Zgubiony dowód rejestracyjny: co robić?

Opublikowano: 08.11.2019

Zgubione dokumenty od samochodu jeszcze całkiem niedawno oznaczały poważne problemy. Przecież zgubiony dowód rejestracyjny i OC sprawiały, że nie można było się legalnie poruszać samochodem po polskich drogach. Na szczęście teraz wyglada to trochę inaczej. Elektroniczna ewidencja pojazdów i możliwość sprawdzenia, czy i gdzie dane auto jest ubezpieczone od odpowiedzialności cywilnej, spowodowały zmiany w prawie. Kierowca nie ma już obowiązku posiadać dowodu rejestracyjnego i OC przy sobie. To nie znaczy, że te dokumenty nie są potrzebne w ogóle. Musisz więc wiedzieć, gdzie zgłosić zgubienie dowodu rejestracyjnego i innych dokumentów i co zrobić, aby je odzyskać. 

Zgubienie dowodu rejestracyjnego: co dalej?

Co prawda nie masz już obowiązku jeździć z dowodem rejestracyjnym, ale musisz go posiadać. Zgubiony dowód rejestracyjny to powód do szybkiej wizyty w wydziale komunikacji, właściwym dla Twojego miejsca zameldowania. Zaczynasz od złożenia oświadczenia potwierdzającego utratę dokumentu. Potem składasz wniosek o wydanie wtórnika dowodu rejestracyjnego, który zastąpi Ci zgubiony dowód rejestracyjny samochodu. Do wniosku załączasz kartę pojazdu, dokument z badań technicznych (ten z ze stacji kontroli pojazdów), tablice rejestracyjne i dokument tożsamości – czyli Twój dowód osobisty. Urząd ma 30 dni na wydanie Ci nowego dokumentu. Jeśli tego potrzebujesz, możesz zażądać wydania tymczasowego dowodu rejestracyjnego, co będzie dodatkowo płatne. Uwaga: jeśli zdecydowałeś się na wyrobienie dowodu rejestracyjnego po zgubieniu, a potem okaże się, że go odnalazłeś, będziesz musiał ten „stary” dowód rejestracyjny odnieść do urzędu wydziału komunikacyjnego.

Zgubione dokumenty od auta

Karta pojazdu nie jest Ci potrzebna na co dzień. Rzadko który kierowca jeździ z nią więc nieczęsto się gubi. Co nie znaczy, że nie może Ci się to przytrafić, a kiedy się już zdarzy, także w tym wypadku czeka Cię wizyta w wydziale komunikacji. Miej ze sobą dowód rejestracyjny, ważną polisę OC, czyli dokumenty, które potwierdzą, że jesteś właścicielem auta. Z nimi zgłosisz zgubienie karty pojazdu, złożysz wniosek o wydanie duplikatu i po sprawie.

Zgubione ubezpieczenie OC? Najmniejszy problem

Zgubiłem ubezpieczenie OC i co teraz? Nic strasznego. W każdej chwili możesz poprosić towarzystwo ubezpieczeniowe  o ponowne wystawienie dokumentu potwierdzające posiadanie ubezpieczenia OC. Będzie ono na tych samych warunkach, dotyczyło tych samych zakresów ochrony na te same kwoty. A co w przypadku kontroli drogowej? W Polsce to żaden problem, ponieważ kierowca nie ma już obowiązku posiadania przy sobie potwierdzenia polisy. Policjant w razie kontroli korzystając z Centralnej Bazy Pojazdów i Kierowców bez problemu sprawdzi, czy Twoje auto ma ubezpieczenie OC.

Zgubione dokumenty od samochodu poza granicami Polski

Wyjeżdżając poza Polskę musisz skończyć z beztroskim podejściem do kwestii dokumentów. W przypadku kontroli, nie wystarczy powiedzieć policjantowi obcego kraju „Zgubiłem ubezpieczenie OC, proszę sobie sprawdzić w Bazie Pojazdów, że jestem ubezpieczony”.  Zgubiony dowód rejestracyjny i OC to poważny problem, który może się skończyć wysokim mandatem a nawet czasową utratą auta, do momentu, gdy uda Ci się udowodnić, że jesteś jego właścicielem – do tego przecież służy dowód rejestracyjny.

SPRAWDŹ: Assistance na Europę – ubezpieczenie samochodu na podróż

Po pierwsze więc pilnować, pilnować równie mocno i uważnie jak paszportu, kart kredytowych, pieniędzy. A gdy się już stało i wiemy na pewno, że mamy problem bo został zgubiony dowód rejestracyjny, co robić wtedy? Po pierwsze udać się na najbliższy komisariat policji i tam poinformować o utracie dokumentów. Potrzebne będzie pisemne potwierdzenie tego zgłoszenia, z którym będzie trzeba dotrzeć do ambasady Polski. Tam przedstawiasz całą sprawę, okazujesz dokumenty, które jeszcze posiadasz, a gdy uda Ci się otrzymać dokumenty tymczasowe, możesz kontynuować podróż. Niestety wizyta na komisariacie policji, a potem w ambasadzie… – to wszystko będzie trwało, nie będziesz mieć wyjścia, jak tylko uzbroić się w cierpliwość. 

Zgubiłem dowód rejestracyjny? Masz Assistance?

Wybierając się za granicę samochodem warto rozważyć dodatkowe ubezpieczenie. Jadąc autem warto wykupić polisę z opcją Assistance. Dlaczego to takie ważne? Assistance obejmuje usługę pomocy prawnej, która może okazać się nieoceniona w przypadku utraty dokumentów. Problemu braku dokumentów nie zlikwiduje, ale zminimalizuje stres wywołany tą sytuacją. 

 

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments