OC samochodu - czy warto jeździć bez ubezpieczenia?

Aktualizacja:
OC samochodu

Ubezpieczenie OC samochodu chroni Cię przed wypłacaniem odszkodowań z własnej kieszeni za zdarzenia drogowe, które spowodujesz. Czym grozi jazda bez OC? Jak możesz zaoszczędzić na tym obowiązkowym ubezpieczeniu?

Dla kogo jest ubezpieczenie OC samochodu?

Ubezpieczenie OC jest zabezpieczeniem finansowym dla właściciela samochodu – nie będzie on musiał płacić z własnej kieszeni, jeśli uszkodzi drogi wóz albo, co gorsza, spowoduje obrażenia ciała u osoby poszkodowanej. Przede wszystkim jednak OC jest dla poszkodowanych – zapewnia im odszkodowanie i sprawia, że nie muszą się martwić, że sprawca nie będzie chciał albo nie będzie miał z czego pokryć szkód. To ubezpieczyciel płaci, a więc kontakt poszkodowanego ze sprawcą jest ograniczony do minimum.

OC samochodu jest w Polsce i w innych krajach Unii Europejskiej obowiązkowe. Warunki ubezpieczenia OC reguluje Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK.

Czytaj także: Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych w pigułce. Pobierz tekst

Komu przysługuje odszkodowanie z ubezpieczenia OC?

Odszkodowanie z OC należy się każdej osobie, która została poszkodowana w wypadku, a nie jest bezpośrednim jego sprawcą, np. kierowcy, pasażerowi, pieszemu, rowerzyście. Jeśli w wyniku zdarzenia poszkodowany zmarł, to zadośćuczynienie należy się również członkom jego rodziny. Warto zaznaczyć, że zadośćuczynienie z ubezpieczenia OC przysługuje także pasażerom, którzy jechali w samochodzie razem ze sprawcą wypadku, a doznali w jego trakcie obrażeń.

W tym miejscu warto dokonać rozróżnienia: za wymierne straty materialne z ubezpieczenia OC poszkodowani otrzymują odszkodowanie, natomiast za ból, cierpienie, rozstrój zdrowia przysługuje zadośćuczynienie.

Czytaj także: Obrażenia w wypadku? Zdobądź odszkodowanie z OC sprawcy metodą trzech kroków

Co w sytuacji, gdy sprawca wypadku nie ma aktualnego ubezpieczenia OC?

Niestety Ty także możesz znaleźć się w sytuacji, w której sprawca zdarzenia nie będzie miał ubezpieczenia OC. Szacunkowo aż 250 tys. kierowców jeździ po Polsce bez ważnej polisy OC samochodu.

Tu jednak chciałabym Cię uspokoić – nawet jeśli nieubezpieczony kierowca spowoduje wypadek, Ty jako poszkodowany nie będziesz musiał sądzić się z nim o pokrycie szkód. W takim przypadku chroni Cię UFG, czyli Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, od którego otrzymasz odszkodowanie. Potem Fundusz będzie ściągał te pieniądze tzw. regresem ubezpieczeniowym od właściciela i kierowcy nieubezpieczonego auta.

A może kusi Cię, aby „zaoszczędzić” i nie wykupować polisy OC samochodu? Może jeździsz mało i wyłącznie po takich drogach, które policja rzadko patroluje? Nie polecam tego rozwiązania. Jeśli spowodujesz wypadek nieubezpieczonym samochodem, będziesz musiał oddać do UFG całe odszkodowanie, które Fundusz wypłaci poszkodowanemu, a oprócz tego zapłacisz karę za brak OC.

Karę zapłacisz z resztą i tak, nawet gdy nie spowodujesz stłuczki ani nie złapie Cię drogówka. Jak to możliwe?  – o tym przeczytasz poniżej. A jeśli chcesz naprawdę zaoszczędzić na ubezpieczeniu OC samochodu, po prostu skorzystaj z porównywarki OC i znajdź sobie najtańszą polisę.

Kary za brak OC samochodu. „Gapowicze” słono płacą

Jazda bez OC zupełnie się nie opłaca. Kary dla „gapowiczów”, nawet tych kilkudniowych, mogą się okazać bardzo dotkliwe.

Kary za brak OC 2019

Wysokość kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy samochodu jest uzależniona od minimalnego wynagrodzenia za pracę. W 2015 roku wynosi ono 1750 zł brutto. Warto dodać, że płaca minimalna rokrocznie rośnie, a zatem kary za brak OC mogą być jeszcze wyższe. Obecnie nieubezpieczeni właściciele samochodów osobowych zapłacą nawet dwukrotność minimalnej płacy, czyli 3500 złotych.

UFG dowiaduje się o nieubezpieczonych kierowcach przede wszystkim od policji. Nieubezpieczony kierowca może wpaść jednakowo podczas rutynowej kontroli drogówki, ale może go dopaść również tzw. wirtualny policjant. Jest to system wprowadzony od 2012 r. właśnie przez UFG, który automatycznie wykrywa przerwy w ciągłości posiadania OC.

Gdzie kupić najtańsze OC samochodu?

Dla większości osób głównym kryterium przy wyborze OC jest jego cena. Sam zakres ubezpieczenia jest taki sam u wszystkich ubezpieczycieli. Firmy ubezpieczeniowe konkurują między sobą nie tylko ceną, ale także renomą i jakością obsługi osób poszkodowanych. Duża część firm ubezpieczeniowych kusi też bezpłatnymi bonusami dodawanymi do polisy OC. Najpopularniejsze z nich to Zielona Karta i assistance powypadkowe w wersji mini.

Czytaj także: Bezpłatne dodatki do OC. Sprawdź, który ubezpieczyciel oferuje najwięcej

Aby zaoszczędzić czas, wiele osób przekonało się już do internetowych kalkulatorów OC i coraz chętniej z nich korzysta. Kalkulatory OC poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych są bardzo intuicyjne i w ciągu kilkunastu możesz wyliczyć wysokość swojej składki OC i wykupić ją przez internet. Kalkulator OC ma jednak jedną zasadniczą wadę – pokazuje wyliczenie składki tylko u jednego ubezpieczyciela.

Bardziej praktycznie jest skorzystanie z dobrej porównywarki OC. Porównuje ona oferty wielu zakładów ubezpieczeniowych i działa od nich niezależnie. Dzięki porównywarce również bez wychodzenia z domu można kupić polisę OC.

W trakcie wprowadzania danych do porównywarki zostaniesz poproszony o podanie wielu istotnych informacji, od których zależy wysokość Twojej składki. Wypełnianie kwestionariusza zaczyna się przeważnie od pytania, jaki rodzaj pojazdu chcesz ubezpieczyć. Porównywarka poprosi też m.in. o podanie następujących danych: marka pojazdu, rok produkcji, model, rodzaj paliwa, typ nadwozia, pojemność silnika, moc silnika, aktualny przebieg, pochodzenie pojazdu, zakładany średni roczny przebieg w kilometrach, sposób użytkowania pojazdu.

Aby cały proces przebiegł jeszcze szybciej, zanim usiądziesz do komputera, przygotuj sobie dowód osobisty, prawo jazdy kierowcy, dowód rejestracyjny samochodu oraz dotychczasowe ubezpieczenie OC.

Bezpośrednia likwidacja szkód – co to jest?

Na koniec warto przyjrzeć się jeszcze systemowi bezpośredniej likwidacji szkód (BLS), ponieważ jest to kolejna usługa, która wpływa na konkurencję między ubezpieczycielami. BLS daje Ci możliwość zgłoszenia szkody z OC sprawcy bezpośrednio do Twojego zakładu ubezpieczeń, czyli do tego, u którego Ty masz polisę OC. To oznacza, że gdy Twój ubezpieczyciel oferuje BLS, to odszkodowanie dostaniesz od niego – a nie, jak do tej pory, od ubezpieczyciela sprawcy, którym mogła być jakaś zupełnie nieznana Ci firma.

Sama bezpośrednia likwidacja szkód nie powoduje ani spadku, ani wzrostu stawek, jednak nie wszyscy ubezpieczyciele oferują usługę BLS. Dobra porównywarka ubezpieczeń podpowie Ci, które towarzystwa mają bezpośrednią likwidację, a także jakie bezpłatne dodatki będziesz miał w pakiecie – a to pozwoli Ci kierować się przy wyborze OC samochodu nie tylko ceną.

Podsumowanie

  • Dzięki ubezpieczeniu OC samochodu gdy spowodujesz wypadek, nie będziesz musiał płacić poszkodowanym z własnej kieszeni, bo zrobi to Twój ubezpieczyciel.
  • Ubezpieczenie OC samochodu jest w Polsce obowiązkowe. Jego warunki reguluje Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK.
  • Jeśli kusi Cię jazda bez OC, pamiętaj, że karę zapłacisz nawet jeśli policja Cię nie skontroluje - UFG ma do dyspozycji tzw. wirtualnego policjanta, który automatycznie wychwytuje przerwy w ubezpieczeniu i na tej podstawie nakłada kary.
  • Gdy spowodujesz wypadek nieubezpieczonym pojazdem, będziesz musiał zwrócić do UFG całe odszkodowanie, które Fundusz wypłaci poszkodowanym.
  • Jeśli naprawdę chcesz zaoszczędzić na OC samochodu, skorzystaj z internetowej porównywarki OC i wybierz najtańszą polisę.
  • Warunki ubezpieczenia OC są takie same w każdej firmie.
  • Ubezpieczyciele, aby zachęcić klientów, dokładają do OC bezpłatne dodatki albo oferują bezpośrednią likwidację szkód.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej