Zmiana nazwiska - gdzie zgłosić?

Aktualizacja:
zmiana-nazwiska

Zmiana stanu cywilnego wiąże się najczęściej ze zmianą nazwiska. Ta z kolei wymaga załatwienia kilku formalności. Dokumenty trzeba wymienić. Pozostaje jedynie pytanie, jakie dokumenty, oraz ile mamy na to czasu? Wszystko, na temat formalności związanych ze zmianą nazwiska dowiesz się z poniższego artykułu. Zapraszamy do lektury!

Zmiana nazwiska w dowodzie osobistym

Pierwsza myśl, jaka pojawia się w głowie w związku ze zmianą nazwiska to wymiana dowodu osobistego. Słusznie, to podstawowy dokument, jakim się posługujemy i jaki potwierdza naszą tożsamość. Dowód osobisty należy wymienić w terminie 4 miesięcy od zaistnienia okoliczności skutkujących zmianą nazwiska. Najczęściej jest to data ślubu. Po tym okresie dokument straci swoją ważność, zatem nie ma co zwlekać. Istotne jest jednak, aby sam wniosek o wymianę dowodu złożyć w terminie 14 dni od dnia zawarcia związku małżeńskiego.

Czytaj także: Nieważny dowód osobisty – co robić?

Gdzie zgłosić zmianę nazwiska i wyrobić nowy dowód osobisty? Tego typu formalności załatwiamy w swoim urzędzie gminy. Procedura wygląda następująco:

  1. Wypełniamy wniosek o wyrobienie nowego dowodu osobistego w związku ze zmianą nazwiska (druk można np. pobrać ze strony internetowej urzędu – obowiązuje jeden wzór).
  2. Dołączamy do wniosku wcześniej wykonane zdjęcie (musi to być konkretnie zdjęcie do dowodu 35×45 mm, jednak bez obaw – fotograf będzie z pewnością zorientowany).
  3. Dołączamy do wniosku skrócony odpis aktu małżeństwa (maksymalny termin, po którym nasz akt małżeństwa powinien być gotowy do odbioru w urzędzie stanu cywilnego to 14 dni, za wydanie pierwszego odpisu nie wnosimy żadnych opłat. Kolejne odpisy to już koszt w wysokości 22 zł).

Ile kosztuje wymiana dowodu osobistego? Usługa ta jest bezpłatna. Urzędnik poinformuje nas o prawdopodobnym terminie odbioru nowego dokumentu, jednak procedura może potrwać maksymalnie 30 dni. Odbierając nowy dowód osobisty, należy zabrać ze sobą stary dokument, który utraci swoją ważność.

Czytaj także: Jak sprawdzić czy dowód rejestracyjny jest już gotowy do odbioru?

Czy musimy wymienić także paszport?

Zmiana nazwiska wiąże się również z koniecznością wymiany paszportu. Stary dokument będzie ważny jedynie przez 60 dni od daty zawarcia związku małżeńskiego i zmiany nazwiska. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy przebywamy za granicą. Wówczas czas na wymianę dokumenty wydłuża się do 4 miesięcy.

Wymiana paszportu na nowy także wymaga złożenia wniosku. Należy go wypełnić i złożyć w dowolnym biurze paszportowym (pobieramy oryginalny druk w urzędzie, nie drukujemy ze strony internetowej!). Do wniosku dołączamy zdjęcie i potwierdzenie wniesienia opłaty 140 zł. Na nowy dokument będziemy czekać do 30 dni.

Zmiana nazwiska a prawo jazdy

Czy konieczna będzie także wymiana prawa jazdy w związku ze zmianą nazwiska? Owszem. Na wymianę tego dokumentu mamy 30 dni od wydania nowego dowodu osobistego. W tym przypadku również składamy wniosek w urzędzie gminy, dołączając do wniosku:

  • zdjęcie (te powinno spełniać takie sama kryteria, jak zdjęcie do dowodu osobistego),
  • potwierdzenie wniesienia opłaty za prawo jazdy (to koszt 100,50 zł, kwotę możemy przelać na rachunek bankowy lub zapłacić gotówką w kasie urzędu),
  • orzeczenie lekarskie, jeśli przy poprzednim prawie jazdy także było dołączane, np. w związku z wadą wzroku.

Składając wniosek, należy mieć przy sobie dowód osobisty oraz aktualnie posiadane prawo jazdy.

Zmiana nazwiska a ubezpieczenie OC

A co mówią przepisy o zmianie nazwiska w dokumentach związanych z zawarciem umowy ubezpieczenia OC? Czy musimy zgłaszać ubezpieczycielowi ten fakt? Otóż zmiana danych w polisie OC nie jest wymagana regulacjami prawnymi, jednak z pewnością warto to zrobić, aby w przyszłości uniknąć ewentualnych problemów związanych np. z likwidacją szkody. Co więcej, zmianę danych należy zgłosić nie tylko w zakresie polisy OC, ale również innych ubezpieczeń, w tym AC, NNW, czy Assistance.

Tutaj na załatwienie formalności nie mamy wyznaczonego terminu, jednak warto to zrobić niezwłocznie, np. drogą elektroniczną, dołączając do korespondencji skan dokumentu potwierdzającego zmianę nazwiska.

Zmiana nazwiska a dowód rejestracyjny samochodu

Czy zmiana nazwiska w dowodzie rejestracyjnym to konieczność? Tak. Jeśli posiadamy pojazd zarejestrowany na nas (lub jesteśmy współwłaścicielem pojazdu), to w terminie 30 dni od wydania nowego dowodu osobistego musimy złożyć wniosek o nowy dokument samochodu. Do wniosku dołączamy stary dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, jeśli została wydana, dokument potwierdzający zmianę nazwiska. Koszt usługi to 54,50 zł.

Czytaj także: Wymiana dowodu rejestracyjnego – czy w roku 2022 nadal jest konieczna z powodu braku miejsca na pieczątki?


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej