Ubezpieczenie od pracodawcy – jaka ochrona przysługuje pracownikowi?

Aktualizacja:
ubezpieczenia_pracodawca_article_main_1148x426

Ubezpieczeniem od pracodawcy jest objęty każdy, kto pracuje na etat lub wykonuje swoje obowiązki zawodowe na podstawie umów: agencyjnej, zlecenia lub uaktywniającej. Przed czym dokładnie ono chroni?

Ubezpieczenie od pracodawcy – jakie polisy przysługują pracownikowi?

W Polsce każda osoba fizyczna, która pracuje na etat lub na podstawie umowy (agencyjnej, zlecenia albo o świadczenie usług) jest objęta obowiązkowo kilkoma rodzajami ochrony. Pracodawca ma obowiązek odprowadzać w imieniu zatrudnionych składki na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne. Obejmujące ono świadczenia opieki zdrowotnej, np. wizyty lekarskie lub refundację recept oraz świadczenia społeczne: chorobowe, emerytalne, rentowe i wypadkowe.

Czytaj także: Uchodźcy w Polsce – jakie ubezpieczenia są obowiązkowe, a jakie dobrowolne?

Ubezpieczenie społeczne – jak obliczane są składki?

Składki na ubezpieczenia są obliczane na podstawie naszego przychodu z tytułu wykonywania pracy na podstawie umowy o pracę. Do podstawy wymiaru składek nie wlicza się wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy oraz zasiłków z ubezpieczeń społecznych. Nie bierze się pod uwagę także określonych przepisami nagród. Zgodnie z ustawą z dnia 13.10.1998 r. wysokości składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe wyrażone są w formie stopy procentowej.

Ubezpieczenie od pracodawcy – czym jest polisa grupowa?

GPoza obowiązkowymi ubezpieczeniami pracodawca może wykupić dodatkowo dla zatrudnionych grupową polisę na życie. To produkt, który oferuje gotowy zakres ochrony. Gwarantuje on wypłatę określonego odszkodowania w sytuacjach takich jak np. poważne zachorowanie, nieszczęśliwy wypadek lub zgon. Składki na grupowe ubezpieczenie w pracy mogą być potrącane z naszego wynagrodzenia lub opłacane przez pracodawcę. Wysokość odszkodowania zależy natomiast od rodzaju zdarzenia. Wadą tego produktu jest brak elastyczności – pracownik nie może dopasować zakresu ochrony do swoich preferencji, lecz dostaje gotowe, ustalone odgórnie warianty.

Czytaj także: Ubezpieczenie na życie i zdrowie – które TU mają oferty specjalne?

Czy można mieć dwa ubezpieczenia, indywidualne i grupowe?

Jeżeli zdecydujemy się na grupowe ubezpieczenie w pracy, to nie oznacza, że nie możemy wykupić dodatkowo indywidualnej polisy na życie lub zdrowie. Jeśli pracownik chce mieć zapewnioną szerszą ochronę i wyższe odszkodowanie, dobrze będzie wykupić oba rodzaje ubezpieczeń, wiąże się to jednak z koniecznością opłacania podwójnych składek. To rozwiązanie daje nam opcję elastycznego dopasowania warunków ubezpieczenia do własnych potrzeb oraz możliwości finansowych.

Źródła:

https://www.zus.pl/documents/10182/167561/Jestes_pracownikiem.pdf/a049dc44-6680-4a0e-b07a-60adc7dc01eb

https://www.zus.pl/pracujacy/system-ubezpieczen-spolecznych-w-polsce/wysokosc-skladek-na-ubezpieczenia-spoleczne

https://www.pzu.pl/dla-firm-i-pracownikow/zycie-i-zdrowie-pracownikow/ubezpieczenia-dodatkowe

https://www.uniqa.pl/porady-zycie-i-zdrowie/ubezpieczenie-grupowe-na-zycie-co-obejmuje-polisa/

https://www.warta.pl/dla-firmy/grupowe-ubezpieczenie-na-zycie/

https://www.nn.pl/dla-firmy/ubezpieczenie-pracownikow/grupowe-ubezpieczenia-na-zycie.html

https://www.signal-iduna.pl/ubezpieczenia/ubezpieczenie-na-zycie-grupa-otwarta-sigo/

https://www.ergohestia.pl/znajdz-ubezpieczenie/ubezpieczenie-grupowe-czy-indywidualne/ubezpieczenia-grupowe/grupowe-ubezpieczenie-na-zycie-klient-indywidualny/


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Jak oblicza się amortyzację samochodu?

Samochód to dla wielu przedsiębiorców podstawa prowadzenia działalności gospodarczej. Z tytułu posiadania auta można dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Dowiedz się, na czym polega amortyzacja samochodu osobowego i jak się ją oblicza.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Kategorie pojazdów – rodzaje i przepisy 

Samochód na stałe wpisał się w codzienność większości Polaków. Po drogach poruszają się jednak nie tylko auta kategorii B. W kraju wprowadzono również inne rodzaje pojazdów. Dowiedz się, jakie są kategorie homologacyjne pojazdów.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Dom
Ile kosztuje ubezpieczenie lokalu użytkowego i czy trzeba je wykupić?

Lokal użytkowy to w wielu przypadkach podstawa prowadzenia biznesu. Może go stanowić magazyn czy biuro. Jeśli na prowadzenie działalności gospodarczej przeznaczasz co najmniej 50 procent powierzchni nieruchomości, możesz wykupić dedykowane ubezpieczenie lokalu użytkowego. Sprawdź, jak działa taka polisa.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej