Samochód z internetem. Czy ubezpieczyciel będzie wiedział wszystko?

Aktualizacja:
Samochód z internetem. Czy ubezpieczyciel będzie wiedział wszystko?

Już teraz, żeby bezpiecznie i zgodnie z przepisami wsiąść za kółko, kierowca potrzebuje naręcza dokumentów – od prawa jazdy po ubezpieczenie. W niedalekiej przyszłości może okazać się, że do pliku papierów trzymanych w schowku dołączy jeszcze zapis polityki prywatności.

Samochód przyszłości będzie na stałe podłączony do sieci, tak jak każdy smartfon i laptop, co zrodzi potrzebę podpisania z producentem porozumienia o udostępnianiu danych. Współczesny użytkownik elektronicznych narzędzi komunikacji powinien doskonale zdawać sobie sprawę z niebezpieczeństwa, jakie wiąże się z dzieleniem się osobistymi informacjami za pośrednictwem sieci. Niestety ostatni wyciek intymnych zdjęć celebrytek z Hollywood pokazuje, że dwadzieścia lat Internetu nie nauczyło nas jeszcze, że żadne dane nie mogą być stuprocentowo bezpieczne. Użytkownik auta podłączonego do sieci może sobie nie zdawać sprawy z tego, ile przydatnych informacji generuje jako kierowca.

Przewiduje się, że do roku 2020 liczba aut z dostępem do Internetu urośnie do 150 milionów. Samochód przyszłości z 4G wywoła bum nowych, bardziej rozbudowanych aplikacji nawigacyjnych dla kierowcy, narzędzi monitorujących dla ubezpieczeniowej usługi assistance i aplikacji zapewniających rozrywkę dla dzieci. Podróż autem stanie się nie tylko przyjemniejsza, ale także zapewni bezpieczeństwo, dzięki czarnej skrzynce rejestrującej jazdę i regulującej składki OC.

Ten nowy wspaniały świat ma swój haczyk, który jednym zdaniem ujął wiceprezes Forda, Jim Farley: „Dowiemy się, że złamałeś prawo i będziemy wiedzieć dokładnie kiedy to zrobiłeś.” Taka wiedza możliwa jest dzięki EDR – event data recorder (narzędzie rejestracji zdarzeń), które staje się coraz bardziej popularne w Stanach Zjednoczonych. Dzięki temu producent pozna przebieg użytkowania auta od niezapiętych pasów po aktywację poduszek powietrznych. Zapis parametrów, takich jak prędkość i płynność jazdy może wpłynąć na obniżenie składki ubezpieczenia, ale prawda jest taka, że to nie jedyne dane, które zapamięta samochód przyszłości.

Każda informacja ma swoją wartość. Na przykład położenie geograficzne użytkownika auta może okazać się przydatne reklamodawcom, a cała masa innych kupców może zainteresować się danymi, które wklepie kierowca w wyszukiwarkę, przez pocztę elektroniczną lub podczas instalacji aplikacji. Niektórzy producenci przewidują taki rozwój wypadków i zaopatrują użytkowników w przycisk „clear all” (wyczyść wszystko), który pozwala na usunięcie całej historii danych przechowywanych w bazie auta.

Człowiek niedalekiej przyszłości jest obserwowany w miejscach, o których myśli jako o strefach bezpieczeństwa. Promowanie polityki prywatności kierowców i możliwość wyczyszczenia historii danych mają prowadzić do stworzenia komfortu przebywania we współczesnym świecie monitoringu.

Źródło: https://www.telegraph.co.uk/

Foto: by Michael Sheehan, [CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/)], via Flickr


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC luty 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.01.07
Ubezpieczenie domu i mieszkania – na jakie koszty się przygotować?

Ubezpieczenie nieruchomości to nie tylko ochrona przed zagrożeniami czy wydarzeniami losowymi, ale przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje polisa i jakie czynniki wpływają na jej cenę. Przyjrzymy się temu zagadnieniu i postaramy odpowiedzieć na pytanie „ile kosztuje ubezpieczenie domu/mieszkania?”.

Czytaj więcej
2024.01.07  •  Samochód
Ubezpieczenie samochodu powyżej 150 tysięcy – ile kosztuje i czy może stanowić koszt firmowy?

Wielu przedsiębiorców decyduje się na zakup auta o wartości powyżej 150 tys. złotych. W przypadku samochodu o tak wysokiej wartości, poza ubezpieczeniem OC, warto pomyśleć również o polisie AC. Jednak ubezpieczenie samochodu powyżej 150 tys. złotych może być przedmiotem pewnych ograniczeń podatkowych. Spra.wdź o czym pamiętać

Czytaj więcej
2024.01.07  •  Samochód
Normy emisji spalin dla samochodów osobowych

Normy emisji spalin są kluczowymi regulacjami, które określają dopuszczalne poziomy emisji zanieczyszczeń dla pojazdów samochodowych. W Europie obowiązują normy Euro, które mają na celu ograniczenie negatywnego wpływu transportu drogowego na środowisko i zdrowie publiczne.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC luty 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej