Kradzież dokumentów za granicą - co zrobić, o czym pamiętać?

Aktualizacja:
Kradzież dokumentów zagranicą

Wyjeżdżasz na wakacje, pilnujesz bagażu, ale kradzież dokumentów i tak może się zdarzyć. Co zrobić, kiedy stanie się to za granicą? Jak nie popsuć sobie urlopu?

Jako turyści jesteśmy nieuważni, rozkojarzeni i bywa, że po prostu nieodpowiedzialni. Szczerze przyznaj: ile razy zdarzyło Ci się nosić wszystkie dokumenty, karty i pieniądze w jednym miejscu? Ile razy zostawiłeś plecak czy torbę na oparciu krzesła albo podłodze? Ile razy płacąc za zakupy położyłeś portfel na ladzie? Ile razy beztrosko wsunąłeś go do tylnej kieszeni? Albo schowałaś portfel, a nie zapięłaś torebki? Złodzieje tylko na to czekają. Wystarczą dosłownie sekundy nieuwagi i problem gotowy. Ale nawet gdy jesteś bardzo ostrożny, kradzież dokumentów i tak może się zdarzyć. Ktoś może wyrwać torebkę, włamać się do samochodu czy przeciąć plecak w tłumie.

1. Przygotuj kopie dokumentów przed wyjazdem

Posłuchaj rady polskiego MSZ, przygotuj kopie dokumentów – paszportu, dowodu osobistego, prawa jazdy, czy dowodu rejestracyjnego i obowiązkowego ubezpieczenia. W razie utraty oryginałów, ułatwią Ci zgłoszenie tego właściwym władzom i przyspieszą wyrobienie duplikatów lub nowych dokumentów. Kopie możesz wydrukować albo zapisać na wirtualnym dysku czy swojej poczcie e-mail.

Jeśli jest taka możliwość, wybierając się na plażę czy zwiedzanie, zostaw dokumenty w bezpiecznym miejscu, np. w hotelowym sejfie, a weź ze sobą kopie. Pamiętaj jednak, że prowadząc samochód powinieneś mieć zawsze przy sobie oryginał prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego.

2. Zawiadom policję

Nieważne, że małe są szanse na odzyskanie Twoich dokumentów. Powiadomienie policji chroni także przed skutkami wykorzystania dokumentów w sposób nieuprawiony. Oczywiście może się to zdarzyć, ale masz wtedy dowód, że zgłosiłeś kradzież. Dowód osobisty czy paszport to nie tylko kawałek plastiku czy książeczka, ale przede wszystkim nasza tożsamość. W 2015 r. próbowano wyłudzić aż 7,2 tys. kredytów na łączną kwotę 253 milionów złotych. Bardzo często robiono to za pomocą podrobionych lub wcześniej skradzionych dokumentów.

W całej Europie działa ujednolicony numer 112, pod który można zadzwonić w takiej sytuacji. Jeśli masz problem z porozumieniem się w języku danego kraju, a jesteś na zorganizowanym wyjeździe, np. z biurem podróży, poproś o pomoc rezydenta. Jeśli to wyjazd samodzielny, poproś o pomoc najbliższy polski konsulat.

3. Zastrzeż karty

Często wraz z dokumentami giną karty płatnicze. Zastrzeż je jak najszybciej. Zadzwoń pod numer +48 828 828 828, to całodobowa usługa, dzięki której nie musisz szukać nerwowo numerów do swojego banku. Nigdy nie noś kart wraz z dokumentami – i na wakacje za granicą zabieraj tylko jedną kartę, z której najłatwiej Ci płacić. Inne zostaw w domu!

4. Zgłoś się do konsulatu lub placówki dyplomatycznej za granicą

Tam uzyskasz pomoc w odzyskaniu dokumentów, otrzymasz także paszport lub dowód tymczasowy, dzięki któremu wrócisz do kraju. Pamiętaj: bez dokumentu nie uda Ci się wsiąść do samolotu, nawet jeśli podróż odbywa się w strefie Schengen! Zwykle po kradzieży za granicą nie trzeba zbyt długo czekać na taki dokument. Zależy to jednak od konsulatu. W jednym uzyskasz go w ciągu jednego dnia, a w innym możesz czekać nawet tydzień lub dłużej! Nie zwlekaj z wizytą w konsulacie i nie odkładaj tego na ostatnią chwilę!

5. Sprawdź ważne numery

Przed wyjazdem zanotuj sobie ważne numery telefonów, sprawdź, gdzie są najbliższe konsulaty, albo skorzystaj z aplikacji przygotowanej przez MSZ: iPolak. Dzięki temu będziesz szybko na bieżąco, niezależnie od miejsca, w którym wylądujesz. Ale koniecznie poinformuj bliskich, gdzie będziesz, zostaw im adres.

 

Podsumowanie

  • Ostrożność i zdrowy rozsądek to podstawa, także na wakacjach
  • Przed wyjazdem przygotuj kopie dokumentów, zrób ich zdjęcia, wydrukuj, zapisz on line
  • Nie noś wszystkich dokumentów ze sobą, jeśli to możliwe zostaw je w hotelu
  • W razie kradzieży dokumentów za granicą pamiętaj o zgłoszeniu tego faktu policji i zastrzeżeniu kart, dowodu czy paszportu pod numerem +48 828 828 828
  • Zgłoś się jak najszybciej do placówki dyplomatycznej najbliżej miejsca pobytu. Pełną listę placówek znajdziesz tutaj.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments