Bezpieczeństwo nad wodą - 10 zasad, które mogą uratować życie

Aktualizacja:
bezpieczeństwo nad wodą

Człowiek tonie w ciszy w ciągu kilkudziesięciu sekund. Nie bagatelizuj kwestii bezpieczeństwa nad wodą. Żadna polisa nie wynagrodzi skutków brawury. Żadna nie zrekompensuje życia. Przeczytaj uważnie i weź sobie do serca!

Bezpiecznie nad wodą

Aby czuć się bezpiecznie nad morzem, jeziorem czy nawet niewielkim zbiornikiem wodnym, musisz przestrzegać kilku podstawowych zasad. Inaczej nie trudno o tragedię. Poniżej prezentujemy zasady bezpiecznego przebywania nad wodą.

Najważniejsze zasady bezpieczeństwa nad wodą

  1. Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich.
  2. NIGDY nie skacz do wody w miejscach nieznanych. Skrajnie niebezpieczne są skoki na głowę. Mogą doprowadzić do śmierci lub kalectwa.
  3. Nie skacz rozgrzany do wody. Przed wejściem ochlap wodą klatkę piersiową, szyję, krocze i nogi, pozwoli to uniknąć wstrząsu termicznego.
  4. Nigdy nie pływaj po alkoholu ani tym bardziej innych używkach. Niebezpieczne może też być pływanie na czczo i bezpośrednio po posiłku.
  5. Unikaj kąpieli w miejscach niestrzeżonych. Nie pływaj w miejscach, gdzie kąpiel jest zakazana. Jeśli jednak korzystasz z niestrzeżonych kąpielisk – sprawdź głębokość, strukturę dna i znaki bezpiecznej kąpieli.
  6. Nie pływaj w czasie złych warunków atmosferycznych – w czasie burzy, mgły (gdy widoczności spada poniżej 50 m) i w czasie porywistego wiatru. Po zmroku nie wypływaj daleko od brzegu.
  7. Optymalna temperatura wody to 22-25 stopni. Nie pływaj w temperaturze poniżej 14 stopni.
  8. Pływaj w miejscach, które dobrze znasz. Nie pływaj tam gdzie jest dużo wodorostów, zaplątanie się w nie może być bardzo niebezpieczne. Unikaj akwenów, w których występują silne prądy i zawirowania wody.
  9. Pamiętaj, że zabawy w wodzie powinny być dostosowane do Twojego poziomu umiejętności pływackich. Nie baw się nigdy w podtapianie, staraj się, żeby zabawa nie doprowadzała do niebezpiecznych zachowań (agresja, rywalizacja, brutalność).
  10. Pamiętaj, że materace dmuchane, kółka, rękawki  i inne zabawki służą do zabaw przy brzegu i nie są sprzętem ratunkowym.

Wiele osób nie myśli o tych zasadach. Świadomość zagrożeń jest bardzo niska, a skłonność do brawury wysoka. Woda to cichy zabójca, miej tego świadomość, nawet jak doskonale pływasz. Rozglądaj się, obserwuj, co się wokół Ciebie dzieje.

Pamiętaj o numerach alarmowych: WOPR – Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe to:
Dla telefonów komórkowych: 601 100 100
Dla telefonów stacjonarnych: 0 601 100 100

Dzieci nad wodą – o tym warto pamiętać!

Gdy wybierasz się z maluchami na popularną plażę, załóż im koniecznie opaski z numerem telefonu. W zabawie niechcący mogą się zbyt oddalić od Ciebie, a w tłumie łatwo stracą orientację. Nigdy nie puszczaj ich samych do wody. Wchodź z nimi. Dziecko może się utopić i na płyciźnie, wystarczy, że zachłyśnie się wodą, np. gdy zaleje je przybrzeżna fala. Zwracaj uwagę na znaki bezpieczeństwa nad wodą!

Ważne ubezpieczenie!

Gdy wyjeżdżasz za granicę, wykup ubezpieczenie podróżne. W razie wypadku, możesz liczyć na transport do szpitala, a gdy trzeba również zorganizowanie akcji ratowniczej. Koszty takie są bardzo wysokie, gdybyś musiał pokrywać je z własnej kieszeni.

Jeśli masz w planach aktywność sportową na zorganizowanym wyjeździe, np. chcesz się uczyć żeglowania na Mazurach, przyda Ci się ubezpieczenie NNW sportowe. Wykup je dodatkowo, nawet gdy organizator wyjazdu oferuje już ubezpieczenie NNW. Możesz łączyć polisy, odszkodowanie dostaniesz z obu. Podobnie zadbaj, by na obóz żeglarski dodatkowo ubezpieczyć dziecko.

Ubezpieczenie turystyczne możesz wykupić np. u doradcy Punkta pod numerem telefonu 22 490 90 00 lub mailowo: kontakt@punkta.pl.

Podsumowanie

  • Nawet jeśli jesteś dobrym pływakiem, nie bagatelizuj kwestii bezpieczeństwa nad wodą.
  • Człowiek tonie szybko i w ciszy. Obserwuj to, co się wokół Ciebie dzieje.
  • Jeśli wybierasz się na obóz żeglarski, spływ kajakowy lub inną formę zorganizowanego sportowego wypoczynku, kup polisę NNW sportową.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
1 Komentarz
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej