“Bezpieczny Powrót” PZU - ubezpieczenie górskie dla alpinistów i nie tylko

Aktualizacja:
ubezpieczenie górskie

Gdy inni leniuchują na plażach, Ty zabierasz kilku dobrych druhów, sprzęt wspinaczkowy i wyruszasz w góry. PZU przygotowało ubezpieczenie górskie działające w każdym rejonie świata do wysokości 6000 mnpm.

„Nie wyruszam w góry bez ubezpieczenia. Do tej pory kupowałem zazwyczaj krótkoterminowe polisy turystyczne obejmujące dodatkowo sporty ekstremalne i możliwość użycia śmigłowca w akcji ratunkowej (to jest zawsze w górach najważniejsze). Ubezpieczenie na wyjazd zagraniczny przydaje się już w słowackiej części Tatr,  ponieważ Słowacy za pomoc każą sobie słono płacić” – ostrzega alpinista, pan Dariusz.  W ubiegłym roku pan Dariusz kupił roczną polisę PZU opracowaną wspólnie z Polskim Związkiem Alpinizmu. Obejmuje ona wszystkie góry świata do wysokości 6000 mnpm.

Ubezpieczenie dla ludzi gór

Do ubiegłego roku był duży problem z ubezpieczeniem wyjazdów związanych z turystyką wysokogórską. Standardowe pakiety ubezpieczeń wykluczały możliwość wypłaty świadczeń w wypadku zdarzeń, które zachodziły podczas tego typu wypraw. W 2014 roku PZU, przy współpracy Polskiego Związku Alpinizmu, przygotowało pakiet ubezpieczeń “Bezpieczny powrót” specjalnie dla miłośników ekstremalnych wypraw i sportów górskich.

W tym roku po konsultacjach ze środowiskiem alpinistycznym pakiet ten został rozbudowany o ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Ubezpieczenie zawierane jest na 12 miesięcy.

„W tego typu ubezpieczeniu najważniejsze jest to, aby firma ubezpieczeniowa pokryła koszty akcji poszukiwawczej i ratowniczej. Są to wydatki od kilkunastu (Słowacja) do nawet kilkuset tysięcy złotych w przypadku bardziej odległych gór. Istotne jest też pokrycie kosztów leczenia, bo opieka medyczna w niektórych krajach potrafi być bardzo droga” – radzi Bartłomiej Roszkowski, członek zarządu porównywarki ubezpieczeń Punkta, a prywatnie pasjonat wspinaczki.

Czytaj także: Ubezpieczenie sportowe nie tylko dla sportowców profesjonalistów. Kup polisę online

Dla kogo przeznaczone jest ubezpieczenie górskie “Bezpieczny Powrót”?

Generalnie “Bezpieczny Powrót” przeznaczony jest dla wszystkich miłośników ekstremalnych aktywności górskich. Ubezpieczenie obejmuje nie tylko wyprawy wspinaczkowe, ale również cały szereg sportów cechujących się wysokim ryzykiem. Program powstał z myślą o członkach Polskiego Związku Alpinizmu, ale skorzystać z niego mogą również osoby nienależące do PZA, a uprawiające między innymi:

 • wspinaczkę wysokogórską, skalną, skałkową, trekking
 • kolarstwo górskie, downhill, uczestnictwo w biegach i maratonach górskich
 • jazdę na nartach i snowboardzie poza oznakowanymi trasami zjazdowymi, narciarstwo ekstremalne: skialpinizm, zjazdy ekstremalne, freestyle

Co obejmuje pakiet “Bezpieczny Powrót”?

Po roku funkcjonowania programu wprowadzono do niego zmiany i rozbudowano. Stało się tak na skutek doświadczeń, ale też konsultacji ze środowiskiem sportowców i alpinistów. Teraz PZU oferuje o wiele więcej pasjonatom aktywnego spędzania czasu w górach i zabezpiecza ich od skutków najważniejszych ryzyk, które mogą ich spotkać podczas wypraw. Przygotowano dwa warianty ubezpieczenia.

ZakresWariant IWariant II
Akcja ratunkowa <br>(w tym z użycie helikoptera)100 000 zł250 000 zł
Koszty transportu do krajubez ograniczeńbez ograniczeń
Koszty leczenia250 000 zł250 000 zł
a) Koszty leczenia <br>ambulatoryjnego10 000 zł20 000 zł
b) Udział własny w zakresie<br>leczenia ambulatoryjnego<br>i zakupu leków300 zł300 zł
OC za szkody na osobie500 000 zł500 000 zł
OC za szkody w mieniu100 000 zł100 000 zł
Pomoc prawna20 000 zł35 000 zł
Bagaż2 000 zł3 000 zł

W standardowym pakiecie czas pojedynczego wyjazdu nie może przekraczać 8 tygodni i obejmuje wyprawy do wysokości 6 000 metrów nad poziomem morza. Ubezpieczenie obejmuje cały świat z wyjątkiem Arktyki, Antarktydy i Grenlandii.

Czytaj także: Ubezpieczenie kosztów akcji ratowniczej – nie płać za śmigłowiec

Ile osób może ubezpieczyć na jednej polisie?

Do wyboru są następujące warianty pakietu:

 • Ubezpieczenie indywidualne
 • Wariant partnerski (ubezpieczony i bliska osoba)
 • Wariant rodzinny (ubezpieczony i rodzina – maksymalnie 5 osób)
 • Wariant młodzieżowy (w wypadku gdy ubezpieczony jest osobą niepełnoletnią).

Ubezpieczenie NNW

Wprowadzono też w tym roku możliwość rozszerzenia pakietu o ubezpieczenie odnastępstw niebezpiecznych wypadków. Ubezpieczony ma do wyboru kilka wariantów ubezpieczenia NNW, może też z niego zrezygnować. W wypadku gdy polisa obejmuje więcej niż jedną osobę, każdy ubezpieczony może sobie wybrać wariant. Sumy ubezpieczeń NNW:

 • 50 000 zł
 • 100 000 zł
 • 150 000 zł
 • 200 000 zł
 • 300 000 zł
 • 500 000 zł
 • 750 000 zł
 • 1 000 000 zł

Wypłacane świadczenie to taki sam procent sumy ubezpieczenia NNW jak procent uszczerbku na jego zdrowiu. W wypadku śmierci ubezpieczonego wypłacana jest całość tej sumy.

Opcje rozszerzające pakiet

Dla ubezpieczenia indywidualnego dostępne są opcje rozszerzające standardowy pakiet “Bezpieczny Powrót”. Przygotowano następujące warianty:

 • Przedłużenie wyjazdu powyżej 8 tygodni, maksymalnie do 16 tygodni
 • Leczenie chorób przewlekłych / chronicznych / już leczonych itp.
 • Ryzyka wynikające z aktów terroryzmu, działań wojennych
 • Ochrona na terenach leżących maksymalnie na wysokości 7 600 m n.p.m.

Jak działa ubezpieczenie?

W razie zdarzenia, które jest objęte ubezpieczeniem, należy skontaktować się z Centrum Pomocy PZU pod numerem +48 505 15 95. Rozmowa będzie prowadzona w języku polskim. Po telefonie pomoc zostanie zorganizowana w możliwie najkrótszym czasie.

Czytaj także: Planujesz wycieczki w góry? Pamiętaj o odpowiednim ubezpieczeniu!

Jak możesz wykupić ubezpieczenie “Bezpieczny Powrót”?

Możesz obliczyć składkę i wypełnić wniosek online pod poniższym linkiem:

https://pza.iexpert.pl/wn?command=S9510_2015

Następnie polisa zostanie wysłana na wskazany adres e-mail. Karta ubezpieczenia zawierająca zakodowane informacje na temat polisy wysyłana jest pocztą. Co warto podkreślić, ochrona rozpoczyna się już w momencie złożenia wniosku.

Czytaj także: 7 zasad chodzenia po górach

Zniżki dla zrzeszonych w Polskim Związku Alpinizmu

Członkowie Polskiego Związku Alpinistycznego otrzymają 15% rabatu na ubezpieczenie – wystarczy we wniosku zaznaczyć odpowiednie okienko. Płatności można dokonać jednorazowo lub rozłożyć ją na dwie lub cztery raty.

Podstawowy pakiet indywidualny dla osoby niebędącej członkiem PZA kosztuje 253 zł.

Czytaj także: Ubezpieczenie sportów ekstremalnych, czyli kraina zwyżek

Podsumowanie

 • PZU wspólnie z Polskim Związkiem Alpinizmu opracowało ubezpieczenie górskie dla amatorów wspinaczki i sportów ekstremalnych.
 • Aby wykupić ten pakiet, nie trzeba być członkiem PZA.
 • Alpiniści zrzeszeni w PZA otrzymają 15 procent zniżki na ubezpieczenie "Bezpieczny Powrót".
 • Ochroną objęte są zdarzenia we wszystkich górach świata do wysokości 6000 mnpm.
 • Ubezpieczenie zapewnia pokrycie kosztów akcji ratowniczej i kosztów leczenia.
 • W tym roku PZU oferuje również dodatkowe ubezpieczenie NNW z sumą ubezpieczenia od 50 tys. zł do 1 mln zł.
 • Polisę "Bezpieczny Powrót" możesz kupić przez internet.
 • Podstawowy pakiet indywidualny dla osoby niebędącej członkiem PZA kosztuje 253 zł.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
1 Komentarz
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Jak przeprowadzić rozliczenie kilometrówki w 2023 roku?

Jeśli używasz prywatnego samochodu do celów służbowych, prawdopodobnie przysługuje ci kilometrówka. Rozwiązanie pozwala zwrócić pracownikowi wydatki związane z użyciem w pracy swojego auta. Kilometrówkę oblicza się na podstawie stawki za kilometr. Od 17 stycznia 2023 roku doszło do jej podwyższenia. Dowiedz się, jak przebiega rozliczenie kilometrówki samochodu prywatnego w 2023 roku.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Formalności po zakupie samochodu – o czym nie możesz zapomnieć?

Zakup samochodu to powód do radości. Po sfinalizowaniu transakcji nie można jednak zapomnieć o formalnościach, które czekają na nowego właściciela. Niedopełnienie obowiązków może się wiązać z przykrymi konsekwencjami. Sprawdź, jakie formalności przy kupnie samochodu są niezbędne.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Parkowanie w strefie zamieszkania – co mówią na ten temat przepisy?

Strefa zamieszkania to miejsce, które z założenia ma być obszarem bezpiecznym, gdzie panuje ogólny ład i porządek umożliwiające komfortowe życie mieszkańców okolicznych budynków. Z tych względów obowiązują tam określone przepisy. Sprawdź, czy parkowanie w strefie zamieszkania jest dozwolone.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Kolizja na drodze - jak napisać oświadczenie wzór
2018.03.28  •  Podróże
Stłuczka? Pobierz oświadczenie sprawcy kolizji drogowej i nie martw się więcej! [WZÓR PDF]

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej