Podwójne ubezpieczenie na sobotni wieczór

Aktualizacja:
Podwójne ubezpieczenie na sobotni wieczór

Może i życie to nie film, ale dziesiąta muza od zawsze służyła za zwierciadło ludzkich wad i ukrytych pragnień. W tym roku mija siedemdziesiąta rocznica premiery filmu Podwójne ubezpieczenie. Thriller obnaża chciwość i mroczne zakamarki słabości każdego człowieka, jednocześnie ukazując mechanizmy nadużyć w branży ubezpieczeniowej.

Billy Wilder wspólnie z Raymondem Chandlerem stworzył postać Waltera Neffa – błyskotliwego agenta ubezpieczeniowego, który sprzedaje polisy krążąc po domach potencjalnych klientów. Pewnego dnia trafia do rezydencji państwa Dietrichson, żeby przedłużyć z właścicielami ubezpieczenie auta. Pod wpływem uroku pani domu – młodej, nieszczęśliwej mężatki – decyduje się na uknucie zbrodni doskonałej, która ma przynieść mu bogactwo a pani Dietrichson upragnioną wolność. Para zbrodniarzy decyduje się ubezpieczyć męża kobiety, a potem go uśmiercić i zainkasować podwójną kwotę z polisy na okoliczność śmierci ofiary na skutek wypadku. Jak to bywa, zarówno w życiu, jak i w filmie, nie wszystko idzie zgodnie z planem, a doskonale wyważony klimat noir podsyca napięcie między parą przestępców a detektywem ubezpieczeniowym, który bada sprawę tajemniczej śmierci. Obowiązujący w latach 40-tych Kodeks Haysa nie pozwalał filmowcom na ukazywanie na ekranie scen morderstw, ale duet Wilder-Chandler znalazł sposób na zbudowanie odpowiedniego suspensu bez kierowania oka kamery na to, co powinno być w centrum uwagi.

 

Oszustwa ubezpieczeniowe nie pierwszy raz stają się tematem dla Akademii Punkta. Odkrywamy przed czytelnikami jak przekręty są wyłapywane przez firmy ubezpieczeniowe, zastanawiamy się, jak miewa się branża detektywistyczna śledząca oszustów i od czasu do czasu śmiejemy się z najgłupszych pomysłów na wyłudzenie odszkodowania. Ale nic tak nie przemawia do wyobraźni jak dobrze nakręcony thriller, którego główny bohater planuje morderstwo w celu oszukania firmy ubezpieczeniowej, dla której pracuje w tym samym czasie. Akademia Punkta poleca na sobotni wieczór.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments