Najlepsze aplikacje dla kierowców, czyli co nam pomaga w podróży

Aktualizacja:
aplikacje dla kierowców

Czasy, kiedy jadąc samochodem na wakacje czy wycieczkę, pakowaliśmy opasłe tomy przewodników, zwoje map i planów miast, minęły bezpowrotnie. Dzisiaj wystarczy telefon komórkowy lub tablet i dostęp do internetu, by podróżowanie było łatwe, bezpieczne i przynosiło dużo radości. Przeglądamy najlepsze aplikacje dla kierowców i sprawdzamy co nam pomaga w podróży.

Aplikacje dla kierowców –  co nam pomaga w podróży

Wybór aplikacji dla kierowców jest coraz większy. Dzięki nim przede wszystkim ustalimy trasę optymalnie dostosowaną do naszych oczekiwań, unikniemy stania w korkach, znajdziemy najbliższą stację benzynową, serwis, parking czy restaurację, a nawet… zdejmiemy nogę z gazu w odpowiednim momencie.

Czytaj także: Najlepsze darmowe nawigacje na smartfony w 2020 roku

Aplikacje dla kierowców: Google Maps

To aplikacja znana chyba większości kierowców i użytkowników internetu.  Zsynchronizowana z wyszukiwarką Google, zawiera bardzo bogatą bazę adresów, a także umożliwia nawigację do konkretnego punktu. Google Maps informują o korkach i utrudnieniach na drodze, proponując trasę alternatywną.

Czytaj także: Aplikacja UFG „Na wypadek”: jak postępować w razie zdarzenia drogowego?

Większość kierowców poleca Google Maps, apka jest intuicyjna, nie zużywa dużo danych internetowych ( co może mieć znaczenie np. w czasie podróży zagranicznej gdy korzystamy z internetu w roamingu).

Czy Google Mapsa jest zawsze aktualne i czy można mu ufać? Raczej tak –  ale jak zawsze, nie można wyłączać myślenia. Na mapach i nawigacji Google może nie być wprowadzonych tymczasowo zakazów, nakazów, czy remontów. Na nic zda się tłumaczenie, że Google „tak kazało jechać”, kiedy zatrzyma nas policja.

 Czytaj także: Mapy Google: ostrzeżenia przed kontrolami prędkości i wypadkami w Google Maps

Aplikacje dla kierowców: Yanosik

Polska aplikacja, która w ostatnich latach zyskała wielu fanów wśród kierowców. W bardzo przystępnej, intuicyjnej formie łączy w sobie funkcjonalność  nawigacji i CB-radia. Ostrzega o korkach, radarach i kontrolach prędkości, a wszystko to „na żywo”, w czasie rzeczywistym. Aplikacja przypomni nam, że jedziemy za szybko, a także wskaże lepszą trasę w razie trudności na drodze. Dodatkowo każdy użytkownik Yanosika może na bieżąco weryfikować informacje z trasy, stąd pewność, że zawsze jesteśmy na bieżąco.

Jakie są opinie o Yanosiku? Lubią go podróżujący dużo –  bo ostrzega także o policji czającej się za zakrętem i umożliwia dodanie takiej informacji do systemu. Nawigacja jest też określana jako dokładna, powinna dać sobie radę nawet w mniejszych miejscowościach i sprawnie doprowadzić do celu.

 Czytaj także: 10 przydatnych i zaskakujących aplikacji od zagranicznych ubezpieczycieli

Aplikacje do kierowców: Fuelio

To rozbudowany dziennik tankowania naszego pojazdu. Możemy tu zapisywać wszystkie wizyty na stacji benzynowej, ilość i koszt zatankowanego paliwa, a także śledzić statystyki/wykresy spalania naszego pojazdu i przejechanych kilometrów. Fuelio pokaże najtańsze i najlepiej oceniane stacje w okolicy. Lokalizację stacji benzynowych aplikacja pobiera z bazy GPS.

Fuelio to polski projekt, znakomicie oceniany przez internautów. Pozwala śledzić faktyczne koszty użytkowania samochodu –  oraz zaprowadzić dyscyplinę w motoryzacyjnych wydatkach.

7 prostych trików, dzięki którym zaoszczędzisz nawet 7 tys. zł rocznie na utrzymaniu samochodu

AutoGuard Blackbox

Ta aplikacja to czarna skrzynka naszego samochodu. Inteligentna kamera samochodowa, która zapisuje obraz podczas podróży wraz z danymi dotyczącymi prędkości i lokalizacji.  Szczególnie przyda się w sytuacji kolizji drogowej czy kontroli, kiedy np. musimy wyjaśnić kwestię sporną, ale zapisany film może być też po prostu piękną pamiątką z wakacji. Aplikacja rejestruje obraz w wysokiej rozdzielczości (1080p), dzięki czemu nagranie jest wyraźne i wiarygodne.

Czytaj także: Benefia24: zakup polisy w smartfonie nowoczesne metody zakupu i obsługi polis OC, AC

Aplikacje dla kierowców: ParkMe

Szukanie parkingu w nieznanym, zwłaszcza dużym mieście to dla kierowcy często prawdziwa udręka. Aplikacja ParkMe pozwoli znaleźć najbliższy parking, zapamiętać lokalizację naszego samochodu wraz z dodaniem odpowiedniej notatki, a nawet ustawić przypomnienie, kiedy upływa czas opłaconego postoju.

Szkoda tylko, że nie znajdzie wolnego miejsca, kiedy robić „trzecie kółko”.

Sky Cash, MoBILET

Te aplikacje przydadzą się, kiedy już zaparkujemy w miejskich płatnych strefach. Umożliwiają wniesienie opłaty za parking bez konieczności noszenia ze sobą bilonu (w wielu miastach wciąż jeszcze niestety nie zapłacimy w parkometrze kartą płatniczą).  Dużym plusem jest fakt, że przez aplikację płacimy precyzyjnie za rzeczywisty czas parkowania – opłata naliczana jest dopiero po zakończeniu postoju. Zawsze jednak należy sprawdzić, czy aplikacja działa w danym mieście.

My park locator

To aplikacja, która pomoże nam znaleźć samochód pozostawiony na dużym parkingu (także podziemnym) lub w ciasnej uliczce podobnej do innych ciasnych uliczek w nieznanym nam mieście. Nie musimy już zaprzątać sobie głowy zapamiętywaniem nazwy ulicy czy charakterystycznych punktów − kiedy skończymy zwiedzanie, aplikacja błyskawicznie wskaże miejsce postoju naszego pojazdu. Jeśli kiedykolwiek w popłochu szukałeś zaparkowanego gdzieś samochodu, może Ci się spodobać.

Aplikacje dla kierowców: Blablacar/Carpooling

Aplikacje umożliwiające zaoszczędzenie na kosztach podróży. W jaki sposób? To proste. Wpisujemy trasę, którą zamierzamy przejechać, datę i czas podróży, a następnie czekamy, aż zgłosi się zainteresowany pasażer i dzielimy się z nim kosztami. Właściciel aplikacji wprawdzie pobiera prowizję, ale i tak podzielenie kosztów podróży na pół zwyczajnie się opłaca. Aplikacja szczególnie przydatna dla osób, które regularnie podróżują i mają wolne miejsca w samochodzie.

Użytkowników tej apki ciągle przybywa –  a osób chętnych do dzielenia przejazdu także. Czy to się opłaca? Załóżmy, że jedziesz z Warszawy do Wrocławia, a Twoje auto spala średnio w trasie  6 litrów na 100 km. Aby pokonać odległość między tymi miastami spalisz około 20 litrów paliwa. Przy cenie 5 zł za litr, koszt benzyny na takiej trasie to więc w przybliżeniu 100 zł. Cena, którą oferuje większość kierowców  na Bla Bla Car za przejechanie z Warszawy do Wrocławia to około 50 zł. Jeśli zabierzesz dwóch pasażerów, Twoja podróż może Cię nic nie kosztować. Zarobić na tym trudno, ale dzięki korzystaniu z Bla Bla Car możesz obniżyć koszty użytkowania samochodu.

Wypadek Bla Bla Car – co zrobić, co warto wiedzieć?

TripAdvisor

Kiedy już szczęśliwie dojedziemy na miejsce, ominiemy korki, unikniemy mandatu za prędkość, zatankujemy z korzyścią dla portfela i znajdziemy miejsce parkingowe, pora ruszać w miasto. TripAdvisor wskaże nam atrakcje turystyczne, rekomendowane restauracje, kawiarnie, hotele. Baza jest bardzo szeroka, na bieżąca aktualizowana i oceniana przez użytkowników aplikacji z całego świata. Oprócz opisów znajdziemy tu liczne zdjęcia.

Zaopatrzeni w telefon z powyższymi aplikacjami możemy śmiało jechać w nieznane. Pamiętajmy jedynie, aby w samochodzie mieć ładowarkę, a w kieszeni, gdy już wysiądziemy, powerbank. Chociaż papierowa mapa w schowku nie zajmie dużo miejsca − a w niektórych przypadkach i taka „aplikacja” starej daty może się okazać przydatna.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
1 Komentarz
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej