Zgubione dokumenty od samochodu jeszcze całkiem niedawno oznaczały poważne problemy. Na szczęście obecnie – dzięki cyfryzacji – wygląda to trochę inaczej. Elektroniczna ewidencja pojazdów i możliwość sprawdzenia, czy i gdzie dane auto jest ubezpieczone od odpowiedzialności cywilnej, spowodowały zmiany w prawie. Kierowca nie ma już obowiązku mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego i OC.
Zgubiony dowód rejestracyjny – co zrobić?
Co prawda nie masz już obowiązku jeździć z dowodem rejestracyjnym, ale musisz go mieć. Zgubiony dowód rejestracyjny to powód do szybkiej wizyty w wydziale komunikacji właściwym dla Twojego miejsca zameldowania. Pierwszy krok to złożenie oświadczenia potwierdzającego utratę dokumentu. Potem składasz wniosek o wydanie wtórnika dowodu rejestracyjnego, który zastąpi Ci zgubiony dokument.
Do wniosku załączasz kartę pojazdu, dokument potwierdzający wykonanie badania technicznego, tablice rejestracyjne i dokument tożsamości – czyli Twój dowód osobisty. Urząd ma 30 dni na wydanie Ci nowego dokumentu. Jeśli tego potrzebujesz, możesz zażądać wydania tymczasowego dowodu rejestracyjnego, co będzie dodatkowo płatne. Jeśli zdecydowałeś się na wyrobienie dowodu rejestracyjnego po zgubieniu, a potem okaże się, że go odnalazłeś, jesteś zobowiązany odnieść dowód rejestracyjny do urzędu wydziału komunikacyjnego.
Przeczytaj także: Jak sprawdzić, czy dowód rejestracyjny jest do odbioru?
Zgubiony dowód rejestracyjny i karta pojazdu
Karta pojazdu nie jest Ci potrzebna na co dzień. Skoro nie trzeba jej wozić przy sobie, co do zasady trudno ją zgubić. Gdyby jednak do tego doszło, czeka Cię wizyta w wydziale komunikacji. Miej ze sobą dowód rejestracyjny i ważną polisę OC, czyli dokumenty, które potwierdzą, że jesteś właścicielem auta. Z nimi zgłosisz zgubienie karty pojazdu oraz złożysz wniosek o wydanie duplikatu.
Zgubione ubezpieczenie OC? Najmniejszy problem
Jeśli zgubiłeś polisę OC, nie masz się o co martwić. W każdej chwili możesz poprosić towarzystwo ubezpieczeniowe o ponowne wystawienie dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy ubezpieczenia OC.
A co w przypadku kontroli drogowej? W Polsce to żaden problem, ponieważ kierowca nie ma już obowiązku posiadania przy sobie potwierdzenia polisy. Policjant w razie kontroli – korzystając z Centralnej Bazy Pojazdów i Kierowców – bez problemu sprawdzi, czy Twoje auto ma ważne ubezpieczenie OC.
Zgubiony dowód rejestracyjny poza granicami Polski
Wyjeżdżając poza Polskę, musisz mieć przy sobie dokumenty pojazdu. W przypadku kontroli nie obowiązują krajowe zasady. Problem z dowodem rejestracyjnym za granicą może się skończyć wysokim mandatem, a nawet czasową utratą auta, do momentu, gdy uda Ci się udowodnić, że jesteś jego właścicielem.
Jeśli dojdzie do zgubienia dowodu rejestracyjnego, udaj się na najbliższy komisariat policji i tam złóż zawiadomienie o utracie dokumentów. Potrzebne będzie pisemne potwierdzenie tego zgłoszenia, z którym trzeba będzie dotrzeć do ambasady Polski. Na miejscu przedstawisz sprawę, okażesz pozostałe dokumenty i otrzymasz dokumenty tymczasowe. Dzięki temu będziesz mógł kontynuować podróż.
Przeczytaj także: Dowód rejestracyjny – sprawdź, co mówią oznaczenia i kody
Zgubiony dowód rejestracyjny auta a assistance
Wybierając się za granicę samochodem, warto rozważyć wykupienie dodatkowego ubezpieczenia. Jadąc autem, można wykupić polisę z opcją Assistance.
Dlaczego to takie ważne? Assistance obejmuje usługę pomocy prawnej, która może okazać się nieoceniona w przypadku utraty dokumentów. Mimo że problemu zgubionych dokumentów od samochodu nie zlikwiduje, to zminimalizuje stres wywołany tą sytuacją.
Pytania i odpowiedzi
W celu uzyskania wtórnika dowodu rejestracyjnego trzeba złożyć odpowiedni wniosek. Dodatkowo wymagane jest uiszczenie opłaty w wysokości 54,50 zł. W jej zakres wchodzą wymiana dowodu oraz opłata ewidencyjna. Nowy dowód rejestracyjny otrzymasz w ciągu 30 dni.
Wydział komunikacji ma 30 dni na wyrobienie nowego dowodu rejestracyjnego. W praktyce jednak dokument otrzymasz najczęściej w ciągu 7 dni roboczych.
Aby wyrobić nowy dowód rejestracyjny, musisz pobrać właściwy wniosek ze strony internetowej wydziału komunikacji i go wypełnić. Konieczne będzie podanie m.in. danych właścicieli i współwłaścicieli pojazdu, marki, modelu i numeru VIN pojazdu oraz powodu ubiegania się o duplikat.
Do wyrobienia duplikatu dowodu rejestracyjnego potrzebujesz przede wszystkim zaświadczenia o pozytywnym wyniku badania technicznego oraz oświadczenia o utracie dowodu rejestracyjnego. Konieczne będzie również przedstawienie dowodu tożsamości.
Podsumowanie
Co zrobić, jak zgubiłem dowód rejestracyjny? - każdy kierowca choć raz przeżył taki lęk. Zgubione dokumenty od samochodu jeszcze całkiem niedawno oznaczały poważne problemy. Przecież zgubiony dowód rejestracyjny i OC sprawiały, że nie można było się legalnie poruszać samochodem po polskich drogach. Na szczęście teraz wyglada to trochę inaczej.
Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły
Czy wiesz, że policjant w trakcie kontroli drogowej może zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu? Takie jest prawo. Mimo, że nie musisz mieć przy sobie tego dokumentu, to może on zostać zatrzymany w systemie informatycznym. Sprawdź, kiedy i za co można stracić dowód rejestracyjny.
Zdarzają się sytuacje, gdy zamiast bezterminowego dowodu rejestracyjnego, otrzymujemy na ustawowe 30 dni tymczasowy czyli tzw. miękki dowód rejestracyjny. Co jednak wtedy, gdy musimy akurat w tym czasie opłacić ubezpieczenie OC naszego samochodu? Sprawdzamy jak wygląda ubezpieczenie OC na miękki dowód - kiedy można, procedury itp.
W dobie powszechnej cyfryzacji wożenie ze sobą polisy OC oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu wydaje się być archaizmem. I tak w rzeczywistości jest. Tego typu obowiązek to już przeszłość. A jak kwestia ta wygląda w przypadku dowodu osobistego i prawa jazdy? Jeśli zastanawiasz się, czy i jakie dokumenty trzeba wozić ze sobą w samochodzie, ten artykuł został przygotowany właśnie dla Ciebie. Zapraszamy do lektury!
Rządowa aplikacja mObywatel rozbudowywana jest o kolejne cyfrowe dokumenty. Po ostatniej aktualizacji, aplikacja umożliwia przechowywanie w swoim smartfonie kopii dowodu rejestracyjnego oraz polisy OC. Oprócz tego mPojazd przypomni nam o końcu ubezpieczenia samochodu czy zbliżającej się dacie przeglądu technicznego. Czy mPojazd sam w sobie jest rewolucją? Co zmienia dla kierowców?
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?