Ubezpieczenie zdrowotne dla obcokrajowca – jak to działa?

Aktualizacja:
Doctor using calculator writing bills and doing bookkeeping
baner w treści – stały - 1

W Polsce finansowanie leczenia obcokrajowców zależy od tego, czy nasz kraj ma podpisane stosowne umowy z innymi państwami czy nie. Co więc w sytuacji, gdy obywatel Ukrainy w Polsce zachoruje i pilnie będzie potrzebował pomocy? Wtedy niezbędne staje się ubezpieczenie zdrowotne dla obcokrajowca. Co ono zapewnia i dla kogo jest przeznaczone? 

Ubezpieczenie obcokrajowca w Polsce – dla kogo?

Jeśli jesteś obywatelem Unii Europejskiej ubezpieczonym w swoim kraju, otrzymasz  niezbędną opiekę medyczną na takich samych zasadach, co Polacy. Jeśli jednak pochodzisz spoza UE, nie możesz bezpłatnie skorzystać z polskiego publicznego ubezpieczenia zdrowotnego. Właśnie takim osobom dedykowane jest ubezpieczenie zdrowotne obcokrajowca przeznaczone konkretnie dla obywateli spoza Unii Europejskiej. Skoro musisz płacić za leczenie, wystarczy wykupić ubezpieczenie zdrowotne dla obcokrajowca. Zapewnia ono pokrycie lub zwrot kosztów leczenia w przypadku nagłego zachorowania lub nieszczęśliwego wypadku zarówno w Polsce jak i na całym terytorium Strefy Schengen. 

Zakres ubezpieczenia obcokrajowca

Ubezpieczenie zdrowotne obcokrajowca w Polsce ma szeroki zakres. Obejmuje ono wiele sytuacji, w których potrzebna jest pomoc i opieka. Wypadek lub choroba mogą się zdarzyć w każdym miejscu i czasie, więc daje to cudzoziemcowi przebywającemu w naszym kraju poczucie bezpieczeństwa. Ubezpieczenie obejmuje przede wszystkim badania konieczne do diagnozy i dalszego procesu leczenia oraz udzielenie niezbędnej pomocy lekarskiej. W razie konieczności pokrywa koszty pobytu w szpitalu oraz przepisanych leków. W przypadku ostrego bólu gwarantuje także podstawową pomoc stomatologa. Ubezpieczenie zapewnia także transport medyczny, transport do kraju stałego zamieszkania i transport zwłok do kraju stałego zamieszkania.

Czytaj także: Ubezpieczenie zdrowotne – co warto wiedzieć?

Jaki czas pobytu obejmuje ubezpieczenie?

Oferta dedykowana jest wszystkim cudzoziemcom spoza Unii bez względu na czas pobytu planowanego w naszym kraju. Polisa obejmuje osoby przebywające u nas maksymalnie 3 miesiące, którzy ubiegali się o wizę krótkookresową. Ale także jest potrzebne w przypadku pobytu w Polsce od 3 do 36 miesięcy na podstawie wizy długookresowej, pobytu czasowego lub zezwolenia na zamieszkanie. A więc sprawdza się w każdej sytuacji. 

Jaki powód pobytu obejmuje polisa?

Nie tylko czas pobytu, ale i jego powód może być różny. Ubezpieczenie cudzoziemca w Polsce świetnie się sprawdza w czasie podróży turystycznych zarówno w celu zwiedzania i wypoczynku, jak i związanych z amatorskim uprawianie sportów. Wielu cudzoziemców, zwłaszcza obywateli Ukrainy uczy się lub studiuje w naszym kraju, a pobyt w celach edukacyjnych jak najbardziej wchodzi w grę. Jest to również ubezpieczenie dla cudzoziemców, którzy podjęli pracę w Polsce.

Ile kosztuje ubezpieczenie w Polsce?

Kiedy kupujesz ubezpieczenie zdrowotne, cena nie powinna cię nieprzyjemnie zaskoczyć Ubezpieczenie w Polsce oscyluje wokół 50 zł miesięcznie dla studenta poniżej 26 roku życia. Niewiele więcej musi zapłacić osoba dorosła – około 60 zł, natomiast senior powyżej 70 lat płaci 105 zł. Za tę kwotę możesz liczyć na ochronę w przypadku nagłego zachorowania lub nieszczęśliwego wypadku refundowaną w 100%. Ponadto ubezpieczyciel gwarantuje zwrot kosztów leczenia do 60 000 euro. Na pomoc stomatologa możesz liczyć w wysokości do 200 euro.

Jak wykupić ubezpieczenie zdrowotne?

Jesteś Ukraińcem? Szukasz dla siebie ubezpieczenia zdrowotnego na pobyt w Polsce? Leczenie Ukraińców w Polsce odbywa się odpłatnie, a następnie jego koszty zostają rozliczone z ubezpieczycielem. Dlatego musisz wykupić polisę u wybranego ubezpieczyciela. Jak to zrobić? Na szczęście wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego jest bardzo proste.

Wystarczy wejść na stronę ubezpieczyciela i wykupić ubezpieczenie zdrowotne online. Sama procedura i formularz są przyjazne i intuicyjne, a wszystkie potrzebne dokumenty i informacje dostępne są w polskiej, angielskiej i rosyjskiej wersji językowej. W razie potrzeby i wątpliwości ubezpieczenia zdrowotne online pomagają wybrać specjaliści. Obcokrajowcom służą pomocą specjalne infolinie oraz doradcy ubezpieczeniowi, z którymi można się łatwo skontaktować.

Czytaj także: Ubezpieczenie zdrowotne za granicą

Podsumowanie

W Polsce finansowanie leczenia obcokrajowców zależy od tego, czy nasz kraj ma podpisane stosowne umowy z innymi państwami czy nie. Co więc w sytuacji, gdy obywatel Ukrainy w Polsce zachoruje i pilnie będzie potrzebował pomocy? Wtedy niezbędne staje się ubezpieczenie zdrowotne cudzoziemca. Co ono zapewnia i dla kogo jest przeznaczone?


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej