Ubezpieczenie od pracodawcy – jaka ochrona przysługuje pracownikowi?

Aktualizacja:
ubezpieczenia_pracodawca_article_main_1148x426

Ubezpieczeniem od pracodawcy jest objęty każdy, kto pracuje na etat lub wykonuje swoje obowiązki zawodowe na podstawie umów: agencyjnej, zlecenia lub uaktywniającej. Przed czym dokładnie ono chroni?

Ubezpieczenie od pracodawcy – jakie polisy przysługują pracownikowi?

W Polsce każda osoba fizyczna, która pracuje na etat lub na podstawie umowy (agencyjnej, zlecenia albo o świadczenie usług) jest objęta obowiązkowo kilkoma rodzajami ochrony. Pracodawca ma obowiązek odprowadzać w imieniu zatrudnionych składki na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne. Obejmujące ono świadczenia opieki zdrowotnej, np. wizyty lekarskie lub refundację recept oraz świadczenia społeczne: chorobowe, emerytalne, rentowe i wypadkowe.

Czytaj także: Uchodźcy w Polsce – jakie ubezpieczenia są obowiązkowe, a jakie dobrowolne?

Ubezpieczenie społeczne – jak obliczane są składki?

Składki na ubezpieczenia są obliczane na podstawie naszego przychodu z tytułu wykonywania pracy na podstawie umowy o pracę. Do podstawy wymiaru składek nie wlicza się wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy oraz zasiłków z ubezpieczeń społecznych. Nie bierze się pod uwagę także określonych przepisami nagród. Zgodnie z ustawą z dnia 13.10.1998 r. wysokości składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe wyrażone są w formie stopy procentowej.

Ubezpieczenie od pracodawcy – czym jest polisa grupowa?

GPoza obowiązkowymi ubezpieczeniami pracodawca może wykupić dodatkowo dla zatrudnionych grupową polisę na życie. To produkt, który oferuje gotowy zakres ochrony. Gwarantuje on wypłatę określonego odszkodowania w sytuacjach takich jak np. poważne zachorowanie, nieszczęśliwy wypadek lub zgon. Składki na grupowe ubezpieczenie w pracy mogą być potrącane z naszego wynagrodzenia lub opłacane przez pracodawcę. Wysokość odszkodowania zależy natomiast od rodzaju zdarzenia. Wadą tego produktu jest brak elastyczności – pracownik nie może dopasować zakresu ochrony do swoich preferencji, lecz dostaje gotowe, ustalone odgórnie warianty.

Czytaj także: Ubezpieczenie na życie i zdrowie – które TU mają oferty specjalne?

Czy można mieć dwa ubezpieczenia, indywidualne i grupowe?

Jeżeli zdecydujemy się na grupowe ubezpieczenie w pracy, to nie oznacza, że nie możemy wykupić dodatkowo indywidualnej polisy na życie lub zdrowie. Jeśli pracownik chce mieć zapewnioną szerszą ochronę i wyższe odszkodowanie, dobrze będzie wykupić oba rodzaje ubezpieczeń, wiąże się to jednak z koniecznością opłacania podwójnych składek. To rozwiązanie daje nam opcję elastycznego dopasowania warunków ubezpieczenia do własnych potrzeb oraz możliwości finansowych.

Źródła:

https://www.zus.pl/documents/10182/167561/Jestes_pracownikiem.pdf/a049dc44-6680-4a0e-b07a-60adc7dc01eb

https://www.zus.pl/pracujacy/system-ubezpieczen-spolecznych-w-polsce/wysokosc-skladek-na-ubezpieczenia-spoleczne

https://www.pzu.pl/dla-firm-i-pracownikow/zycie-i-zdrowie-pracownikow/ubezpieczenia-dodatkowe

https://www.uniqa.pl/porady-zycie-i-zdrowie/ubezpieczenie-grupowe-na-zycie-co-obejmuje-polisa/

https://www.warta.pl/dla-firmy/grupowe-ubezpieczenie-na-zycie/

https://www.nn.pl/dla-firmy/ubezpieczenie-pracownikow/grupowe-ubezpieczenia-na-zycie.html

https://www.signal-iduna.pl/ubezpieczenia/ubezpieczenie-na-zycie-grupa-otwarta-sigo/

https://www.ergohestia.pl/znajdz-ubezpieczenie/ubezpieczenie-grupowe-czy-indywidualne/ubezpieczenia-grupowe/grupowe-ubezpieczenie-na-zycie-klient-indywidualny/

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Podobne artykuły

2023.10.30
Jakie ubezpieczenia są honorowane w Unii Europejskiej?

Ubezpieczenie na życie oraz polisa zdrowotna zabezpieczają na wypadek wystąpienia różnych nieprzewidzianych zdarzeń. Które produkty ubezpieczeniowe działają za granicą? Jak zapewnić sobie ochronę na czas wyjazdu?

Czytaj więcej
Jak możesz ubiegać się o kontynuację grupowego ubezpieczenia z zakładu pracy?
2014.08.25  •  Zdrowie
Indywidualna kontynuacja grupowego ubezpieczenia na życie

Pani Anna po przepracowaniu siedmiu lat w jednej firmie została zwolniona. Redukcja etatów. Pani Anna straciła nie tylko pracę, ale też wszystkie tzw. pozapłacowe świadczenia, czyli abonament w centrum medycznym, kartę sportową i ubezpieczenie na życie, które opłacał jej pracodawca. Zobacz, co powinna zrobić pani Anna, aby nie stracić ochrony z tytułu polisy na życie.

Czytaj więcej
składka wypadkowa
2023.11.20  •  Zdrowie
Kto jest zobowiązany do wykupienia ubezpieczenia wypadkowego?

Niezdolność do pracy spowodowana wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową mogłaby spowodować, że byłemu pracownikowi zabraknie środków do życia. Jednym z mechanizmów chroniących pracownika w sytuacji doznania urazu i w następstwie trwałej lub tymczasowej niezdolności do pracy jest ubezpieczenie wypadkowe. Aby z niego skorzystać, trzeba opłacać składkę na ubezpieczenie wypadkowe. Ile wynosi składka wypadkowa?

Czytaj więcej
2018.08.20
Umowa zlecenie a składki ZUS: co daje umowa zlecenie?

Według danych na koniec 2017 roku, ponad milion Polaków pracuje na zleceniu. Choć nieraz zapowiadano już koniec „śmieciówek”, te wciąż cieszą się ogromną popularnością. Szczególnie wśród pracodawców. A jak wygląda to ze strony pracowników? Czy za taką osobę odprowadzane są składki ZUS? Czy pracownik zatrudniony na umowę zlecenie ma takie same prawa do opieki zdrowotnej jak ten pracujący na umowę o pracę?

Czytaj więcej
2018.08.07
Pracowniczy Program Emerytalny: co to jest PPE?

Wyliczałeś już swoją przyszłą emeryturę? Zastanawiałeś się w jaki sposób zapewnić sobie godną jesień życia? A może wolisz się nie denerwować i postanowiłeś, że żyjesz tu i teraz, a o tym, co będzie później, pomyślisz... później. Jeśli jednak chciałbyś spać spokojniej i zacząć odkładać środki na emeryturę, jednym ze sposobów oszczędzania jest PPE, czyli Pracowniczy Program Emerytalny. Co powinieneś o nim wiedzieć?

Czytaj więcej
kontynuacja pakietu medycznego
2014.08.22  •  Zdrowie
Indywidualna kontynuacja pakietu medycznego. Czy warto za nią płacić?

Co dzieje się w przypadku, kiedy pracownik rozstaje się z firmą, a chciałby kontynuować opiekę medyczną w ramach swojego pakietu, na dotychczasowych warunkach i u sprawdzonych lekarzy? Czy jest to możliwe i ile to kosztuje?

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.12.02  •  Samochód
Najtańsze OC w grudniu 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2024.09.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej