Kradzież dokumentów za granicą - co zrobić, o czym pamiętać?

Aktualizacja:
Kradzież dokumentów zagranicą

Wyjeżdżasz na wakacje, pilnujesz bagażu, ale kradzież dokumentów i tak może się zdarzyć. Co zrobić, kiedy stanie się to za granicą? Jak nie popsuć sobie urlopu?

Jako turyści jesteśmy nieuważni, rozkojarzeni i bywa, że po prostu nieodpowiedzialni. Szczerze przyznaj: ile razy zdarzyło Ci się nosić wszystkie dokumenty, karty i pieniądze w jednym miejscu? Ile razy zostawiłeś plecak czy torbę na oparciu krzesła albo podłodze? Ile razy płacąc za zakupy położyłeś portfel na ladzie? Ile razy beztrosko wsunąłeś go do tylnej kieszeni? Albo schowałaś portfel, a nie zapięłaś torebki? Złodzieje tylko na to czekają. Wystarczą dosłownie sekundy nieuwagi i problem gotowy. Ale nawet gdy jesteś bardzo ostrożny, kradzież dokumentów i tak może się zdarzyć. Ktoś może wyrwać torebkę, włamać się do samochodu czy przeciąć plecak w tłumie.

1. Przygotuj kopie dokumentów przed wyjazdem

Posłuchaj rady polskiego MSZ, przygotuj kopie dokumentów – paszportu, dowodu osobistego, prawa jazdy, czy dowodu rejestracyjnego i obowiązkowego ubezpieczenia. W razie utraty oryginałów, ułatwią Ci zgłoszenie tego właściwym władzom i przyspieszą wyrobienie duplikatów lub nowych dokumentów. Kopie możesz wydrukować albo zapisać na wirtualnym dysku czy swojej poczcie e-mail.

Jeśli jest taka możliwość, wybierając się na plażę czy zwiedzanie, zostaw dokumenty w bezpiecznym miejscu, np. w hotelowym sejfie, a weź ze sobą kopie. Pamiętaj jednak, że prowadząc samochód powinieneś mieć zawsze przy sobie oryginał prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego.

Czytaj także: Uwierzytelnianie dokumentów dla ubezpieczyciela

2. Zawiadom policję

Nieważne, że małe są szanse na odzyskanie Twoich dokumentów. Powiadomienie policji chroni także przed skutkami wykorzystania dokumentów w sposób nieuprawiony. Oczywiście może się to zdarzyć, ale masz wtedy dowód, że zgłosiłeś kradzież. Dowód osobisty czy paszport to nie tylko kawałek plastiku czy książeczka, ale przede wszystkim nasza tożsamość. W 2015 r. próbowano wyłudzić aż 7,2 tys. kredytów na łączną kwotę 253 milionów złotych. Bardzo często robiono to za pomocą podrobionych lub wcześniej skradzionych dokumentów.

W całej Europie działa ujednolicony numer 112, pod który można zadzwonić w takiej sytuacji. Jeśli masz problem z porozumieniem się w języku danego kraju, a jesteś na zorganizowanym wyjeździe, np. z biurem podróży, poproś o pomoc rezydenta. Jeśli to wyjazd samodzielny, poproś o pomoc najbliższy polski konsulat.

Czytaj także: Kradzież samochodu z dokumentami

3. Zastrzeż karty

Często wraz z dokumentami giną karty płatnicze. Zastrzeż je jak najszybciej. Zadzwoń pod numer +48 828 828 828, to całodobowa usługa, dzięki której nie musisz szukać nerwowo numerów do swojego banku. Nigdy nie noś kart wraz z dokumentami – i na wakacje za granicą zabieraj tylko jedną kartę, z której najłatwiej Ci płacić. Inne zostaw w domu!

4. Zgłoś się do konsulatu lub placówki dyplomatycznej za granicą

Tam uzyskasz pomoc w odzyskaniu dokumentów, otrzymasz także paszport lub dowód tymczasowy, dzięki któremu wrócisz do kraju. Pamiętaj: bez dokumentu nie uda Ci się wsiąść do samolotu, nawet jeśli podróż odbywa się w strefie Schengen! Zwykle po kradzieży za granicą nie trzeba zbyt długo czekać na taki dokument. Zależy to jednak od konsulatu. W jednym uzyskasz go w ciągu jednego dnia, a w innym możesz czekać nawet tydzień lub dłużej! Nie zwlekaj z wizytą w konsulacie i nie odkładaj tego na ostatnią chwilę!

5. Sprawdź ważne numery

Przed wyjazdem zanotuj sobie ważne numery telefonów, sprawdź, gdzie są najbliższe konsulaty, albo skorzystaj z aplikacji przygotowanej przez MSZ: iPolak. Dzięki temu będziesz szybko na bieżąco, niezależnie od miejsca, w którym wylądujesz. Ale koniecznie poinformuj bliskich, gdzie będziesz, zostaw im adres.

Czytaj także: Jak sprawdzić czy dowód rejestracyjny jest już gotowy do odbioru?

Podsumowanie

  • Ostrożność i zdrowy rozsądek to podstawa, także na wakacjach
  • Przed wyjazdem przygotuj kopie dokumentów, zrób ich zdjęcia, wydrukuj, zapisz on line
  • Nie noś wszystkich dokumentów ze sobą, jeśli to możliwe zostaw je w hotelu
  • W razie kradzieży dokumentów za granicą pamiętaj o zgłoszeniu tego faktu policji i zastrzeżeniu kart, dowodu czy paszportu pod numerem +48 828 828 828
  • Zgłoś się jak najszybciej do placówki dyplomatycznej najbliżej miejsca pobytu. Pełną listę placówek znajdziesz tutaj.

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Powiązane artykuły

2023.10.08  •  Samochód
Co zrobić, gdy zgubisz dowód rejestracyjny?

Zgubione dokumenty od samochodu jeszcze całkiem niedawno oznaczały poważne problemy. Na szczęście obecnie – dzięki cyfryzacji – wygląda to trochę inaczej. Elektroniczna ewidencja pojazdów i możliwość sprawdzenia, czy i gdzie dane auto jest ubezpieczone od odpowiedzialności cywilnej, spowodowały zmiany w prawie. Kierowca nie ma już obowiązku mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego i OC.

Czytaj więcej
Oznaczenia w dowodzie rejestracyjnym
2024.09.10  •  Samochód
Dowód rejestracyjny – sprawdź co mówią oznaczenia i kody

W naszym cyklu porad dla kierowców pisaliśmy na temat tego, za co można stracić dowód rejestracyjny oraz co zrobić, gdy w dokumencie brakuje miejsca na pieczątki wstawiane po wykonaniu badania technicznego. W tym artykule zabraliśmy wszystkie informacje o kodach w dokumencie. Nie zastawiaj się, jak oznaczony jest rodzaj paliwa w dowodzie rejestracyjnym – po prostu sprawdź!

Czytaj więcej
2020.11.30  •  Samochód
Zmiana nazwiska – gdzie zgłosić?

Zmiana stanu cywilnego wiąże się najczęściej ze zmianą nazwiska. Ta z kolei wymaga załatwienia kilku formalności. Dokumenty trzeba wymienić. Pozostaje jedynie pytanie, jakie dokumenty, oraz ile mamy na to czasu? Wszystko, na temat formalności związanych ze zmianą nazwiska dowiesz się z poniższego artykułu. Zapraszamy do lektury!

Czytaj więcej
2024.10.08  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2022.12.28  •  Samochód
Czy trzeba mieć przy sobie OC, dowód rejestracyjny i prawo jazdy? Aktualne przepisy 2023

W dobie powszechnej cyfryzacji wożenie ze sobą polisy OC oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu wydaje się być archaizmem. I tak w rzeczywistości jest. Tego typu obowiązek to już przeszłość. A jak kwestia ta wygląda w przypadku dowodu osobistego i prawa jazdy? Jeśli zastanawiasz się, czy i jakie dokumenty trzeba wozić ze sobą w samochodzie, ten artykuł został przygotowany właśnie dla Ciebie. Zapraszamy do lektury!

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.11.07  •  Samochód
Najtańsze OC w listopadzie 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2023.12.27  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej