Sezon narciarski wciąż trwa, nie zapomnij o ubezpieczeniu

Aktualizacja:
Narty

Choć sezon narciarski wciąż trwa, Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe już teraz ogłosiło, że pod względem liczby interwencji na stokach tegoroczna zima będzie rekordowa. Wyjeżdżając w góry, zwłaszcza poza granicami kraju, warto pomyśleć o wykupieniu dodatkowego ubezpieczenia.

baner w treści – stały - 1

Według szacunków branży turystycznej, na zimowy wypoczynek w polskich górach zdecydowało się w tym roku nawet o 30% więcej osób, niż w ubiegłych latach. Większa liczba turystów to także większa liczba interwencji ratowników, co potwierdzają dane TOPR. Według ich szacunków, od początku sezonu doszło już do ponad 2000 wypadków. A warunki na większości stoków wciąż sprzyjają jeszcze uprawianiu sportów zimowych. Oznacza to, że liczba interwencji z pewnością się jeszcze zwiększy.

O ile w Polsce turyści nie płacą za pomoc ratowników górskich, o tyle wybierając się na zimowy wypoczynek do Austrii, Włoch, Czech lub na Słowację musisz pamiętać, że tam każda akcja ratunkowa w górach jest płatna. Ze względu na specyfikę terenu, w większości sytuacji wykorzystywany jest śmigłowiec, co znacząco podnosi koszty przedsięwzięcia.

ZOBACZ TAKŻE

Ubezpieczenie kosztów akcji ratowniczej – nie płać za śmigłowiec

Jedziesz na narty? Nie zapomnij zabrać OC! Straż graniczna może je skontrolować

Poznaj 7 zasad chodzenia po górach, które zapewnią Ci bezpieczeństwo

Przykład? Godzina pracy helikoptera to wydatek około 3 tysięcy euro. Do tego trzeba doliczyć także pracę ratowników. Finalnie koszt całej akcji może wynieść nawet kilkanaście tysięcy euro. Wysokie są również ceny zabiegów medycznych. – Gdy skręcimy lub złamiemy nogę, standardowa procedura ambulatoryjna, czyli diagnostyka, RTG, rezonans, usztywnienie nogi może nas kosztować nawet 2-3 tysiące euro – wyjaśnia Magdalena Oszczak, menedżer ds. produktu i oceny ryzyka sprzedażowego w AXA TUiR.

Taki rachunek musi pokryć osoba, której udzielona została pomoc. Można się jednak przed tym wcześniej zabezpieczyć, wykupując przed wyjazdem odpowiednią polisę. Taki pakiet powinien składać się z ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), kosztów leczenia (KL) i usługi assistance. Dobrym rozwiązaniem jest również wykupienie polisy OC w życiu prywatnym. Takie ubezpieczenie pokryje koszty leczenia osób, które odniosły obrażenia w wyniku Twoich działań, np. jeśli spowodujesz wypadek na stoku narciarskim, w którym biorą udział osoby trzecie.

Przed podpisaniem umowy upewnij się, jaka jest suma gwarantowana przez ubezpieczyciela, czyli do jakiej kwoty pokryje on koszty akcji ratunkowej lub leczenia. Wszelkie informacje na ten temat znajdują się zawsze w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU).

Czym się kierować kupując polisę i na co zwrócić uwagę? Przeczytaj nasz raport Bezpieczeństwo Polaków na nartach. Gdzie i jak jeździmy?

Podsumowanie

  1. Coraz więcej Polaków decyduje się na zimowy wypoczynek w górach
  2. Koszty akcji ratunkowych poza granicami kraju pokrywa osoba, której udzielono pomocy
  3. Przed wyjazdem w góry wykup polisę, która pozwoli pokryć koszty akcji poszukiwawczej i ratowniczej
  4. Sprawdź sumę gwarancyjną zapisaną w umowie z ubezpieczycielem


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.19  •  Samochód
Co oznaczają czerwone tablice rejestracyjne i kiedy o nie wnioskować?

Poruszając się po polskich drogach, mogłeś zwrócić uwagę na pojazdy z czerwonymi tablicami rejestracyjnymi, które różnią się od standardowych tablic. Czy wiesz, co oznaczają czerwone tablice rejestracyjne i kto może z nich korzystać? Przygotowaliśmy krótki przewodnik dla tych, którzy jeszcze nie zdążyli się zapoznać z tym zagadnieniem.

Czytaj więcej
2024.07.19  •  Samochód
Parkowanie równoległe krok po kroku

Parkowanie to jedna z podstawowych czynności, które każdy kierowca musi opanować. Wśród różnych technik parkowania, parkowanie równoległe, często nazywane kopertą, uchodzi za jeden z najtrudniejszych manewrów do wykonania. Wymaga precyzyjnego cofania bardzo blisko innych zaparkowanych pojazdów. Jednak dzięki regularnej praktyce i opanowaniu odpowiedniej techniki, parkowanie równoległe będzie znaczenie łatwiejsze.

Czytaj więcej
2024.07.17  •  Motocykl
Czy można kupić dobry motocykl turystyczny do 10 tys. zł?

Marzysz o długich, emocjonujących podróżach motocyklowych, ale niepokoi Cię ograniczony budżet? Nie martw się, na rynku jest wiele wartych polecenia jednośladów, które możesz nabyć za mniej niż 10 tys. zł. W tym artykule znajdziesz sześć wybranych przez nas propozycji, które zapewnią Ci niezapomniane wrażenia z jazdy przy zachowaniu rozsądnych kosztów zakupu i ubezpieczenia.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej