Planujesz wycieczki w góry? Pamiętaj o odpowiednim ubezpieczeniu!

Aktualizacja:
ubezpieczenie-gorskie

Chodzenie po górach to jeden z ulubionych sposobów Polaków na spędzanie długich weekendów i nie tylko. Aby cieszyć się spokojną głową podczas wycieczek górskich, warto wykupić przed wyjazdem polisę turystyczną. Zobacz, dlaczego to tak ważne i jakie ubezpieczenie górskie wybrać.

Chodzenie po górach a wypadki – niechlubne statystyki

Polskie góry są uważane za stosunkowo bezpieczne, na co wskazuje chociażby to, że na chodzenie po nich decydują się często całe rodziny z dziećmi. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, iż wycieczki górskie zawsze niosą za sobą ryzyko. Wystarczy tylko przyjrzeć się statystykom TOPR-u z 2021 roku.*

W okresie od 1 stycznia do 31 grudnia tego roku ratownicy odbyli aż 969 interwencji w górach, z czego aż 288 przy użyciu śmigłowca. Praca ta wymagała zaangażowania aż 2893 ratowników, którzy łącznie przeznaczyli na nią 7719 godzin.

Istotne jest to, co jest najczęstszą przyczyną wypadków, podczas chodzenia po górach, a był nim upadek po potknięciu się (435 przypadków). Kolejne to odpowiednio upadek z wysokości (55 przypadków), zabłądzenie (53 przypadki), spadający kamień/lód (11 przypadków) i lawina (10 przypadków).

W odniesieniu do liczby osób odwiedzających polskie góry w tym czasie (ok. 4,5 mln) może się wydawać, że nie warto przejmować się wypadkami, bo dotyczą zaledwie ułamka miłośników górskich wędrówek. W rzeczywistości trzeba być świadomym tego, że pogoda na wysokościach jest kapryśna, a warunki terenowe zmieniają się niezwykle szybko. Nie sposób więc z całą stanowczością stwierdzić, którego dnia przechadzka jest całkowicie bezpieczna, a którego może stwarzać zagrożenie dla zdrowia lub życia.

Porównaj ceny ubezpieczenia turystycznego

Kiedy warto mieć ubezpieczenie w górach?

Ubezpieczenie górskie to opcja, o której rzadko myślą turyści – w odróżnieniu od polisy kupowanej na zagraniczny wyjazd na narty. Jest to motywowane tym, że w Polsce zarówno pomoc udzielana przez GOPS/TOPR, jak i hospitalizacja na NFZ są całkowicie darmowe.

Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że opieka medyczna w ramach NFZ jest ograniczona odgórnymi przepisami. Skorzystanie z usług, które wykraczają poza standardowe ramy albo konsultacja w prywatnym gabinecie są już płatne. Mogą poważnie nadszarpnąć domowy budżet, zwłaszcza jeśli w grę wchodzi długa rehabilitacja. Jeśli zdecydujesz się na zakup ubezpieczenia w góry np. polskie Tatry, nic Cię nie zaskoczy – ubezpieczyciel pokryje wszystkie koszty zgodnie z wybranym pakietem.

Czytaj także: Ubezpieczenie narciarskie

Planujesz dalsze wyprawy? Ubezpieczenie w górach jest niezbędne!

O ile można zastanowić się, czy warto wykupić ubezpieczenie na wyjście w polskie góry, o tyle w przypadku wyjazdu zagranicznego jest to już konieczne. Polska stanowi bowiem wyjątek – w każdym innym kraju europejskim trzeba zapłacić za przeprowadzenie akcji ratowniczej i późniejszą opiekę medyczną. Biorąc pod uwagę przeciętne zarobki w Polsce, ich koszty są niezwykle wysokie, a ubezpieczenie górskie na Słowację staje się niezbędne. 

W którym kraju szczególnie warto uważać na posiadanie ubezpieczenia górskiego?

Podróże do naszych sąsiadów uznawane są za te, które przysparzają Polakom najwięcej problemów.  Wynika to z ułożenia terenu. Podczas wędrowania po polskich górach można czasem nawet nie zauważyć przekroczenia granicy. Mimo wszystko podlega się wtedy przepisom obowiązującym w tych krajach, a akcja ratunkowa może się okazać bardzo kosztowna. Dlatego nawet będąc po naszej stronie, warto wybrać polisę, która zapewni nam także ubezpieczenie górskie na Słowacji czy w  Czechach. 

Ile może Cię wynieść brak ubezpieczenia akcji ratowniczej w górach poza granicami naszego kraju? Przyjrzyj się orientacyjnym kosztom w najczęściej wybieranych przez Polaków destynacjach wypoczynkowych.

KrajKoszty akcji ratunkowej
Austriaok. 10 tys. zł
Czechy20-25 tys. zł
Francjaok. 40 tys. zł
Hiszpaniaok. 40-45 tys. zł
Słowacja20-25 tys. zł
Szwajcariaok. 20-30 tys. zł
Włochyok. 15-20 tys. zł

Tu warto wspomnieć, że ratownictwo górskie to dopiero początek wydatków, na jakie możemy narazić się podczas wycieczki. Do tego trzeba jeszcze doliczyć koszty leczenia, zastosowanych leków, a czasem nawet transportu medycznego do kraju, co może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Nieszczęśliwy wypadek może zakończyć się zatem zadłużeniem, które będziesz spłacać latami. Z pewnością nikt nie chce, aby tak skończył się jego wypoczynek na świeżym powietrzu. 

Czytaj także: Ubezpieczenie podróżne

Ubezpieczenie turystyczne w góry – porównanie ofert

Wybierając ubezpieczenie w Alpy, czy też w inne pasmo, warto wziąć pod uwagę następujące czynniki:

 • suma gwarantowana kosztów leczenia – nie mniejsza niż 30 000 euro,
 • koszty ratownictwa górskiego – od 10 000 euro,
 • ubezpieczenie wysokiego ryzyka – jeśli zamierzasz uprawiać sporty zimowe,
 • ubezpieczenie NNW, OC w życiu prywatnym, OC sportowe – na wypadek szkód, które dotknęły inne osoby na stoku.

Ile może kosztować ubezpieczenie w góry? Oto zestawienie kilku ofert na tygodniowy wyjazd na narty do europejskiego kurortu.

Towarzystwo ubezpieczenioweZakres polisyCena
AXA
Koszty leczenia: 200 000 zł
NNW: 20 000 zł
33,22 zł
AXAKoszty leczenia: 600 000 zł
NNW: 50 000 zł
OC w życiu prywatnym: 250 000 zł
Bagaż: 3000 zł
Choroby przewlekłe: 200 000 zł
67,81 zł
AXAKoszty leczenia: 40 mln zł
NNW: 150 000 zł
OC w życiu prywatnym: 1,5 mln zł
Bagaż: 6000 zł
Choroby przewlekłe: 1 mln zł
105,49 zł
Opracowanie własne przygotowane w porównywarce Punkta (data: 28.12.2022 r.)

Bezpieczeństwa nie można wycenić. Mimo wszystko powyższe oferty udowadniają, że zakup ubezpieczenia górskiego wcale nie musi stanowić dużego obciążenia dla portfela. Pozwala jednak cieszyć się wyjazdem ze spokojną głową – bez martwienia się ewentualnymi skutkami sytuacji, których nie sposób przewidzieć.  Ze względu na fakt rosnącego zainteresowania wycieczkami górskimi, warto pamiętać nie tylko o odpowiednim przygotowaniu ekwipunku czy siebie, ale także o własną ochronę. 

Bez wątpienia warto zadbać o swoją ochronę. Sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne dla Ciebie: 

Kalkulator ubezpieczenia turystycznego

Czy EKUZ wystarczy na wyjście w góry? 

Wiele osób rezygnuje z ubezpieczenia turystycznego, ponieważ posiada kartę EKUZ. Umożliwia ona osobom objętym ubezpieczeniem zdrowotnym NFZ korzystanie ze świadczeń medycznych na terenie krajów UE w ramach podstawowej opieki. Jak wspominaliśmy, większość państw nie oferuje swoim obywatelom jednak nieodpłatnych górskich akcji ratowniczych. Dodatkowo w wielu miejscach, nie pokrywa ono w pełni usług takich jak wizyta lekarska. Jeżeli zależy Ci na pełnej opiece, postaw na odpowiednie ubezpieczenie turystyczne

Czytaj także: EKUZ – bezpłatne ubezpieczenie zdrowotne poza granicami kraju

*Zestawienie statystyczne działań TOPR w ramach Ratownictwa Górskiego w 2021 roku: https://topr.pl/index.php/statystyka

Pytania i odpowiedzi

Gdzie kupić ubezpieczenie górskie na Słowacji?
Jakie ubezpieczenie w góry wybrać?
Jakie ubezpieczenie w góry na Słowację?

Podsumowanie

 1. W ciągu zaledwie jednego roku (2021 r.) doszło do aż 969 interwencji w polskich górach.
 2. W Polsce akcje ratunkowe są całkowicie darmowe, jednak jesteśmy wyjątkiem na tle innych krajów europejskich.
 3. Turyści, którzy przekroczą na tatrzańskich szlakach granicę czeską lub słowacką, w razie potrzeby, będą zmuszeni do pokrycia kosztów akcji ratunkowej.
 4. Koszty akcji ratowniczych w UE wahają się od 10 do 40 tys. zł.
 5. Ubezpieczenie turystyczne może zapewnić ochronę podczas chodzenia po górach. Należy jednak zwrócić uwagę na zakres ubezpieczenia.
 6. Punkta oferuje ubezpieczenie podróży, które obejmują także wycieczki górskie.
 7. Karta EKUZ nie pokryje kosztów akcji ratunkowej.

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC luty 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.01.07
Ubezpieczenie domu i mieszkania – na jakie koszty się przygotować?

Ubezpieczenie nieruchomości to nie tylko ochrona przed zagrożeniami czy wydarzeniami losowymi, ale przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje polisa i jakie czynniki wpływają na jej cenę. Przyjrzymy się temu zagadnieniu i postaramy odpowiedzieć na pytanie „ile kosztuje ubezpieczenie domu/mieszkania?”.

Czytaj więcej
2024.01.07  •  Samochód
Ubezpieczenie samochodu powyżej 150 tysięcy – ile kosztuje i czy może stanowić koszt firmowy?

Wielu przedsiębiorców decyduje się na zakup auta o wartości powyżej 150 tys. złotych. W przypadku samochodu o tak wysokiej wartości, poza ubezpieczeniem OC, warto pomyśleć również o polisie AC. Jednak ubezpieczenie samochodu powyżej 150 tys. złotych może być przedmiotem pewnych ograniczeń podatkowych. Spra.wdź o czym pamiętać

Czytaj więcej
2024.01.07  •  Samochód
Normy emisji spalin dla samochodów osobowych

Normy emisji spalin są kluczowymi regulacjami, które określają dopuszczalne poziomy emisji zanieczyszczeń dla pojazdów samochodowych. W Europie obowiązują normy Euro, które mają na celu ograniczenie negatywnego wpływu transportu drogowego na środowisko i zdrowie publiczne.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC luty 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej