Punkta

Podróż samochodem bez dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia posiadania polisy OC

Od 1 października 2018 roku nie musisz mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego pojazdu oraz potwierdzenia opłacenia obowiązkowej polisy OC. Sam fakt posiadania wymienionych dokumentów to wciąż obowiązek, jednak ich wożenie ze sobą już nie. To z pewnością dobra informacja dla wszystkich zapominalskich, którym szczególnie często zdarzało się pozostawić dokumenty w domu. Wcześniej za brak w podróży samochodem któregoś z dokumentów groził mandat w wysokości 50 zł.

Odpowiedź na pytanie, czy trzeba wozić ze sobą dowód rejestracyjny i druk potwierdzający posiadanie polisy OC jest zatem jasna. Nie trzeba. Warto jednak pamiętać, że ubezpieczenie OC pozostaje obowiązkiem, a za jego brak lub chociaż minimalną przerwę w ciągłości ubezpieczenia grożą dotkliwe kary finansowe. Jeśli więc zbliża się termin ważności naszej polisy, najlepiej sięgnąć po kalkulator OC i AC i kupić ubezpieczenie.

Brak dowodu rejestracyjnego podczas kontroli drogowej

Nie masz przy sobie dowodu rejestracyjnego i zostałeś zatrzymany przez policję do kontroli drogowej. Co w takiej sytuacji? Tak naprawdę, to nic. Policjanci sprawdzą dane pojazdu w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Dostęp do bazy CEPiK ma również Straż Miejska oraz Inspekcja Ruchu Drogowego. A informacje zawarte w ewidencji powiedzą kontrolującym wszystko na temat Twojego pojazdu (w tym, czy samochód posiada ważne badanie techniczne) oraz polisy OC. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykułach Czy w roku 2021 nadal konieczna jest wymiana dowodu rejestracyjnego z powodu braku miejsca na pieczątki? oraz Oznaczenia w dowodzie rejestracyjnym – opis stosowanych kodów. Tak więc, czy trzeba jeździć z dowodem rejestracyjnym? Niezależnie od okoliczności, nie trzeba.

Nie mam przy sobie OC. Co w przypadku stłuczki?

Brak w samochodzie potwierdzenia posiadania OC to nie powód do zmartwień, także w sytuacji, w której doszło do kolizji drogowej. Spisanie oświadczenia sprawcy wypadku wymagało dotychczas podania numeru polisy. Obecnie można sprawdzić ten numer i po prostu zweryfikować sam fakt posiadania obowiązkowego ubezpieczenia, korzystając z aplikacji Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego lub poprzez stronę internetową www.ufg.pl.

Czy trzeba wozić ze sobą prawo jazdy i dowód osobisty?

Od 5 grudnia 2020 roku kierowcy posiadający polskie prawo jazdy zostali zwolnieni z obowiązku jego posiadania przy sobie i okazywania podczas kontroli drogowej na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

W przypadku np. kontroli drogowej policjant sprawdzi Twoje uprawnienia w Centralnej Ewidencji Kierowców. Możesz również okazać podczas kontroli prawo jazdy wirtualne w aplikacji mPrawo Jazdy. Plastikowego dokumentu nie musisz mieć przy sobie, choć pojawiają się głosy, że wspomniana baza z informacjami o uprawnieniach może zawierać błędy. Stąd też weryfikacja kierowcy przy jej wykorzystaniu może być problematyczna. Wniosek? Prawo jazdy wozić ze sobą nie trzeba, ale jak najbardziej nie zaszkodzi taka przezorność.

Pamiętaj jednak, że kierując pojazdem, powinieneś mieć zawsze ze sobą dowód osobisty. Z kolei jazda samochodem bez uprawnień grozi mandatem w wysokości do 500 zł. Jeśli w takich okolicznościach spowodujesz wypadek, konsekwencje braku prawa jazdy będą dotkliwsze. Sprawdź jakie w artykule Jeździsz bez prawka? Sprawdź, co Ci grozi w razie wypadku.

Więcej na temat wprowadzonych i planowanych zmian przeczytasz w artykule: Prawo o ruchu drogowym – jakie zmiany czekają na kierowców w 2021 roku?

O dowodzie rejestracyjnym i polisie OC nie możesz zapomnieć, gdy wyjeżdżasz za granicę

Opuszczenie terytorium Polski wiąże się z koniecznością posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego pojazdu oraz ważnej polisy OC. O dokumentach tych warto także pamiętać np. udając się z miejsce ze słabym zasięgiem internetowym (weryfikacja informacji w elektronicznej bazie danych może okazać się wtedy problemem).