Najlepsze aplikacje dla kierowców, czyli co nam pomaga w podróży

Aktualizacja:
aplikacje dla kierowców

Czasy, kiedy jadąc samochodem na wakacje czy wycieczkę, pakowaliśmy opasłe tomy przewodników, zwoje map i planów miast, minęły bezpowrotnie. Dzisiaj wystarczy telefon komórkowy lub tablet i dostęp do internetu, by podróżowanie było łatwe, bezpieczne i przynosiło dużo radości. Przeglądamy najlepsze aplikacje dla kierowców i sprawdzamy co nam pomaga w podróży.

Aplikacje dla kierowców –  co nam pomaga w podróży

Wybór aplikacji dla kierowców jest coraz większy. Dzięki nim przede wszystkim ustalimy trasę optymalnie dostosowaną do naszych oczekiwań, unikniemy stania w korkach, znajdziemy najbliższą stację benzynową, serwis, parking czy restaurację, a nawet… zdejmiemy nogę z gazu w odpowiednim momencie.

Aplikacje dla kierowców: Google Maps

To aplikacja znana chyba większości kierowców i użytkowników internetu.  Zsynchronizowana z wyszukiwarką Google, zawiera bardzo bogatą bazę adresów, a także umożliwia nawigację do konkretnego punktu. Google Maps informują o korkach i utrudnieniach na drodze, proponując trasę alternatywną.

Większość kierowców poleca Google Maps, apka jest intuicyjna, nie zużywa dużo danych internetowych ( co może mieć znaczenie np. w czasie podróży zagranicznej gdy korzystamy z internetu w roamingu).

Czy Google Mapsa jest zawsze aktualne i czy można mu ufać? Raczej tak –  ale jak zawsze, nie można wyłączać myślenia. Na mapach i nawigacji Google może nie być wprowadzonych tymczasowo zakazów, nakazów, czy remontów. Na nic zda się tłumaczenie, że Google „tak kazało jechać”, kiedy zatrzyma nas policja.

 

Aplikacje dla kierowców: Yanosik

Polska aplikacja, która w ostatnich latach zyskała wielu fanów wśród kierowców. W bardzo przystępnej, intuicyjnej formie łączy w sobie funkcjonalność  nawigacji i CB-radia. Ostrzega o korkach, radarach i kontrolach prędkości, a wszystko to „na żywo”, w czasie rzeczywistym. Aplikacja przypomni nam, że jedziemy za szybko, a także wskaże lepszą trasę w razie trudności na drodze. Dodatkowo każdy użytkownik Yanosika może na bieżąco weryfikować informacje z trasy, stąd pewność, że zawsze jesteśmy na bieżąco.

Jakie są opinie o Yanosiku? Lubią go podróżujący dużo –  bo ostrzega także o policji czającej się za zakrętem i umożliwia dodanie takiej informacji do systemu. Nawigacja jest też określana jako dokładna, powinna dać sobie radę nawet w mniejszych miejscowościach i sprawnie doprowadzić do celu.

 

Aplikacje do kierowców: Fuelio

To rozbudowany dziennik tankowania naszego pojazdu. Możemy tu zapisywać wszystkie wizyty na stacji benzynowej, ilość i koszt zatankowanego paliwa, a także śledzić statystyki/wykresy spalania naszego pojazdu i przejechanych kilometrów. Fuelio pokaże najtańsze i najlepiej oceniane stacje w okolicy. Lokalizację stacji benzynowych aplikacja pobiera z bazy GPS.

Fuelio to polski projekt, znakomicie oceniany przez internautów. Pozwala śledzić faktyczne koszty użytkowania samochodu –  oraz zaprowadzić dyscyplinę w motoryzacyjnych wydatkach.

7 prostych trików, dzięki którym zaoszczędzisz nawet 7 tys. zł rocznie na utrzymaniu samochodu

AutoGuard Blackbox

Ta aplikacja to czarna skrzynka naszego samochodu. Inteligentna kamera samochodowa, która zapisuje obraz podczas podróży wraz z danymi dotyczącymi prędkości i lokalizacji.  Szczególnie przyda się w sytuacji kolizji drogowej czy kontroli, kiedy np. musimy wyjaśnić kwestię sporną, ale zapisany film może być też po prostu piękną pamiątką z wakacji. Aplikacja rejestruje obraz w wysokiej rozdzielczości (1080p), dzięki czemu nagranie jest wyraźne i wiarygodne.

Aplikacje dla kierowców: ParkMe

Szukanie parkingu w nieznanym, zwłaszcza dużym mieście to dla kierowcy często prawdziwa udręka. Aplikacja ParkMe pozwoli znaleźć najbliższy parking, zapamiętać lokalizację naszego samochodu wraz z dodaniem odpowiedniej notatki, a nawet ustawić przypomnienie, kiedy upływa czas opłaconego postoju.

Szkoda tylko, że nie znajdzie wolnego miejsca, kiedy robić „trzecie kółko”.

Sky Cash, MoBILET

Te aplikacje przydadzą się, kiedy już zaparkujemy w miejskich płatnych strefach. Umożliwiają wniesienie opłaty za parking bez konieczności noszenia ze sobą bilonu (w wielu miastach wciąż jeszcze niestety nie zapłacimy w parkometrze kartą płatniczą).  Dużym plusem jest fakt, że przez aplikację płacimy precyzyjnie za rzeczywisty czas parkowania – opłata naliczana jest dopiero po zakończeniu postoju. Zawsze jednak należy sprawdzić, czy aplikacja działa w danym mieście.

My park locator

To aplikacja, która pomoże nam znaleźć samochód pozostawiony na dużym parkingu (także podziemnym) lub w ciasnej uliczce podobnej do innych ciasnych uliczek w nieznanym nam mieście. Nie musimy już zaprzątać sobie głowy zapamiętywaniem nazwy ulicy czy charakterystycznych punktów − kiedy skończymy zwiedzanie, aplikacja błyskawicznie wskaże miejsce postoju naszego pojazdu. Jeśli kiedykolwiek w popłochu szukałeś zaparkowanego gdzieś samochodu, może Ci się spodobać.

 

Aplikacje dla kierowców: Blablacar/Carpooling

Aplikacje umożliwiające zaoszczędzenie na kosztach podróży. W jaki sposób? To proste. Wpisujemy trasę, którą zamierzamy przejechać, datę i czas podróży, a następnie czekamy, aż zgłosi się zainteresowany pasażer i dzielimy się z nim kosztami. Właściciel aplikacji wprawdzie pobiera prowizję, ale i tak podzielenie kosztów podróży na pół zwyczajnie się opłaca. Aplikacja szczególnie przydatna dla osób, które regularnie podróżują i mają wolne miejsca w samochodzie.

Użytkowników tej apki ciągle przybywa –  a osób chętnych do dzielenia przejazdu także. Czy to się opłaca? Załóżmy, że jedziesz z Warszawy do Wrocławia, a Twoje auto spala średnio w trasie  6 litrów na 100 km. Aby pokonać odległość między tymi miastami spalisz około 20 litrów paliwa. Przy cenie 5 zł za litr, koszt benzyny na takiej trasie to więc w przybliżeniu 100 zł. Cena, którą oferuje większość kierowców  na Bla Bla Car za przejechanie z Warszawy do Wrocławia to około 50 zł. Jeśli zabierzesz dwóch pasażerów, Twoja podróż może Cię nic nie kosztować. Zarobić na tym trudno, ale dzięki korzystaniu z Bla Bla Car możesz obniżyć koszty użytkowania samochodu.

Wypadek Bla Bla Car – co zrobić, co warto wiedzieć?

TripAdvisor

Kiedy już szczęśliwie dojedziemy na miejsce, ominiemy korki, unikniemy mandatu za prędkość, zatankujemy z korzyścią dla portfela i znajdziemy miejsce parkingowe, pora ruszać w miasto. TripAdvisor wskaże nam atrakcje turystyczne, rekomendowane restauracje, kawiarnie, hotele. Baza jest bardzo szeroka, na bieżąca aktualizowana i oceniana przez użytkowników aplikacji z całego świata. Oprócz opisów znajdziemy tu liczne zdjęcia.

Zaopatrzeni w telefon z powyższymi aplikacjami możemy śmiało jechać w nieznane. Pamiętajmy jedynie, aby w samochodzie mieć ładowarkę, a w kieszeni, gdy już wysiądziemy, powerbank. Chociaż papierowa mapa w schowku nie zajmie dużo miejsca − a w niektórych przypadkach i taka „aplikacja” starej daty może się okazać przydatna.

 


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 
Ekspert ds. ubezpieczeń 
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
1 Comment
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments