W związku z atakiem Rosji na Ukrainę w naszym kraju obserwuje się duży napływ uchodźców. O czym powinni pamiętać obywatele ukraińscy, którzy deklarują chęć pozostania na terenie Polski? Jakie ubezpieczenia muszą wykupić?
Obywatele z Ukrainy w Polsce – ubezpieczenie OC
Jedno z obowiązkowych ubezpieczeń dla uchodźców z Ukrainy to polisa OC, wykupiona w ukraińskim lub polskim towarzystwie ubezpieczeniowym. Jest ona konieczna, niezależnie od rodzaju pojazdu, a jej brak wiąże się z nałożeniem kary pieniężnej. Wysokość grzywny za brak ubezpieczenia OC zależy od rodzaju pojazdu oraz czasu poruszania się po polskich drogach bez wykupionej polisy. Dla samochodów osobowych kara może wynieść do 6 000 złotych, natomiast w przypadku pojazdów ciężarowych zapłacimy mandat rzędu nawet 9 000 złotych.
Czytaj także: Wjazd do Polski z Ukrainy – które przepisy obowiązują uchodźców, którzy wjechali na teren RP po 24.02?
W sytuacji, gdy cudzoziemiec nie ma Zielonej Karty ani wykupionej polskiej polisy OC, może skorzystać z tzw. ubezpieczenia OC granicznego. Zakupuje się je na granicy, a umowa jest zawierana na krótki czas (30 dni). Polisa gwarantuje odszkodowanie w razie uszkodzenia mienia w wysokości 1 000 000 euro, natomiast jeśli dojdzie do wystąpienia szkody na osobie, świadczenie wynosi 5 000 000 euro (bez względu na liczbę poszkodowanych). W obecnej sytuacji, z powodu ataku Rosji na Ukrainę, obywatele ukraińscy mogą nabyć taki produkt w niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych za darmo.
Czytaj także: Ubezpieczenie zdrowotne Ukraińca w Polsce
Obywatele z Ukrainy w Polsce – ubezpieczenie zdrowotne
Od Ukraińców, którzy przyjeżdżają do Polski na wizę krajową, wymaga się ubezpieczenia zdrowotnego. Sytuacja jest prosta, gdy cudzoziemiec ma już załatwioną pracę – wtedy wszelkich formalności związanych ze zgłoszeniem do polisy w ZUS dokonuje pracodawca. Natomiast gdy taka osoba nie jest nigdzie zatrudniona, musi sobie zapewnić ochronę we własnym zakresie. Jeśli brak umowy o pracę, niezbędna jest prywatna polisa zdrowotna.
Czytaj także: Ubezpieczenie od pracodawcy – jaka ochrona przysługuje pracownikowi?
Uchodźcy w Polsce – które polisy są dobrowolne?
Poza obowiązkowym ubezpieczeniem OC oraz polisą zdrowotną cudzoziemcy mogą wykupić także:
- rozszerzoną polisę OC – podczas podpisywania umowy możemy poprosić o zwiększenie zakresu ochrony, np. o sytuacje takie jak kradzież pojazdu lub jego zniszczenie. Ubezpieczyć można się także na wypadek konieczności holowania. Oczywiście każda modyfikacja będzie skutkować podwyższeniem ceny ostatecznej ubezpieczenia,
- prywatne ubezpieczenie zdrowotne o szerokim zakresie – obywatele ukraińscy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, a także cudzoziemcy, którzy nigdzie nie pracują, mogą dokupić we własnym zakresie polisę indywidualną. Taki produkt ubezpieczeniowy daje praktycznie nieograniczony dostęp do prywatnej opieki medycznej – wizyt u specjalistów, badań diagnostycznych, a także szczepień,
- dodatkowe ubezpieczenie dla cudzoziemców przebywających w Polsce – polisa jest dostępna dla obywateli innych krajów, którzy mają wyrobiony numer PESEL. Zapewnia ona całodobową ochronę na terenie Polski oraz odszkodowanie w sytuacji wystąpienia różnych nieprzewidzianych zdarzeń (np. uszkodzenia ciała lub śmierci wskutek nieszczęśliwego wypadku).
Czytaj także:
Wiarygodne informacje o ubezpieczeniach w Polsce – ta grupa Facebook odpowie na Twoje pytania
Jakie ubezpieczenia są honorowane w Unii Europejskiej?
Źródła:
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły
Ukraina może być świetną bazą wypadową dla polskich turystów. Planując podróż na Ukrainę, tak jak do każdego innego miejsca, konieczne będzie ubezpieczenie turystyczne. Jednak w tym przypadku polisa podróżna będzie wymagała szczególnej uwagi. Dlaczego? Jakie ubezpieczenie zdrowotne na Ukrainę wybrać? Co powinna zawierać idealna polisa? O czym pamiętać wybierając się na Ukrainę?
Zastanawiasz się, czy ubezpieczenie zdrowotne jest obowiązkowe? Odpowiedź wcale nie jest taka oczywista – wszystko zależy od Twojej sytuacji.
Pracodawcy coraz chętniej proponują nam pracownicze abonamenty medyczne. Po prywatne ubezpieczenie zdrowotne sięgamy też indywidualnie, gdy nie chcemy być skazani wyłącznie na NFZ.
Brak umowy o pracę nie musi oznaczać braku ubezpieczenia w NFZ. Możesz postarać się o umowę zlecenia, założyć działalność gospodarczą lub pozostać freelancerem i dobrowolnie ubezpieczyć się w NFZ. Jak to załatwić? Ile kosztuje takie świadczenie. Wyjaśniamy wszystko krok po kroku.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.