Polacy nie ufają NFZ. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne coraz popularniejsze

Aktualizacja:
prywatne-ubezpieczenie-zdrowotne

Pracodawcy coraz chętniej proponują nam pracownicze abonamenty medyczne. Po prywatne ubezpieczenie zdrowotne sięgamy też indywidualnie, gdy nie chcemy być skazani wyłącznie na NFZ.

Największą popularnością w prywatnym sektorze zdrowia cieszą się ubezpieczenia grupowe, np. oferowane przez pracodawców, jednak z każdym rokiem wzrasta też liczba klientów indywidualnych decydujących się dodatkowo płacić za opiekę medyczną.

Dlaczego coraz częściej decydujemy się na prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Powody, dla których Polacy coraz częściej decydują się na prywatną opiekę medyczną, można mnożyć w nieskończoność. Usługi w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia pozostawiają wiele do życzenia. Jak wskazują badania CBOS, Polacy państwową służbę zdrowia kojarzą przede wszystkim z ogromnymi kolejkami i koniecznością wielomiesięcznego oczekiwania na wizytę u specjalisty, a także ze słabo wyposażonymi placówkami. Zupełnie inne skojarzenia budzi prywatna opieka medyczna. Według Polskiej Izby Ubezpieczeń w ubiegłym roku zanotowany został ogromny wzrost liczby osób, które wykupiły polisy zdrowotne. W 2014 roku aż 1,2 mln osób posiadało prywatne ubezpieczenie zdrowotne, co oznacza wzrost o 42% w porównaniu z poprzednim rokiem.

Prezes PIU tłumaczy to niewydolnością publicznego systemu ochrony zdrowia. „Doświadczyliśmy już komfortu, jaki dają prywatne ubezpieczenia zdrowotne i doceniliśmy ich wartość. Stąd wzrost liczby klientów indywidualnych. Ze względu na większe zainteresowanie, przybywa też ofert ze strony towarzystw ubezpieczeń. Ich różnorodność pozwala dziś na zakup polisy także klientom mniej zamożnym” –  dodaje Dorota M. Fal, doradca zarządu ds. ubezpieczeń zdrowotnych PIU.

Wolimy płacić za ubezpieczenie zdrowotne, bo to daje nam przede wszystkim możliwość szybkiego skorzystania z porady lekarskiej i załatwienia wszystkiego przy jednej wizycie, bez kłopotliwego organizowania skierowań do specjalistów.

CBOS

Źródło: CBOS

Ile osób ma prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Według raportu CBOS z lipca 2014 roku jedna piąta ankietowanych (19%) deklaruje, że ma wykupione dodatkowe, dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne w postaci abonamentu lub polisy. 13% opłaca je samodzielnie z domowego budżetu, w przypadku 6% finansuje je pracodawca.

Posiadaniu dodatkowej prywatnej opieki medycznej sprzyjają:

 • średni wiek
 • życie w większej aglomeracji
 • lepsze wykształcenie
 • korzystniejsza sytuacja materialna

Najwyższy procent osób samodzielnie opłacających prywatne ubezpieczenie zdrowotne jest wśród pacjentów między 35 a 54 rokiem życia. Są to mieszkańcy dużych miast, dobrze wykształceni i uzyskujących wyższe dochody per capita.

Nie rezygnujemy całkowicie z publicznej służby zdrowia, ale ponieważ jest ona niewydolna, staramy się zapewnić sobie lepszy dostęp do lekarzy, ubezpieczając się prywatnie.

Gdzie można wykupić prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Jeśli jesteś zainteresowany tym rozwiązaniem, masz dwie możliwości:

 • abonament w którymś z prywatnych centrów medycznych (LUX MED, Enel-Med, Medicover itp.)
 • ubezpieczenie zdrowotne w firmie ubezpieczeniowej (specjalizują się w tym np. InterRisk, INTER Polska, Signal Iduna, Allianz, TU Zdrowie)

Abonamenty medyczne de facto też są ubezpieczeniami, tylko wykupuje się je bezpośrednio w danym centrum medycznym.

Wysokość opłaty za ubezpieczenie będzie zależała od tego, jak bogaty pakiet usług wybierzesz i czy wykupisz ubezpieczenie dla siebie, czy również dla swoich bliskich. Przy wyborze ubezpieczyciela lub centrum medycznego koniecznie weź pod uwagę ilość placówek, z których możesz skorzystać w Twojej najbliższej okolicy, a także dostępność lekarzy specjalistów, na których najbardziej Ci zależy.

Czytaj także: Indywidualna kontynuacja pakietu medycznego. Czy warto za nią płacić?

Ubezpieczyciele pomimo szerokiego wachlarza usług medycznych rzadko w swoich ofertach uwzględniają w 100% nieodpłatne leczenie stomatologiczne, pokrycie kosztów ratownictwa medycznego czy pomoc w przypadku nieszczęśliwego wypadku. Zapewniają jednak szybki dostęp do lekarzy specjalistów oraz szeregu badań diagnostycznych i laboratoryjnych, na które z ramienia NFZ często musiałbyś czekać miesiącami.

Czytaj także: Czego nie obejmuje prywatne ubezpieczenie zdrowotne? Karencje i wyłączenia odpowiedzialności

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne – co zrobić, kiedy przestaje być potrzebne?

Pytania i odpowiedzi:

Jakie są dostępne prywatne ubezpieczenia zdrowotne w Polsce?
Czym różni się ubezpieczenie zdrowotne od abonamentu w centrum medycznym?
Czy mogę wykupić ubezpieczenie zdrowotne dla rodziny?
Ile kosztuje prywatne ubezpieczenie zdrowotne?

Podsumowanie

 1. W 2014 roku aż 1,2 mln osób posiadało prywatne ubezpieczenie zdrowotne, co oznacza wzrost o 42% w porównaniu z poprzednim rokiem.
 2. Decydujemy się na dobrowolne ubezpieczenie, ponieważ pracodawcy oferują je w ramach świadczeń dodatkowych.
 3. Coraz częściej Polacy kupują takie ubezpieczenie indywidualnie, ze środków z domowego budżetu.
 4. Zainteresowanie prywatną opieką medyczną wynika ze słabej dostępności leczenia w ramach NFZ.
 5. Wolimy płacić za ubezpieczenie zdrowotne, bo to daje nam przede wszystkim możliwość szybkiego skorzystania z porady lekarskiej.
 6. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne może mieć formę abonamentu medycznego (LUX MED, Enel-Med, Medicover itp.) lub polisy oferowanej przez towarzystwa ubezpieczeniowe, np. Signal Iduna, InterRisk, Inter Polska, TU Zdrowie.
 7. Wysokość opłaty zależy od wybranego pakietu i ilości osób objętych ubezpieczeniem.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej