Czy trzeba mieć przy sobie OC, dowód rejestracyjny i prawo jazdy? Aktualne przepisy 2023

Aktualizacja:
czy-trzeba-miec-przy-sobie-oc

W dobie powszechnej cyfryzacji wożenie ze sobą polisy OC oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu wydaje się być archaizmem. I tak w rzeczywistości jest. Tego typu obowiązek to już przeszłość. A jak kwestia ta wygląda w przypadku dowodu osobistego i prawa jazdy? Jeśli zastanawiasz się, czy i jakie dokumenty trzeba wozić ze sobą w samochodzie, ten artykuł został przygotowany właśnie dla Ciebie. Zapraszamy do lektury!

Podróż samochodem bez dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia posiadania polisy OC

Od 1 października 2018 roku nie musisz mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego pojazdu oraz potwierdzenia opłacenia obowiązkowej polisy OC. Sam fakt posiadania wymienionych dokumentów to wciąż obowiązek, jednak ich wożenie ze sobą już nie. To z pewnością dobra informacja dla wszystkich zapominalskich, którym szczególnie często zdarzało się pozostawić dokumenty w domu. Wcześniej za brak w podróży samochodem któregoś z dokumentów groził mandat w wysokości 50 zł.

Odpowiedź na pytanie, czy trzeba wozić ze sobą dowód rejestracyjny i druk potwierdzający posiadanie polisy OC jest zatem jasna. Nie trzeba. Warto jednak pamiętać, że ubezpieczenie OC pozostaje obowiązkiem, a za jego brak lub chociaż minimalną przerwę w ciągłości ubezpieczenia grożą dotkliwe kary finansowe. Jeśli więc zbliża się termin ważności naszej polisy, najlepiej sięgnąć po kalkulator OC i AC i kupić ubezpieczenie.

Sprawdź też: Ubezpieczenie OC na miękki dowód rejestracyjny

Brak dowodu rejestracyjnego podczas kontroli drogowej

Nie masz przy sobie dowodu rejestracyjnego i zostałeś zatrzymany przez policję do kontroli drogowej. Co w takiej sytuacji? Tak naprawdę, to nic. Policjanci sprawdzą dane pojazdu w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Dostęp do bazy CEPiK ma również Straż Miejska oraz Inspekcja Ruchu Drogowego. A informacje zawarte w ewidencji powiedzą kontrolującym wszystko na temat Twojego pojazdu (w tym, czy samochód posiada ważne badanie techniczne) oraz polisy OC.

Więcej na ten temat pisaliśmy w artykułach:

Nie mam przy sobie OC. Co w przypadku stłuczki?

Brak w samochodzie potwierdzenia posiadania OC to nie powód do zmartwień, także w sytuacji, w której doszło do kolizji drogowej. Spisanie oświadczenia sprawcy wypadku wymagało dotychczas podania numeru polisy. Obecnie można sprawdzić ten numer i po prostu zweryfikować sam fakt posiadania obowiązkowego ubezpieczenia, korzystając z aplikacji Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego lub poprzez stronę internetową www.ufg.pl.

Czy trzeba wozić ze sobą prawo jazdy i dowód osobisty?

Od 5 grudnia 2020 roku kierowcy posiadający polskie prawo jazdy zostali zwolnieni z obowiązku jego posiadania przy sobie i okazywania podczas kontroli drogowej na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

W przypadku np. kontroli drogowej policjant sprawdzi Twoje uprawnienia w Centralnej Ewidencji Kierowców. Możesz również okazać podczas kontroli prawo jazdy wirtualne w aplikacji mPrawo Jazdy. Plastikowego dokumentu nie musisz mieć przy sobie, choć pojawiają się głosy, że wspomniana baza z informacjami o uprawnieniach może zawierać błędy. Stąd też weryfikacja kierowcy przy jej wykorzystaniu może być problematyczna. Wniosek? Prawo jazdy wozić ze sobą nie trzeba, ale jak najbardziej nie zaszkodzi taka przezorność.

Pamiętaj jednak, że kierując pojazdem, powinieneś mieć zawsze ze sobą dowód osobisty. Z kolei jazda samochodem bez uprawnień grozi mandatem w wysokości do 1500 zł. Jeśli w takich okolicznościach spowodujesz wypadek, konsekwencje braku prawa jazdy będą dotkliwsze. Sprawdź, jakie: Jeździsz bez prawka? Sprawdź, co Ci grozi w razie wypadku.

O dowodzie rejestracyjnym i polisie OC nie możesz zapomnieć, gdy wyjeżdżasz za granicę

Opuszczenie terytorium Polski wiąże się z koniecznością posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego pojazdu oraz ważnej polisy. W niektórych krajach nadal może być wymagana zielona karta OC. O dokumentach tych warto także pamiętać np. udając się w miejsca, gdzie jest słaby zasięg, co powoduje problemy z dostępem do internetu.

Pytania i odpowiedzi

Czy trzeba wozić OC?
Czy trzeba mieć dowód rejestracyjny?
Czy trzeba wozić dowód rejestracyjny?
Czy można jeździć bez dowodu rejestracyjnego?
Czy trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?
Co grozi za jazdę bez prawa jazdy?
Jak sprawdzić czy kierowca ma prawo jazdy?

Podsumowanie

  1. Od października 2018 roku zniesiono obowiązek posiadania dowodu rejestracyjnego.
  2. Za brak dowodu rejestracyjnego nie grozi Ci w 2023 roku mandat wysokości 50 zł.
  3. Od 5 grudnia 2020 roku kierowcy zostali zwolneni z obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy na terytorium Polski.
  4.  Za kierowanie autem bez uprawnień w 2023 roku grozi mandat 1500 zł.

Martyna Osmańska
Ekspert ds. ubezpieczeń

Główny Specjalista ds. Ubezpieczeń. Sprawnie łączy wiedzę o ubezpieczeniach z wiedzą o finansach, a także sprzedaży i marketingu. Od ponad 6 lat dzieli się tą wiedzą z klientami, w imieniu grupy Punkta. Powiedzielibyśmy, że kocha ubezpieczenia, ale to nieprawda – kocha zwierzaki, po równo foki i alpaki. Na ubezpieczeniach po prostu się dobrze zna.

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
2 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.17  •  Motocykl
Czy można kupić dobry motocykl turystyczny do 10 tys. zł?

Marzysz o długich, emocjonujących podróżach motocyklowych, ale niepokoi Cię ograniczony budżet? Nie martw się, na rynku jest wiele wartych polecenia jednośladów, które możesz nabyć za mniej niż 10 tys. zł. W tym artykule znajdziesz sześć wybranych przez nas propozycji, które zapewnią Ci niezapomniane wrażenia z jazdy przy zachowaniu rozsądnych kosztów zakupu i ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.07.17  •  Podróże
Czy warto wykupić ubezpieczenie od podróży samolotem?

Podczas podróży samolotem mogą pojawić się niespodziewane komplikacje, m.in. opóźnienia, odwołane loty czy zagubiony bagaż. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na wykupienie ubezpieczenia podróżnego, które może pokryć wiele nieprzewidzianych sytuacji, od zagubienia bagażu po koszty leczenia za granicą. Sprawdź, dlaczego warto rozważyć ubezpieczenie od podróży samolotem, co ono obejmuje i na co zwrócić uwagę.

Czytaj więcej
2024.07.12  •  Podróże
Sprawdź, o czym pamiętać, jeśli wybierasz się w podróż samochodem po Europie!

Samochód zapewnia nam swobodę i niezależność podczas wakacyjnych wojaży. Jednak, aby podróż była w pełni udana i bezpieczna, należy poświęcić trochę czasu na odpowiednie przygotowanie. Czy wiesz, jakie kroki podjąć, aby Twoja wymarzona wyprawa samochodem po Europie przebiegła bez żadnych niespodzianek? W tym przewodniku znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci bezpiecznie i komfortowo dotrzeć do celu.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej