Samochód z internetem. Czy ubezpieczyciel będzie wiedział wszystko?

Aktualizacja:
Samochód z internetem. Czy ubezpieczyciel będzie wiedział wszystko?

Już teraz, żeby bezpiecznie i zgodnie z przepisami wsiąść za kółko, kierowca potrzebuje naręcza dokumentów – od prawa jazdy po ubezpieczenie. W niedalekiej przyszłości może okazać się, że do pliku papierów trzymanych w schowku dołączy jeszcze zapis polityki prywatności.

Samochód przyszłości będzie na stałe podłączony do sieci, tak jak każdy smartfon i laptop, co zrodzi potrzebę podpisania z producentem porozumienia o udostępnianiu danych. Współczesny użytkownik elektronicznych narzędzi komunikacji powinien doskonale zdawać sobie sprawę z niebezpieczeństwa, jakie wiąże się z dzieleniem się osobistymi informacjami za pośrednictwem sieci. Niestety ostatni wyciek intymnych zdjęć celebrytek z Hollywood pokazuje, że dwadzieścia lat Internetu nie nauczyło nas jeszcze, że żadne dane nie mogą być stuprocentowo bezpieczne. Użytkownik auta podłączonego do sieci może sobie nie zdawać sprawy z tego, ile przydatnych informacji generuje jako kierowca.

Przewiduje się, że do roku 2020 liczba aut z dostępem do Internetu urośnie do 150 milionów. Samochód przyszłości z 4G wywoła bum nowych, bardziej rozbudowanych aplikacji nawigacyjnych dla kierowcy, narzędzi monitorujących dla ubezpieczeniowej usługi assistance i aplikacji zapewniających rozrywkę dla dzieci. Podróż autem stanie się nie tylko przyjemniejsza, ale także zapewni bezpieczeństwo, dzięki czarnej skrzynce rejestrującej jazdę i regulującej składki OC.

Ten nowy wspaniały świat ma swój haczyk, który jednym zdaniem ujął wiceprezes Forda, Jim Farley: „Dowiemy się, że złamałeś prawo i będziemy wiedzieć dokładnie kiedy to zrobiłeś.” Taka wiedza możliwa jest dzięki EDR – event data recorder (narzędzie rejestracji zdarzeń), które staje się coraz bardziej popularne w Stanach Zjednoczonych. Dzięki temu producent pozna przebieg użytkowania auta od niezapiętych pasów po aktywację poduszek powietrznych. Zapis parametrów, takich jak prędkość i płynność jazdy może wpłynąć na obniżenie składki ubezpieczenia, ale prawda jest taka, że to nie jedyne dane, które zapamięta samochód przyszłości.

Każda informacja ma swoją wartość. Na przykład położenie geograficzne użytkownika auta może okazać się przydatne reklamodawcom, a cała masa innych kupców może zainteresować się danymi, które wklepie kierowca w wyszukiwarkę, przez pocztę elektroniczną lub podczas instalacji aplikacji. Niektórzy producenci przewidują taki rozwój wypadków i zaopatrują użytkowników w przycisk „clear all” (wyczyść wszystko), który pozwala na usunięcie całej historii danych przechowywanych w bazie auta.

Człowiek niedalekiej przyszłości jest obserwowany w miejscach, o których myśli jako o strefach bezpieczeństwa. Promowanie polityki prywatności kierowców i możliwość wyczyszczenia historii danych mają prowadzić do stworzenia komfortu przebywania we współczesnym świecie monitoringu.

Źródło: https://www.telegraph.co.uk/

Foto: by Michael Sheehan, [CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/)], via Flickr


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.12  •  Podróże
Sprawdź, o czym pamiętać, jeśli wybierasz się w podróż samochodem po Europie!

Samochód zapewnia nam swobodę i niezależność podczas wakacyjnych wojaży. Jednak, aby podróż była w pełni udana i bezpieczna, należy poświęcić trochę czasu na odpowiednie przygotowanie. Czy wiesz, jakie kroki podjąć, aby Twoja wymarzona wyprawa samochodem po Europie przebiegła bez żadnych niespodzianek? W tym przewodniku znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci bezpiecznie i komfortowo dotrzeć do celu.

Czytaj więcej
2024.07.10
Wybierasz się do słonecznej Italii? Sprawdź, ile zapłacisz za autostradę!

Włochy są znane na całym świecie nie tylko ze swojej bogatej historii, kultury i zapierającej dech w piersiach przyrody, ale również z doskonale rozwiniętej sieci autostrad. Ten śródziemnomorski kraj może się poszczycić ponad 7 000 kilometrami dróg szybkiego ruchu, które umożliwiają sprawne przemieszczanie się między najbardziej odległymi regionami.

Czytaj więcej
2024.07.04  •  Samochód
Winiety w Bułgarii 2024 – przewodnik dla kierowców

Planowanie podróży samochodem do Bułgarii wymaga starannego przygotowania, w tym zapoznania się z systemem opłat drogowych obowiązującym w tym kraju. Od 2019 roku Bułgaria wprowadziła całkowicie zdigitalizowany system poboru opłat za przejazd, zastępując tradycyjne naklejki elektronicznymi winietami.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej