Planujesz wycieczki w góry? Pamiętaj o odpowiednim ubezpieczeniu!

Aktualizacja:
ubezpieczenie-gorskie

Chodzenie po górach to jeden z ulubionych sposobów Polaków na spędzanie długich weekendów i nie tylko. Aby cieszyć się spokojną głową podczas wycieczek górskich, warto wykupić przed wyjazdem polisę turystyczną. Zobacz, dlaczego to tak ważne i jakie ubezpieczenie górskie wybrać.

baner w treści – stały - 1

Chodzenie po górach a wypadki – niechlubne statystyki

Polskie góry są uważane za stosunkowo bezpieczne, na co wskazuje chociażby to, że na chodzenie po nich decydują się często całe rodziny z dziećmi. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, iż wycieczki górskie zawsze niosą za sobą ryzyko. Wystarczy tylko przyjrzeć się statystykom TOPR-u z 2021 roku.*

W okresie od 1 stycznia do 31 grudnia tego roku ratownicy odbyli aż 969 interwencji w górach, z czego aż 288 przy użyciu śmigłowca. Praca ta wymagała zaangażowania aż 2893 ratowników, którzy łącznie przeznaczyli na nią 7719 godzin.

Istotne jest to, co jest najczęstszą przyczyną wypadków, podczas chodzenia po górach, a był nim upadek po potknięciu się (435 przypadków). Kolejne to odpowiednio upadek z wysokości (55 przypadków), zabłądzenie (53 przypadki), spadający kamień/lód (11 przypadków) i lawina (10 przypadków).

W odniesieniu do liczby osób odwiedzających polskie góry w tym czasie (ok. 4,5 mln) może się wydawać, że nie warto przejmować się wypadkami, bo dotyczą zaledwie ułamka miłośników górskich wędrówek. W rzeczywistości trzeba być świadomym tego, że pogoda na wysokościach jest kapryśna, a warunki terenowe zmieniają się niezwykle szybko. Nie sposób więc z całą stanowczością stwierdzić, którego dnia przechadzka jest całkowicie bezpieczna, a którego może stwarzać zagrożenie dla zdrowia lub życia.

Porównaj ceny ubezpieczenia turystycznego

Kiedy warto mieć ubezpieczenie w górach?

Ubezpieczenie górskie to opcja, o której rzadko myślą turyści – w odróżnieniu od polisy kupowanej na zagraniczny wyjazd na narty. Jest to motywowane tym, że w Polsce zarówno pomoc udzielana przez GOPS/TOPR, jak i hospitalizacja na NFZ są całkowicie darmowe.

Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że opieka medyczna w ramach NFZ jest ograniczona odgórnymi przepisami. Skorzystanie z usług, które wykraczają poza standardowe ramy albo konsultacja w prywatnym gabinecie są już płatne. Mogą poważnie nadszarpnąć domowy budżet, zwłaszcza jeśli w grę wchodzi długa rehabilitacja. Jeśli zdecydujesz się na zakup ubezpieczenia w góry np. polskie Tatry, nic Cię nie zaskoczy – ubezpieczyciel pokryje wszystkie koszty zgodnie z wybranym pakietem.

Czytaj także: Ubezpieczenie narciarskie

Planujesz dalsze wyprawy? Ubezpieczenie w górach jest niezbędne!

O ile można zastanowić się, czy warto wykupić ubezpieczenie na wyjście w polskie góry, o tyle w przypadku wyjazdu zagranicznego jest to już konieczne. Polska stanowi bowiem wyjątek – w każdym innym kraju europejskim trzeba zapłacić za przeprowadzenie akcji ratowniczej i późniejszą opiekę medyczną. Biorąc pod uwagę przeciętne zarobki w Polsce, ich koszty są niezwykle wysokie, a ubezpieczenie górskie na Słowację staje się niezbędne. 

W którym kraju szczególnie warto uważać na posiadanie ubezpieczenia górskiego?

Podróże do naszych sąsiadów uznawane są za te, które przysparzają Polakom najwięcej problemów.  Wynika to z ułożenia terenu. Podczas wędrowania po polskich górach można czasem nawet nie zauważyć przekroczenia granicy. Mimo wszystko podlega się wtedy przepisom obowiązującym w tych krajach, a akcja ratunkowa może się okazać bardzo kosztowna. Dlatego nawet będąc po naszej stronie, warto wybrać polisę, która zapewni nam także ubezpieczenie górskie na Słowacji czy w  Czechach. 

Ile może Cię wynieść brak ubezpieczenia akcji ratowniczej w górach poza granicami naszego kraju? Przyjrzyj się orientacyjnym kosztom w najczęściej wybieranych przez Polaków destynacjach wypoczynkowych.

KrajKoszty akcji ratunkowej
Austriaok. 10 tys. zł
Czechy20-25 tys. zł
Francjaok. 40 tys. zł
Hiszpaniaok. 40-45 tys. zł
Słowacja20-25 tys. zł
Szwajcariaok. 20-30 tys. zł
Włochyok. 15-20 tys. zł

Tu warto wspomnieć, że ratownictwo górskie to dopiero początek wydatków, na jakie możemy narazić się podczas wycieczki. Do tego trzeba jeszcze doliczyć koszty leczenia, zastosowanych leków, a czasem nawet transportu medycznego do kraju, co może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Nieszczęśliwy wypadek może zakończyć się zatem zadłużeniem, które będziesz spłacać latami. Z pewnością nikt nie chce, aby tak skończył się jego wypoczynek na świeżym powietrzu. 

Czytaj także: Ubezpieczenie podróżne

Ubezpieczenie turystyczne w góry – porównanie ofert

Wybierając ubezpieczenie w Alpy, czy też w inne pasmo, warto wziąć pod uwagę następujące czynniki:

 • suma gwarantowana kosztów leczenia – nie mniejsza niż 30 000 euro,
 • koszty ratownictwa górskiego – od 10 000 euro,
 • ubezpieczenie wysokiego ryzyka – jeśli zamierzasz uprawiać sporty zimowe,
 • ubezpieczenie NNW, OC w życiu prywatnym, OC sportowe – na wypadek szkód, które dotknęły inne osoby na stoku.

Ile może kosztować ubezpieczenie w góry? Oto zestawienie kilku ofert na tygodniowy wyjazd na narty do europejskiego kurortu.

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres polisyCena
AXA
Koszty leczenia: 200 000 zł
NNW: 20 000 zł
33,22 zł
AXAKoszty leczenia: 600 000 zł
NNW: 50 000 zł
OC w życiu prywatnym: 250 000 zł
Bagaż: 3000 zł
Choroby przewlekłe: 200 000 zł
67,81 zł
AXAKoszty leczenia: 40 mln zł
NNW: 150 000 zł
OC w życiu prywatnym: 1,5 mln zł
Bagaż: 6000 zł
Choroby przewlekłe: 1 mln zł
105,49 zł
Opracowanie własne przygotowane w porównywarce Punkta (data: 28.12.2022 r.)

Bezpieczeństwa nie można wycenić. Mimo wszystko powyższe oferty udowadniają, że zakup ubezpieczenia górskiego wcale nie musi stanowić dużego obciążenia dla portfela. Pozwala jednak cieszyć się wyjazdem ze spokojną głową – bez martwienia się ewentualnymi skutkami sytuacji, których nie sposób przewidzieć.  Ze względu na fakt rosnącego zainteresowania wycieczkami górskimi, warto pamiętać nie tylko o odpowiednim przygotowaniu ekwipunku czy siebie, ale także o własną ochronę. 

Bez wątpienia warto zadbać o swoją ochronę. Sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne dla Ciebie: 

Kalkulator ubezpieczenia turystycznego

Czy EKUZ wystarczy na wyjście w góry? 

Wiele osób rezygnuje z ubezpieczenia turystycznego, ponieważ posiada kartę EKUZ. Umożliwia ona osobom objętym ubezpieczeniem zdrowotnym NFZ korzystanie ze świadczeń medycznych na terenie krajów UE w ramach podstawowej opieki. Jak wspominaliśmy, większość państw nie oferuje swoim obywatelom jednak nieodpłatnych górskich akcji ratowniczych. Dodatkowo w wielu miejscach, nie pokrywa ono w pełni usług takich jak wizyta lekarska. Jeżeli zależy Ci na pełnej opiece, postaw na odpowiednie ubezpieczenie turystyczne

Czytaj także: EKUZ – bezpłatne ubezpieczenie zdrowotne poza granicami kraju

*Zestawienie statystyczne działań TOPR w ramach Ratownictwa Górskiego w 2021 roku: https://topr.pl/index.php/statystyka

Pytania i odpowiedzi

Gdzie kupić ubezpieczenie górskie na Słowacji?
Jakie ubezpieczenie w góry wybrać?
Jakie ubezpieczenie w góry na Słowację?

Podsumowanie

 1. W ciągu zaledwie jednego roku (2021 r.) doszło do aż 969 interwencji w polskich górach.
 2. W Polsce akcje ratunkowe są całkowicie darmowe, jednak jesteśmy wyjątkiem na tle innych krajów europejskich.
 3. Turyści, którzy przekroczą na tatrzańskich szlakach granicę czeską lub słowacką, w razie potrzeby, będą zmuszeni do pokrycia kosztów akcji ratunkowej.
 4. Koszty akcji ratowniczych w UE wahają się od 10 do 40 tys. zł.
 5. Ubezpieczenie turystyczne może zapewnić ochronę podczas chodzenia po górach. Należy jednak zwrócić uwagę na zakres ubezpieczenia.
 6. Punkta oferuje ubezpieczenie podróży, które obejmują także wycieczki górskie.
 7. Karta EKUZ nie pokryje kosztów akcji ratunkowej.

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.17  •  Motocykl
Czy można kupić dobry motocykl turystyczny do 10 tys. zł?

Marzysz o długich, emocjonujących podróżach motocyklowych, ale niepokoi Cię ograniczony budżet? Nie martw się, na rynku jest wiele wartych polecenia jednośladów, które możesz nabyć za mniej niż 10 tys. zł. W tym artykule znajdziesz sześć wybranych przez nas propozycji, które zapewnią Ci niezapomniane wrażenia z jazdy przy zachowaniu rozsądnych kosztów zakupu i ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.07.17  •  Podróże
Czy warto wykupić ubezpieczenie od podróży samolotem?

Podczas podróży samolotem mogą pojawić się niespodziewane komplikacje, m.in. opóźnienia, odwołane loty czy zagubiony bagaż. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na wykupienie ubezpieczenia podróżnego, które może pokryć wiele nieprzewidzianych sytuacji, od zagubienia bagażu po koszty leczenia za granicą. Sprawdź, dlaczego warto rozważyć ubezpieczenie od podróży samolotem, co ono obejmuje i na co zwrócić uwagę.

Czytaj więcej
2024.07.12  •  Podróże
Sprawdź, o czym pamiętać, jeśli wybierasz się w podróż samochodem po Europie!

Samochód zapewnia nam swobodę i niezależność podczas wakacyjnych wojaży. Jednak, aby podróż była w pełni udana i bezpieczna, należy poświęcić trochę czasu na odpowiednie przygotowanie. Czy wiesz, jakie kroki podjąć, aby Twoja wymarzona wyprawa samochodem po Europie przebiegła bez żadnych niespodzianek? W tym przewodniku znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci bezpiecznie i komfortowo dotrzeć do celu.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej