Poznaj 7 zasad chodzenia po górach, które zapewnią Ci bezpieczeństwo

Aktualizacja:
bezpiecznie w górach

Wyjście na górski szlak bez odpowiedniego przygotowania, stroju i dobrze spakowanego plecaka, to lekkomyślność, która może skończyć się tragicznie. Zanim zdecydujesz się na zdobywanie górskich szczytów, sprawdź, co powinieneś mieć przy sobie podczas takiej wyprawy i jak zachować się w razie niebezpieczeństwa. Oto najważniejsze zasady chodzenia po górach.

7 prostych zasad chodzenia po górach – zapoznaj się z nimi zanim ruszysz na szlak.

1. Oceń swoje możliwości

Zanim usiądziesz nad mapą i zaczniesz marzyć o wysokich szczytach, trzeźwo oceń swoją kondycję. Jeśli na co dzień siedzisz ze biurkiem i nie jesteś aktywny fizycznie, wyjście w wyższe partie może sprawić Ci trudność. Pierwsze kroki w górach stawiaj więc latem i wybieraj łatwiejsze szlaki. A jeśli marzy Ci się kilkudniowy urlop w górach – zacznij przygotowania kondycyjne kilka tygodni wcześniej – biegaj, wsiądź na rower, zapisz się na zajęcia fitness poprawiające kondycję. Nie bagatelizuj tego, szczególnie zimą.

2. Wybierz szlak

Dopasuj trasę do swoich umiejętności. Jeśli dopiero zaczynasz, zdecyduj się na szczyt łatwiejszy do zdobycia. Sprawdź wysokości i odległości na mapie, poczytaj opinie o trasie w górskich serwisach internetowych, zasięgnij opinii na forach. Podczas planowania trasy, sprawdź też, jaką drogą najszybciej wrócisz do schroniska w sytuacji, gdy załamie się pogoda.

Bez względu na warunki i porę roku, w góry wyruszaj rano. Nie sugeruj się podanym na mapie czasem dotarcia na szczyt. Weź pod uwagę fakt, że pokonanie trasy może zająć Ci więcej czasu, że zechcesz zrobić przystanek, wreszcie, że coś może pójść nie po Twojej myśli.

3. Sprawdź warunki

Zamiast patrzeć w chmury i cieszyć się ze świecącego słońca sprawdź dokładną prognozę dla miejsca, w które się wybierasz. Możesz skorzystać ze specjalistycznych serwisów górskich, ale popularne aplikacje pogodowe, które pokazują, jak zmienia się pogoda w ciągu dnia też dadzą radę. Zwróć uwagę także na prognozę na kolejny dzień i pamiętaj, że burza zapowiadana na jutro, może przesunąć się na dziś. Bądź czujny!

4. Znajdź towarzystwo

Nie idź w góry sam – ta zasada obowiązuje wszystkich, bez względu na poziom trudności szlaku, górskie doświadczenie i warunki. Znajdź więc towarzyszy Twojej wędrówki, najlepiej z doświadczeniem w górach większym od Twojego. Kompanów poszukaj wśród znajomych, w internecie lub zapytaj w schronisku. Może ktoś akurat wybiera się w tę samą trasę? Towarzystwo w górach przyda się, gdy zabłądzisz, ale także, gdy zdarzy się wypadek.

5. Spakuj plecak

W razie załamania pogody lub wypadku, zawartość Twojego plecaka może ocalić Twoje zdrowie lub życie. Dlatego pakuj się w skupieniu i potraktuj przygotowania do wyprawy jako jej ważną część.

Oto rzeczy, które muszą znaleźć się w Twoim plecaku:

  • Kompas i mapa – koniecznie papierowa – elektroniczny GPS może przecież odmówić współpracy,
  • Napój i kaloryczny posiłek,
  • Kompletna apteczka – sprawdź, czy jest w niej bandaż elastyczny, materiały opatrunkowe, plastry, koc termiczny (chroni przed wychłodzeniem w razie wypadku),
  • Kurtka przeciwdeszczowa,
  • Czapka (optymalnie – przeciwsłoneczna i zimowa),
  • Ciepłe skarpetki, ewentualnie odzież na zmianę,
  • Naładowany telefon komórkowy – zadbaj, by zachować baterię na ważne telefony ratunkowe, jeśli chcesz robić w górach zdjęcia, weź drugi telefon, powerbank lub osobny aparat fotograficzny,
  • Źródło ognia – przyda się, gdy w górach zastanie Cię noc i zechcesz rozpalić ognisko,

Wpisz do telefonu komórkowego Górski Numer Ratunkowy: 601 100 300 lub 985. Zainstaluj w telefonie z Androidem aplikację Ratunek.

6. Zadbaj o strój

Na górskie wyjście najlepiej ubrać się na cebulkę, czyli w kilka warstw, które można ściągać lub zakładać w zależności od zmieniającej się pogody. Przyda się więc oddychający podkoszulek, bluza z kapturem, polar i kurtka chroniąca przed deszczem i wiatrem. Na nogi – turystyczne spodnie z podwijanymi lub odpinanymi nogawkami, ewentualnie krótkie spodenki na zmianę. Pamiętajmy, że pogoda w górach zmienia się szybko i nagle, a podczas całodniowej wędrówki możesz „załapać się” zarówno na chłodny poranek, słoneczne południe, jak i wietrzny, deszczowy wieczór. Bądź gotowy na każdą aurę i nie daj się zaskoczyć!

W górach najważniejsze są buty. Niech będą wygodne, stabilne, z grubą podeszwą i koniecznie ponad kostkę tak, by zabezpieczały staw skokowy przed ewentualnymi skręceniami i złamaniami.

7. Ubezpiecz się

Jeśli cały urlop spędzasz w wysokich górach, wyjeżdżasz w nie często lub uprawiasz inne ekstremalne sporty, koniecznie zaopatrz się w specjalną polisę ubezpieczeniową – np. „Bezpieczny powrót” w PZU, która działa na wszystkich górskich szlakach do wysokości 6000 m n.p.m. Polisa pokryje koszty leczenia i pobytu w szpitalu, ale także, jeśli zajdzie taka potrzeba, koszty akcji ratunkowej z użyciem helikoptera oraz transportu do kraju. Zabezpieczy Cię też na wypadek utraty bagażu, pomocy prawnej oraz pokryje koszty ewentualnych szkód wyrządzonych osobom lub zniszczenia ich mienia. Za niewielką opłatą możesz rozszerzyć polisę o ochronę NNW.

Ubezpieczenie turystyczne możesz kupić w Punkta – wystarczy przejść na stronę: Ubezpieczenie turystyczne online.

Tu przeczytasz więcej na temat polisy „Bezpieczny powrót” >>>> klik

Zasady chodzenia po górach są proste, nie bagatelizuj ich, bo mogą Ci uratować życie.

Zobacz także: Ubezpieczenie górskie

Podsumowanie

  • W góry wyruszaj wcześnie rano i nigdy nie idź w nie sam.
  • Ubierz się „na cebulkę” by mieć strój pasujący do każdej pogody. Zadbaj o buty usztywniające kostkę.
  • Zawsze miej przy sobie naładowany telefon z wpisanym Górskim Numerem Ratunkowym 601 100 300 lub 985.

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Podobne artykuły

pomysły na majówkę, źródło pixabay.com
2019.04.25
7 pomysłów na udaną majówkę

Jeśli marzysz o tym, by wyjechać gdzieś na długi, majowy weekend lub zorganizować majówkę w innym terminie – czas wziąć się za planowanie. Dla tych, którzy wciąż szukają pomysłu na majówkę mamy kilka propozycji – tańszych, droższych, wymagających mniejszej lub większej aktywności. Dla każdego coś dobrego!

Czytaj więcej
2019.04.25  •  Podróże
Gdzie na majówkę / długi weekend? Najlepsze miejsca w Polsce!

Polska jest pełna urzekających zakątków, również takich bez tłumów turystów. Marzysz o tym, żeby przez chwilę odpocząć od zgiełku miasta, poczuć bliskość przyrody i… pooddychać świeżym powietrzem? Mamy dla ciebie kilka propozycji. A jeśli właśnie szukasz miejskiego życia, galerii, klubów i zabytków – spokojnie, są i takie miejsca! Gdzie na majówkę, długi weekend? Oto najlepsze miejsca w Polsce!

Czytaj więcej
Zimą góry są niebezpieczne. Pomyśl o ubezpieczeniu na wypadek akcji poszukiwawczej i ratowniczej.
2015.01.12
Ubezpieczenie kosztów akcji ratowniczej – nie płać za śmigłowiec

O tym pomyśle mówi się w Polsce od lat, ale cały czas tylko się mówi, mimo że w innych krajach to działa. U naszych południowych sąsiadów czy w Alpach, wychodząc w wysokie góry, musisz mieć ubezpieczenie. W innym przypadku słono zapłacisz za ewentualną akcję ratowniczą. W Polsce wypada mieć jedynie telefon do GOPR, czy TOPR, które po zabłąkanych turystów wysyłają helikopter, obciążając wyłącznie swój budżet.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie narciarskie. Ile kosztuje ubezpieczenie na narty lub snowboard?
2018.11.21
Ubezpieczenie narciarskie. Ile kosztuje ubezpieczenie na narty lub snowboard?

Sezon narciarski za pasem. Tysiące Polaków mają w planach szaleństwa nie tylko na polskich stokach, ale też za granicą, głównie w Alpach. Jeżeli zaliczasz się do nich, dowiedz się, jakie ubezpieczenie narciarskie powinieneś wykupić i ile może kosztować polisa. Czy narty to sport ekstremalny? Jakie ubezpieczenie się sprawdzi? Czy ubezpieczenie na narty jest obowiązkowe?

Czytaj więcej
2017.03.08  •  Podróże
Sezon narciarski wciąż trwa, nie zapomnij o ubezpieczeniu

Choć sezon narciarski wciąż trwa, Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe już teraz ogłosiło, że pod względem liczby interwencji na stokach tegoroczna zima będzie rekordowa. Wyjeżdżając w góry, zwłaszcza poza granicami kraju, warto pomyśleć o wykupieniu dodatkowego ubezpieczenia.

Czytaj więcej
szczęśliwa rodzina na sankach podczas ferii zimowych
2024.10.08  •  Podróże
Ubezpieczenie na ferie. Zadbaj o bezpieczne zimowisko!

Ferie trwają, a pogoda za oknem zachęca do wyjazdów zimowych. Jeśli planujesz wybrać się w góry ze swoimi najbliższymi, zadbaj o ich bezpieczeństwo z ubezpieczeniem na wyjazd zimowy. Oto wszystko, co warto wiedzieć o tej polisie.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.11.07  •  Samochód
Najtańsze OC w listopadzie 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2023.12.27  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej