Wyjeżdżasz na wakacje, pilnujesz bagażu, ale kradzież dokumentów i tak może się zdarzyć. Co zrobić, kiedy stanie się to za granicą? Jak nie popsuć sobie urlopu?
Jako turyści jesteśmy nieuważni, rozkojarzeni i bywa, że po prostu nieodpowiedzialni. Szczerze przyznaj: ile razy zdarzyło Ci się nosić wszystkie dokumenty, karty i pieniądze w jednym miejscu? Ile razy zostawiłeś plecak czy torbę na oparciu krzesła albo podłodze? Ile razy płacąc za zakupy położyłeś portfel na ladzie? Ile razy beztrosko wsunąłeś go do tylnej kieszeni? Albo schowałaś portfel, a nie zapięłaś torebki? Złodzieje tylko na to czekają. Wystarczą dosłownie sekundy nieuwagi i problem gotowy. Ale nawet gdy jesteś bardzo ostrożny, kradzież dokumentów i tak może się zdarzyć. Ktoś może wyrwać torebkę, włamać się do samochodu czy przeciąć plecak w tłumie.
1. Przygotuj kopie dokumentów przed wyjazdem
Posłuchaj rady polskiego MSZ, przygotuj kopie dokumentów – paszportu, dowodu osobistego, prawa jazdy, czy dowodu rejestracyjnego i obowiązkowego ubezpieczenia. W razie utraty oryginałów, ułatwią Ci zgłoszenie tego właściwym władzom i przyspieszą wyrobienie duplikatów lub nowych dokumentów. Kopie możesz wydrukować albo zapisać na wirtualnym dysku czy swojej poczcie e-mail.
Jeśli jest taka możliwość, wybierając się na plażę czy zwiedzanie, zostaw dokumenty w bezpiecznym miejscu, np. w hotelowym sejfie, a weź ze sobą kopie. Pamiętaj jednak, że prowadząc samochód powinieneś mieć zawsze przy sobie oryginał prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego.
Czytaj także: Uwierzytelnianie dokumentów dla ubezpieczyciela
2. Zawiadom policję
Nieważne, że małe są szanse na odzyskanie Twoich dokumentów. Powiadomienie policji chroni także przed skutkami wykorzystania dokumentów w sposób nieuprawiony. Oczywiście może się to zdarzyć, ale masz wtedy dowód, że zgłosiłeś kradzież. Dowód osobisty czy paszport to nie tylko kawałek plastiku czy książeczka, ale przede wszystkim nasza tożsamość. W 2015 r. próbowano wyłudzić aż 7,2 tys. kredytów na łączną kwotę 253 milionów złotych. Bardzo często robiono to za pomocą podrobionych lub wcześniej skradzionych dokumentów.
W całej Europie działa ujednolicony numer 112, pod który można zadzwonić w takiej sytuacji. Jeśli masz problem z porozumieniem się w języku danego kraju, a jesteś na zorganizowanym wyjeździe, np. z biurem podróży, poproś o pomoc rezydenta. Jeśli to wyjazd samodzielny, poproś o pomoc najbliższy polski konsulat.
Czytaj także: Kradzież samochodu z dokumentami
3. Zastrzeż karty
Często wraz z dokumentami giną karty płatnicze. Zastrzeż je jak najszybciej. Zadzwoń pod numer +48 828 828 828, to całodobowa usługa, dzięki której nie musisz szukać nerwowo numerów do swojego banku. Nigdy nie noś kart wraz z dokumentami – i na wakacje za granicą zabieraj tylko jedną kartę, z której najłatwiej Ci płacić. Inne zostaw w domu!
4. Zgłoś się do konsulatu lub placówki dyplomatycznej za granicą
Tam uzyskasz pomoc w odzyskaniu dokumentów, otrzymasz także paszport lub dowód tymczasowy, dzięki któremu wrócisz do kraju. Pamiętaj: bez dokumentu nie uda Ci się wsiąść do samolotu, nawet jeśli podróż odbywa się w strefie Schengen! Zwykle po kradzieży za granicą nie trzeba zbyt długo czekać na taki dokument. Zależy to jednak od konsulatu. W jednym uzyskasz go w ciągu jednego dnia, a w innym możesz czekać nawet tydzień lub dłużej! Nie zwlekaj z wizytą w konsulacie i nie odkładaj tego na ostatnią chwilę!
5. Sprawdź ważne numery
Przed wyjazdem zanotuj sobie ważne numery telefonów, sprawdź, gdzie są najbliższe konsulaty, albo skorzystaj z aplikacji przygotowanej przez MSZ: iPolak. Dzięki temu będziesz szybko na bieżąco, niezależnie od miejsca, w którym wylądujesz. Ale koniecznie poinformuj bliskich, gdzie będziesz, zostaw im adres.
Czytaj także: Jak sprawdzić czy dowód rejestracyjny jest już gotowy do odbioru?
Podsumowanie
- Ostrożność i zdrowy rozsądek to podstawa, także na wakacjach
- Przed wyjazdem przygotuj kopie dokumentów, zrób ich zdjęcia, wydrukuj, zapisz on line
- Nie noś wszystkich dokumentów ze sobą, jeśli to możliwe zostaw je w hotelu
- W razie kradzieży dokumentów za granicą pamiętaj o zgłoszeniu tego faktu policji i zastrzeżeniu kart, dowodu czy paszportu pod numerem +48 828 828 828
- Zgłoś się jak najszybciej do placówki dyplomatycznej najbliżej miejsca pobytu. Pełną listę placówek znajdziesz tutaj.
Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Najnowsze artykuły
Drugi kwartał 2024 roku to konsekwentny wzrost stawek za obowiązkowe OC. Sprawdź, w jakich lokalizacjach kierowcy mogli skorzystać z atrakcyjnych cen polis oraz jakie czynniki wpłynęły na kształtowanie się tych stawek. Przygotowana analiza zmian, które zachodzą na rynku, pozwoli lepiej zrozumieć aktualną sytuację i podjąć racjonalne decyzje dotyczące ubezpieczenia.
Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.
Od 1 stycznia 2024 roku w Polsce wprowadzono wręcz rewolucyjne podejście do rejestrowania przebiegu egzaminów praktycznych na prawo jazdy. Nowe przepisy nakładają na ośrodki egzaminacyjne (WORD) obowiązek wyznaczenia dedykowanych miejsc, w których kursanci będą mogli obejrzeć nagrania ze swoich jazd. To istotna zmiana, która otwiera drzwi do większej transparentności i kontroli nad procesem egzaminowania.
Kolizja drogowa lub inna szkoda w samochodzie to stresująca sytuacja. Szczególnie dotkliwa może być, gdy auto jest wypożyczone lub leasingowane. Wówczas oprócz nieprzyjemności związanych z naprawą, właściciel pojazdu musi liczyć się z dodatkowymi kosztami. Jednym ze sposobów na ochronę budżetu jest zniesienie udziału własnego w szkodzie. Ale czym dokładnie jest to rozwiązanie i jakie niesie ze sobą korzyści?
Awaria motocykla może przydarzyć się nawet najbardziej doświadczonemu i ostrożnemu motocykliście. Możesz próbować doprowadzić uszkodzony pojazd do warsztatu na własną rękę lub poprosić o pomoc innych uczestników ruchu. Jedną z częściej stosowanych metod jest holowanie motocykla. Jednak aby wykonać tę czynność w bezpieczny i legalny sposób, musisz znać odpowiednie zasady i techniki.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?