Czy trzeba mieć przy sobie OC, dowód rejestracyjny i prawo jazdy? Aktualne przepisy 2023

Aktualizacja:
czy-trzeba-miec-przy-sobie-oc

W dobie powszechnej cyfryzacji wożenie ze sobą polisy OC oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu wydaje się być archaizmem. I tak w rzeczywistości jest. Tego typu obowiązek to już przeszłość. A jak kwestia ta wygląda w przypadku dowodu osobistego i prawa jazdy? Jeśli zastanawiasz się, czy i jakie dokumenty trzeba wozić ze sobą w samochodzie, ten artykuł został przygotowany właśnie dla Ciebie. Zapraszamy do lektury!

Podróż samochodem bez dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia posiadania polisy OC

Od 1 października 2018 roku nie musisz mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego pojazdu oraz potwierdzenia opłacenia obowiązkowej polisy OC. Sam fakt posiadania wymienionych dokumentów to wciąż obowiązek, jednak ich wożenie ze sobą już nie. To z pewnością dobra informacja dla wszystkich zapominalskich, którym szczególnie często zdarzało się pozostawić dokumenty w domu. Wcześniej za brak w podróży samochodem któregoś z dokumentów groził mandat w wysokości 50 zł.

Odpowiedź na pytanie, czy trzeba wozić ze sobą dowód rejestracyjny i druk potwierdzający posiadanie polisy OC jest zatem jasna. Nie trzeba. Warto jednak pamiętać, że ubezpieczenie OC pozostaje obowiązkiem, a za jego brak lub chociaż minimalną przerwę w ciągłości ubezpieczenia grożą dotkliwe kary finansowe. Jeśli więc zbliża się termin ważności naszej polisy, najlepiej sięgnąć po kalkulator OC i AC i kupić ubezpieczenie.

Sprawdź też: Ubezpieczenie OC na miękki dowód rejestracyjny

Brak dowodu rejestracyjnego podczas kontroli drogowej

Nie masz przy sobie dowodu rejestracyjnego i zostałeś zatrzymany przez policję do kontroli drogowej. Co w takiej sytuacji? Tak naprawdę, to nic. Policjanci sprawdzą dane pojazdu w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Dostęp do bazy CEPiK ma również Straż Miejska oraz Inspekcja Ruchu Drogowego. A informacje zawarte w ewidencji powiedzą kontrolującym wszystko na temat Twojego pojazdu (w tym, czy samochód posiada ważne badanie techniczne) oraz polisy OC.

Więcej na ten temat pisaliśmy w artykułach:

Nie mam przy sobie OC. Co w przypadku stłuczki?

Brak w samochodzie potwierdzenia posiadania OC to nie powód do zmartwień, także w sytuacji, w której doszło do kolizji drogowej. Spisanie oświadczenia sprawcy wypadku wymagało dotychczas podania numeru polisy. Obecnie można sprawdzić ten numer i po prostu zweryfikować sam fakt posiadania obowiązkowego ubezpieczenia, korzystając z aplikacji Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego lub poprzez stronę internetową www.ufg.pl.

Czy trzeba wozić ze sobą prawo jazdy i dowód osobisty?

Od 5 grudnia 2020 roku kierowcy posiadający polskie prawo jazdy zostali zwolnieni z obowiązku jego posiadania przy sobie i okazywania podczas kontroli drogowej na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

W przypadku np. kontroli drogowej policjant sprawdzi Twoje uprawnienia w Centralnej Ewidencji Kierowców. Możesz również okazać podczas kontroli prawo jazdy wirtualne w aplikacji mPrawo Jazdy. Plastikowego dokumentu nie musisz mieć przy sobie, choć pojawiają się głosy, że wspomniana baza z informacjami o uprawnieniach może zawierać błędy. Stąd też weryfikacja kierowcy przy jej wykorzystaniu może być problematyczna. Wniosek? Prawo jazdy wozić ze sobą nie trzeba, ale jak najbardziej nie zaszkodzi taka przezorność.

Pamiętaj jednak, że kierując pojazdem, powinieneś mieć zawsze ze sobą dowód osobisty. Z kolei jazda samochodem bez uprawnień grozi mandatem w wysokości do 1500 zł. Jeśli w takich okolicznościach spowodujesz wypadek, konsekwencje braku prawa jazdy będą dotkliwsze. Sprawdź, jakie: Jeździsz bez prawka? Sprawdź, co Ci grozi w razie wypadku.

O dowodzie rejestracyjnym i polisie OC nie możesz zapomnieć, gdy wyjeżdżasz za granicę

Opuszczenie terytorium Polski wiąże się z koniecznością posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego pojazdu oraz ważnej polisy. W niektórych krajach nadal może być wymagana zielona karta OC. O dokumentach tych warto także pamiętać np. udając się w miejsca, gdzie jest słaby zasięg, co powoduje problemy z dostępem do internetu.

Pytania i odpowiedzi

Czy trzeba wozić OC?
Czy trzeba mieć dowód rejestracyjny?
Czy trzeba wozić dowód rejestracyjny?
Czy można jeździć bez dowodu rejestracyjnego?
Czy trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?
Co grozi za jazdę bez prawa jazdy?
Jak sprawdzić czy kierowca ma prawo jazdy?

Podsumowanie

  1. Od października 2018 roku zniesiono obowiązek posiadania dowodu rejestracyjnego.
  2. Za brak dowodu rejestracyjnego nie grozi Ci w 2023 roku mandat wysokości 50 zł.
  3. Od 5 grudnia 2020 roku kierowcy zostali zwolneni z obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy na terytorium Polski.
  4.  Za kierowanie autem bez uprawnień w 2023 roku grozi mandat 1500 zł.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
2 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Jak przeprowadzić rozliczenie kilometrówki w 2023 roku?

Jeśli używasz prywatnego samochodu do celów służbowych, prawdopodobnie przysługuje ci kilometrówka. Rozwiązanie pozwala zwrócić pracownikowi wydatki związane z użyciem w pracy swojego auta. Kilometrówkę oblicza się na podstawie stawki za kilometr. Od 17 stycznia 2023 roku doszło do jej podwyższenia. Dowiedz się, jak przebiega rozliczenie kilometrówki samochodu prywatnego w 2023 roku.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Formalności po zakupie samochodu – o czym nie możesz zapomnieć?

Zakup samochodu to powód do radości. Po sfinalizowaniu transakcji nie można jednak zapomnieć o formalnościach, które czekają na nowego właściciela. Niedopełnienie obowiązków może się wiązać z przykrymi konsekwencjami. Sprawdź, jakie formalności przy kupnie samochodu są niezbędne.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Parkowanie w strefie zamieszkania – co mówią na ten temat przepisy?

Strefa zamieszkania to miejsce, które z założenia ma być obszarem bezpiecznym, gdzie panuje ogólny ład i porządek umożliwiające komfortowe życie mieszkańców okolicznych budynków. Z tych względów obowiązują tam określone przepisy. Sprawdź, czy parkowanie w strefie zamieszkania jest dozwolone.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Kolizja na drodze - jak napisać oświadczenie wzór
2018.03.28  •  Podróże
Stłuczka? Pobierz oświadczenie sprawcy kolizji drogowej i nie martw się więcej! [WZÓR PDF]

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej