Ubezpieczenie na ferie. Zadbaj o bezpieczne zimowisko!

Aktualizacja:
ubezpieczenie na ferie

Ferie trwają, a pogoda za oknem zachęca do wyjazdów zimowych. Jeśli planujesz wybrać się w góry ze swoimi najbliższymi, zadbaj o ich bezpieczeństwo z ubezpieczeniem na wyjazd zimowy. Oto wszystko, co warto wiedzieć o tej polisie.

Gdzie z dziećmi na ferie zimowe? Przegląd popularnych destynacji

Piękno prawdziwej polskiej zimy sprawia, że polskie kurorty cieszą się niesłabnącym powodzeniem od lat. Planując zimowe ferie w kraju, warto zwrócić szczególną uwagę na takie miejsca, jak Zakopane, Wisła, Białka Tatrzańska, Karpacz czy Szczawnica.

Jeśli masz dłuższy urlop, możesz pokusić się o wyjazd za granicę. Miłośnicy szusowania po stoku doceniają przede wszystkim takie kierunki urlopowe, jak Włochy, Austria, Czechy, Słowacja, Francja i Szwajcaria.

Jak bezpiecznie spędzić ferie zimowe? Wskazówki dla dorosłych i dzieci

Najwięcej wypadków w górach dotyczy niestosowania się do zaleceń służb (np. alertów lawinowych i ostrzeżeń o innych niebezpieczeństwach), a także… niewłaściwego stroju. Pamiętaj, że górska pogoda jest zmienna i nawet jeśli teraz świeci słońce, to za chwilę może nadejść śnieżyca. Ona z kolei ograniczy widoczność i utrudni poruszanie się po szlaku. Solidne obuwie, ciepła kurtka, czapka oraz rękawiczki to zatem zestaw, bez którego nie warto wybierać się w góry.

Jeśli podczas pobytu w górach zamierzasz uczestniczyć w zakrapianych imprezach, zawsze stawiaj na umiar. Alkohol często podpowiada nienajlepsze pomysły, które w połączeniu z trudną, zimową pogodą mogą doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Zwróć też uwagę na to, że większość polis turystycznych zawiera klauzulę alkoholową. Oznacza ona, że obecność alkoholu we krwi zwalnia ubezpieczyciela z odpowiedzialności za powstałe szkody. Informację o niej znajdziesz w OWU, a dokładnie w sekcji z wyłączeniami. Koniecznie sprawdź to przed wyjazdem!

Dlaczego potrzebujesz ubezpieczenia na zimowy wyjazd?

Niezależnie od tego, czy spędzasz zimowy urlop w Polsce, czy za granicą, może Ci się przydać ubezpieczenie na ferie. Dlaczego? Kiedy są ferie, wiele osób skupia się za bardzo na odpoczynku i zabawie, a za mało na bezpieczeństwie – własnym i pozostałych turystów dookoła.

Wystarczy tylko przyjrzeć się statystykom TOPR-u z 2021 roku.* W całym sezonie – zimowym i letnim – ratownicy wzięli udział w aż 969 interwencjach w górach. Choć mogłoby się wydawać, że dotyczyły one osób, które świadomie podejmują ryzyko i uprawiają sporty ekstremalne, w rzeczywistości aż 848 z tych interwencji odnosiło się do osób uprawiających standardową turystykę pieszą – czyli po prostu spacerujących po górach. Potwierdzają to również statystyki szpitalne, jak chociażby te z 2020 r. Zgodnie z nimi w sezonie zimowym zużyto niemal pół tony gipsu na opatrywanie ofiar wypadków podczas ferii zimowych – i to tylko w samym Zakopanem.**

Skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń podróżnych

Tatry to zresztą niejedyne miejsce, w którym Polacy chętnie spędzają zimowy urlop. Służby działające na terenie innych terenów górskich w Polsce oraz zagranicznych kurortów również obserwują dużą liczbę wypadków w tym okresie. Krótko mówiąc – widzimy więc, że zachowanie należytej ostrożności i zakup polisy turystycznej są zatem dobrym pomysłem.

Ile może kosztować ubezpieczenie na wyjazd zimowy?

Patrząc na powyższe statystyki, można zauważyć, że o wypadek nietrudno. Zamiast martwić się tym i uważać na każdym kroku, z pewnością lepiej zadbać o swoje bezpieczeństwo i spokojną głowę na urlopie w inny sposób. Starannie wybrane ubezpieczenie na ferie na pewno w tym pomoże.

Ile przyjdzie Ci zapłacić za taką polisę? Przyjrzyjmy się kilku propozycjom ubezpieczeń na wyjazd zimowy wyszukanym w porównywarce internetowej Punkta.pl, dzięki niej szybko sprawdzisz, ile kosztuje ubezpieczenie na ferie od PZU czy AXA.

UbezpieczycielKoszty leczeniaRatownictwoDodatkowoCena (zł)
Ubezpieczenie na ferie AXA200 000 zł200 000 złtransport medyczny,
stomatolog (900 zł), NNW (20 000 zł), 114 sportów
102,62 zł
Ubezpieczenie na ferie Wiener94 239 zł37 695 zł
 
ubezpieczenie bagażu (1000 zł), NNW (10 000 zł), OC sportowe (117 798 zł), transport medyczny179,00 zł 
Ubezpieczenie na ferie Nationale Nederlanden 150 000 zł 100 000 zł transport medyczny, NNW (10 000 zł), OC sportowe (10 000 zł), 71 sportów208,40 zł 
Ubezpieczenie na ferie PZU150 000 zł NNW (50 000 zł), OC (100 000 zł), ubezpieczenie bagażu (1000 zł), assistance Pomoc w Podróży225,68 zł 
Powyższą kalkulację przygotowano w kalkulatorze Punkta dla 7-dniowego wyjazdu na terenie Europy dla 4 osób (2 dorosłych i 2 dzieci poniżej 13. roku życia).

Jak widać, zakup ubezpieczenia na ferie wcale nie musi oznaczać dużego wydatku, nawet jeśli w grę wchodzi wyjazd całą rodziną. Ponad wszystko pozwoli on jednak cieszyć się tym, co najważniejsze podczas takiego urlopu – pięknymi krajobrazami, towarzystwem najbliższych i świetną zabawą. 

Źródła:

*Statystyki wypadków TOPR – 2021 r.:

https://topr.pl/images/Statystyka/Statystyka_wypadkow_2021.pdf

**https://polskieradio24.pl/5/1222/artykul/2459811,zuzyto-pol-tony-gipsu-zakopane-podsumowuje-wypadki-podczas-ferii-zimowych

Pytania i odpowiedzi

Ile trwają ferie zimowe 2023?
Ile kosztuje ubezpieczenie na ferie?
Jakie ubezpieczenie na ferie wybrać?
Czy ubezpieczenie szkolne obejmuje ferie?

Podsumowanie

  1. Ubezpieczenie na ferie pomoże Ci zadbać o bezpieczeństwo Twoje i Twojej rodziny.
  2. W 2021 roku ratownicy TOPR wzięli udział w 969 interwencjach, z czego aż 848 z nich dotyczyło turystyki pieszej. 
  3. Polisa turystyczna może uchronić Cię przed ogromnymi nieprzewidzianymi wydatkami związanymi z wyjazdem zimowym.
  4. Koszt polis może być bardzo zróżnicowany, cena najtańszej z nich to 102,62 złotych.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 
Ekspert ds. ubezpieczeń 
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
1 Comment
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments