Punkta

Ile czeka się na dowód rejestracyjny?

Procedura związana z wydaniem dowodu rejestracyjnego nie jest skomplikowana, a jej realizacja nie trwa długo. Na dowód rejestracyjny czeka się do 7 dni roboczych od dnia złożenia wniosku o wydanie dokumentu. Sam wniosek należy złożyć w urzędzie miasta lub w starostwie powiatowym w obsługującym tego rodzaju sprawy wydziale. Najczęściej jest to wydział komunikacji danej jednostki.

Jak sprawdzić, czy dowód rejestracyjny jest już gotowy?

Najwygodniejszą i najszybszą opcją, aby sprawdzić, czy dowód rejestracyjny jest już gotowy do odbioru, jest weryfikacja online. Jeśli czekasz na dokument, sprawdź przez internet, czy możesz go odebrać. Wystarczy skorzystać z serwisu InfoCar. Po wpisaniu w odpowiednie pola odpowiednio:

  • numeru rejestracyjnego pojazdu
  • ostatnich 5 znaków numeru nadwozia

system pokaże Ci status sprawy. Jeśli wyświetli się komunikat „Przyjęto wniosek – trwa postępowanie administracyjne” oznaczać to będzie, że trwają czynności sprawdzające, lub dokument trafił do produkcji. W tej sytuacji musimy jeszcze zaczekać na dowód rejestracyjny. Jeśli natomiast po wpisaniu danych w wyznaczone pola wyświetli się komunikat „Przyjęto dokument w urzędzie, dokument do odbioru” możesz spokojnie udać się do urzędu i odebrać dowód rejestracyjny.

Ważne, aby podczas wpisywania danych do systemu nie popełnić błędu, bo wówczas nie uzyskasz interesujących Cię informacji. Komunikat „Niepoprawne dane, brak spraw w toku, dokument wydany” wyświetla się m.in. w sytuacji, gdy do systemu wprowadzisz błędne dane. W innych przypadkach komunikat oznacza, że wniosek nie został jeszcze wprowadzony do systemu lub dokument został już wydany w systemie komputerowym.

Sprawdź swój dowód rejestracyjny online lub telefonicznie

Informacje na temat możliwości odbioru dowodu rejestracyjnego dostępne są na stronie internetowej wspomnianego serwisu. W wielu przypadkach możesz jednak sprawdzić takie informacje także telefonicznie. Wystarczy zadzwonić do wydziału komunikacji w godzinach pracy urzędu. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie urzędy i starostwa udzielają tego typu informacji telefonicznie.

Odbiór dowodu rejestracyjnego – te dokumenty zabierz ze sobą

Dowód rejestracyjny odbierzesz w urzędzie, w którym złożyłeś wniosek o wydanie dokumentu. Jednak aby odebrać dowód rejestracyjny, musisz mieć przy sobie:

  • dowód osobisty – do wglądu,
  • dokument potwierdzający zawarcie umowy ubezpieczenia OC lub dowód opłacenia składki za to ubezpieczenie,
  • oryginał pozwolenia czasowego, jeśli takie było wydane,
  • oryginał karty pojazdu, jeśli ta została wydana,
  • pełnomocnictwo, jeśli sprawa załatwiana jest przez pełnomocnika lub współwłaściciela pojazdu.