Co zrobić, gdy zgubisz dowód rejestracyjny?

Aktualizacja:
Serious anxious woman driving car. Female driver of middle age pensive sad waiting in traffic jam

Zgubione dokumenty od samochodu jeszcze całkiem niedawno oznaczały poważne problemy. Na szczęście obecnie – dzięki cyfryzacji – wygląda to trochę inaczej. Elektroniczna ewidencja pojazdów i możliwość sprawdzenia, czy i gdzie dane auto jest ubezpieczone od odpowiedzialności cywilnej, spowodowały zmiany w prawie. Kierowca nie ma już obowiązku mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego i OC.

Zgubiony dowód rejestracyjny – co zrobić?

Co prawda nie masz już obowiązku jeździć z dowodem rejestracyjnym, ale musisz go mieć. Zgubiony dowód rejestracyjny to powód do szybkiej wizyty w wydziale komunikacji właściwym dla Twojego miejsca zameldowania. Pierwszy krok to złożenie oświadczenia potwierdzającego utratę dokumentu. Potem składasz wniosek o wydanie wtórnika dowodu rejestracyjnego, który zastąpi Ci zgubiony dokument. 

Do wniosku załączasz kartę pojazdu, dokument potwierdzający wykonanie badania technicznego, tablice rejestracyjne i dokument tożsamości – czyli Twój dowód osobisty. Urząd ma 30 dni na wydanie Ci nowego dokumentu. Jeśli tego potrzebujesz, możesz zażądać wydania tymczasowego dowodu rejestracyjnego, co będzie dodatkowo płatne. Jeśli zdecydowałeś się na wyrobienie dowodu rejestracyjnego po zgubieniu, a potem okaże się, że go odnalazłeś, jesteś zobowiązany odnieść dowód rejestracyjny do urzędu wydziału komunikacyjnego.

Przeczytaj także: Jak sprawdzić, czy dowód rejestracyjny jest do odbioru?

Zgubiony dowód rejestracyjny i karta pojazdu

Karta pojazdu nie jest Ci potrzebna na co dzień. Skoro nie trzeba jej wozić przy sobie, co do zasady trudno ją zgubić. Gdyby jednak do tego doszło, czeka Cię wizyta w wydziale komunikacji. Miej ze sobą dowód rejestracyjny i ważną polisę OC, czyli dokumenty, które potwierdzą, że jesteś właścicielem auta. Z nimi zgłosisz zgubienie karty pojazdu oraz złożysz wniosek o wydanie duplikatu.

Zgubione ubezpieczenie OC? Najmniejszy problem

Jeśli zgubiłeś polisę OC, nie masz się o co martwić. W każdej chwili możesz poprosić towarzystwo ubezpieczeniowe o ponowne wystawienie dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy ubezpieczenia OC

A co w przypadku kontroli drogowej? W Polsce to żaden problem, ponieważ kierowca nie ma już obowiązku posiadania przy sobie potwierdzenia polisy. Policjant w razie kontroli – korzystając z Centralnej Bazy Pojazdów i Kierowców – bez problemu sprawdzi, czy Twoje auto ma ważne ubezpieczenie OC.

Zgubiony dowód rejestracyjny poza granicami Polski

Wyjeżdżając poza Polskę, musisz mieć przy sobie dokumenty pojazdu. W przypadku kontroli nie obowiązują krajowe zasady. Problem z dowodem rejestracyjnym za granicą może się skończyć wysokim mandatem, a nawet czasową utratą auta, do momentu, gdy uda Ci się udowodnić, że jesteś jego właścicielem.

Jeśli dojdzie do zgubienia dowodu rejestracyjnego, udaj się na najbliższy komisariat policji i tam złóż zawiadomienie o utracie dokumentów. Potrzebne będzie pisemne potwierdzenie tego zgłoszenia, z którym trzeba będzie dotrzeć do ambasady Polski. Na miejscu przedstawisz sprawę, okażesz pozostałe dokumenty i otrzymasz dokumenty tymczasowe. Dzięki temu będziesz mógł kontynuować podróż. 

Przeczytaj także: Dowód rejestracyjny – sprawdź, co mówią oznaczenia i kody 

Zgubiony dowód rejestracyjny auta a assistance

Wybierając się za granicę samochodem, warto rozważyć wykupienie dodatkowego ubezpieczenia. Jadąc autem, można wykupić polisę z opcją Assistance

Dlaczego to takie ważne? Assistance obejmuje usługę pomocy prawnej, która może okazać się nieoceniona w przypadku utraty dokumentów. Mimo że problemu zgubionych dokumentów od samochodu nie zlikwiduje, to zminimalizuje stres wywołany tą sytuacją. 

Pytania i odpowiedzi

Ile kosztuje wydanie wtórnika dowodu rejestracyjnego?
Ile się czeka na nowy dowód rejestracyjny?
Jak wyrobić dowód rejestracyjny po zgubieniu?
Jakie dokumenty są potrzebne do wyrobienia duplikatu dowodu rejestracyjnego?

Podsumowanie

Co zrobić, jak zgubiłem dowód rejestracyjny? - każdy kierowca choć raz przeżył taki lęk. Zgubione dokumenty od samochodu jeszcze całkiem niedawno oznaczały poważne problemy. Przecież zgubiony dowód rejestracyjny i OC sprawiały, że nie można było się legalnie poruszać samochodem po polskich drogach. Na szczęście teraz wyglada to trochę inaczej.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej