. Jest to niezwykle ważny element każdej polisy, ponieważ w ogólnym założeniu kwota ubezpieczenia powinna stanowić zabezpieczenie dla bliskich w sytuacji, kiedy tracą nie tylko członka rodziny, ale również źródło dochodów. Dlatego odpowiedni dobór wysokości sumy ubezpieczenia jest niezwykle ważnym aspektem przy wyborze konkretnej oferty.

Polisa na życie można również podzielić na klasyczne polisy, które zapewniają zabezpieczenie w okresie opłacania składek oraz umowy na dożycie, które nie tylko gwarantuję wypłatę odszkodowania, ale również mogą stanowić formę gromadzenia kapitału np. na emeryturę.

Jeśli chodzi o wysokość składki, to zależy ona między innymi od częstotliwości jej opłacania. Korzystniej jest płacić składki roczne. Nieco więcej zapłacisz za polisę, gdy będziesz opłacać ją półrocznie, kwartalnie lub co miesiąc. Jednorazowe wpłacanie większych kwot także daje większą zniżkę.

Czytaj także: Freeride, a ubezpieczenie narciarskie – co musisz wiedzieć?

Suma ubezpieczenia – jak ją ustalić?

Odpowiedź na pytanie, ile warte jest Twoje życie, może być kłopotliwa. Powinieneś zastanowić się, jaka jest Twoja zdolność finansowa: poziom Twoich zarobków i oszczędności, czy masz kredyt i gdy Cię zabraknie, rodzina będzie go w stanie spłacić, ile potrzebujesz na edukację dzieci, czy rodzinę będzie stać na pokrycie kosztów pogrzebu. Jeśli masz trudności z przeanalizowaniem tych elementów, skontaktuj się z doradcą ubezpieczeniowym. Przy okazji pamiętaj, że zawsze masz prawo zmienić sumę ubezpieczenia. Na początek możesz wybrać niższą. W trakcie trwania umowy, gdy np. powiększy się rodzina i weźmiesz kredyt, zwiększysz tę sumę i zakres odpowiedzialności ubezpieczyciela.

Czytaj także: Ubezpieczenie od sportów ekstremalnych. Jak wybrać i gdzie kupić polisę online?

Poważne zachorowanie, uszczerbek na zdrowiu kiedy jeszcze zadziała polisa

Warto pamiętać, że ubezpieczenie na życie obejmuje również odszkodowania w przypadku doznanego uszczerbku na zdrowiu. Chodzi tu zarówno o drobne urazy jak zwichnięta kostka czy złamany palec, po poważniejsze przypadki, jak udar czy zawał. Świadczenia są też wypłacane w przypadku trwałej niezdolności do pracy lub całkowitej niezdolności do samodzielnego funkcjonowania. Zakres ochrony może być bardzo zróżnicowany – od prostej tabeli z obliczonym procentowo odszkodowaniem za poszczególny rodzaj urazu, po kompleksową ochronę, która będzie obejmować m.in. koszty leków oraz rehabilitacji.

Czytaj także: Ubezpieczenie na życie MetLife: zabezpieczenie przyszłości swojej i bliskich

Jak wybrać w morzu ofert? Poszukiwania polisy idealnej

Jeśli już wiesz, czego oczekujesz od ubezpieczenia, pora na porównanie ofert poszczególnych firm ubezpieczeniowych. Zanim się za to zabierzesz, przeczytaj, jakich haczyków trzeba unikać i na co zwrócić szczególną uwagę:

 • Zakres ochrony, czyli to, jakie zdarzenia objęte są odpowiedzialnością towarzystwa, za co i w jakiej części przysługuje Ci odszkodowanie.

 • Czy polisa ma zabezpieczenie na wypadek śmiertelnej choroby lub nieszczęśliwego wypadku (w niektórych firmach takie opcje należy dodatkowo wykupić),

 • Co ubezpieczyciel rozumie przez śmiertelną chorobę lub nieszczęśliwy wypadek? Może się okazać, że wcale nie to, co Ty definiujesz.

 • Termin, od którego objęty jesteś ochroną ubezpieczeniową, czyli jaką karencją ubezpieczenia zostajesz objęty.

 • Umowy dodatkowe, które towarzystwo oferuje w ramach polisy i to, czy na pewno są Ci potrzebne.

 • Wyłączenia odpowiedzialności firmy ubezpieczeniowej, a więc sytuacje, w których nie przysługuje Ci odszkodowanie. Najczęściej dotyczy to zdarzeń, podczas których ubezpieczony pozostawał pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.

 • Sposób kalkulowania składki i częstotliwość jej opłacania.

 • Warunki i tryb rezygnacji z ubezpieczenia oraz skutki tego rodzaju decyzji.

Cena nie powinna być głównym kryterium

Nie dokonuj wyboru jedynie na podstawie ceny. Choć to ważny argument, może się okazać, że „okazyjnie” kupiona polisa nie będzie odpowiadać Twoim potrzebom. Wiążesz się z towarzystwem na długie lata, więc zapoznaj się w wybranym produktem od A do Z. Jeśli np. uprawiasz sporty ekstremalne, zwróć uwagę, czy ubezpieczenie na życie nie wyłącza odpowiedzialności towarzystwa w przypadku śmierci w wyniku tego sportu. Najczęściej do sportów ekstremalnych zaliczane są: speleologia, sporty spadochronowe, lotnicze, motorowodne, nurkowanie, wspinaczka wysokogórska, ale szczegółowa lista zależy od towarzystwa.

Pamiętaj, wszystkie elementy opisane są w OWU, czyli Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Zatem uzbrój się w cierpliwość, spotkaj się z kilkoma agentami, zbierz oferty i porównaj. Odważnie przedzieraj się przez gąszcz propozycji – wysłuchaj, poczytaj i samodzielnie wyciągnij wnioski.

Czytaj także: Ubezpieczenie kredytu hipotecznego – 6 rzeczy, które musisz wiedzieć

Im szybciej tym taniej!

Jak widać powyżej, przy tego typu produktach obowiązuje zasada: latka lecą, składki rosną. W takim razie, ile kosztuje ubezpieczenie na życie? Jeśli przystąpisz do ubezpieczenia przed trzydziestką, zapłacisz niższą składkę niż osoba w sile wieku. Co ciekawe, towarzystwa różnie obliczają wiek ubezpieczonego: jedne biorą pod uwagę dokładną datę urodzenia, inne rocznik, jeszcze inne kierują się zasadą bliższych urodzin.  Jeżeli dzień Twoich urodzin jest oddalony od daty podpisania umowy o mniej niż 6 miesięcy, składka będzie wyznaczona według taryf dla starszego rocznika. Porównaj więc oferty.

Ile kosztuje ubezpieczenie na życie – cennik towarzystw ubezpieczeniowych

Jak już wspomnieliśmy, ceny ubezpieczeń na życie mogą znacząco się od siebie różnić. Żeby jednak umożliwić Ci rozeznanie w tematyce kosztów polis, przygotowaliśmy zestawienie ofert popularnych towarzystw ubezpieczeniowych. W ten sposób dowiesz się, nie tylko ile kosztuje polisa na życie, ale również, jaką ochronę zapewnia Ci wybrana polisa.

PZU ubezpieczenia na życie

Oferta PZU jest bogata i oprócz standardowej ochrony na wypadek śmierci można skorzystać z szeregu zabezpieczeń dla siebie i bliskich. Jednak żeby uzyskać najlepsze porównanie, wybraliśmy podstawowe ubezpieczenie terminowe, którym mogą zostać objęte osoby od 18. do 65. roku życia. Zakres ochrony jest podstawowy i zakłada wypłatę świadczenia w przypadku śmierci ubezpieczonego. Niemniej umowę można rozszerzyć m.in. o wsparcie w razie choroby nowotworowej i innym ciężkim schorzeniu, opiekę medyczną, wparcie po operacji czy w czasie leczenia szpitalnego. To ubezpieczony decyduje o sumie ubezpieczenia, która w głównej mierze wpływa na wysokość składki.

Jeśli z kolei spojrzymy szerzej na ofertę PZU ubezpieczenie na życie, cennik najkorzystniej wypada w przypadku ubezpieczenia NNW. Jeśli śmierć będzie następstwem nieszczęśliwego wypadku, bliscy mogą liczyć na odszkodowanie rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych przy miesięcznej składce w wysokości około 30 zł.

Warta ubezpieczenie na życie

Towarzystwo ubezpieczeniowe Warta zwraca uwagę na szereg czynników, od których uzależniona jest cena polisy. Żeby odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje ubezpieczenie na życie w Warcie, trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników. Należą do nich m.in.: wiek ubezpieczonego, suma ubezpieczenia oraz warianty dodatkowe, jak chociażby ochrona zdrowotna bądź wypadkowa czy określony budżet na leczenie za granicą. W ofercie znajdziesz również specjalne oferty dla dzieci, osób w podeszłym wieku, a także kredytobiorców oraz m.in. sportowców. Jeśli masz wobec ubezpieczenia konkretne oczekiwania, warto zapoznać się z tego rodzaju dedykowanymi propozycjami, gdyż w ich przypadku istnieje większe prawdopodobieństwo znalezienia oferty skrojonej do Twoich potrzeb.

AXA ubezpieczenie na życie

Po przejęciu przez firmę UNIQA to właśnie to towarzystwo oferuje paletę produktów na życie. Ubezpieczenie proponowane przez UNIQA zbliżone jest do znanych głównie z zakładów pracy ubezpieczeń grupowych. Wyróżnia je szeroki wachlarz świadczeń z tytułu zróżnicowanych zdarzeń. Sam ubezpieczony chroniony jest na wypadek śmierci, uszczerbku na zdrowiu, zachorowania czy pobytu w szpitalu. Pieniądze przysługują także w związku z dzieckiem (urodzenie, choroba, pobyt w szpitalu, śmierć), małżonkiem, rodzicami czy teściami (śmierć). Pakiet ochronny może zostać poszerzony o diagnostykę medyczną w placówkach AXA lub współpracujących z towarzystwem ubezpieczeniowym.

W praktyce miesięczna składka ubezpieczenia na życie może wahać się od 30 do około 200 zł w zależności od zakresu ochrony, wysokości sumy ubezpieczenia. Możliwość spersonalizowania oferty pozwala jednak dobrać ubezpieczenie tak, aby jak najlepiej chroniła Ciebie i Twoich bliskich.

Podsumowanie

 • Suma ubezpieczenia stanowi 100% możliwego odszkodowania w razie śmierci ubezpieczonego.
 • Polisy na życie mogą ubezpieczać jedynie w razie śmierć ubezpieczonego lub np. czasowej niezdolność do pracy, koszty leczenia czy NNW.
 • Na koszt ubezpieczenia na życie wpływa wiek, w jakim wykupujemy polisę.
 • Informacje na temat szczegółów ubezpieczenia znajdziesz w OWU – Ogólnych warunkach umowy.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
10 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.19  •  Samochód
Co oznaczają czerwone tablice rejestracyjne i kiedy o nie wnioskować?

Poruszając się po polskich drogach, mogłeś zwrócić uwagę na pojazdy z czerwonymi tablicami rejestracyjnymi, które różnią się od standardowych tablic. Czy wiesz, co oznaczają czerwone tablice rejestracyjne i kto może z nich korzystać? Przygotowaliśmy krótki przewodnik dla tych, którzy jeszcze nie zdążyli się zapoznać z tym zagadnieniem.

Czytaj więcej
2024.07.19  •  Samochód
Parkowanie równoległe krok po kroku

Parkowanie to jedna z podstawowych czynności, które każdy kierowca musi opanować. Wśród różnych technik parkowania, parkowanie równoległe, często nazywane kopertą, uchodzi za jeden z najtrudniejszych manewrów do wykonania. Wymaga precyzyjnego cofania bardzo blisko innych zaparkowanych pojazdów. Jednak dzięki regularnej praktyce i opanowaniu odpowiedniej techniki, parkowanie równoległe będzie znaczenie łatwiejsze.

Czytaj więcej
2024.07.17  •  Motocykl
Czy można kupić dobry motocykl turystyczny do 10 tys. zł?

Marzysz o długich, emocjonujących podróżach motocyklowych, ale niepokoi Cię ograniczony budżet? Nie martw się, na rynku jest wiele wartych polecenia jednośladów, które możesz nabyć za mniej niż 10 tys. zł. W tym artykule znajdziesz sześć wybranych przez nas propozycji, które zapewnią Ci niezapomniane wrażenia z jazdy przy zachowaniu rozsądnych kosztów zakupu i ubezpieczenia.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej