Już teraz, żeby bezpiecznie i zgodnie z przepisami wsiąść za kółko, kierowca potrzebuje naręcza dokumentów – od prawa jazdy po ubezpieczenie. W niedalekiej przyszłości może okazać się, że do pliku papierów trzymanych w schowku dołączy jeszcze zapis polityki prywatności.
Samochód przyszłości będzie na stałe podłączony do sieci, tak jak każdy smartfon i laptop, co zrodzi potrzebę podpisania z producentem porozumienia o udostępnianiu danych. Współczesny użytkownik elektronicznych narzędzi komunikacji powinien doskonale zdawać sobie sprawę z niebezpieczeństwa, jakie wiąże się z dzieleniem się osobistymi informacjami za pośrednictwem sieci. Niestety ostatni wyciek intymnych zdjęć celebrytek z Hollywood pokazuje, że dwadzieścia lat Internetu nie nauczyło nas jeszcze, że żadne dane nie mogą być stuprocentowo bezpieczne. Użytkownik auta podłączonego do sieci może sobie nie zdawać sprawy z tego, ile przydatnych informacji generuje jako kierowca.
Przewiduje się, że do roku 2020 liczba aut z dostępem do Internetu urośnie do 150 milionów. Samochód przyszłości z 4G wywoła bum nowych, bardziej rozbudowanych aplikacji nawigacyjnych dla kierowcy, narzędzi monitorujących dla ubezpieczeniowej usługi assistance i aplikacji zapewniających rozrywkę dla dzieci. Podróż autem stanie się nie tylko przyjemniejsza, ale także zapewni bezpieczeństwo, dzięki czarnej skrzynce rejestrującej jazdę i regulującej składki OC.
Ten nowy wspaniały świat ma swój haczyk, który jednym zdaniem ujął wiceprezes Forda, Jim Farley: „Dowiemy się, że złamałeś prawo i będziemy wiedzieć dokładnie kiedy to zrobiłeś.” Taka wiedza możliwa jest dzięki EDR – event data recorder (narzędzie rejestracji zdarzeń), które staje się coraz bardziej popularne w Stanach Zjednoczonych. Dzięki temu producent pozna przebieg użytkowania auta od niezapiętych pasów po aktywację poduszek powietrznych. Zapis parametrów, takich jak prędkość i płynność jazdy może wpłynąć na obniżenie składki ubezpieczenia, ale prawda jest taka, że to nie jedyne dane, które zapamięta samochód przyszłości.
Każda informacja ma swoją wartość. Na przykład położenie geograficzne użytkownika auta może okazać się przydatne reklamodawcom, a cała masa innych kupców może zainteresować się danymi, które wklepie kierowca w wyszukiwarkę, przez pocztę elektroniczną lub podczas instalacji aplikacji. Niektórzy producenci przewidują taki rozwój wypadków i zaopatrują użytkowników w przycisk „clear all” (wyczyść wszystko), który pozwala na usunięcie całej historii danych przechowywanych w bazie auta.
Człowiek niedalekiej przyszłości jest obserwowany w miejscach, o których myśli jako o strefach bezpieczeństwa. Promowanie polityki prywatności kierowców i możliwość wyczyszczenia historii danych mają prowadzić do stworzenia komfortu przebywania we współczesnym świecie monitoringu.
Źródło: https://www.telegraph.co.uk/
Foto: by Michael Sheehan, [CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/)], via Flickr
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Powiązane artykuły
Dzięki aplikacjom na telefon można zdiagnozować swój stan zdrowia, retuszować zdjęcia na milion różnych sposobów i tworzyć komiksy na podstawie wydarzeń ze swojego życia. Dotychczas mobilne narzędzia dostarczane przez firmy ubezpieczeniowe służyły głównie do obliczenia składki i złożenia wniosku o odszkodowanie.
Mieszkańcy Wielkiej Brytanii i USA mogą cieszyć się rozwiązaniem, które może skutecznie obniżyć wysokość składki OC auta. Z pomocą świeżo upieczonym kierowcom bez zniżek przychodzi czarna skrzynka, która rejestruje parametry jazdy. Dzięki temu OC dla młodego kierowcy może być tańsze.
Niskie ceny to dopiero początek – tym sloganem przez dobre 25 lat reklamowała się sieć amerykańskich hipermarketów budowlanych Home Depot. Po ćwierci wieku padła ofiarą cyberataku. A że do dziś nie udało się ustalić, czy dane klientów ponad dwóch tysięcy sklepów w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie mogą być wykorzystane w złym celu, można zapytać ze złośliwością: czy włamanie do bazy danych to dopiero początek?
Pierwszy monachijski Oktoberfest odbył się 12 października 1810 roku z okazji zaślubin bawarskiego księcia Ludwika i jego wybranki serca. Od tamtej pory, z pewnymi przerwami wymuszonymi przez wydarzenia historyczne, co roku mieszkańcy Monachium i przyjezdni z całego świata zbierają się w drugiej połowie września i czekają z nabożeństwem, aż burmistrz miasta odszpuntuje pierwszą beczkę piwa.
Czasy, kiedy jadąc samochodem na wakacje czy wycieczkę, pakowaliśmy opasłe tomy przewodników, zwoje map i planów miast, minęły bezpowrotnie. Dzisiaj wystarczy telefon komórkowy lub tablet i dostęp do internetu, by podróżowanie było łatwe, bezpieczne i przynosiło dużo radości. Przeglądamy najlepsze aplikacje dla kierowców i sprawdzamy co nam pomaga w podróży.
Samochód wie sporo o swoim kierowcy, a konkretniej o jego zachowaniach za kierownicą. Auta zapisują dane przedwypadkowe, ale i powypadkowe. Zasługę w tym ma między innymi czarna skrzynka. Tak, dokładnie ta skrzynka! Okazuje się, że niebagatelną rolę odgrywa ona nie tylko w lotnictwie. Sprawdzamy, co zapisują samochody w swoich czarnych skrzynkach i czemu ma to służyć!
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.