Ubezpieczenie na życie oraz polisa zdrowotna zabezpieczają na wypadek wystąpienia różnych nieprzewidzianych zdarzeń. Które produkty ubezpieczeniowe działają za granicą? Jak zapewnić sobie ochronę na czas wyjazdu?
Ubezpieczenie na życie oraz polisa zdrowotna zabezpieczają na wypadek wystąpienia różnych nieprzewidzianych zdarzeń. Które produkty ubezpieczeniowe działają za granicą? Jak zapewnić sobie ochronę na czas wyjazdu?
Czy ubezpieczenie zdrowotne z NFZ chroni także za granicą?
Ubezpieczeniem zdrowotnym NFZ jest obowiązkowo objęty każdy, kto wykonuje swoje obowiązki zawodowe na podstawie umowy: o pracę, agencyjnej, zlecenia lub uaktywniającej. W pozostałych przypadkach, aby mieć zapewnioną ochronę, należy złożyć wniosek o dobrowolne ubezpieczenie i następnie opłacać składki w terminie. Osoby objęte ochroną z ramienia NFZ mogą ubiegać się o EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dokument ten jest wydawany za darmo. Uprawnia on do bezpłatnego korzystania z podstawowej opieki medycznej podczas pobytu za granicą. Honorują go następujące państwa: Austria, Belgia, Bułgaria, Czechy, Cypr, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania oraz Włochy.
Jak działa karta EKUZ?
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego pozwala korzystać ze świadczeń zdrowotnych w takim samym zakresie, w jakim obowiązują w danym państwie. Dokument zapewnia sfinansowanie (do określonej kwoty) kosztów leczenia podjętych za granicą w celu ratowania zdrowia i życia. Nie uwzględnia natomiast transportu medycznego do własnego kraju oraz dodatkowych zabiegów, które nie są niezbędne. W celu skorzystania ze świadczeń należy okazać EKUZ razem z dowodem tożsamości.
Czy polisa prywatna chroni za granicą?
Poza kartą EKUZ wiele osób decyduje się na wykupienie dodatkowego ubezpieczenia na życie i zdrowie. Tego typu polisy mają bardzo elastyczny zakres, dlatego można go dopasować do własnych potrzeb oraz możliwości finansowych. Co więcej, w przypadku wielu z nich ochrona działa całodobowo na całym świecie, a więc również w innych państwach Unii Europejskiej. To o wiele lepsze rozwiązanie niż Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, która zapewnia opiekę na podstawowym poziomie, jedynie w publicznych placówkach i szpitalach.
Czym jest ubezpieczenie turystyczne i dlaczego warto je mieć?
Przed planowanym wyjazdem możemy dokupić także ubezpieczenie turystyczne. To polisa, która w przeciwieństwie do EKUZ pokrywa nie tylko koszty leczenia, ale również transportu medycznego. Dostępne na rynku produkty gwarantują także różne dodatkowe udogodnienia, np. rekompensatę z powodu opóźnionego lotu lub zagubionego bagażu, ochronę na wypadek zachorowania na COVID-19 czy też usługi ratownictwa, OC w życiu prywatnym i pakiet Assistance. Zakres ochrony zależy od preferencji płatnika składek i można go dopasować do tego, co zamierzamy robić podczas wyjazdu. Oczywiście im więcej rozszerzeń, tym wyższa będzie składka za polisę. Oprócz tego na ostateczną cenę wpłynie liczba osób objętych ubezpieczeniem oraz czas trwania wyjazdu.
Źródła:
- https://pacjent.gov.pl/ekuz
- https://ec.europa.eu/social/main.jsp?langId=pl&catId=559
- https://www.uniqa.pl/porady-zycie-i-zdrowie/ubezpieczenie-zdrowotne-za-granica/
- https://www.uniqa.pl/porady-podroz/europejskie-ubezpieczenie-zdrowotne-czy-to-wystarczy/
- https://www.aviva.pl/blog-porady/podroz/2019/ubezpieczenie-turystyczne-w-europie-na-to-zwroc-uwage/

Redaktor Punkta
Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.