Ubezpieczenie kosztów akcji ratowniczej - nie płać za śmigłowiec

Aktualizacja:
ubezpieczenie kosztów akcji ratowniczej1

O tym pomyśle mówi się w Polsce od lat, ale cały czas tylko się mówi, mimo że w innych krajach to działa. U naszych południowych sąsiadów czy w Alpach, wychodząc w wysokie góry, musisz mieć ubezpieczenie. W innym przypadku słono zapłacisz za ewentualną akcję ratowniczą. W Polsce wypada mieć jedynie telefon do GOPR, czy TOPR, które po zabłąkanych turystów wysyłają helikopter, obciążając wyłącznie swój budżet.

PLANUJESZ WYJAZD? ZAPEWNIJ SOBIE SPOKÓJ, KUPUJĄC NAJLEPSZE UBEZPIECZENIE TURYSTYCZNE.

Zimą ratownicy górscy pracują przede wszystkim na stokach narciarskich. Na górskie szlaki wybierają się rzadko, ale jeśli już tam się udają, to muszą ratować wyczerpanych turystów, którzy nie są w stanie zejść o własnych siłach, albo szukają porwanych przez lawinę. Koszty takiej akcji zwykle są olbrzymie. Godzina pracy śmigłowca to około 3 tysięcy euro.

Czytaj także: Planujesz wycieczki w góry? Pamiętaj o odpowiednim ubezpieczeniu!

Nasi południowi sąsiedzi byli znacznie mądrzejsi i w 2006 roku wprowadzili obowiązkowe ubezpieczenie dla wychodzących zimą w wysokie góry. Tym, którzy go nie posiadają, wystawiają słone rachunki za akcję ratowniczą. Kilka miesięcy temu przekonał się o tym pewien 19-latek, który ześlizgnął się z Rysów. Ponieważ akcja odbywała się po słowackiej stronie Tatr, po turystę przyleciał śmigłowiec Horskiej Sluzby. Pracę maszyny i ratowników Słowacy wycenili na 15 tysięcy euro. Ten przykład pokazuje, że warto wykupić ubezpieczenie nawet jeżeli wędrujesz po polskich szlakach, ale blisko granicy.

Polisy turystycznej nie musisz szukać w górskiej miejscowości (choć ze znalezieniem agenta nie będziesz miał tam kłopotu). Można kupić ją przed wyjazdem w polskim biurze podróży, u agenta lub przez internet. W sierpniu 2014 r. pisaliśmy o pilotażowej sprzedaży ubezpieczeń do Tatrzańskiego Parku Narodowego za jedyne 50 groszy, ale na razie nie słychać o kontynuacji tego pomysłu. Towarzystwa, które mają w swojej ofercie ubezpieczenia turystyczne, zazwyczaj wprowadzają do nich zapis o akcji poszukiwawczej i ratowniczej w górach i na morzu. W takich przypadkach każda firma ustala sumę ubezpieczenia, czyli kwotę, do której finansowo odpowiada za akcję. Poniżej przykładowe sumy ubezpieczenia na koszty akcji poszukiwawczej i ratowniczej w różnych ubezpieczeniach turystycznych:

 • PZU Wojażer – 50 tys zł
 • Warta Travel – 25 tys. zł
 • Allianz Globtroter – 5,5 tys. euro
 • Signal Iduna Bezpieczne Podróże – 6 tys. euro
 • Elvia Travel – 3 lub 6 tys. euro (w zależności od pakietu)
 • Hestia Holiday Charter – 15 tys. zł
 • ERV Pakiet TOP – 12 tys. zł

Wybierając polisę turystyczną koniecznie sprawdź, czy obejmuje ona ubezpieczenie kosztów akcji ratowniczej, a także, czy działa tylko za granicą, czy również w polskich górach.

Czytaj także: Bezpieczeństwo Polaków na nartach. Gdzie i jak jeździmy?

Ile zapłacisz za brak ubezpieczenia?

Przed wyjściem w góry nikt nie będzie sprawdzał, czy masz ubezpieczenie. To nie kontrola OC na drodze. W tym sensie ubezpieczenie w górach nie jest obowiązkowe. Problem jednak pojawi się, gdy nie mając polisy, będziesz potrzebował pomocy. Wtedy za akcję ratowniczą będziesz musiał zapłacić z własnej kieszeni. Jeżeli przydarzy Ci się coś w niskich partiach gór słowackich, koszt takiej akcji może wynosić 2-3 tysięcy euro. Przewiezienie helikopterem do szpitala w Austrii rannego narciarza kosztowało w ubiegłym roku 12,5 tysięcy euro, ale nie był on obciążony kosztami akcji poszukiwawczej, bo zabrano go ze stoku. Jeżeli ratownicy szukają zaginionych turystów z użyciem śmigłowca przez kilka godzin, mogą wystawić rachunek nawet na kilkadziesiąt tysięcy euro. A to już może być problemem nawet dla osób ubezpieczonych. Niskie sumy gwarancyjne w wielu towarzystwach mogą po prostu nie wystarczyć na pokrycie kosztów skomplikowanej akcji.

Czytaj także: Ubezpieczenie narciarskie. Ile kosztuje ubezpieczenie na narty lub snowboard?

W jakim kraju potrzebujesz polisy?

Ratownictwo górskie jest płatne w najpopularniejszych europejskich krajach, pełnych narciarzy i trekkingowców, którzy pokonują górskie szlaki. Wykup więc ubezpieczenie, jeśli jedziesz do Czech, na Słowację, czy do krajów alpejskich (Austria, Francja, Szwajcaria, Włochy).

Czytaj także: Sezon narciarski wciąż trwa, nie zapomnij o ubezpieczeniu

Specjalne ubezpieczenie dla alpinistów

Wyczyncy, którzy uprawiają trekking albo wspinają się w najwyższych górach mogą skorzystać ze specjalnie skrojonego dla nich ubezpieczenia. PZU przygotowało je, konsultując się z Polskim Związkiem Alpinizmu. I dla członków PZA składki są tańsze. W droższym wariancie składka kosztuje aż 453 złote. Za to sumy gwarancyjne, w porównaniu ze zwykłymi ubezpieczeniami turystycznymi, są imponujące. Koszty akcji ratunkowej ubezpieczyciel pokrywa do 250 tys. zł. W takiej samej wysokości odpowiada za koszty leczenia. PZU oferuje też rozszerzenie tej oferty do wysokości 7600 m. n.p.m. Wyżej alpiniści poruszają się już na granicy życia i śmierci. Można też wykupić ubezpieczenie na wypadek aktu terrorystycznego, działań wojennych, lub stanu wyjątkowego, czyli coś czego nie oferują żadne inne polisy. Pamiętać jednak trzeba, że himalaliści jeżdżą w niebezpieczne rejony świata.

Czytaj także: “Bezpieczny Powrót” PZU – ubezpieczenie górskie dla alpinistów i nie tylko

Ubezpieczenie sportów na wyjeździe

Podsumowanie

 • Jeżeli wyjeżdżasz w góry, wykup ubezpieczenie turystyczne
 • Upewnij się, że w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU) jest zapis o akcji poszukiwawczej i ratowniczej w górach
 • Sprawdź sumę gwarancyjną dla kosztów akcji poszukiwawczej
 • Zabierz w góry numer telefonu do lokalnego pogotowia ratowniczego


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
1 Komentarz
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.12  •  Podróże
Sprawdź, o czym pamiętać, jeśli wybierasz się w podróż samochodem po Europie!

Samochód zapewnia nam swobodę i niezależność podczas wakacyjnych wojaży. Jednak, aby podróż była w pełni udana i bezpieczna, należy poświęcić trochę czasu na odpowiednie przygotowanie. Czy wiesz, jakie kroki podjąć, aby Twoja wymarzona wyprawa samochodem po Europie przebiegła bez żadnych niespodzianek? W tym przewodniku znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci bezpiecznie i komfortowo dotrzeć do celu.

Czytaj więcej
2024.07.10
Wybierasz się do słonecznej Italii? Sprawdź, ile zapłacisz za autostradę!

Włochy są znane na całym świecie nie tylko ze swojej bogatej historii, kultury i zapierającej dech w piersiach przyrody, ale również z doskonale rozwiniętej sieci autostrad. Ten śródziemnomorski kraj może się poszczycić ponad 7 000 kilometrami dróg szybkiego ruchu, które umożliwiają sprawne przemieszczanie się między najbardziej odległymi regionami.

Czytaj więcej
2024.07.04  •  Samochód
Winiety w Bułgarii 2024 – przewodnik dla kierowców

Planowanie podróży samochodem do Bułgarii wymaga starannego przygotowania, w tym zapoznania się z systemem opłat drogowych obowiązującym w tym kraju. Od 2019 roku Bułgaria wprowadziła całkowicie zdigitalizowany system poboru opłat za przejazd, zastępując tradycyjne naklejki elektronicznymi winietami.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej