Ubezpieczenie od pracodawcy – jaka ochrona przysługuje pracownikowi?

Aktualizacja:
ubezpieczenia_pracodawca_article_main_1148x426

Ubezpieczeniem od pracodawcy jest objęty każdy, kto pracuje na etat lub wykonuje swoje obowiązki zawodowe na podstawie umów: agencyjnej, zlecenia lub uaktywniającej. Przed czym dokładnie ono chroni?

Ubezpieczenie od pracodawcy – jakie polisy przysługują pracownikowi?

W Polsce każda osoba fizyczna, która pracuje na etat lub na podstawie umowy (agencyjnej, zlecenia albo o świadczenie usług) jest objęta obowiązkowo kilkoma rodzajami ochrony. Pracodawca ma obowiązek odprowadzać w imieniu zatrudnionych składki na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne. Obejmujące ono świadczenia opieki zdrowotnej, np. wizyty lekarskie lub refundację recept oraz świadczenia społeczne: chorobowe, emerytalne, rentowe i wypadkowe.

Czytaj także: Uchodźcy w Polsce – jakie ubezpieczenia są obowiązkowe, a jakie dobrowolne?

Ubezpieczenie społeczne – jak obliczane są składki?

Składki na ubezpieczenia są obliczane na podstawie naszego przychodu z tytułu wykonywania pracy na podstawie umowy o pracę. Do podstawy wymiaru składek nie wlicza się wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy oraz zasiłków z ubezpieczeń społecznych. Nie bierze się pod uwagę także określonych przepisami nagród. Zgodnie z ustawą z dnia 13.10.1998 r. wysokości składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe wyrażone są w formie stopy procentowej.

Ubezpieczenie od pracodawcy – czym jest polisa grupowa?

GPoza obowiązkowymi ubezpieczeniami pracodawca może wykupić dodatkowo dla zatrudnionych grupową polisę na życie. To produkt, który oferuje gotowy zakres ochrony. Gwarantuje on wypłatę określonego odszkodowania w sytuacjach takich jak np. poważne zachorowanie, nieszczęśliwy wypadek lub zgon. Składki na grupowe ubezpieczenie w pracy mogą być potrącane z naszego wynagrodzenia lub opłacane przez pracodawcę. Wysokość odszkodowania zależy natomiast od rodzaju zdarzenia. Wadą tego produktu jest brak elastyczności – pracownik nie może dopasować zakresu ochrony do swoich preferencji, lecz dostaje gotowe, ustalone odgórnie warianty.

Czytaj także: Ubezpieczenie na życie i zdrowie – które TU mają oferty specjalne?

Czy można mieć dwa ubezpieczenia, indywidualne i grupowe?

Jeżeli zdecydujemy się na grupowe ubezpieczenie w pracy, to nie oznacza, że nie możemy wykupić dodatkowo indywidualnej polisy na życie lub zdrowie. Jeśli pracownik chce mieć zapewnioną szerszą ochronę i wyższe odszkodowanie, dobrze będzie wykupić oba rodzaje ubezpieczeń, wiąże się to jednak z koniecznością opłacania podwójnych składek. To rozwiązanie daje nam opcję elastycznego dopasowania warunków ubezpieczenia do własnych potrzeb oraz możliwości finansowych.

Źródła:

https://www.zus.pl/documents/10182/167561/Jestes_pracownikiem.pdf/a049dc44-6680-4a0e-b07a-60adc7dc01eb

https://www.zus.pl/pracujacy/system-ubezpieczen-spolecznych-w-polsce/wysokosc-skladek-na-ubezpieczenia-spoleczne

https://www.pzu.pl/dla-firm-i-pracownikow/zycie-i-zdrowie-pracownikow/ubezpieczenia-dodatkowe

https://www.uniqa.pl/porady-zycie-i-zdrowie/ubezpieczenie-grupowe-na-zycie-co-obejmuje-polisa/

https://www.warta.pl/dla-firmy/grupowe-ubezpieczenie-na-zycie/

https://www.nn.pl/dla-firmy/ubezpieczenie-pracownikow/grupowe-ubezpieczenia-na-zycie.html

https://www.signal-iduna.pl/ubezpieczenia/ubezpieczenie-na-zycie-grupa-otwarta-sigo/

https://www.ergohestia.pl/znajdz-ubezpieczenie/ubezpieczenie-grupowe-czy-indywidualne/ubezpieczenia-grupowe/grupowe-ubezpieczenie-na-zycie-klient-indywidualny/

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC maj 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.05.06  •  Samochód
Elektryczne samochody bez prawa jazdy – czy to możliwe?

Elektryczne samochody stały się w ostatnich latach bardziej popularne. Głównym powodem, mimo wyższych kosztów zakupu, są oszczędności na późniejszym tankowaniu. Nie bez wpływu są także rządowe i unijne zachęty i benefity dla właścicieli aut z napędem proekologicznym. Czy można jednak prowadzić popularne elektryki bez posiadania prawa jazdy? Przyjrzyjmy się kwestii, która w ostatnim czasie nurtuje Internautów.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC maj 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej