Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Aktualizacja:
A person holding a passport, getting ready to go on vacation. The person is standing in an airport terminal, smiling and looking excited. They have a

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

baner w treści – stały - 1

Czym jest paszport tymczasowy?

Paszport tymczasowy to dokument, który podobnie jak tradycyjny paszport, umożliwia przekraczanie granicy. Jednak różni się od niego tym, że nie zawiera danych biometrycznych, takich jak odciski palców, oraz ma krótszy termin ważności – do 12 miesięcy.

Musisz pamiętać, że nie wszystkie kraje honorują wjazd na podstawie dokumentu tymczasowego. Dlatego przed wyjazdem warto sprawdzić, czy dany kraj go akceptuje. Jeśli nie, pozostaje Ci jedynie możliwość podróży do miejsc, gdzie paszport tymczasowy jest uznawany. 

Wybierając się za granicę, pamiętaj też o ubezpieczeniu zdrowotnym, a jeśli wjeżdżasz do innego kraju autem, również o ważnym ubezpieczeniu OC.

W jakich sytuacjach możesz otrzymać paszport tymczasowy?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, paszport tymczasowy może zostać wydany w określonych sytuacjach.

 • Przebywasz za granicą i oczekujesz na odbiór paszportu biometrycznego – wówczas paszport tymczasowy umożliwi Ci powrót do kraju lub dalszą podróż, zanim otrzymasz docelowy dokument.
 • Nie można od Ciebie pobrać odcisków palców – w takim przypadku paszport tymczasowy będzie jedynym rozwiązaniem.
 • Występuje nagła potrzeba wyjazdu związana z:
 • koniecznością powrotu do miejsca stałego pobytu,
 • chorobą lub pogrzebem członka rodziny,
 • prowadzoną działalnością zawodową,
 • realizacją obowiązku nauki przez osoby niepełnoletnie lub koniecznością zapewnienia im opieki.
 • Przebywasz poza granicami Polski, a nie nadano Ci numeru PESEL – w szczególnie uzasadnionych przypadkach, gdy niemożliwe jest nadanie PESEL-u, a wydanie paszportu tymczasowego jest niezbędne np. ze względu na ochronę Twoich praw i interesów.

Warto pamiętać, że organ paszportowy może zażądać dokumentów potwierdzających wystąpienie wymienionych okoliczności.

Przeczytaj także, jak wygląda wynajem auta za granicą.

Ile czasu trwa wyrobienie paszportu tymczasowego?

Zgodnie z informacjami zawartymi na stronach urzędowych, paszport tymczasowy otrzymujesz tak szybko, jak to tylko możliwe. W praktyce oznacza to, że czas oczekiwania wynosi zazwyczaj od kilku do kilkunastu dni.

Istnieje jednak możliwość uzyskania paszportu tymczasowego jeszcze szybciej – od ręki. Taka opcja dostępna jest na Lotnisku Chopina w Warszawie. Jeśli zorientujesz się tuż przed wylotem, że Twój paszport stracił ważność, możesz udać się do specjalnego punktu na lotnisku, gdzie w ciągu 15 minut otrzymasz nowy dokument.

Aby skorzystać z tej możliwości, musisz spełnić kilka warunków:

 • mieć ważny bilet lotniczy potwierdzający Twoją podróż,
 • dokonać płatności bezgotówkowej,
 • W przypadku osoby nieletniej konieczna jest zgoda obojga rodziców (jeśli jednego z nich nie ma na lotnisku, może ją wyrazić online lub na piśmie).

Koszt wyrobienia paszportu tymczasowego w punkcie na Lotnisku Chopina wynosi 30 zł.

Sprawdź także, co zrobić w sytuacji kradzieży dokumentów.

Gdzie złożyć wniosek o paszport tymczasowy?

Jeśli przebywasz w Polsce, wniosek o paszport tymczasowy możesz złożyć w dowolnym punkcie paszportowym, np. w urzędzie wojewódzkim. Natomiast jeśli znajdujesz się za granicą, dokumenty należy złożyć w polskim konsulacie.

Pamiętaj, że niezależnie od miejsca, w którym składasz wniosek, musisz przygotować wymagane dokumenty:

 • ważny dokument tożsamości,
 • dowód uiszczenia opłaty za paszport tymczasowy,
 • aktualne zdjęcie,
 • w przypadku osoby nieletniej – zgodę obojga rodziców lub opiekunów prawnych.

Sprawdź także, co zrobić, jeśli masz nieważny dowód osobisty.

Ile kosztuje paszport tymczasowy?

Opłata za wyrobienie paszportu tymczasowego w Polsce wynosi 30 zł. Jeśli składasz wniosek za granicą, koszt będzie wyższy i zależny od aktualnej tabeli opłat konsularnych. Pamiętaj, że nie ma jednego, stałego rachunku bankowego, na który należy dokonać wpłaty. Informacje na temat sposobu płatności znajdziesz na stronach punktów paszportowych, w których chcesz złożyć wniosek.

Paszport tymczasowy to świetne rozwiązanie na wypadek, gdy zorientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój dotychczasowy dokument stracił ważność. Choć ma on krótszy termin ważności i nie zawiera danych biometrycznych, to umożliwia przekraczanie granic. Może wydawać się to zaskakujące, ale niektóre badania ankietowe sugerują, że od 1% do 5% pasażerów lotniczych może mieć problemy z dokumentami podróży. Podobne sytuacje zgłaszają też same linie lotnicze. Można przyjąć, że kilkadziesiąt tysięcy osób rocznie w Polsce orientuje się na lotnisku, że ma nieważny paszport. Dzieje się tak dlatego, że do wielu krajów udajemy się obecnie jedynie z ważnym dowodem osobistym. Problem ten dotyka też niedoświadczonych podróżników, którzy rzadko sprawdzają ważność dokumentów.

Pamiętaj, aby przed wyjazdem sprawdzić, czy kraj, do którego planujesz podróż, akceptuje paszport tymczasowy. W przeciwnym razie Twoja wymarzona wycieczka może nie dojść do skutku. Upewnij się także, że masz właściwą ochronę i skorzystaj z kalkulatora ubezpieczenia zdrowotnego, aby uniknąć wysokich kosztów za wizyty u lekarzy w sytuacji niespodziewanej choroby.

Pytania i odpowiedzi

Jak długo ważny jest paszport tymczasowy?
Jakie dane zawiera paszport tymczasowy?

Podsumowanie

 • Paszport tymczasowy to dokument umożliwiający przekraczanie granicy. Nie zawiera danych biometrycznych i jest ważny maksymalnie przez 12 miesięcy.
 • Nie wszystkie kraje akceptują paszport tymczasowy, więc warto sprawdzić to przed wyjazdem.
 • Czas oczekiwania wynosi zazwyczaj od kilku do kilkunastu dni, ale masz możliwość uzyskania paszportu tymczasowego od ręki na Lotnisku Chopina w Warszawie (15 minut). Musisz mieć ważny bilet lotniczy, zapłacić bezgotówkowo, a w przypadku nieletnich konieczna jest zgoda obojga rodziców.
 • W Polsce możesz złożyć wniosek w dowolnym punkcie paszportowym (np. urząd wojewódzki). Za granicą musisz to zrobić w polskim konsulacie.
 • Koszt paszportu tymczasowego w Polsce to 30 zł. Za granicą jest zależny od tabeli opłat konsularnych.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.19  •  Samochód
Co oznaczają czerwone tablice rejestracyjne i kiedy o nie wnioskować?

Poruszając się po polskich drogach, mogłeś zwrócić uwagę na pojazdy z czerwonymi tablicami rejestracyjnymi, które różnią się od standardowych tablic. Czy wiesz, co oznaczają czerwone tablice rejestracyjne i kto może z nich korzystać? Przygotowaliśmy krótki przewodnik dla tych, którzy jeszcze nie zdążyli się zapoznać z tym zagadnieniem.

Czytaj więcej
2024.07.19  •  Samochód
Parkowanie równoległe krok po kroku

Parkowanie to jedna z podstawowych czynności, które każdy kierowca musi opanować. Wśród różnych technik parkowania, parkowanie równoległe, często nazywane kopertą, uchodzi za jeden z najtrudniejszych manewrów do wykonania. Wymaga precyzyjnego cofania bardzo blisko innych zaparkowanych pojazdów. Jednak dzięki regularnej praktyce i opanowaniu odpowiedniej techniki, parkowanie równoległe będzie znaczenie łatwiejsze.

Czytaj więcej
2024.07.17  •  Motocykl
Czy można kupić dobry motocykl turystyczny do 10 tys. zł?

Marzysz o długich, emocjonujących podróżach motocyklowych, ale niepokoi Cię ograniczony budżet? Nie martw się, na rynku jest wiele wartych polecenia jednośladów, które możesz nabyć za mniej niż 10 tys. zł. W tym artykule znajdziesz sześć wybranych przez nas propozycji, które zapewnią Ci niezapomniane wrażenia z jazdy przy zachowaniu rozsądnych kosztów zakupu i ubezpieczenia.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej