Polacy nie ufają NFZ. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne coraz popularniejsze

Aktualizacja:
prywatne-ubezpieczenie-zdrowotne

Pracodawcy coraz chętniej proponują nam pracownicze abonamenty medyczne. Po prywatne ubezpieczenie zdrowotne sięgamy też indywidualnie, gdy nie chcemy być skazani wyłącznie na NFZ.

Największą popularnością w prywatnym sektorze zdrowia cieszą się ubezpieczenia grupowe, np. oferowane przez pracodawców, jednak z każdym rokiem wzrasta też liczba klientów indywidualnych decydujących się dodatkowo płacić za opiekę medyczną.

Dlaczego coraz częściej decydujemy się na prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Powody, dla których Polacy coraz częściej decydują się na prywatną opiekę medyczną, można mnożyć w nieskończoność. Usługi w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia pozostawiają wiele do życzenia. Jak wskazują badania CBOS, Polacy państwową służbę zdrowia kojarzą przede wszystkim z ogromnymi kolejkami i koniecznością wielomiesięcznego oczekiwania na wizytę u specjalisty, a także ze słabo wyposażonymi placówkami. Zupełnie inne skojarzenia budzi prywatna opieka medyczna. Według Polskiej Izby Ubezpieczeń w ubiegłym roku zanotowany został ogromny wzrost liczby osób, które wykupiły polisy zdrowotne. W 2014 roku aż 1,2 mln osób posiadało prywatne ubezpieczenie zdrowotne, co oznacza wzrost o 42% w porównaniu z poprzednim rokiem.

Prezes PIU tłumaczy to niewydolnością publicznego systemu ochrony zdrowia. „Doświadczyliśmy już komfortu, jaki dają prywatne ubezpieczenia zdrowotne i doceniliśmy ich wartość. Stąd wzrost liczby klientów indywidualnych. Ze względu na większe zainteresowanie, przybywa też ofert ze strony towarzystw ubezpieczeń. Ich różnorodność pozwala dziś na zakup polisy także klientom mniej zamożnym” –  dodaje Dorota M. Fal, doradca zarządu ds. ubezpieczeń zdrowotnych PIU.

Wolimy płacić za ubezpieczenie zdrowotne, bo to daje nam przede wszystkim możliwość szybkiego skorzystania z porady lekarskiej i załatwienia wszystkiego przy jednej wizycie, bez kłopotliwego organizowania skierowań do specjalistów.

CBOS

Źródło: CBOS

Ile osób ma prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Według raportu CBOS z lipca 2014 roku jedna piąta ankietowanych (19%) deklaruje, że ma wykupione dodatkowe, dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne w postaci abonamentu lub polisy. 13% opłaca je samodzielnie z domowego budżetu, w przypadku 6% finansuje je pracodawca.

Posiadaniu dodatkowej prywatnej opieki medycznej sprzyjają:

 • średni wiek
 • życie w większej aglomeracji
 • lepsze wykształcenie
 • korzystniejsza sytuacja materialna

Najwyższy procent osób samodzielnie opłacających prywatne ubezpieczenie zdrowotne jest wśród pacjentów między 35 a 54 rokiem życia. Są to mieszkańcy dużych miast, dobrze wykształceni i uzyskujących wyższe dochody per capita.

Nie rezygnujemy całkowicie z publicznej służby zdrowia, ale ponieważ jest ona niewydolna, staramy się zapewnić sobie lepszy dostęp do lekarzy, ubezpieczając się prywatnie.

Gdzie można wykupić prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Jeśli jesteś zainteresowany tym rozwiązaniem, masz dwie możliwości:

 • abonament w którymś z prywatnych centrów medycznych (LUX MED, Enel-Med, Medicover itp.)
 • ubezpieczenie zdrowotne w firmie ubezpieczeniowej (specjalizują się w tym np. InterRisk, INTER Polska, Signal Iduna, Allianz, TU Zdrowie)

Abonamenty medyczne de facto też są ubezpieczeniami, tylko wykupuje się je bezpośrednio w danym centrum medycznym.

Wysokość opłaty za ubezpieczenie będzie zależała od tego, jak bogaty pakiet usług wybierzesz i czy wykupisz ubezpieczenie dla siebie, czy również dla swoich bliskich. Przy wyborze ubezpieczyciela lub centrum medycznego koniecznie weź pod uwagę ilość placówek, z których możesz skorzystać w Twojej najbliższej okolicy, a także dostępność lekarzy specjalistów, na których najbardziej Ci zależy.

Ubezpieczyciele pomimo szerokiego wachlarza usług medycznych rzadko w swoich ofertach uwzględniają w 100% nieodpłatne leczenie stomatologiczne, pokrycie kosztów ratownictwa medycznego czy pomoc w przypadku nieszczęśliwego wypadku. Zapewniają jednak szybki dostęp do lekarzy specjalistów oraz szeregu badań diagnostycznych i laboratoryjnych, na które z ramienia NFZ często musiałbyś czekać miesiącami.

Czytaj także: Czego nie obejmuje prywatne ubezpieczenie zdrowotne? Karencje i wyłączenia odpowiedzialności

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne – co zrobić, kiedy przestaje być potrzebne?

Pytania i odpowiedzi:

Jakie są dostępne prywatne ubezpieczenia zdrowotne w Polsce?
Czym różni się ubezpieczenie zdrowotne od abonamentu w centrum medycznym?
Czy mogę wykupić ubezpieczenie zdrowotne dla rodziny?
Ile kosztuje prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Podsumowanie

 1. W 2014 roku aż 1,2 mln osób posiadało prywatne ubezpieczenie zdrowotne, co oznacza wzrost o 42% w porównaniu z poprzednim rokiem.
 2. Decydujemy się na dobrowolne ubezpieczenie, ponieważ pracodawcy oferują je w ramach świadczeń dodatkowych.
 3. Coraz częściej Polacy kupują takie ubezpieczenie indywidualnie, ze środków z domowego budżetu.
 4. Zainteresowanie prywatną opieką medyczną wynika ze słabej dostępności leczenia w ramach NFZ.
 5. Wolimy płacić za ubezpieczenie zdrowotne, bo to daje nam przede wszystkim możliwość szybkiego skorzystania z porady lekarskiej.
 6. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne może mieć formę abonamentu medycznego (LUX MED, Enel-Med, Medicover itp.) lub polisy oferowanej przez towarzystwa ubezpieczeniowe, np. Signal Iduna, InterRisk, Inter Polska, TU Zdrowie.
 7. Wysokość opłaty zależy od wybranego pakietu i ilości osób objętych ubezpieczeniem.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 
Ekspert ds. ubezpieczeń 
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments