Bezpieczeństwo nad wodą - 10 zasad, które mogą uratować życie

Aktualizacja:
bezpieczeństwo nad wodą

Człowiek tonie w ciszy w ciągu kilkudziesięciu sekund. Nie bagatelizuj kwestii bezpieczeństwa nad wodą. Żadna polisa nie wynagrodzi skutków brawury. Żadna nie zrekompensuje życia. Przeczytaj uważnie i weź sobie do serca!

Bezpiecznie nad wodą

Aby czuć się bezpiecznie nad morzem, jeziorem czy nawet niewielkim zbiornikiem wodnym, musisz przestrzegać kilku podstawowych zasad. Inaczej nie trudno o tragedię. Poniżej prezentujemy zasady bezpiecznego przebywania nad wodą.

Najważniejsze zasady bezpieczeństwa nad wodą

 1. Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich.
 2. NIGDY nie skacz do wody w miejscach nieznanych. Skrajnie niebezpieczne są skoki na głowę. Mogą doprowadzić do śmierci lub kalectwa.
 3. Nie skacz rozgrzany do wody. Przed wejściem ochlap wodą klatkę piersiową, szyję, krocze i nogi, pozwoli to uniknąć wstrząsu termicznego.
 4. Nigdy nie pływaj po alkoholu ani tym bardziej innych używkach. Niebezpieczne może też być pływanie na czczo i bezpośrednio po posiłku.
 5. Unikaj kąpieli w miejscach niestrzeżonych. Nie pływaj w miejscach, gdzie kąpiel jest zakazana. Jeśli jednak korzystasz z niestrzeżonych kąpielisk – sprawdź głębokość, strukturę dna i znaki bezpiecznej kąpieli.
 6. Nie pływaj w czasie złych warunków atmosferycznych – w czasie burzy, mgły (gdy widoczności spada poniżej 50 m) i w czasie porywistego wiatru. Po zmroku nie wypływaj daleko od brzegu.
 7. Optymalna temperatura wody to 22-25 stopni. Nie pływaj w temperaturze poniżej 14 stopni.
 8. Pływaj w miejscach, które dobrze znasz. Nie pływaj tam gdzie jest dużo wodorostów, zaplątanie się w nie może być bardzo niebezpieczne. Unikaj akwenów, w których występują silne prądy i zawirowania wody.
 9. Pamiętaj, że zabawy w wodzie powinny być dostosowane do Twojego poziomu umiejętności pływackich. Nie baw się nigdy w podtapianie, staraj się, żeby zabawa nie doprowadzała do niebezpiecznych zachowań (agresja, rywalizacja, brutalność).
 10. Pamiętaj, że materace dmuchane, kółka, rękawki  i inne zabawki służą do zabaw przy brzegu i nie są sprzętem ratunkowym.

Wiele osób nie myśli o tych zasadach. Świadomość zagrożeń jest bardzo niska, a skłonność do brawury wysoka. Woda to cichy zabójca, miej tego świadomość, nawet jak doskonale pływasz. Rozglądaj się, obserwuj, co się wokół Ciebie dzieje.

Pamiętaj o numerach alarmowych: WOPR – Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe to:
Dla telefonów komórkowych: 601 100 100
Dla telefonów stacjonarnych: 0 601 100 100

Dzieci nad wodą – o tym warto pamiętać!

Gdy wybierasz się z maluchami na popularną plażę, załóż im koniecznie opaski z numerem telefonu. W zabawie niechcący mogą się zbyt oddalić od Ciebie, a w tłumie łatwo stracą orientację. Nigdy nie puszczaj ich samych do wody. Wchodź z nimi. Dziecko może się utopić i na płyciźnie, wystarczy, że zachłyśnie się wodą, np. gdy zaleje je przybrzeżna fala. Zwracaj uwagę na znaki bezpieczeństwa nad wodą!

Ważne ubezpieczenie!

Gdy wyjeżdżasz za granicę, wykup ubezpieczenie podróżne. W razie wypadku, możesz liczyć na transport do szpitala, a gdy trzeba również zorganizowanie akcji ratowniczej. Koszty takie są bardzo wysokie, gdybyś musiał pokrywać je z własnej kieszeni.

Jeśli masz w planach aktywność sportową na zorganizowanym wyjeździe, np. chcesz się uczyć żeglowania na Mazurach, przyda Ci się ubezpieczenie NNW sportowe. Wykup je dodatkowo, nawet gdy organizator wyjazdu oferuje już ubezpieczenie NNW. Możesz łączyć polisy, odszkodowanie dostaniesz z obu. Podobnie zadbaj, by na obóz żeglarski dodatkowo ubezpieczyć dziecko.

Ubezpieczenie turystyczne możesz wykupić np. u doradcy Punkta pod numerem telefonu 22 490 90 00 lub mailowo: kontakt@mfind.pl.

Podsumowanie

 • Nawet jeśli jesteś dobrym pływakiem, nie bagatelizuj kwestii bezpieczeństwa nad wodą.
 • Człowiek tonie szybko i w ciszy. Obserwuj to, co się wokół Ciebie dzieje.
 • Jeśli wybierasz się na obóz żeglarski, spływ kajakowy lub inną formę zorganizowanego sportowego wypoczynku, kup polisę NNW sportową.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
1 Comment
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments
julka
julka
2 lat temu

xd