Czy trzeba mieć przy sobie OC, dowód rejestracyjny i prawo jazdy? Aktualne przepisy 2023

Aktualizacja:
czy-trzeba-miec-przy-sobie-oc

W dobie powszechnej cyfryzacji wożenie ze sobą polisy OC oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu wydaje się być archaizmem. I tak w rzeczywistości jest. Tego typu obowiązek to już przeszłość. A jak kwestia ta wygląda w przypadku dowodu osobistego i prawa jazdy? Jeśli zastanawiasz się, czy i jakie dokumenty trzeba wozić ze sobą w samochodzie, ten artykuł został przygotowany właśnie dla Ciebie. Zapraszamy do lektury!

Podróż samochodem bez dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia posiadania polisy OC

Od 1 października 2018 roku nie musisz mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego pojazdu oraz potwierdzenia opłacenia obowiązkowej polisy OC. Sam fakt posiadania wymienionych dokumentów to wciąż obowiązek, jednak ich wożenie ze sobą już nie. To z pewnością dobra informacja dla wszystkich zapominalskich, którym szczególnie często zdarzało się pozostawić dokumenty w domu. Wcześniej za brak w podróży samochodem któregoś z dokumentów groził mandat w wysokości 50 zł.

Odpowiedź na pytanie, czy trzeba wozić ze sobą dowód rejestracyjny i druk potwierdzający posiadanie polisy OC jest zatem jasna. Nie trzeba. Warto jednak pamiętać, że ubezpieczenie OC pozostaje obowiązkiem, a za jego brak lub chociaż minimalną przerwę w ciągłości ubezpieczenia grożą dotkliwe kary finansowe. Jeśli więc zbliża się termin ważności naszej polisy, najlepiej sięgnąć po kalkulator OC i AC i kupić ubezpieczenie.

Brak dowodu rejestracyjnego podczas kontroli drogowej

Nie masz przy sobie dowodu rejestracyjnego i zostałeś zatrzymany przez policję do kontroli drogowej. Co w takiej sytuacji? Tak naprawdę, to nic. Policjanci sprawdzą dane pojazdu w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Dostęp do bazy CEPiK ma również Straż Miejska oraz Inspekcja Ruchu Drogowego. A informacje zawarte w ewidencji powiedzą kontrolującym wszystko na temat Twojego pojazdu (w tym, czy samochód posiada ważne badanie techniczne) oraz polisy OC.

Więcej na ten temat pisaliśmy w artykułach:

Nie mam przy sobie OC. Co w przypadku stłuczki?

Brak w samochodzie potwierdzenia posiadania OC to nie powód do zmartwień, także w sytuacji, w której doszło do kolizji drogowej. Spisanie oświadczenia sprawcy wypadku wymagało dotychczas podania numeru polisy. Obecnie można sprawdzić ten numer i po prostu zweryfikować sam fakt posiadania obowiązkowego ubezpieczenia, korzystając z aplikacji Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego lub poprzez stronę internetową www.ufg.pl.

Czy trzeba wozić ze sobą prawo jazdy i dowód osobisty?

Od 5 grudnia 2020 roku kierowcy posiadający polskie prawo jazdy zostali zwolnieni z obowiązku jego posiadania przy sobie i okazywania podczas kontroli drogowej na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

W przypadku np. kontroli drogowej policjant sprawdzi Twoje uprawnienia w Centralnej Ewidencji Kierowców. Możesz również okazać podczas kontroli prawo jazdy wirtualne w aplikacji mPrawo Jazdy. Plastikowego dokumentu nie musisz mieć przy sobie, choć pojawiają się głosy, że wspomniana baza z informacjami o uprawnieniach może zawierać błędy. Stąd też weryfikacja kierowcy przy jej wykorzystaniu może być problematyczna. Wniosek? Prawo jazdy wozić ze sobą nie trzeba, ale jak najbardziej nie zaszkodzi taka przezorność.

Pamiętaj jednak, że kierując pojazdem, powinieneś mieć zawsze ze sobą dowód osobisty. Z kolei jazda samochodem bez uprawnień grozi mandatem w wysokości do 1500 zł. Jeśli w takich okolicznościach spowodujesz wypadek, konsekwencje braku prawa jazdy będą dotkliwsze. Sprawdź, jakie: Jeździsz bez prawka? Sprawdź, co Ci grozi w razie wypadku.

O dowodzie rejestracyjnym i polisie OC nie możesz zapomnieć, gdy wyjeżdżasz za granicę

Opuszczenie terytorium Polski wiąże się z koniecznością posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego pojazdu oraz ważnej polisy. W niektórych krajach nadal może być wymagana zielona karta OC. O dokumentach tych warto także pamiętać np. udając się w miejsca, gdzie jest słaby zasięg, co powoduje problemy z dostępem do internetu.

Pytania i odpowiedzi

Czy trzeba wozić OC?
Czy trzeba mieć dowód rejestracyjny?
Czy trzeba wozić dowód rejestracyjny?
Czy można jeździć bez dowodu rejestracyjnego?
Czy trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?
Co grozi za jazdę bez prawa jazdy?
Jak sprawdzić czy kierowca ma prawo jazdy?

Podsumowanie

  1. Od października 2018 roku zniesiono obowiązek posiadania dowodu rejestracyjnego.
  2. Za brak dowodu rejestracyjnego nie grozi Ci w 2023 roku mandat wysokości 50 zł.
  3. Od 5 grudnia 2020 roku kierowcy zostali zwolneni z obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy na terytorium Polski.
  4.  Za kierowanie autem bez uprawnień w 2023 roku grozi mandat 1500 zł.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
2 Comments
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Robo
Robo
1 rok temu

Czy muszę mieć przy sobie dokument potwierdzajacy ubezpieczenie auta jadąc pozyczonym autem?

Konsultant Punkta
Konsultant Punkta
1 rok temu
Reply to  Robo

Dzień dobry,
Nie ma takiego obowiązku, w razie kontroli policja weryfikuje czy jest aktywne ubezpieczenie na podstawie numeru rejestracyjnego.