Poznaj 7 zasad chodzenia po górach, które zapewnią Ci bezpieczeństwo

Aktualizacja:
bezpiecznie w górach

Wyjście na górski szlak bez odpowiedniego przygotowania, stroju i dobrze spakowanego plecaka, to lekkomyślność, która może skończyć się tragicznie. Zanim zdecydujesz się na zdobywanie górskich szczytów, sprawdź, co powinieneś mieć przy sobie podczas takiej wyprawy i jak zachować się w razie niebezpieczeństwa. Oto najważniejsze zasady chodzenia po górach.

7 prostych zasad chodzenia po górach – zapoznaj się z nimi zanim ruszysz na szlak.

1. Oceń swoje możliwości

Zanim usiądziesz nad mapą i zaczniesz marzyć o wysokich szczytach, trzeźwo oceń swoją kondycję. Jeśli na co dzień siedzisz ze biurkiem i nie jesteś aktywny fizycznie, wyjście w wyższe partie może sprawić Ci trudność. Pierwsze kroki w górach stawiaj więc latem i wybieraj łatwiejsze szlaki. A jeśli marzy Ci się kilkudniowy urlop w górach – zacznij przygotowania kondycyjne kilka tygodni wcześniej – biegaj, wsiądź na rower, zapisz się na zajęcia fitness poprawiające kondycję. Nie bagatelizuj tego, szczególnie zimą.

2. Wybierz szlak

Dopasuj trasę do swoich umiejętności. Jeśli dopiero zaczynasz, zdecyduj się na szczyt łatwiejszy do zdobycia. Sprawdź wysokości i odległości na mapie, poczytaj opinie o trasie w górskich serwisach internetowych, zasięgnij opinii na forach. Podczas planowania trasy, sprawdź też, jaką drogą najszybciej wrócisz do schroniska w sytuacji, gdy załamie się pogoda.

Bez względu na warunki i porę roku, w góry wyruszaj rano. Nie sugeruj się podanym na mapie czasem dotarcia na szczyt. Weź pod uwagę fakt, że pokonanie trasy może zająć Ci więcej czasu, że zechcesz zrobić przystanek, wreszcie, że coś może pójść nie po Twojej myśli.

3. Sprawdź warunki

Zamiast patrzeć w chmury i cieszyć się ze świecącego słońca sprawdź dokładną prognozę dla miejsca, w które się wybierasz. Możesz skorzystać ze specjalistycznych serwisów górskich, ale popularne aplikacje pogodowe, które pokazują, jak zmienia się pogoda w ciągu dnia też dadzą radę. Zwróć uwagę także na prognozę na kolejny dzień i pamiętaj, że burza zapowiadana na jutro, może przesunąć się na dziś. Bądź czujny!

4. Znajdź towarzystwo

Nie idź w góry sam – ta zasada obowiązuje wszystkich, bez względu na poziom trudności szlaku, górskie doświadczenie i warunki. Znajdź więc towarzyszy Twojej wędrówki, najlepiej z doświadczeniem w górach większym od Twojego. Kompanów poszukaj wśród znajomych, w internecie lub zapytaj w schronisku. Może ktoś akurat wybiera się w tę samą trasę? Towarzystwo w górach przyda się, gdy zabłądzisz, ale także, gdy zdarzy się wypadek.

5. Spakuj plecak

W razie załamania pogody lub wypadku, zawartość Twojego plecaka może ocalić Twoje zdrowie lub życie. Dlatego pakuj się w skupieniu i potraktuj przygotowania do wyprawy jako jej ważną część.

Oto rzeczy, które muszą znaleźć się w Twoim plecaku:

  • Kompas i mapa – koniecznie papierowa – elektroniczny GPS może przecież odmówić współpracy,
  • Napój i kaloryczny posiłek,
  • Kompletna apteczka – sprawdź, czy jest w niej bandaż elastyczny, materiały opatrunkowe, plastry, koc termiczny (chroni przed wychłodzeniem w razie wypadku),
  • Kurtka przeciwdeszczowa,
  • Czapka (optymalnie – przeciwsłoneczna i zimowa),
  • Ciepłe skarpetki, ewentualnie odzież na zmianę,
  • Naładowany telefon komórkowy – zadbaj, by zachować baterię na ważne telefony ratunkowe, jeśli chcesz robić w górach zdjęcia, weź drugi telefon, powerbank lub osobny aparat fotograficzny,
  • Źródło ognia – przyda się, gdy w górach zastanie Cię noc i zechcesz rozpalić ognisko,

Wpisz do telefonu komórkowego Górski Numer Ratunkowy: 601 100 300 lub 985. Zainstaluj w telefonie z Androidem aplikację Ratunek.

6. Zadbaj o strój

Na górskie wyjście najlepiej ubrać się na cebulkę, czyli w kilka warstw, które można ściągać lub zakładać w zależności od zmieniającej się pogody. Przyda się więc oddychający podkoszulek, bluza z kapturem, polar i kurtka chroniąca przed deszczem i wiatrem. Na nogi – turystyczne spodnie z podwijanymi lub odpinanymi nogawkami, ewentualnie krótkie spodenki na zmianę. Pamiętajmy, że pogoda w górach zmienia się szybko i nagle, a podczas całodniowej wędrówki możesz „załapać się” zarówno na chłodny poranek, słoneczne południe, jak i wietrzny, deszczowy wieczór. Bądź gotowy na każdą aurę i nie daj się zaskoczyć!

W górach najważniejsze są buty. Niech będą wygodne, stabilne, z grubą podeszwą i koniecznie ponad kostkę tak, by zabezpieczały staw skokowy przed ewentualnymi skręceniami i złamaniami.

7. Ubezpiecz się

Jeśli cały urlop spędzasz w wysokich górach, wyjeżdżasz w nie często lub uprawiasz inne ekstremalne sporty, koniecznie zaopatrz się w specjalną polisę ubezpieczeniową – np. „Bezpieczny powrót” w PZU, która działa na wszystkich górskich szlakach do wysokości 6000 m n.p.m. Polisa pokryje koszty leczenia i pobytu w szpitalu, ale także, jeśli zajdzie taka potrzeba, koszty akcji ratunkowej z użyciem helikoptera oraz transportu do kraju. Zabezpieczy Cię też na wypadek utraty bagażu, pomocy prawnej oraz pokryje koszty ewentualnych szkód wyrządzonych osobom lub zniszczenia ich mienia. Za niewielką opłatą możesz rozszerzyć polisę o ochronę NNW.

Ubezpieczenie turystyczne możesz kupić w Punkta – wystarczy skontaktować się z nami pod numerem telefonu 22 490 90 00 lub mailowo: [email protected].

Tu przeczytasz więcej na temat polisy „Bezpieczny powrót” >>>> klik

Zasady chodzenia po górach są proste, nie bagatelizuj ich, bo mogą Ci uratować życie.

Zobacz także: Ubezpieczenie górskie

Podsumowanie

  • W góry wyruszaj wcześnie rano i nigdy nie idź w nie sam.
  • Ubierz się „na cebulkę” by mieć strój pasujący do każdej pogody. Zadbaj o buty usztywniające kostkę.
  • Zawsze miej przy sobie naładowany telefon z wpisanym Górskim Numerem Ratunkowym 601 100 300 lub 985.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.08.02  •  Samochód
Ceny OC samochodu w Q2 2024 – raport kwartalny Punkty

Drugi kwartał 2024 roku to konsekwentny wzrost stawek za obowiązkowe OC. Sprawdź, w jakich lokalizacjach kierowcy mogli skorzystać z atrakcyjnych cen polis oraz jakie czynniki wpłynęły na kształtowanie się tych stawek. Przygotowana analiza zmian, które zachodzą na rynku, pozwoli lepiej zrozumieć aktualną sytuację i podjąć racjonalne decyzje dotyczące ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC sierpień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – Ile zapłacisz po lipcowych podwyżkach?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.09.03  •  Samochód
Dla kogo jest nagranie z egzaminu na prawo jazdy?

Od 1 stycznia 2024 roku w Polsce wprowadzono wręcz rewolucyjne podejście do rejestrowania przebiegu egzaminów praktycznych na prawo jazdy. Nowe przepisy nakładają na ośrodki egzaminacyjne (WORD) obowiązek wyznaczenia dedykowanych miejsc, w których kursanci będą mogli obejrzeć nagrania ze swoich jazd. To istotna zmiana, która otwiera drzwi do większej transparentności i kontroli nad procesem egzaminowania.

Czytaj więcej
2024.09.03  •  Samochód
Co oznacza zniesienie udziału własnego w szkodzie?

Kolizja drogowa lub inna szkoda w samochodzie to stresująca sytuacja. Szczególnie dotkliwa może być, gdy auto jest wypożyczone lub leasingowane. Wówczas oprócz nieprzyjemności związanych z naprawą, właściciel pojazdu musi liczyć się z dodatkowymi kosztami. Jednym ze sposobów na ochronę budżetu jest zniesienie udziału własnego w szkodzie. Ale czym dokładnie jest to rozwiązanie i jakie niesie ze sobą korzyści?

Czytaj więcej
2024.09.03  •  Motocykl
Jak holować motocykl?

Awaria motocykla może przydarzyć się nawet najbardziej doświadczonemu i ostrożnemu motocykliście. Możesz próbować doprowadzić uszkodzony pojazd do warsztatu na własną rękę lub poprosić o pomoc innych uczestników ruchu. Jedną z częściej stosowanych metod jest holowanie motocykla. Jednak aby wykonać tę czynność w bezpieczny i legalny sposób, musisz znać odpowiednie zasady i techniki.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC sierpień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej