Jakie ubezpieczenia są honorowane w Unii Europejskiej?

Aktualizacja:
zdj8_article_main_1148x426

Ubezpieczenie na życie oraz polisa zdrowotna zabezpieczają na wypadek wystąpienia różnych nieprzewidzianych zdarzeń. Które produkty ubezpieczeniowe działają za granicą? Jak zapewnić sobie ochronę na czas wyjazdu?

Ubezpieczenie na życie oraz polisa zdrowotna zabezpieczają na wypadek wystąpienia różnych nieprzewidzianych zdarzeń. Które produkty ubezpieczeniowe działają za granicą? Jak zapewnić sobie ochronę na czas wyjazdu?  

Czy ubezpieczenie zdrowotne z NFZ chroni także za granicą? 

Ubezpieczeniem zdrowotnym NFZ jest obowiązkowo objęty każdy, kto wykonuje swoje obowiązki zawodowe na podstawie umowy: o pracę, agencyjnej, zlecenia lub uaktywniającej. W pozostałych przypadkach, aby mieć zapewnioną ochronę, należy złożyć wniosek o dobrowolne ubezpieczenie i następnie opłacać składki w terminie. Osoby objęte ochroną z ramienia NFZ mogą ubiegać się o EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dokument ten jest wydawany za darmo. Uprawnia on do bezpłatnego korzystania z podstawowej opieki medycznej podczas pobytu za granicą. Honorują go następujące państwa: Austria, Belgia, Bułgaria, Czechy, Cypr, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania oraz Włochy. 

Czytaj także: Europejskie ubezpieczenie NFZ: gdzie wykupić ubezpieczenie zdrowotne?

Jak działa karta EKUZ? 

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego pozwala korzystać ze świadczeń zdrowotnych w takim samym zakresie, w jakim obowiązują w danym państwie. Dokument zapewnia sfinansowanie (do określonej kwoty) kosztów leczenia podjętych za granicą w celu ratowania zdrowia i życia. Nie uwzględnia natomiast transportu medycznego do własnego kraju oraz dodatkowych zabiegów, które nie są niezbędne. W celu skorzystania ze świadczeń należy okazać EKUZ razem z dowodem tożsamości. 

Czy polisa prywatna chroni za granicą? 

Poza kartą EKUZ wiele osób decyduje się na wykupienie dodatkowego ubezpieczenia na życie i zdrowie. Tego typu polisy mają bardzo elastyczny zakres, dlatego można go dopasować do własnych potrzeb oraz możliwości finansowych. Co więcej, w przypadku wielu z nich ochrona działa całodobowo na całym świecie, a więc również w innych państwach Unii Europejskiej. To o wiele lepsze rozwiązanie niż Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, która zapewnia opiekę na podstawowym poziomie, jedynie w publicznych placówkach i szpitalach. 

Czytaj także: Ubezpieczenie podróżne: co warto wiedzieć?

Czym jest ubezpieczenie turystyczne i dlaczego warto je mieć? 

Przed planowanym wyjazdem możemy dokupić także ubezpieczenie turystyczne. To polisa, która w przeciwieństwie do EKUZ pokrywa nie tylko koszty leczenia, ale również transportu medycznego. Dostępne na rynku produkty gwarantują także różne dodatkowe udogodnienia, np. rekompensatę z powodu opóźnionego lotu lub zagubionego bagażu, ochronę na wypadek zachorowania na COVID-19 czy też usługi ratownictwa, OC w życiu prywatnym i pakiet Assistance. Zakres ochrony zależy od preferencji płatnika składek i można go dopasować do tego, co zamierzamy robić podczas wyjazdu. Oczywiście im więcej rozszerzeń, tym wyższa będzie składka za polisę. Oprócz tego na ostateczną cenę wpłynie liczba osób objętych ubezpieczeniem oraz czas trwania wyjazdu.  

Czytaj także: Ubezpieczenie zdrowotne za granicą: jakie ubezpieczenie podczas podróży po UE wybrać?

Źródła:

  1. https://pacjent.gov.pl/ekuz
  2. https://ec.europa.eu/social/main.jsp?langId=pl&catId=559
  3. https://www.uniqa.pl/porady-zycie-i-zdrowie/ubezpieczenie-zdrowotne-za-granica/
  4. https://www.uniqa.pl/porady-podroz/europejskie-ubezpieczenie-zdrowotne-czy-to-wystarczy/
  5. https://www.aviva.pl/blog-porady/podroz/2019/ubezpieczenie-turystyczne-w-europie-na-to-zwroc-uwage/

Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej